HP Deskjet 9670 – barevná inkoustová A3+ paráda s duplexem - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

HP Deskjet 9670 – barevná inkoustová A3+ paráda s duplexem

HP deskjet 9670

18. června 2004, 00.00 | Pokud hledáte šestibarevný inkoustový tisk s rozlišením až 4800 x 1200 dpi ve formátu A3+ a přitom nemáte peněz na zbyt měli by jste zbystřit. Tiskárny řady HP Deskjet 96x0 nabízejí vynikající výkon odpovídající domácímu a kancelářskému uživateli nejen kvalitou, ale i cenou.

Z nabídky barevných inkoustových tiskáren pro domácnosti a kanceláře představuje HP Deskjet 9670, výrobek modelové řady 9600, to nejlepší od HP pro výše uvedenou cílovou skupinu. Každý z modelů v řadě tiskne do formátu A3+ s optimálním počtem 1-5 uživatelů. Všechny modely (9650, 9670, 9680) mají shodný vzhled i konstrukci, liší se pouze doplňky. V případě 9670 je to oproti základnímu modelu duplex ve standardní dodávce a u 9680ky Adobe PostScript 3 Software RIP. Tiskárna je primárně vhodná pro podnikové či domácí nasazení, vysloveně grafické či pre-pressové ambice nemá. Přesto kvalita tisku je vynikající.

Konstrukce
Přístroj je řešen jako kombinace černošedého a světlešedého plastu se zaoblenými hranami se spíše nenápadným designem. Napájení i datové připojení se nachází na zadní straně zařízení, každé na opačných koncích. Tři ovládací prvky a dvě signální LED se nachází na horní ploše vepředu vpravo. Zepředu trůní široký podavač s teleskopicky vysunovatelnou podpůrnou plochou vytištěných papírů. Pod ním se nalézá nastavitelný šuplík zásobníku (150 listů 80g papíru). Zadní strana má oddělitelnou část, která běžně slouží k vedení papíru z předních podavačů. Výměnou za ni lze připevnit jednoduchou operací modul duplexu. Papír se do stroje dostává nejen přes zásobník a jednorázový manuální vstup zepředu (nutno pečlivě jednotlivé listy zasunout do mezery jak je u HP zvykem), ale (pokud není nainstalován duplex) je v zadní stěně štěrbina, určená ke vkládání papírů s vysokou gramáží. Tím je zajištěn posuv papíru v rovině tiskových hlav.
Inkoustová A3+ tiskárna HP deskjet 9670 tiskne šesti inkousty, integrovanými do dvou kartridží. Modře označená kartridž obsahuje tři základní CMY barvy, magenta, cyan a yellow, kartridž s červeným víčkem označená jako „photo“ v sobě nese černou a dvě doplňkové barvy, magenta light a cyan light. Vyšší počet inkoustů je pro tiskárnu s ambicemi fotokvality prakticky povinnost. Se svými rozměry (ŠxDxV) 592 x 379 x 177 mm a váhou 11 kg odpovídá tiskárně formátu A3+. S nainstalovaným duplexem je ještě o 90 mm hlubší, bez duplexu je nutno ještě počítat s napájecí šňůrou.

Technické parametry
Tiskárna HP Deskjet 9670 tiskne 6 inkousty na maximální formát A3+ (330 x 483 mm), s rozlišením až 4 800 x 1 200 dpi optimalizovaných. Kvalitnější tisk fotografií zajišťuje technologie HP PhotoRet IV (ve spolupráci s HP photo kartridží).
Otázka rychlosti tisku je problematická, výrazně závisí na konfiguraci a zatíženosti konkrétního stroje, složitosti obrázku. Z tohoto důvodu je nutné brát firemní údaje jako orientační. Černobílý koncept A4 stíhá rychlostí 20 stránek za minutu, formát A3 11 stránek za minutu. V nejvyšší kvalitě klesne rychlosti u A4 na 1,5 stránek za minutu a u A3 na 0,8 stránky za minutu. Barevná fotografie 10x15 cm na fotopapír v nejvyšší kvalitě zvládne rychlostí 0,4 stránky/min, plnobarevný formát A4, rovněž v nejvyšší kvalitě umí rychlostí 0,3 str/min, běžný barevný tisk až 15 str/ min. Ve všech formátech od 10 x 15 cm až po A3 zhotovujte na vyžádání tisk bez okrajů. Maximální zpracovatelný formát je A3+ tedy 330 x 483 mm. Doporučené pracovní zatížení dosahuje 5000 stránek za měsíc.
Široká paleta podporovaných médií vychází z velkého rozsahu tiskového formátu. Minimální potisk vlastního formátu začíná na 90 x 147 mm a končí u bannerového formátu 330 x 1270 mm. Běžný rozsah končí s gramáží až 280g/m2 pomocí speciálního ručního podavače. Driver tiskárny využívá 8 vestavěných fontů a pro popis stránky rozšířený jazyk PCL 3.
Mezi podporované operační systémy nechybějí Windows od 95 a výše, Mac OS 9 výše a Linux. Zajímavostí jsou „exotičtější OS“ a to Windows CE, Palm či DOS. Vzhledem k technologii tisku (GDI) je zřejmý vyšší požadavek na diskový prostor a operační paměť. Doporučených průměrných 64 MB RAM a 200 MB na disku se mírně liší podle náročnosti OS na systémové zdroje, což platí jak pro Windows, tak pro Mac. Standardně je tiskárna připojitelná přes USB 2.0 nebo klasický paralelní port. A protože jsme u HP, tak se nechá doplnit i síťové rozhraní JetDirect.

Instalace
Na přibaleném cd se nachází nejen nejnutnější instalace driveru, ale i další podpůrný software. Pod označením „zběžná prohlídka“ se ukrývá příjemným způsobem provedená flashová prezentace. Předvede mimo správné práce tiskovými kazetami i další schopnosti tiskárny. Považuji za výhodné obětovat chvilku této krátké animaci, může usnadnit obsluhu tiskárny a možná i předejít nepříjemným situacím.
Sada informací ve formě doc nebo pdf včetně uživatelské příručky nebo odkazu na internetové stránky tiskárny nebo rozsáhlá nápověda.K „obrábění“ obrázků je na cd přibalen software HP Photo and Imaging 2.0 – Deskjet 9600 Series. Integruje v sobě galerii pro správu fotografií a obrázků, zpřístupní vstupy (načítání obrázků nebo skenování) a běžné úpravy na úrovni středního bitmapového editoru.

Kvalita tisku
Tiskárna nabízí tisk fotografií v profesionální foto kvalitě, bez okrajů, v plném rozmezí velikostí. Od pohlednicového formátu 10x15 cm až po A3+. Výtisk testovacího souboru ukázal i ve formátu A3 velmi jemné barevné přechody. Podání nízkých denzit, zejména 5 %, je jednolité jen mírně posunuté k magentě. Pozitivní patkové písmo shodně s patkovým jsou bez problému čitelné ve velikosti 3 body. Stejná situace je i u negativního písma, ba dalo by se říci, že patkové je na tom u 2 bodů o něco lépe než pozitiv. S gilošemi se tiskárna vypořádala na jedničku. Na rastrových růžicích je zřejmá symetrie v horizontálním i vertikálním směru. Ve 100% sytosti není problém, u nižších sytostí se středy růžic mírně rozpadají. Příčina je v tom, že sytost středů je v zásadě v pořádku, ale linky jsou mírně přesyceny. V nahuštěném středu pak (sice správně) vznikne odlišná sytost. Čárové rastry dokazují výše zmíněnou h/v symetrii a zůstávají stabilní až do tloušťky 0,12 mm ve všech denzitách (100/50/25). Jen zřejmě ve snaze o kontrastní kresbu klade tiskárna při tisku šedivé jemný důraz (konturu) na okraje obrazců, které nasiluje.
Barevné fotografie vyšly podle očekávání velmi dobře. Jemně rozptýlený rastr posiluje pocit klasické fotografie, výborně jsou podány pleťové tóny. Jednolité šedošedé přechody jsou podány rovněž s jemným rastrem, kterému není co vytknout. Celkově lze konstatovat, že tvrzení o fotografické kvalitě se zakládá na pravdě. Tiskárna plní, co slibuje.

Praxe
V případě použití médií vyšší gramáže je dobré využít zadní štěrbinu pro podávání papíru. Ten se pak neotáčí o 180° a sníží se možnost prokluzu papíru ve stroji. Stejný postup je dobré realizovat i s fotopapírem. Znamená to ovšem manipulaci s tiskárnou, aby za ní vznikl potřebný prostor. Výsledek ale stojí za to. Nejlepších tisků ve fotokvalitě jsme dosáhli na papíry HP, nicméně i s papíry Illford, Kodak, Olmypus a Tetenal byl výsledek bez výraznějších optických chyb.


Závěrem
Tiskárna odpovídá svými schopnostmi zaměřením na použití v domácnosti či v malých pracovních skupinách všude tam, kde je požadavek zjeména na všestranný (foto)tisk. Všestranný z hlediska barevnosti, tedy černobílé či barevné merkantilie stejně jako tisk ve fotografické kvalitě včetně bezokrajového tisku. Dostatečná je paleta formátů od formátu pohlednice až do A3+ při zachování vysoké kvality. Stejně tak není omezující šíře gramáží. Vyšší efektivitu a rychlost lze dosáhnout za použití duplexu, což je případ recenzované tiskárny. A pro „fajnšmekry“ je možné sáhnout po HP deskjet 9680, která se dodává se zabudovaným Adobe® PostScript® 3™ Software RIP pro vysokou a precizní kvalitu tisku.
Konfigurace s duplexem se dá pořídit již od 15.000 Kč bez DPH, bez duplexu od 12.500 Kč bez DPH.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: