HP Deskjet D2460: levná fototiskárna v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

HP Deskjet D2460: levná fototiskárna v praxi

4. dubna 2008, 00.00 | HP Deskjet D2460 představuje nenáročné a dostupné inkoustové zařízení pro tisky fotografií do formátu A4 v ryze domácím prostředí. Hlavními výhodami tiskárny jsou kompaktní rozměry, jednoduché ovládání a nízká pořizovací cena. A jak pracuje tiskárna v praxi?

HP Deskjet D2460 je nenáročným a dostupným zařízením, určeným pro nenáročné amatérské fotografy, kteří chtějí mít větší kontrolu nad svými snímky a raději než službám některého z fotolabů, dají přednost právě tisku v plně vlastní režii. Model od Hewlett-Packardu tiskne do maximálního formátu A4 a mezi jeho hlavní přednosti patří kompaktní provedení, snadná obsluha a nízká pořizovací cena. Model D2460 tiskne rychlostí až 20 stran/minutu (v černobílém módu), resp. 14 stran/minutu (v barevě) a kromě uvedeného maximálního formátu lze tisknout samozřejmě též v nejběžnější velikosti 10 x 15 cm.

Základní specifikace
HP Deskjet D2460 tiskne ve standardním provedení pomocí 4-barevného (CMYK) inkoustového systému s fyzickým rozlišením 1 200 dpi (které lze optimalizovat až na dvojnásobek – tedy 4 800 dpi), volitelně lze zařízní objednat také v provedení s 6ti barevným tiskem (přidání světlých „light“ odstínů cyan a magenta). Tisk je možný od velikosti 10 x 15 cm bez okrajů (s perforovanými okraji) až do velikosti A4 s okraji. Standardní výklopný zásobník pojme 80 listů papíru. Součástí vybavení tiskárny je tlačítko pro snadné zrušení tisku, dále jsou k dispozici možnosti snadného sdílení nebo ukládání a tisk snímků jedním dotykem (s tlačítkem HP Photosmart Essential). Implementovná technologie HP Smart Web Printing umožňuje tisk webových stránek bez oříznutých okrajů. K dispozici je také několik praktických funkcí jako např. odstranění jevu červených očí (pomocí HP Photosmart Real Life) nebo upozornění na nízký stav inkoustu (HP SureSupply technologie). Rozměry a hmotnost D2460 (Š x H x V): 423 mm x 270 mm x 140 mm a 2,5 kg.

Parametry
Deskjet D2460 pracuje na zákadě termálního inkjetového tisku. Základem je čtyřbarevný inkoustový systém CMYK (dvě cartridge – jedna černá a druhá tříbarevná – CMY). Rychlost se odvíjí od zvoleného tiskového režimu. V případě monochromatického tisku v Best režimu (nejlepší kvalitě) do formátu A4 pracuje D2460 rychlostí 0,9 stran/min. Naopak v režimu Koncept (nabízející nejvyšší rychlost, avšak nejhorší kvalitu) lze do minuty vytisknout až 20 snímků za sekundu. Černobílý/Barevný tisk v běžné kvalitě zvládne vytisknout 6,9/2,9 stran za minutu (formátu A4). Barevná fotografie formátu 10 x 15 cm – režim koncept, trvá cca 44 sekund, v režimu Best to trvá cca 125 sekund. Standardní rozlišení je 1 200 x 1 200 dpi (lze softwarově rozšířit až na 4 800 x 1 200 dpi). Doporučená měsíční zátěž výrobcem je zhruba 1000 stran. Vstupní podavač pojme maximálně 80 listů A4 a výstupní podavač nabízí stadardní kapacitu 50 listů. Velikost použitelných formátů je od 77 x 127 až do 216 x 356 mm.

Standardní formáty médií: A4 (210 x 297 mm), A5 (148 x 210 mm), DL (110 x 220 mm), C6 (114 × 162 mm), A6 (105 x 148 mm), 130 x 180 mm, 100 x 150 mm. Tiskárna je vybavena pro komunikaci s ostatními zařízeními jedním USB slotem (kompatibilním se standardem USB 2.0). Kompatibilní operační systémy jsou: Windows verze 2000 a vyšší nebo Mac OS X v10.3.9 a vyšší verze. Minimální požadavky na systém: jednotka CD-ROM, USB port, SVGA (800 x 600, 16bitové barvy) monitor, software Adobe Acrobat Reader 5 a vyšší, procesor minimálně 233 Mhz, 128 MB RAM (a více) a alespoň 250 MB volného místa na hardisku.

Deskjet D2460 vs vyšší modely
Model D2460 představuje základní zařízení ve své řadě, čemuž odpovídá též funkční vybavení. Například typově vyšší D4260 disponuje sice o něco většími rozměry, ovšem také nabízí rozšířenější možnosti - zejména tiskovou rychlost (která je téměř až dvojnásobná) a dále také další funkce (úpravy snímků přímo v tiskárně, tlačítka rychlé volby, možnost potisku CD/DVD disků ap.). Dále nabídne další USB rozhraní (na přední straně - pro připojení fotoaparátu, flash paměti) určené k přímému tisku. Také výrobce dodává v rámci softwaru Centra řešení další přímé volby – prostřednictvím "Photosmart Essential", kde lze nastavit tisk, sdílení, editaci snímků atd.

Začínáme s tiskárnou
Ovládání představuje jednu z hlavních výhod tiskárny, neboť je velmi jednoduché a zvládnout by jej měl bez větších potíží i začínající uživatel. Vzhledem k minimu ovládacích prvků na tiskárně, ovládáme téměř vše z počítače – pomocí přiloženého softwaru (popř. jiného alternativního rozhraní). Při prvním spuštění (ale stejně tak i po delším odstavení tiskárny) je nutné provést diagnostiku - pro dosažení optimálních výsledků. Potřebné nástroje k tomu naleznete pod položkou "Nástroje tiskárny". Zde nejprve provedeme zarovnání tiskových hlav a poté čištění (tento postup je třeba zopakovat vždy, dojde-li k výměně inkoustových kazet). Zarovnání tiskových kazet se provádí částečně manuálně (vytisknutí tiskové stránky a následné označení příslušných "vzorových rastrů" a vyplnění do tabulky (viz "Nástroje tiskárny"), vyčištění tiskových hlav provede tiskárna automaticky. Součástí softwarového vybavení je také funkce HP RealLife technology, což umožňuje automatické úpravy snímku (odstranění červených očí, zjasnění tmavých míst, doostření). Funkci lze nastavit ve dvou režimech - Základní, Plná (lze ji také vypnout).

Praktické zkušenosti
HP Deskjet D2460 pracuje (jak jsme již načli v technickém popisu – viz výše) v několika tiskových režimech: Každodenní tisk, Fotografický tisk bez okrajů, Fotografický tisk s okraji, Tisk prezentací a Ekonomický tisk (nejrychlejší ale také kvalitativně nejslabší). Posledně jmenovaný je určen zejména pro tisk textu a nebo výtisky u nichž nepožadujeme nijak velkou kvalitu. Spolu s režimem můžeme nastavit též rychlost tisku. Ta je možná celkem ve čtyřech módech: Koncept, Rychlý normální, Normální a Nejlepší. Záleží zde především na předloze a nevyhnete se v tomto případě experimentování, než zjistíte co je pro co (jaký režim vs. předloha) to nejlepší. Pro každou úlohu se hodí něco jiného a můžeme takto vhodně kombinovat různé tiskové modely.

Startovací čas je dobrý, tiskárna Deskjet 2460 je připravena k tisku za necelých 15 sekund. V nejrychlejším (ekonomickém) módu dojde k vytištění fotografie formátu A4 za cca 70 sekund. Kombinovaný tisk (obrázky + text) je hotov za 15 sekund a v případě textu je stránka vytištěna za necelých 5 sekund. Tento režim je tedy ideální pro rychlý tisk nebo tisk, kde není kvalita až tolik určující (texty, grafika, ap). Naopak pro tisk fotografií ale tento režim nevhodný. Na kvalitativně nejvyšším módu je rychlost o dost pomalejší - stránku A4 jsme vytiskli (dost zde záleželo na typu předlohy) nejdříve za 90 sekund a nejdéle to trvalo 5 minut (složitá grafika, vysoký dynamický rozsah, široká paleta barev, vysoký kontrast). Snímek formátu 10 x 15 cm je hotov za 45 sekund.

Hodnocení
Barevně i monochromaticky tiskne D2460 s fyzickým rozlišením 1 200 dpi. V případě (pro nás nejdůležitějšího) tisku fotografií jsme použili lesklý foto-papír (HP), výsledky jsou na danou třídu (a vzhledem k zaměření a ceně zařízení) průměrné. Při klasickém kancelářském tisku, kdy tiskneme zejména text (občas text s grafikou), dostačuje režim ekonomický (tedy ten nejrychlejší). Při tisku fotografií na značkový fotografický papír jsou výsledky slušné na menší formáty - tedy 10 x 15 cm, ovšem při tisku na formát A4, nastává problém s nepřesnosti (zejména rastrování tiskových hlav), kdy jednotlivé přechody nejsou úplně pozvolné. Ze začátku jsme měli také značné problémy s diagnostikou a správným nastavením tiskárny. Celkovou diagnostiku (čištění hlav, seřízení hlav, kalibrace tisku) jsme museli provést 3x a až po třetím pokusu jsme dosáhli konečně celkem rozumných výsedků. Podstatné rozdíly v tisku lze pozorovat mezi výstupem v nejrychlejším a nejkvalitnějším módu (zejména co se týče rozlišení, kresby, ostrosti a barevného krytí).

Absence světlých odstínů Cyan a Magenty (měi jsme k dispozici zařízení se systémem 4 barev – CMYK) je zde znát. Pleťové barvy jsou nevýrazné, a přechody mezi světlou a tmavou jsou náhlé. Při tisku na 10 x 15 cm není s tiskem žádný výraznější problém, při tisku A4 se již začínají projevovat neduhy zařízení - nepřesnost podavače a tiskových hlav. Na druhou stranu jsou snímky dobře prokreslené a kontrastní. Co se týče kresby a ostrosti, je na tom tiskárna relativně slušně. Při tisku s 5% pokrytím ovladače vystřelují u žluté a černé barvy minimum kapiček inkoustu, tudíž odstíny šedé jsou již téměř neznatelné. Tiskárnu lze použít (vedle tisku fotografií) také pro tisk kancelářských výstupů, textů, kombinace textu + grafiky. Výhodou použitých inkoustů (Vivera) je nízký bronzing (lesk při bočním pohledu) a malá metamerie. Na druhou stranu, inkoust poměrně dlouho zasychá. Nepříliš povedené je zde opět Centrum Řešení – HP software, jenž občas špatně spolupracuje (vázne komunikace) s počítačem. Proto můžeme jen doporučit tisknout z jiných aplikací (ideálně z APS, popř. dalších softwarů – grafických prohlížečů/editorů – podporují-li funkce tisku, samozřejmě).

Závěr
Tiskárna HP Deskjet D2460 představuje nenáročné zařízení, určené pro tisk fotografií. Kvalita výtisků odpovídá dané kategorii a vzhledem k zaměření tiskárny (a její pořizovací ceně) sice od ní nelze očekávat žádné velké zázraky, nicméně výsledky jsou uspokojivé. Mezi benefity patří snadná přenositenost, dostupnost, ovládání i rychlost (v rámci dané kategorie samozřejmě). Mezi neduhy naopak nepřesné podávání a pohyb tiskových hlav. Ideálně si lze zařízení představit jako tiskárnu pro převážný tisk snímků 10 x 15 cm s občasným tiskem fotografie (popř. textu nebo grafiky) i většího formátu A4. Deskjet D2460 je ideálním řešením do domácího prostředí popř. jako nenáročný doplňkový stroj do menších kanceláří. Naopak, pro náročnější uživatele je toto zařízení nevhodné, ti by se měli poohlédnout po nějakém vyšším modelu (např. D7260, D7460), popř. po některém z multifunkční zařízení (C4280, C5280). Deskjet D2460 stejně tak není vhodná pro tisk monochromatických snímků. Součástí balení je (kromě samotného zařízení) C9351AE HP 21 černá inkoustová tisková kazeta (5 ml), C9352AE HP 22 tříbarevná inkoustová tisková kazeta (5 ml), software HP Photosmart Essential, průvodce nastavením, referenční příručka, zdroj napájení, napájecí kabel. Orientační koncová cena se pohybuje okolo 1 200 Kč (včetně DPH).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: