HP Officejet 9130 - multifunkční zařízení pro kancelář v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

HP Officejet 9130 - multifunkční zařízení pro kancelář v praxi

27. ledna 2005, 00.00 | Nejvyšším modelem v nabídce barevných inkoustových multifunkčních zařízení Hewlett-Packard je Officejet 9130. Toto zařízení pro menší pracovní skupiny umí barevně tisknout, skenovat a kopírovat, přičemž je možné jej použít i pro faxování a posílání emailů s naskenovanými přílohami. Obliba multifunkčních zařízení se zvětšuje, a tak jsme si tento model vyzkoušeli v praxi v naší kanceláři.

Nejvyšším modelem v nabídce barevných inkoustových multifunkčních zařízení Hewlett-Packard je Officejet 9130. Toto zařízení pro menší pracovní skupiny umí barevně tisknout, skenovat a kopírovat, přičemž je možné jej použít i pro faxování a posílání emailů s naskenovanými přílohami. K dispozici je i čtečka paměťových karet pro přímý tisk fotografií. Obliba multifunkčních zařízení se zvětšuje, zejména díky úspoře místa, a tak jsme si tento model vyzkoušeli v praxi v naší kanceláři.

Konstrukce a design
Na první pohled připomíná 9130 obyčejnou kancelářskou kopírku, ovšem při bližším ohledání nalezneme vysunovací klávesnici, čtečku paměťových karet a numerickou klávesnici pro faxování a jiné neklamné znaky, že toho tato mašinka umí více. Horní část tvoří víko plochého skeneru, kde je i podavač pro hromadné skenování. Jeho odklopením odkryjeme plochu skeneru rozdělenou na dvě části, na první, větší, se přímo vkládají předlohy a druhé, menší, slouží pro skenování předloh braných z podavače, kdy se snímač skeneru nehýbe a předloha je posunována podavačem.

Ovládací panel pokrývá velké množství ovládacích tlačítek. V levé části jsou tlačítka rychlých voleb (emailových adres, čísel faxů a sdílených adresářů v síti) a napravo od nich skupina tlačítek pro nastavení tisku. Uprostřed panelu je 4 řádkový LCD displej, pod kterým jsou tlačítka sloužící pro navigaci. Nad ním jsou umístěna funkční tlačítka pro kopírování, snímání, tisk fotografií z paměťové karty, posílání emailu a faxování. V pravé části panelu jsou pak tlačítka pro vypnutí a zapnutí zařízení, stornování tisku a volbu barevného, nebo černobílého tisku.

Těsně pod panelem je umístěna vysunovací klávesnice (verze 9110 a 9120 jsou bez klávesnice), která se velmi podobá té počítačové. Obsahuje i směrové šipky, mezerník, enter, shift apod. Slouží pro vkládání emailových adres a názvů adresářů, kam se skenují předlohy. V přední straně je také výstupní podavač a dva zásobníky papíru (verze 9110 má pouze jeden).

Na levém boku je pod plastovou krytkou prostor pro dvě DIMM paměti. Na zadní straně jsou konektory pro připojení síťového kabelu RJ45, USB kabelu, paralelní port, vstup napájení, faxové porty (Phono a Line-In) a automatická duplexní jednotka.

Uvolněním pojistky nad prostorem výstupního podavače odklopíme horní část tiskárny a dostaneme se tak k tiskovým hlavám a inkoustovým kazetám. Model 9110 má rozměry 574 x 460 x 397 mm a hmotnost 20 kg, přičemž modely 9120 a 9130 mají díky druhému zásobníku rozměry 574 x 460 x 462 mm a hmotnost 24,1 kg.

Technické parametry
Rozlišení barevného termálního inkoustového tisku je díky zlepšené technologii HP Color Layering Technology s PhotoREt III pro fotografickou kvalitu až 4800 x 1200 optimalizovaných dpi na fotografických papírech HP Premium Photo Paper při vstupním rozlišení 1200 x 1200dpi. Pro černý tisk je rozlišení 1200 x 600dpi. V nejnižší kvalitě lze dosáhnout rychlosti tisku až 25 stránek za minutu černobíle, 22 st./m barevného textu a grafů, nebo 6,5 st./m plnobarevných stránek na obyčejný papír. Tisk první stránky zabere 12 sekund. Pracovní zatížení je až 10.000 stránek za měsíc.

Optické rozlišení skeneru je 2400x2400dpi, interpolovatelné až na 19.200dpi, s 48bit barevnou hloubkou. Skenovat lze jak z počítače, tak i z tiskárny do určeného adresáře v síti.
Vše zpracovává procesor Motorola s frekvencí 256 MHz s pomocí paměti 128 MB SDRAM rozšiřitelné až na 384 MB. Tiskárna podporuje tiskové jazyky HP PCL6, HP PCL5c a HP PostScript 3 emulace. Přenos dat pro tisk můžeme realizovat přes USB 2.0, paralelní port IEEE 1284, nebo ethernetový tiskový server (dodáván k modelům 9120 a 9130).

Faxování probíhá rychlostí až 33,6 kbps, přičemž jedna stránka trvá cca 3 s. Rozlišení pro černobílé faxování je 300x300dpi a pro barevné 200x200dpi. Čtečka paměťových karet podporuje karty CompactFlash I a II, Secure Digital, Memory Stick, SmartMedia a MultiMedia Card.

Verze Officejet 9110 má zásobník na 150 listů A4, verze 9120 a 9130 mají navíc druhý zásobník pro dalších 250 listů A4 a tiskový server HP Jetdirect 620n Fast Ethernet. HP Officejet 9130 má ještě navíc klávesnici. V prvním zásobníku lze použít papíry s gramáží mezi 60 a 200 g/m2 a v druhém pouze 60 až 105 g/m2. Lze tisknout na papír, obálky, fólie, štítky, nebo karty.

Pro tisk se používají cartridge C, M, Y (28 ml pro až 1750 stránek s 5% pokrytím) a K (69 ml pro až 1750 stránek s 5% pokrytím). Tiskové hlavy C, M, Y vydrží až 24.000 stránek s 5% pokrytím a hlava K až 16.000 stránek s 5% pokrytím.
Spotřeba ve standby režimu je udávána na 33 W a při kopírování max 77 W. Hluk při provozu by neměl přesáhnout 53 dB. K tiskárně je dodáván software HP Photo & Imaging (pro Windows), nebo software HP Image Zone (pro Macintosh) a Readiris OCR.

Instalace a ovládání
Před připojením tiskárny je vhodné nainstalovat dodaný software, poté tiskárnu připojit a nainstalovat příslušné ovladače. Po restartování počítače pak je tiskárna připravena pro práci. Pomocí dodaného správce HP Digital Imaging Monitor lze ihned skenovat předlohy, odesílat faxy, nebo stahovat snímky z paměťové karty. Ovládání samotné tiskárny je velmi jednoduché, stačí nejdříve zvolit příslušnou činnost funkčním tlačítkem, které se po stisknutí podsvítí, poté v menu nastavit příslušné parametry a stisknout Start.

Při kopírování lze na tiskárně zvolit počet kopií, režim kopírování (normální, zrcadlové kopírování, 2 stránky v 1 atd.), oboustranný tisk (oboustranná předloha oboustranně, oboustranná předloha na jednostrannou kopii a obráceně), kvalitu, světlost/tmavost, zdroj papíru atd.
Pro skenování můžeme vybrat sdílený adresář na síti (nutno napsat adresu pomocí klávesnice formou: host\adresář), oboustranný tisk, formát výstupu (PDF, TIF a JPG), velikost papíru (letter, A4, legal), rozlišení (75, 150 a 300dpi), nebo zesvětlení/ztmavení.

Po zasunutí paměťové karty a automatickém načtení snímků z adresářové struktury můžeme snímky tisknout, poslat je emailem, vytisknout náhledy, nebo přenést snímky do počítače. Pro posílání emailů nastavíme adresu příjemce, adresu odesílatele, zvolíme, zda-li posíláme jednostrannou, nebo oboustrannou předlohu a stejné parametry jako pro skenování.
V klidovém stavu se na LCD displeji zobrazuje stav všech 4 inkoustových kazet, datum, čas a lze zvolit i zobrazení IP adresy tiskárny v případě síťového použití.Kvalita tisku
Kvalita tisku kancelářských předloh je velmi dobrá, barvy jsou živé a velmi kontrastní s viditelnými barevnými přechody, což je pro tisk grafů výhodou. Na vytištěných fotografiích se však výraznější odstup barevných úrovní negativně neprojevuje. Vertikální i horizontální rastrování je na velmi dobré úrovni a čáry se lehce slévají až na 0,07 mm. U denzity 25% se tiskárna snaží rastrovat i na 0,03 mm. Jinak perfektně rastrované kruhové čárové růžice mají větší střed, čemuž vděčí za intenzivnější použití černé barvy a silnější linky, což se projeví zejména na horší čitelnosti negativního písma, kde se čitelnost ztrácí u bezpatkového na velikosti 4 a patkového na velikosti 3. Pozitivní bezpatkové písmo je čitelné až do velikosti 2, patkové do velikosti 3.
Díky silnějšímu používání černé barvy je nutné u fotografií nutné počítat s tmavějšími odstíny, zejména hnědé barvy. Na to, že se primárně nejedná o fototiskárnu, jsou výsledky dobré.

Kvalita skenování
Kvalitou skenování je toto multifunkční zařízení v lehkém nadprůměru. Ostrost je velmi dobrá, ovšem věrnost barev je již průměrná. Poskytuje rozlišení až 2400dpi, snímky je možné při skenování doostřit, zesvětlit, či ztmavit, nebo použít OCR (skenování textu s převodem do testového editoru). Je však nutné si uvědomit, že se nejedná o profesionální skener, ale o nástroj vhodný pro skenování kancelářských předloh.


2400dpi


1200dpi


1200dpi + max. doostření

Praktické zkušenosti
All-in-one zařízení se osvědčilo jako výkonné zařízení pro menší pracovní skupiny zejména díky integraci mnoha funkcí a možnosti jejich používání zároveň. Můžeme tak skenovat předlohy v době, kdy se tisknou dokumenty, ukládat faxy do paměti pro pozdější odeslání atd. Výtěžnost 10.000 stránek za měsíc pak plně stačí, pokud počítáme s 20 pracovními dny za měsíc, pak nám vychází 500 stránek denně.
Skenování do sdíleného adresáře na síti a odesílání emailů se zjednodušuje možností uložení adres do paměti a jejich vyvoláním pomocí rychlé volby. Na paměťové kartě lze mít snímky i v podadresářích, čtečka načte veškeré snímky na kartě. Pro lepší volbu snímků by se však velmi hodil displej, který by byl schopný je zobrazovat. Použitý LCD displej je pouze textový.

Závěr
Pro domácí použití je HP Officejet 9130 příliš předimenzovaný a tak své uplatnění najde zejména v menších firmách, nebo pracovních skupinách. Umožňuje bohaté možnosti správy dokumentů od tisknutí přes skenování, kopírování, faxování a posílání předloh emailem až po tisk fotografií v ucházející kvalitě. Při tisku grafiky a textu podává velmi dobré výkony. Nabízí rychlost až 25 stran za minutu při zachování rozumných nákladů a dostatečné kvality. Verze 9110 (bez druhého zásobníku, klávesnice a síťového připojení) je za doporučenou cenu 24.383,- Kč včetně DPH. Model 9120 (s druhým zásobníkem a síťovou kartou, ovšem bez klávesnice) je na trhu za doporučenou cenu 31.690,- Kč včetně DPH. Nejvybavenější verze 9130 s klávesnicí, síťovou kartou (tiskový server HP Jetdirect 620n) a druhým zásobníkem je k dostání za doporučenou koncovou cenu 36.283,- Kč včetně DPH.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Skenery  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Poptávka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: