HP Photosmart 3210 – cenově výhodná multifunkční síťová tiskárna s fotografickým tiskem - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

HP Photosmart 3210 – cenově výhodná multifunkční síťová tiskárna s fotografickým tiskem

18. ledna 2007, 00.00 | HP Photosmart 3210 je multifunkční tiskárna s USB a LAN rozhraním, integrovaným skenerem a šesti inkousty pro fotografický tisk. Zařízení s podobnými vlastnostmi na trhu mnoho nenajdeme, a proto vám přinášíme uživatelskou recenzi této sice již starší, ale přesto výkonné univerzální kancelářské tiskárny.

{Popis tiskárny a příslušenství}

HP Photosmart 3210 je nástupce modelu Photosmart 2575, oproti kterému nabízí rychlost černobílého tisku až 32 stran za minutu, fotografií 10 x 15 cm už za 14 sekund a především šest samostatných inkoustových kazet. Rozdíly jsou i u vestavěného plochého skeneru, který podporuje rozlišení až 4800 x 4800 dpi ve 48-bitových barvách. Pro úplnost musím ještě dodat, že společnost HP nabízí v současné době především vyšší modely, jako například Photosmart 3310 s integrovaným WiFi síťovým modulem (IEEE 802.11 b/g), větším barevným displejem s úhlopříčkou 9,1 cm a vestavěným barevným faxem s rychlostí 33,6 Kbps, nebo nejnovější výkonný model Photosmart 7180 s integrovanými bezdrátovými rozhraními Bluetooth a WiFi.

Výprodej za slušnou cenu
Photosmart 3210 se v současné době vyprodává, a proto ho lze sehnat za cenu od cca 5 600 Kč bez DPH, což je na relativně rychlou univerzální kancelářskou tiskárnu s LAN rozhraním a možností tisku (vcelku kvalitních) fotografií poměrně dobrá cena. HP i jiné firmy mají na trhu samozřejmě i řadu jiných modelů multifunkčních zařízení s integrovaným skenerem, prakticky žádný levnější model ale nemá LAN modul a současně alespoň 6 inkoustů pro fotografický tisk.

Popis tiskárny
Jedná se o poměrně velké a těžké zařízení, a to především díky plochému skeneru/kopírce, vestavěné v horní části tiskárny. Tiskárna je prostě macek, čemuž ostatně jasně napovídají její rozměry (šířka x výška x hloubka) 46,4 x 22 x 39,5 cm a hmotnost 11,85 kilogramu. Maximálně udávaná spotřeba energie je 95 W, standby režim "sežere" necelých 12 W. Hardware tiskárny využívá 16 MB paměť ROM a 64 MB dynamické paměti RAM. Technickou podporu najdete na adrese www.hp.com/support.
Mimo rozhraní USB je HP Photosmart 3210 vybavena běžným ethernetovým (LAN) rozhraním s rychlostí 10/100 Mbitů, rychlost se přepíná podle potřeby automaticky nebo manuálně. USB kabel není součástí dodávky, stojí ale jen asi 40 Kč. Indikace síťového rozhraní je na grafickém stavovém displeji s úhlopříčkou 6,4 cm (jde se o pasivní LCD displej), který současně slouží k zobrazování náhledů fotografií a všech informací a menu, spojených s ovládáním tiskárny a jejích jednotlivých funkcí. Přikoupit lze navíc ještě Bluetooth adaptér, který rozšíří možnosti tiskárny o bezdrátový tisk. Druhou a v kancelářském prostředí mnohem univerzálnější možností je připojení HP Photosmart 3210 do sítě přes LAN/WiFi router, čímž získáte přístup k tiskovému zařízení například z notebooku či jiného libovolného počítače, včetně PDA zařízení.
HP Photosmart 3210 používá tiskovou technologii HP PhotoRet IV a umí tisknout jak klasické orámované, tak i bezokrajové fotografie. Bezokrajový tisk je navíc podporován i u formátu A4 (+/- pár milimetrů navíc) a některých menších formátů.
Po zapnutí si tiskárna sesynchronizuje tiskové hlavy, vyzve uživatele k nastavení základních parametrů provozu a "profoukne" si zásobníky s inkoustem. Zvuky jsou to dost zajímavé a celý proces nasávání inkoustu trvá několik desítek sekund. HP Photosmart 3210 čistí a profukuje tiskové hlavy jinak dost často (jednak při každém zapnutí "natvrdo" a pak občas i při provozu při kopírování) a nepřišel jsem na to, zda se dá tato funkce v případě potřeby vypnout.

Zásobníky papíru a manipulace s papírem
Součástí tiskárny je i vstupní zásobník na 100 listů papíru a výstupní na 50 listů. Senzor pro automatické rozlišování typu papíru tisk ještě více zjednodušuje, neboť není třeba nastavovat typ papíru ručně prostřednictvím počítače. Pracovní využití je až 3 000 stran za měsíc.
HP Photosmart 3210 má zásobník na cca 100 listů papíru (dá se jich tam dát ale i o něco víc) různých velikostí až do A4+, výstupní zásobník, či spíše "odkládací" plocha pojme oficiálně 50 listů papíru standardní gramáže. Samozřejmostí je u tiskárny senzor pro automatické rozpoznávání typu papíru. Senzor funguje zcela spolehlivě pro papíry HP, pro jiné tiskové materiály (zkoušel jsem například různé papíry Canon) je lepší funkci rozpoznání papíru v ovladačích vypnout, neboť se chová značně chaoticky.
Mimo klasické papíry v hlavním zásobníku má tiskárna ještě samostatný zásobník na fotografické papíry formátu max. 10 x 15 cm. Součástí dodávky tiskárny je již zkušební sada papírů, další si můžete dokoupit za pár korun/papír. V prodeji je značné množství nejrůznějších fotografických papírů, využívat lze prakticky kterýkoliv z nich.
Do zásobníku na fotografické papíry se vejde až 20 listů papíru rozměrů maximálně 105 x 165 mm nebo 89 x 127 mm. Fotografie se "odkládají" do klasického výstupního zásobníku a tisknout se na jeden průchod. Mechanismus podavače fotografií je vůbec dost zajímavý – celé plato s papíry částečně zajede do tiskárny, odkud si tiskárna podá jeden papír na fotografii, načež se vše vrátí do původní pozice.
Udávané maximální podporované rozměry papírů v hlavním zásobníku jsou 216 x 356 mm, k dispozici je samozřejmě celá řada menších standardizovaných formátů, od obálek až po formáty A5, A4 či Letter. Tiskárna bez problémů potiskuje i kartotéční lístky a jiné speciální tiskové materiály (určené pro inkoustové tiskárny) s gramáží až kolem cca 300 g/m2.
Přístup k podavačům papíru je zcela bezproblémový, stejně jako manipulace s fotografickými papíry. Pokud se náhodou stane, že se papír podá špatně, nebo se uvnitř mechanismu zasekne, můžete ho celkem snadno vytáhnout ze zadního prostoru tiskárny, na které je odnímatelné plastové víko, kryjící mechanismus podavače. Jinak je podavač klasických i fotografických papírů prakticky bezchybný – během cca půlročního provozu se mi stalo jen jednou, že by se papír v tiskárně zasekl, a to ještě proto, že na papíru byla zespodu omylem nalepená plastická samolepka.


HP Photosmart 3210 – připojení tiskárny přes switch a WiFi router do firemní či domácí počítačové sítě


HP Photosmart 3210 – tiskárna z šikmého čelního pohledu


HP Photosmart 3210 – zadní strany tiskárny s odejmutým krytem mechanismu podavače papíru


HP Photosmart 3210 – rozhraní LAN a USB jsou umístěné pod sebou na zadní straně tiskárny

Skener a kopírka
Skener má skleněnou podložku a lehké plastové víko, na jehož spodní straně je bílá fólie a vložený plastový držák (viz dále). Maximální velikost předloh pro skenování může být 216 x 305 mm. 48-bitová barevnost naskenované předlohy je samozřejmostí, stejně jako podpora rozhraní TWAIN a Windows WIA. Skenovat lze i po síti, obslužný software ovládaný z webového prohlížeče je ale značně primitivní a moc toho neumí.
Součástí příslušenství tiskárny je i multifunkční držák filmových pásů a diapozitivů. Je to de facto několik kusů plastových výlisků (viz jeden z obrázků), do kterých se vloží až 4 diapozitivy, 6 negativů či 35 mm film, který se může skenovat i jako pozitiv. 35mm negativní filmy v diarámečcích běžným způsobem skenovat nelze. Optické rozlišení pro skenování filmů je standardně nastaveno na 4 800 x 4 800 dpi, což je současně nejvyšší hardwarové rozlišení vestavěného skeneru. Interpolovaně lze docílit rozlišení až 19 200 dpi, to ale přináší opravdu obrovské objemy dat na soubor, a navíc kvalita skenu mi nepřišla nijak vyšší než u standardního rozlišení 4 800 x 4 800 dpi.
Kopírování se – stejně jako všechny základní funkce tiskárny – ovládá přes čelní panel, druhou možností je pak dálkové řízení tiskárny i skeneru z počítače. Čelní panel nabízí rychlý přístup k černobílým i barevným kopiím, u kterých si můžete pochopitelně nastavit i jejich počet (až 99 kopií z originálu) a stupeň zvětšení či zmenšení kopírované předlohy (buď stupňovitě, nebo manuálně v procentech). Nebudu-li počítat rychlost skeneru (sekundy až desítky sekund podle nastaveného rozlišení), je rychlost kopírování shodná s klasickým tiskem, tzn. až 32 černobílých nebo cca 30 barevných stran za minutu.


HP Photosmart 3210 – pohled na tiskárnu s otevřeným víkem skeneru


HP Photosmart 3210 – čelní panel pro ovládání základních funkcí tiskárny a kopírky


HP Photosmart 3210 – vyjmutý skenovací rámeček pro filmy a diapozitivy

Práce s paměťovými kartami
Tiskárna má na pravé přední straně integrovanou víceslotovou čtečku paměťových karet, ze kterých můžete fotografie rovnou prohlížet na malém displeji a samozřejmě je tisknout v různých formátech a rozlišeních. HP Photosmart 3210 umí načíst paměťové karty typu CompactFlash (typ I a II), Memory Stick, Memory Stick Pro/Magic Gate, Secure Digital, MultiMediaCard (MMC), xD-Picture Card, další paměťové karty, například Memory Stick Magic Gate Duo, Memory Stick Duo a Secure Multimedia Card jsou podporovány prostřednictvím adaptéru. Software tiskárny umí navíc z paměťových karet načítat i video soubory ve formátech QuickTime (MOV), AVI (interně s kodekem Motion JPEG) a MPEG-1, ostatní soubory na paměťové kartě tiskárna ignoruje.
Samozřejmostí je též možnost připojení USB flash disku či digitálního fotoaparátu (prostřednictvím standardu PictBridge), ze kterých lze opět stahovat a tisknout fotografie. Karta zasunutá ve čtečce tiskárny je přístupná i po síti, což je určitě výhoda.
Při tisku obrázků a fotografií nabízí ovladače tiskárny i její firmware (při tisku přímo z paměťových karet) možnost automatických úprav fotografií prostřednictvím technologie pojmenované Real Life. Jedná se především o automatické úpravy barev, ostření, možnost úprav jasu a kontrastu, adaptivní prosvětlení scény aj.


HP Photosmart 3210 – integrované čtečky paměťových karet a USB rozhraní na přední straně tiskárny

Inkousty a tiskové materiály
Tiskárna má celkem 6 samostatných inkoustových patron, používajících originální, jemně pigmentovaný inkoust HP Vivera pro realistický tisk obrázků a fotografií. Cartridge s černým inkoustem lze zakoupit v několika objemech do cca 20 ml, společnost HP standardně nabízí dva typy černých cartridges č. 363 (velkou a malou, objem 17 ml a 6 ml). Stejné číslování používají i barevné inkoustové cartridges: azurová, purpurová, žlutá, a dvě fotografické inkoustové náplně: světle modrá a světle červená. Počet stran, které lze s jednotlivými inkousty vytisknout, se dost liší v závislosti na složitosti tiskové předlohy, případně tisku fotografií. Ceny náplní jsou následující (vše cca a včetně DPH; v tabulce je i oficiálně udávaný počet tiskových stran, včetně procentuálního pokrytí):

Typ náplně Objem (cca) Cena (vč. DPH) Počet tiskových stran
černá velká 17 ml 660 Kč 800 stran A4 (5 % pokrytí)
černá malá 6 ml 340 Kč 300 stran A4 (5 % pokrytí)
azurová 4 ml 220 Kč 350 stran A4
350 fotografií 10 x 15 cm
purpurová 4 ml 220 Kč 350 stran A4
350 fotografií 10 x 15 cm
žlutá 4 ml 220 Kč 350 stran A4
350 fotografií 10 x 15 cm
světle modrá 4 ml 220 Kč 350 stran A4
350 fotografií 10 x 15 cm
světle červená 4 ml 220 Kč 350 stran A4
350 fotografií 10 x 15 cm

Mimo šesti výše uvedených inkoustových kazet lze zakoupit ještě speciální inkoustovou kazetu pro tisk černobílých fotografií s lepším a věrnějším podáním odstínů šedi. V reálném provozu vytisknete na velkou černou náplň minimálně 500 tiskových stran a v kombinaci s fotografickými náplněmi pak více než sto fotografií 10 x 15 cm. Víc fotografií jsem ještě nevytiskl, takže přesným číslem neposloužím – odhadované hladiny inkoustu, indikované utilitou tiskárny jsou ale pořád ještě zhruba na třetině.
Neoriginální barevný inkoust jsem vyzkoušel jen jednou (byl značky InkTec) a rozhodně mohu prohlásit, že co do věrnosti a podání barev měl ke kvalitním inkoustům HP Vivera opravdu hodně daleko – "vyblité" barvy, divné barevné přechody apod. Existují samozřejmě i neoriginální černé inkousty, jejichž použití by mohlo být zajímavé, a to především z cenového hlediska – cena neoriginálních "doplňovacích" sad je totiž minimálně poloviční, a při nákupu inkoustu ve větším balení ještě dále znatelně klesá.


HP Photosmart 3210 – k inkoustům se dostanete velmi snadno po odklopení předního panelu tiskárny

Ceny některých vybraných originálních tiskových materiálů HP:

Typ papíru Počet listů Rozměr, gramáž (g/m2) Cena (vč. DPH)
HP Premium Plus Photo Paper 20 A4, 280 200 Kč
HP Premium photo paper glossy 50 A4, 200 460 Kč
HP Premium Plus Photo Paper 20 A4, 240 310 Kč
HP Premium Glossy 20 10 x 15 cm, 240 140 Kč
HP EveryDay A4 (levný fotopapír) 25 A4, 170 130 Kč
[-more-]{Hodnocení kvality tisku}

Kvalita a rychlost tisku
Černobílý tiskový výstup funguje s rozlišením 1200 x 1200 dpi, barevný tisk pak až 4800 x 1200 dpi. Rychlost tisku se pochopitelně liší v závislosti na složitosti dokumentu, objemu dat, přenášených přes rozhraní USB či LAN, a na nastaveném výstupnímu rozlišení. Běžný tiskový výstup u textů s jednoduchými obrázky začne již několik sekund od zahájení tisku a první papír "vyplivne" Photosmart 3210 už do cca 10 sekund. Fotografie lze tisknout také s různou rychlostí a kvalitou, v módu s nejvyšší kvalitou trvá tisk jedné fotky formátu 10 x 15 cm zhruba 30 sekund.
Podporované "tiskové" jazyky jsou HP PCL Level 3, PCL3 GUI a PCL 10, pomocí různých softwarových simulací lze samozřejmě tisknout i cokoliv jiného, včetně postscriptových dokumentů. Pracovní cyklus tiskárny je cca 3 000 vytištěných stran za měsíc, což je pro potřeby kanceláří menších firem, či dokonce domácností víc než dost. Co se týká kvality, vlastně není příliš co hodnotit, neboť se jedná o typickou inkoustovou tiskárnu se stejnými technologiemi, jako má i řada jiných tiskáren nejen značky HP, a výsledky jsou tedy rovněž velmi podobné. Při ekonomickém černobílém i barevném tisku na běžný kancelářský papír je tedy kvalita tiskového výstupu postačující. Srovnání s laserovou tiskárnou nedopadne pro Photosmart 3210 (opět u běžného papíru) nijak slavně, ale to lze u inkoustových tiskáren očekávat. Při použití kvalitního papíru (na výběr je několik možností) jsou výsledky velmi dobré až vynikající, náklady na tisk ale pak samozřejmě stoupají.
V módu konceptu (nejrychlejší možný tisk) je strana A4 vytištěna černobíle už za zhruba 2-3 sekundy, je to ovšem velmi znát na kvalitě – synchronizace tiskových hlav je minimální, takže občas půlka písmenka o něco ujede. V ostatních tiskových režimech je samozřejmě tisk bezproblémový, jen řádově pomalejší – až minutu na stránku u černobílého tisku a až několik minut při tisku fotografií formátu A4 na fotopapír s nejlepší kvalitou tisku.
Tisk fotografií na běžný papír nelze doporučit, tiskárna dodává na papír více inkoustu, a pokud nepoužijete vhodný fotografický papír, nebude se vám výsledek vůbec líbit. Fotografických papírů je opět celá řada – Photosmart 3210 umí automaticky rozpoznat tisková média HP a nemusíte v ovladačích nic složitě nastavovat. Testoval jsem tisk na dodané fotografické papíry HP a dále na papíry Canon. V obou případech byly výsledky fotografického tisku výborné. Kvalita fotografického tisku pochopitelně není tak vysoká jako u nejnovějších modelů specializovaných fotografických tiskáren HP, Epson či Canon s až devíti inkousty, také termotransferové tiskárny mají stále ještě při tisku fotografií navrch. Přesto jsou fotky 10 x 15 cm velmi dobré a teprve při detailním zkoumání je poznat barevné tečkování jemných kapiček inkoustu, kterými tiskárna vytváří například přechody a odstíny barev.

Software
HP Photosmart 3210 se dodává s ovladači pro Windows i Mac OS, a to včetně české lokalizace a českého manuálu. Ovladače a další aplikace pro skenování a správu fotografií jsou shodné pro všechny multifunkční tiskárny HP Photosmart i řadu jiných tiskáren HP (celková instalace na disku cca 1 GB!), a proto je nemá příliš velký smysl popisovat jinak než formou obrazového průvodce se screenshoty různých pracovních sekcí. Jednotlivým programům se pravděpodobně budu věnovat ještě v samostatném článku. Celkově lze říci, že tiskové drivery jsou opravdu dost slušné a snadno se používají, zato doplňkové aplikace pro skenování a práci s obrázky či fotografiemi moc krásy ani funkčnosti nepobraly. Zmiňovat tedy podrobněji nebudu ani dodávaný OCR software na převod skenovaných textů do elektronické podoby, neboť ani ten nepatří mezi žádné špičky ve svém oboru.
Upgrade softwaru lze provést pohodlně přes internet, počítejte ale s tím, že některé z updatů vyžadují restart Windows (verzi pro Mac OS X jsem netestoval).


HP Photosmart 3210 – "Centrum řešení" slouží jako centrální správce utilit, programů a tiskových ovladačů souvisejících s provozem a ovládáním tiskárny

Závěr
HP Photosmart 3210 je jedna z relativně mála inkoustových tiskáren, které mají LAN rozhraní pro připojení na ethernetovou síť a disponují přitom možnostmi fotografického tisku. Photosmart 3210 nebo jeho nástupci tak mohou být dobrou volbou pro všechny, kteří nepotřebují mít v tiskárně faxovací funkce, ale kteří naopak vyžadují skener/kopírku a poměrně kvalitní fototiskárnu v jednom zařízení, které je navíc připojené na síť a sdílené více uživateli. Vyšší model Photosmart 3310 má na úkor o dost vyšší ceny i fax a bezdrátové síťové rozhraní, které však ve firemní síti většinou tak jako tak supluje vhodný WiFi router.


HP Photosmart 3210 – zadáním síťové IP adresy tiskárny ve webovém prohlížeči se dostanete do hlavního menu pro konfiguraci parametrů tiskárny


HP Photosmart 3210 – nastavení provozních parametrů tiskárny jde nastavit jak přímo v tiskárně, tak i detailně přes webový prohlížeč, včetně sledování provozu síťového rozhraní tiskárny


HP Photosmart 3210 – možnosti skenování přes síť jsou opravdu jen minimální


HP Photosmart 3210 – tiskárna umí rozpoznat řadu typů tiskových materiálů


HP Photosmart 3210 – výběr kvality tisku a dalších vlastností tiskového výstupu


 HP Photosmart 3210 – efekty a funkce technologie Real Life pro tisk fotografií


HP Photosmart 3210 – podrobné nastavení vodoznaků


HP Photosmart 3210 – do tiskového výstupu lze přidávat i vodoznaky


HP Photosmart 3210 – tiskárna umí i oboustranný tisk, musíte si ale přikoupit speciální podavač


HP Photosmart 3210 – výběr ICC profilu pro tisk dokumentů a fotografií


HP Photosmart 3210 – manuální nastavení barev pro tisk fotografií


HP Photosmart 3210 – součástí ovladačů jsou i různé užitečné utility


HP Photosmart 3210 – informační utilita pro sledování stavu zásobníků s inkoustem


HP Photosmart 3210 – funkce pro kopírování dokumentů


HP Photosmart 3210 – prohlížeč dokumentů dodávaný k tiskárně


HP Photosmart 3210 – editace obrázků v HP Image Zone


HP Photosmart 3210 – HP Image Zone pro správu a publikování obrázků a fotografií


HP Photosmart 3210 – aplikace pro skenování předloh


HP Photosmart 3210 – nastavení předvoleb skenování


HP Photosmart 3210 – nastavení vlastností tlačítek pro skenování a dalších parametrů pro skenování předloh


HP Photosmart 3210 – výběr tiskového módu

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: