Indigo press opět v Praze - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

Indigo press opět v Praze

indigo

12. listopadu 2004, 00.00 | Tak jako minulý rok, tak i letos uspořádala společnost Hewlett-packard roadshow, na které bylo možno vidět v praxi nový model technologie Indigo press. Nyní byl ke zhlédnutí model Indigo Press 3050, jenž využívá i novou generaci barev Electronic 4.0, může tisknout až v rozlišení 800 dpi a to rychlostí až 4.000 stran za hodinu oboustranného plnobarevného tisku.

Tak jako minulý rok i letos uspořádala společnost Hewlett-Packard akci, na které se bylo možno blíže seznámit s tiskovým digitálním strojem Indigo, tentokrát HP Indigo 3050. Celá akce proběhla formou roadshow pomocí specializovaného kamionu obsahujícího kromě samotného stroje i příslušné pre-press vybavení. Cílem této akce bylo ukázat zájemcům hlavní přínosy tohoto zařízení pro grafická studia a velkým podniků - tedy těm tržním segmentům, na které společnost HP aktuálně míří. Kamionové představení tiskového stroje HP indigo press 3050 v provozu měli zájemci možnost shlédnout od 9. - 11. listopadu 2004 u centrály HP ve Vyskočilově ulici 1/1410 na Praze 9. Na této akci se podíleli také zástupci distributorské společnosti Macron Systems.Technologie Indigo press
Doba, kdy se většina lidí zabývajících se výrobou tiskových zakázek tvářila, že digitální tisk je něco tak maximálně hodně vzdálená budoucnost, je nenávratně pryč - digitálním tiskem se dnes realizuje velká škála malonákladových tiskovin a technologií barevného tisku se dnes vybavuje kde kdo. Nejde samozřejmě o technologicky nejvyšší řešení, ale často o různá "entry-level" řešení typu barevné kopírky či výkonnější stolní tiskárny, které sice kvalitativně nedosahují na dražší konkurenty, ale řadě zákazníků to pro dané účely "stačí". Často pak stroje této kategorie nejsou nahrazovány kvůli kvalitě, ale spíše z důvodu navyšování produkčních možností a snižování výrobních nákladů. A tak se i firmy, které s digitálním tiskem začaly před několika lety pouze experimentovat, dostávají postupně k investicím do strojů stojících miliony. Velké společnosti na druhou stranu začínají objevovat kouzlo vlastního "in-house" produkčního tisku spojeného často s nejrůznější personalizací.Co se Indiga týče - technologie získala začleněním pod HP velmi silné zázemí. HP má prostředky pro vývoj, nemusí nabízet samotný digitální tisk, ale může dodat vlastní komplexní systémové řešení (od serverů, po digitální nátisk, velkoformát atd.) a především - technologie dokáže prodat. S tím jak roste význam divize digitálního tisku v rámci HP, pod kterou je technologie Indiga integrována porostou jistě také marketingové a obchodní aktivity firmy na tomto poli a osobně očekávám, že v zemích, kde je HP velmi silnou značkou (tj. mj. u nás) věnuje výrobce trhu s digitálním tiskem velkou pozornost. Z tohoto pohledu bylo představení stroje Indigo press 3050, což je pokračovatelem tiskového stroje Indigo press 3000, takovou technologickou lahůdkou, která řadě návštěvníkům ukázala, že zažité technologické limity digitálního tisku jsou vesměs již zdařile překonané.Indigo press 3050
O stroji Indigo press jsme již toho na Grafice psali poměrně dost. Zopakujeme si nicméně alespoň základní údaje. Z pohledu archového digitálního tisku stojí tento model na pomyslné špičce produktové řady tiskových digitálních produkčních strojů HP - a to především s ohledem na rychlost a robustnost. Jednodušší řešení v nabídce výrobce představuje HP Indigo press 1000, další digitální stroje HP postavené na technologii Indigo jsou buď specializovaná průmyslová tisková zařízení nebo digitální "rotačky". Stroj tiskne až sedmi barvami (základní CMYK plus případné přímé barvy) na různá média o formátu max. 320 x 470 mm (největší velikost potiskované plochy je 304 x 457 mm). Pro tisk používají stroje Indigo elektrostatický přenos tekutého barviva na tiskový válec, ze kterého je podobně jako u ofsetového tisku barva následně přenesena na potiskované médium. Silnou stránkou Indiga je možnost potiskovat velmi širokou škálu médií (různé papíry - lesklé, matné, speciální, samolepky, filmy, plasty atd.) v různých tloušťkách - výrobcem jsou udávány plošné hmotnosti od 80 do úctyhodných 350 g/m2. HP Indigo press 3050 tiskne v rozlišení až 800 dpi a tiskový rastr může dosahovat až 180 lpi.
Technologie dosahuje velké tiskové rychlosti - maximální produkční rychlost se uvádí 4000 oboustranně plnobarevně potištěných stran formátu A4 za hodinu, nebo 16.000 jednobarevných oboustranně potištěných stran za hodinu. K míchání barev využívá sedm typů náplní, které se skládají většinou ze 4 náplní klasického CMYKu a dvě se využívají pro přímou volbu barev. tento stroj využívá i novou generaci barev Electronic 4.0 Tímto je stroj schopen vytvořit opravdu širokou paletu barev. Nová generace barev Electronic 4.0 zaručuje díky větší přilnavosti širší škálu potisknutelných materiálů a díky větší odolnosti proti otěru možnost rychlejších dokončovacích procedur při tisku. Vyšší kvalita tisku je dosažena i díky novému adaptabilnímu rastrování nebo vylepšeným mechanismem "PIP brake" umožňující lepší ploché barevné plochy. Stroj je dodáván s RIPem obsahující Adobe PostScript 3, PPML, ISV rozhraní pro tisk přímo z webu nebo ICC správce barev a podpora formátu PDF 1.4 a v základní výbavě nabízí možnost personalizace. Maximální velikost obrazu, jenž je schopen vytisknout je 308 x 450 mm a maximální velikost papíru pojme 320 x 470 mm. K Indigo pressu 3050 je možno přistupovat jako k jakémukoliv tiskovému zařízení přes síť Ethernet 100Base-T a nebo může být přímo ovládán pomocí administrativního softwaru, který běží pod operačními systémy Windows NT/2000/XP. Celý přístroj není zrovna nejmenší, což potvrzují jeho rozměry 161 x 209,5 x 218 cm a jeho váha je 2 905 kg. Provozní teplota je 20-25 stupňů Celsia, což je díky použitému typu barviva, jenž má základ na olejové bázi.


Závěr
Musíme uznat, že za dobu existence technologie Indigo press bylo uděláno mnoho práce a nemalou zásluhu na tom má i společnost Hewlett-packard. Uvidíme jakou bude mít další budoucnost stroje postavené na této technologii. Přece jenom cena není zrovna malá a nemůže si ji dovolit každý, protože doporučená cena výrobcem je 335.000 EUR, což při dnešním kurzu znamená, že se cena pohybuje okolo 10.545.800,- Kč.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: