HP pracuje na nových technologiích - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

HP pracuje na nových technologiích

7. února 2007, 00.00 | Společnost HP se kromě výroby a prodeje konvenčních produktů věnuje také oblasti výzkumu a vývoje nových technologií, kam investuje nemalé prostředky. Tato činnost přinese čas od času zajímavé výsledky. Nakoukněme tedy nyní pod pokličku, co je nového v laboratořích tohoto amerického giganta…

Společnost HP je pro většinu klasických uživatelů známá především jako přední světový výrobce kancelářské techniky, případně počítačových komponentů. Vedle toho se však minimálně stejnou měrou zaměřuje na oblast informačních technologií nebo také např. mikroelektroniky. Hewlett-Packard investuje také nemalé finanční prostředky do vývoje nových technologií a produktů v celé sféře svého působení. Během druhé poloviny minulého roku a začátkem roku současného představil tento výrobce hned několik nových produktů a technologií – novými médii pro inkoustové tiskárny počínaje a logickými obvody z oblasti nano-technologie konče.

Paperworld 2007

Ve dnech 24. – 28. 1. 2007 proběhl ve Frankfurtu Paperworld 2007. Na tomto mezinárodním veletrhu papíru a kancelářských řešení představila společnost HP několik nových spotřebních produktů pro následující věk. Jedná se konkrétně o nová tisková média pro inkoustové tiskárny využívající technologii ColorLok, dále novou generaci barevných tonerů do laserových tiskových strojů a nechyběla ani nová generace inkoustů HP Vivera.

ColorLok technology
Tento nově vyvinutý systém je založen na novém typu fotografického papíru obsahujícího dvojici speciálních přísad, které výrobce implementuje přímo do papíru pomocí zvláštního výrobního procesu. Účel tohoto systému je udržet inkoust přilnutý na povrchu média (ovšem nikoli se přímo vpít do papíru), což by mělo umožnit jemnější rastrování při tisku. Použité přísady také napomáhají rychlejšímu zasychání kapiček inkoustu, a měly by tím pádem též zvýšit jejich odolnost proti otěru a vodě. Tato média budou závislá na použitém typu barviva, kterým by měla být nová generace inkoustů HP Vivera.

HP ColorSphere toner
HP ColorSphere tonery jsou novými typy barevných tonerů, určených pro laserové tiskárny. Tajemství těchto kazet spočívá v odlišném chemickém složení, nových přísadách a elektrostatických vlastnostech tonerů. ColorSphere tonery produkují dle slov výrobce až o 40 % jasnější výtisky a barevný gamut dosahuje téměř 20% nárůstu oproti předešlé generaci HP barevných tonerů. HP ColorSphere jsou díky svému složení ohleduplné k životnímu prostředí – neprodukují tolik toxinů jako starší typy kazet.

Chip memory spot

Výzkumné týmy HP vyvinuly miniaturní bezdrátový datový čip, jež dokáže poskytnout široký přístup k digitálnímu obsahu. Jedná se o čip ukládající text, obrázky, audio i video a uložené informace je z něj poté možné snadno vyvolat. Čip je založen na technologii CMOS snímačů a lze jej umístit na libovolný povrch (papír a jiné fyzické objekty), má velikost cca 2 – 4 mm. Jednou z hlavních výhod je, že Memory Spot nepotřebuje žádné napájení, neboť využívá elektromagnetického pole vysílaného čtecími zařízeními (stejně jako rádiové identifikační tagy RFID). Lze jej také vymazat a přepsat a můžete na něj ukládat text, zvuk i krátká videa. Teoretická rychlost čtení dat je zhruba 10krát vyšší než u bezdrátové technologie Bluetooth.

Specifikace
Přenosová rychlost čipu dosahuje 10 Mb/s. Současná úložná kapacita se pohybuje v rozmezí 256 kb až 1 Mb, což umožňuje pojmout jen velmi krátký videoklip, několik obrázků nebo desítky stránek čistého textu. Budoucí verze čipu by však měly disponovat podstatně větší kapacitou. Prohlížet nebo přepisovat obsah čipu by mělo být možné např. pomocí mobilního telefonu, PDA, digitálního fotoaparátu, tiskárny či jiného zařízení. Čip bude vybaven rozhraním pro čtení a zápis a data budete moci zobrazit přímo na displeji externího zařízení (nebo je také odeslat k tisku). Pro čtení a zápis čip přijímá energii z libovolného kompatibilního zařízení a využívá k tomu tzv. indukční vazbu (přenos energie z jednoho elektronického zařízení na jiné pomocí sdíleného elektromagnetického pole).

Využití
Své uplatnění nalezne Memory Spot například ve zdravotnictví, kde může být umístěn například na zápěstí pacienta a pomůže k lepší ochraně důvěrných lékařských informací. Dále budeme moci umístit čip na tištěné fotografie, které tak lze doplnit komentářem nebo hudbou. Stejně tak jej lze použít v kombinaci s textovými dokumenty (přidat komentář, historii změn), jako legendu k různým schématům, technickým výkresům apod. Stejně tak ale může dobře posloužit například jako ochrana před paděláním zboží (sice tento jev nelze úplně eliminovat, ale značně ztížit ano).

 

HP Hybrid nano CMOS čipy

Poslední novinkou v Hewlett-Packardu je vývoj směřující k vytvoření pole s programovatelnými logickými strukturami (tzv. FPGA: Field Programmable Gate Arrays) s mnohem hustší integrací tranzistorů. Jedná se o novou metodu tvorby FPGA čipů, které by měly mít až 10x vyšší uspořádání tranzistorů a zároveň nižší energetické nároky. Hlavní inovace spočívá v úpravě spojů mezi tranzistory na čipu. Tato technologie má označení FPNI (Field Programmable Nanowire Interconnect). Výrobce pochopitelně drží všechny důležité informace zatím pod pokličkou, ale technologicky by se mělo jednat o miniaturní soustavu přepínačů na principu CMOS snímačů (které používá mj. také například Canon do svých digitálních fotoaparátů), uspořádaných do více vrstev.

Programovatelné jednotky se pořád budou tvořit v CMOS čipech, ale samotné spoje budou v jiné vrstvě. Hlavní účel spočívá ve využití CMOS pro logické jednotky (v tradičních dnešních FPGA je až 90 % CMOS využito na cesty signálu). Do roku 2010 se bude moci při 45nm výrobě užívat pouhých 15 nm širokých spojů, a půjde-li vše podle plánu, do roku 2020 by měly být spoje široké pouze 4,5 nm. K přenosu jednotlivých signálů v FPNI architektuře nebude potřeba tolik energie jako v současnosti. Hlavní výhoda řešení spočívá samozřejmě v menších rozměrech, vyšších rychlostech přenosu informací za současně nižší spotřebu. Potenciální způsob uplatnění je velmi široký – v podstatě v jakémkoli elektronickém zařízení (od jednoduchých elektronických produktů až po složité systémy). Celý projekt je však zatím ve stádiu výzkumu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Aktuality  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 » Rubriky  » Zprávy  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: