HP získává náskok aneb kam směřuje velkoformátový tisk? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

HP získává náskok aneb kam směřuje velkoformátový tisk?

29. listopadu 2006, 00.00 | O společnosti HP je ve spojitosti s profesionálním tiskem a tiskovými technologiemi v posledních pár letech slyšet čím dál tím více. Je to jen výsledek vynikajícího marketingu a silného zázemí nebo je v tom něco více? Odpověď jsme se snažili nalézt v následujícím článku.

Společnost HP patří v oblasti tisku a Informačních technologií k předním hráčům na světovém trhu. Zejména s tou první oblastí je v posledních pár letech tento výrobce skloňován čím dál tím častěji. Je to jen výsledek vynikajícího marketingu a silného zázemí společnosti, nebo je v tom opravdu něco více? Odpověď jsme se snažili nalézt v následujícím článku.

 

Hewlett-Packard představil na letošní Photokině 2006 kromě jiného též novou řadu velkoformátových tiskáren Designjet, určených pro ty nejnáročnější ze segmentu Large Format Printing. Jedná se o dvojici modelů HP Designjet Z2100 a Z3100, o kterých jste si již mohli přečíst ZDE. Vedle zařízeních samotných je však mnohem zajímavější jejich celková koncepce a především to jak fungují, díky čemuž se tento segment (LFP) posouvá zase o notný krok dále. I když to může znít trochu samolibě, výrobce u těchto dvou modelů zkombinoval to nejlepší, co zatím mohl u všech produktů nabídnout a sice: vysoký barevný gamut a prokreslení detailů (díky 8 respektive 12 oddělených barevných inkoustů), rychlost a přesnost (pomocí SPT technologie tisku) a také zejména "chytrost" - na které HP spolupracovalo s odborníky na slovo vzatými - společnostmi Adobe a X-Rite, které dodaly správné know-how v té které oblasti.

 

SPT technologie

Novou technologii pro inkoustový tisk SPT (Scalable Printing Technology) představil výrobce před více než rokem (v létě 2005). Od té doby ji používal zejména v tiskárnách, určených hlavně pro domácí tisk a oblast SOHO. Všechny modely, pracující na tomto principu tiskly s maximálně šesti inkoustovými náplněmi. Celý systém SPT je založen na velice jemném rastrování při nanášení inkoustu na médium, kterého je dosaženo pomocí velkého množství trysek (řádově stovky) na jednu tiskovou hlavu. Zároveň jsou produkovány co nejjemnější kapičky inkoustu o velikosti 4 pikolitry. Jednotlivé tiskové hlavy proto musí být vyráběny (litografickou technologií velmi podobnou výrobě integrovaných ovodů ) velice specifickým způsobem s maximálním důrazem na přesnost a preciznost (čemu poté také odpovídá samotný tisk). Výhody jsou zřejmé - vysoká přesnost nanášení jednotlivých kapek inkoustu, relativně nižší spotřeba inkoustu a samozřejmě rychlost. Na druhou stranu nevýhody spočívaly v poměrně složité technologii výroby, která zatím nebyla v praxi příliš použitelná pro velkoformáty (především z důvodu náročnosti výroby tak velkých tiskových hlav).

Large Format Printing

Dvojice novinek HP Designjet Z2100 a 3100 jsou historicky prvními zařízeními, která tisknou na základě SPT technologie, využívají k tisku inkousty HP Vivera, na bázi pigmentového barviva a zároveň - jako první modely od HP, nesou čerstvé plody spolupráce s firmami Adobe a X-Rite. Zařízení disponují technologií X-Rite i1 Color, umožňující měření a tvorbu ICC profilů médií přímo tiskárnou a rozšířenou správu barev (Color management) - ve svých útrobách obsahují spektrofotometr starající se o barevnou věrnost. Výrobce navíc dodává k tiskárnám jako volitelné rozšíření aplikaci "HP Advance Profiling Solution", zahrnujícím pokročilé profilovací řešení v rozsahu podobném Profile Makeru v5. Základní tvorba a měření ICC profilů je zabudovaná do firmwaru tiskárny. Díky tomu můžete vytvářet vlastní ICC profily, kalibrovat tiskárny i další zařízení a měnit různá specifická nastavení na vstupu i výstupu tiskárny.

Samozřejmostí je pochopitelně také možnost vytváření jednotlivých ICC profilů pro různá média nejen z produkce HP. HP dále uzavřela začátkem října strategického partnerství se společností Hahnemühle FineArt, která se věnuje vývoji a výrobě specifických médií - určených k digitálnímu tisku pro umělecké účely. Výsledkem této nové spolupráce jsou již tři typy nových médií - HP Hahnemühle Smooth Fine Art Paper, HP Hahnemühle Textured Fine Art Paper a HP Hahnemühle Watercolour Paper. Nabídka papírů typu fine art od Hahnemühle je kompatibilní s tiskárnami HP Designjet Z2100/3100. Modely Designjet Z2100 i Z3100 jsou k dispozici ve dvou verzích, z nich se obě liší maximální velikostí potisknutelného média - 24" nebo 44" (610 mm a 1 118 mm). Optimalizované rozlišení je až 2 400 x 1 200 dpi, s přesností řádkování +/- 0,2%, přičemž můžete použít potisknutelná média do gramáže až 500 g/m2. Při použití správných typů média, garantuje výrobce barevnou stálost výtisků po dobu až 200 let.

Demo centrum HP a trocha praxe

Uvidět znamená uvěřit. Ono se to sice hezky říká (a někdy též poslouchá), ale reálnému zážitku se nic nevyrovná. Hewlett-Packard si to plně uvědomuje a v současnosti jsou obě zařízení k vidění a praktickému odzkoušení v Demo centru HP, které leží přímo naproti sídla HP na Praze 4 (kousek od Budějovické). Neváhali jsem proto a vypravili se tam podívat. Designjety Z2100 a Z3100 jsou připojeny do interní počítačové sítě, čítající cca 7 PC, přičemž na všech je nainstalována aplikace "HP Color Center". V praxi to vypadá tak, že pomocí softwaru si zvolíte tisk (tisky), jednoduše v několika krocích nastavíte typ média, profil (vlastní nebo již předdefinovaný) a můžete tisknout.


Velkoformátová inkoustová tiskárna HP Designjet Z2100

Velkou výhodou je, že nový systém umožňuje oboustrannou komunikaci nejen mezi PC a tiskárnou, ale i mezi všemi ostatními počítači ve skupině, tudíž lze tisknout cokoli odkudkoli a to s naprosto shodnými parametry - včetně odpovídajícího, libovolného profilu (který si tiskárna sama uloží). Největší výhoda tohoto řešení tedy spočívá jednoznačně v pokročilém Color Managementu, což je v současnosti jedním z největších problémů v oblasti tisku všeobecně (ať již profesionálního či amatérského). HP má toto poměrně dobře ošetřeno, neboť tiskárny obsahují v základní sestavě jak hardwarové tak i softwarové řešení pokročilé správy barev. V praxi jsme si to mohli odzkoušet a na obou tiskárnách (HP Designjet Z2100 i Z3100) jsme si měli možnost nejprve provést kalibraci a poté tisknout různé motivy (fotografie) z různých počítačů. Výsledky na výstupu byly identické, práce se softwarovým HP řešením je jednoduchá, čemuž přispívá určitě též intuitivní uživatelské prostředí.


Velkoformátová inkoustová tiskárna HP Designjet Z3100

Závěrem

HP nastínilo jednu z možných cest, kterými by se v budoucnu mohl ubírat velkoformátový tisk fotografií. Také se opět potvrdilo staré známé rčení, že "více hlav více ví" a spojení se strategickými partnery je v podobných případech prostě nevyhnutelné. V případě právě tohoto výrobce bylo spojenectví s Adobe, Colourbyte, GMG a především EFI s X-Rite velice dobrým tahem, kterým došlo k účinnému vyplnění chybějících mezer (u již zajímavých produktů - Designjet Z2100 a Z3100). Myšlenka komplexního tiskového řešení s účinnou a kompletní správou barev konečně dostává reálné rozměry. První zájemci o nové stroje již jsou také na obzoru, takže se nechme překvapit, jak se nová řešení osvědčí v ostrém provozu. Samozřejmě nesmíme zapomenout i na "maličkosti" v podobě 8 a 12 inkoustového tisku a velikostí potisknutelného média do šířky až 111,8 cm, přičemž délka výtisku je teoreticky omezena pouze velikostí role a ripovacího softwaru. Nová řešení HP směřují do oblastí profesionální a užitné grafiky, do sfér grafického designu, profesionální fotografie, pre-pressu nebo do uměleckého segmentu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: