HP uzavřelo svůj fiskální rok a bilancuje - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

HP uzavřelo svůj fiskální rok a bilancuje

2. prosince 2004, 00.00 | Společnost Hewlett-Packard včera na své tradiční výroční tiskové konferenci zveřejnila základní informace o svém nedávno uzavřeném fiskálním roce. Jak vypadá taková meziroční bilance jednoho z nejúspěšnějších IT dodavatelů?

Společnost Hewlett-Packard zcela jistě není potřeba představovat žádnému z čtenářů našeho serveru. Logo HP můžeme najít na široké škále zařízení od klasických pracovních stanic a notebooků, přes tisková řešení a další periférie až po tiskové digitální stroje Indigo. HP celosvětově tradičně vykazuje růst a trvalý zisk, což jsou výsledky, kterými by bylo škoda se nepochlubit. Proto také včerejší tisková konference byla vedena ve velmi optimistickém duchu a kromě sumárních celosvětových výsledků odhalila i některá čísla o výsledcích HP v České republice.

HP celosvětově opět se skvělými výsledky
Začněme globálním pohledem na společnost HP, která ve svém posledním fiskálním roce vykázala obrat takřka 80 miliard amerických dolarů, což je opravdu úctyhodné číslo. HP se velmi dobře vyrovnalo s fúzí s Compaqem a fúze se pochopitelně velmi pozitivně projevuje na celkovém obratu. Navíc čtvrté čtvrtletí loňského roku bylo historicky nejúspěšnějším obdobím v historii HP a to jak po stránce obratu, tak i výnosů.

Velice zajímavou a pro nás pozitivní informací je skutečnost, že cca 40% obratu bylo realizováno v regionu EMEA, do kterého spadáme. EMEA je tudíž prakticky stejně významným trhem pro HP jako domovská Amerika, která realizovala cca 44% obratu.

Pro nás nejzajímavější divize IPG (Imaging & Printing Group) se podílela na celkovém obratu společnosti 30% a je nazývána "rodinným stříbrem" společnosti, protože jí poskytuje stabilitu, visibilitu a může se pochlubit vynikajícími tržními podíly.

HP v České republice
Pro náš region HP, podobně jako většina nadnárodních společností, nezveřejňuje detailní finanční výsledky. Přesto bylo prezentováno několik ukazatelů. V první řadě se Česká pobočka může pochlubit meziročním 21% růstem prodejů, což jí dopomohlo k získání titulu pobočky roku v regionu EMEA. Celkový objem obchodů v ČR nebyl zveřejněn, nicméně údajně přibližně odpovídá obratu celé společnosti HP v roce 1971.

HP a úspěchy u nás
Tradiční chloubou společnosti jsou tržní podíly v jednotlivých segmentech. Na tiskové konferenci byla prezentována čísla společnosti IDC, podle kterých si HP udrželo i zlepšilo své v podstatě dominantní postavení v drtivé většině segmentů trhu s tiskovými řešeními. Počínaje inkoustovým tiskem, přes laserové až po LFP technologie. Po několika letech vývoje se společnosti může pochlubit první dvojicí instalací digitálních tiskových strojů u nás a jednou instalací v Bratislavě.

Česká pobočka navíc těží ze své strategické polohy v srdci Evropy. Díky tomu, že většina počítačů s logem HP je vyráběna na výrobní lince Foxconu, u nás se podařilo českým uživatelům zajistit výrobu počítačových konfigurací na zakázku s dodací lhůtou cca 1 týden. Navíc u nás bylo zřízeno jedno ze tří řídících konfiguračních center pro Evropu a začalo se budovat evropské centrum pro řízení dodavatelského řetězce.

Personální změny v HP
Uplynulý rok nepřinesl jen rekordní prodeje, ale i celou řadu personálních změn ve společnosti. Žhavou novinkou je odchod generálního ředitele společnosti Pavla Kaláška, který opouští svůj post po devíti letech a zatím byl nahrazen pouze dočasným zástupcem a HP hledá za něj náhradu. Tato poměrně nečeká změna byla prezentována jako "ochod v dobrém", který nemůže ovlivnit chod společnosti, ale bylo patrné, že šlo o překvapivý zvrat i pro HP samotné.

Kromě odchodů z firmy letos celá řada zaměstnanců české pobočky odešla na vyšší pozice v evropských strukturách HP. Namátkově jmenujme například Dana Prince, který byl člověkem, který značnou měrou přispěl k rychlému a razantním úspěchu na trhu s LFP tiskovými stroji či samotnou ředitelku divize IPG Roswithu Kolb.

Závěrem
HP patří k nejúspěšnějším IT společnostem působící na českém trhu. Za jeho lokálním úspěchem a vynikajícími výsledky, i v době pro IT ne příliš šťastné, stojí nejen produkty, ale zejména 100% fungování české pobočky uvnitř celosvětové struktury HP. To potvrdilo nejen sloučení s Compaqem, ale i například zcela hladké zvládnutí vstupu ČR do EU. Česká pobočka oslavila 25. výročí působení na našem trhu a bezesporu může být pyšná na své výsledky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Skenery  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: