IconCool Studio 7: soubor nástrojů na tvorbu ikon pro Windows - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

IconCool Studio 7: soubor nástrojů na tvorbu ikon pro Windows

19. března 2010, 00.00 | Nejen ilustrace či fotografické kompozice, nýbrž i relativně drobné grafické prvky mohou tvořit portfolio grafika. Kvalitních editorů ikon pro Windows přitom není nijak mnoho a občas se tento typ grafického nástroje může hodit. IconCool Studio 7 přináší například nový nástroj pro výběr, editor animovaných ikon a kurzorů, deset nových efektů a mimo jiné i zajímavou funkci na testování hotových ikon.

IconCool Studio společnosti Newera Software Technology je specializovaný editor ikon pro všechny verze Windows, který v sobě kombinuje mimo hlavního bitmapového editoru ještě kompoziční nástroj na míchání a efektové úpravy klipartů a také jednoduchý editor animovaný ikon a kurzorů.

Editor se prodává za 40 USD nebo 50 USD ve verzi PRO, jejíž součástí je aplikace IconCool Mixer na zmíněné kompozice klipartů a skládání různých schematických ikon či symbolů.

Několik editorů v jednom balení

Sedmá verze IconCool Studia přináší upravené klávesové zkratky i ovládací prostředí editoru, které částečně připomíná Adobe Fireworks či Adobe Flash. V IconCool lze editovat ikony s rozměry až 256 x 256 bodů a alfa kanálem s průhledností využívanou u ikon zejména u Windows Vista a Windows 7. K návrhům a úpravám stávajících ikon slouží relativně jednoduchý bitmapový editor s lupou a vodicí mřížkou, doplněný navíc řadou běžných efektů pro úpravy grafických prvků pro ikony. O podporu grafických formátů se v IconCool Studiu nemusíte nijak obávat, pracovat lze se všemi nejběžnějšími grafickými formáty včetně PSD a PNG.


IconCool Studio 7 - prostředí editoru s velkým náhledem s aktivní lupou a vodicí mřížkou, vzorky barev a paletou pro transformaci ikon


IconCool Studio 7 - volba rozlišení a barev pro nově vytvářenou ikonu

V IconCool Studiu od verze 6.x Pro mimo editoru IconCool najdeme ještě IconCool Mixer, jehož úkolem je kombinace klipartů a různých symbolů do podoby grafické kompozice pro ikony. IconCool Mixer nabízí oblíbené edge a bevel efekty pro zvýraznění prostorových obrysů grafických symbolů, umí pracovat s objektovými vrstvami a několika styly prolnutí objektů. Součástí Mixeru je databáze několika stovek šablon klipartů a zmíněných grafických symbolů, prostřednictvím kterých můžete zkombinovat či graficky zvýraznit libovolnou ikonku.


IconCool Studio 7 - volby pro vodící mřížku, asociace přípon souborů aj.


IconCool Studio 7 - IconCool Mixer funguje víceméně jako kompoziční grafický editor klipartů, ze kterých se pak sestavují ikonky

Samotný editor IconCool ve své sedmé stěžejní verzi nabízí nové nástroje pro výběr včetně polygonového lasa a magické hůlky například pro rychlý výběr homogenního pozadí ikony. Každá ikona v IconCool Studiu 7 má při editaci automaticky dané tři stavy – aktivní stav (obvykle světlejší), validní (tzn. původní) ikonku a greyscale stav. Se stavy můžete manipulovat přímo v IconCool Studiu, nebo ikonu přes samostatně instalovaný plugin odeslat do Adobe Photoshopu k detailnějšímu zpracování.

Efektové ani color processingové funkce Photoshopu pochopitelně IconCool Studio 7 nahradit nemůže, přesto ale má celou řadu image processingových efektů například včetně simulace nasvícení povrchu ikony světelným zdrojem. Při tvorbě ikon se často používají gradienty, které má IconCool Studio uložené v databázi šablon a můžete si je dodatečně upravit.


IconCool Studio 7 - přehled pracovních nástrojů editoru, přechodů barev a některých grafických efektů


IconCool Studio 7 - jedním z efektů je simulace nasvícení ikony směrovým světelným zdrojem


IconCool Studio 7 - přepočítání rozměrů ikony

Ke skládání animovaných ikon a kurzorů najdeme v programu ANI Editor, jehož schopnosti ale nestojí příliš za řeč – jedná se totiž o skládanku hotových ikon do formátu ANI či CUR. Do snapshotů ikon můžete jednoduše vložit vodoznak, do projektů ikon pak zase zachycený výřez obrazovky.

Do projektů ikon lze vložit také jinou ikonku ze souboru. Výsledek pak můžete vyzkoušet pomocí šikovné testovací funkce, která umístí ikonu na zvolené pozadí, či uživatelem volitelné umístění na desktopu Windows a můžete tak hotovou ikonu vyzkoušet v různých „grafických“ podmínkách.


IconCool Studio 7 - Ani Editor umožňuje z jednotlivých snapshotů či obrázků vytvořit animovanou ikonu či kurzor


IconCool Studio 7 - vytvoření snapshotu ikony doprovází volby pro nastavení rozměrů ikony a jejího pozadí

Závěr

IconCool Studio asi není nejlepší, nicméně poměrně kvalitní editor statických i animovaných ikon a kurzorů, který se snadno používá a neklade tedy žádné velké nároky na obsluhu. Určitou výhodu představuje standardně dodávaný plugin pro odeslání ikony do Adobe Photoshopu a efektové funkce pro rychlé úpravy ikon a importované grafiky. Velkým konkurentem IconCool či samostatně nabízeného editoru IconCool je pak Axialis IconWorkshop, který nabízí podobné funkce a v něčem je možná i lepší než IconCool - každopádně pro uživatele to znamená, že je z čeho vybírat.

Zkušební verze IconCool Studia si můžete stáhnout zdarma z webových stránek aplikace.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: