HP představila nové tiskárny HP Designjet 30 a HP Designjet 130 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

HP představila nové tiskárny HP Designjet 30 a HP Designjet 130

17. února 2004, 00.00 | Společnost Hewlett-Packard představila v rámci novinek před veletrhem Drupa dvě nové tiskárny, které jsou zajímavé jak pro pre-press, tak fotografii. Jde o modely HP Designjet 30 a HP Designjet 130 navazující na známé modely 10/20ps, resp. 120. Hlavní novinkou jsou nové dye-based inkousty.

Společnost Hewlett-Packard představila v rámci novinek před veletrhem Drupa dvě nové tiskárny, které jsou zajímavé jak pro pre-press, tak fotografii. Jde o modely HP Designjet 30 a HP Designjet 130 navazující na známé modely 10/20ps, resp. 120. Hlavní novinkou jsou nové dye-based inkousty.

HP Designjet 130
HP Designjet 130 představuje vylepšený model HP Designjet 120, který výrobce pozicuje jako univerzální tiskárnu sloužící jak pro tisky běžných rozměrů, tak velkofromátových motivů. Tiskárna je pro tyto účely vybavena jak zásobníkem na archová média, tak cestou pro 24" médium odvíjené z role. Konkrétně umožňuje HP Designjet 130 tisknout na běžné formáty jako A4 nebo A3, ale navíc ve volitelném rozměru od 76 mm x 142 mm do 625 mm x 1625 mm. U modelu "nr" je možné pomocí automatického podavače z role s řezačkou tisknout také na média o šířce max. 60,96 cm (24") a délce až 15,2 m (50"). Základní model 130 je možné o podavač rozšířit. V případě automatického podavače lze volit mezi založenými médii bez nutnosti vysunutí média odvíjeného z role.
Pro tisk používá tiskárna 6 dye-based barevných náplní - C, M,Y, K, Lc, Lm a tiskne v maximálním rozlišení 2400 x 1200 dpi s velikostí kapky 4pl.
Co se rychlosti týče, udává výrobce následující orientační údaje:
A3: cca 4,3 min/strana (normální režim, lesklý papír)
A3: cca 6,3 min/strana (nejlepší režim, lesklý papír)
A1: cca 11,9 min/strana (normální režim, lesklý papír)
A1: cca 17,5 min/strana (nejlepší režim, lesklý papír)
Tiskárna opět disponuje také systémem automatické barevné kalibrace se zpětnou vazbou zajišťující konzistentnost barev jak mezi jednotlivými tiskovými úlohami, tak i mezi jednotlivými tiskárnami.

HP Designjet 30
Tento model navazuje podle své specifikace na modely 10/20ps, které se úspěšně prosazují jako řešení pro barevný nátisk. Designjet 30 tiskne s rozlišením 2400 x 1200 dpi při 4pl velikosti kapičky inkoustu a pro tisk používá šestici dye-based inkoustů - tři základní CMY, černou a dvě "odlehčené" cyan (azurová) a magenta (purpurová). Maximální potiskovaný formát je A3+, přičemž přes ruční podavač lze potiskovat média až do plošné hmotnosti 300 g/m2.
Co se rychlostí týče, výrobce udává cca 1,6 minuty na stranu A3 (normální režim na lesklý papír), resp. cca 5,5 minuty na stranu A3 (nejlepší režim na lesklý papír).
Tiskárna je vybavena automatickou vnitřní kalibrací, spočívající ve vytištění základních odstínů barev a jejich denzitometrickém změření. Naměřené výsledky jsou použity jako korekce při dalším výtisku, čímž se odstraňují jemné nuance mezi výrobními sériemi papírů.
Pro datovou komunikaci slouží paralelní port a rozhraním USB 1.1. Síťové rozhraní v podobě JetDirect karty je standardně dodáváno v "n" verzi, běžnou verzi tiskárny lze o síťové rozhraní rozšířit.

Nové inkousty
V tuto chvíli nemáme k dispozici bližší informace týkající se podrobných specifikací nových tiskáren, tuzemské ceny ani konkrétní podrobnosti o tom, jak budou tiskárny přesně pozicovány na trhu.
Hlavní informací této aktuality je nicméně fakt, že HP přichází v tomto segmentu s nabídkou tiskáren vybavených dye-based inkousty, které by podle výrobce měly produkovat obraz stálý přibližně 70 let. Každopádně tak tiskárny získávají další možnost využití pro tisk motivů, které vyžadují dlouhodobou barevnou stálost, což bylo omezení u modelů DesignJet 10/20ps a 120. Uvidíme, zda-li se v této řadě dočkáme jednou i speciálních odstínů šedých, kterými jsou dnes vybavovány speciální fotografické tiskárny, nicméně u tak univerzálních tiskáren jako jsou popisované modely je šestibarevný tisk spolu s obrovskou formátovou flexibilitou a použitelným RIPem dodávaným v ceně zajímavým vylepšením.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: