HP Color LaserJet 4700: barevná laserovka formátu A4 v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

HP Color LaserJet 4700: barevná laserovka formátu A4 v praxi

7. září 2006, 00.00 | HP CLJ 4700 je barevnou laserovou tiskárnou, která může nabídnout dobrý výkon v kombinaci s relativně malými rozměry a kromě toho máte k dispozici také další pokročilé funkce jako automatické servisní úkony nebo kontrolu barev. Jak dopadlo toto zařízení v redakčním testu?

HP Color LaserJet 4700 představuje barevnou tiskárnu formátu A4, pracující na principu laserového tisku, která je určena pro menší a střední pracovní skupiny. Zařízení nabídne ve své kategorii dobrý výkon v kombinaci s relativně malými rozměry, duplexní tisk a dále pokročilé funkce jako například automatické servisní úkony nebo užitečnou kontrolu barev, včetně automatické kalibrace. Jak pracuje tiskárna ve skutečných kancelářských podmínkách a jak dopadla v našem redakčním testu?

Technická specifikace

Nejprve si řekněme něco o technických parametrech, jimiž zařízení disponuje. HP CLJ 4700 funguje na principu barevného laserového in-line tisku, pomocí technologie HP Imageret 3600, při fyzickém rozlišení 600 x 600 dpi. Zařízení tiskne pomocí 4 oddělených tonerových kazet systému CMYK. Tiskárna dosahuje rychlosti až 30 stránek formátu A4 za minutu (v barevném i monochromatickém módu), přičemž k výstupu první stránky dojde již za necelých 10 sekund. Maximální měsíční zatížení tiskárny je 100 000 stránek. Zařízení obsahuje procesor typu MIPS RISC disponující rychlostí 533 MHz. Běžná operační paměť čítá 288 MB, s možností rozšíření až na 544 MB. Součástí stroje jsou 2 standardní 200-pinové DDR sloty (dual-data-rate), SDRAM small-outline DIMM a 3 sloty na paměťové karty typu Flash. Zabudovaný hardisk má volitelnou kapacitu až 40 GB. Použity jsou tiskové jazyky: HP PCL 6, HP PCL 5c, emulace HP Postscript Level 3 a přímý tisk PDF. Rozměry a hmotnost zařízení: 630 x 715 x 1 010,6 mm (Š x H x V) a 99,56 kg. Dodávaný software zahrnuje ovladače a instalační software (HP PCL 6, HP PCL 5c, emulace HP Postscript Level 3, software Macintosh, PostScript Printer Description), kromě samotné tiskárny je součástí standardního balení dále duplexní jednotka, tři vstupní zásobníky na 500 listů, stojan, víceúčelový zásobník na 100 listů, napájecí kabel, paralelní kabel IEEE 1284-C a 4 tiskové kazety (black, cyan, magenta, yellow).

Standardně jsou k tomuto modelu dodávány čtyři zásobníky papíru, v případě potřeby lze kapacitu podavačů rozšířit ještě o dva další - volitelné zásobníky. Standardní vstupní kapacitu umožňuje HP CLJ 4700 do objemu až 1 600 listů (až 2 600 listů při použití všech 6 zásobníků). Víceúčelový zásobník 1 pojme celkem 100 listů, tři ostatní standardní zásobníky - 1 500 listů (každý 500 stran), dále je k dispozici duplexní jednotka, stojan a výstupní zásobník na 500 listů (lícem dolů). Volitelně lze objednat také sešívačku, odkládací zásobník na 750 listů a dva další zásobníky s kapacitou celkem 1 000 listů. Výstupní kapacita zde dosahuje hodnoty 500 listů (ve standardu), respektive 750 listů (volitelně). Do tiskárny lze vložit široké spektrum médií (kancelářský papír, lesklý, barevný, předtištěný, hlavičkový, recyklovatelný, tuhý, vysoce lesklý laserový papír, obálky, transparentní fólie, štítky a karty), přičemž doporučená gramáž se po pohybuje v rozmezí 60 až 220 g/m2 (zásobník 1), 60 až 120 g/m2 (zásobníky 2, 3, 4, 5 a 6). Tiskárna podporuje všechny standardně používané formáty: A4, A5, B5 (JIS), Executive (JIS), 16K, Dpostcard (JIS), obálky (DL, C5, B5).

Software a ovladače

Spolu s tiskárnou dodává výrobce také instalační software, obsahující ovladače a elektronický manuál. Instalační balík zahrnuje jak ovladače pro PC i MAC, tak i utilitu pro tvorbu ICC profilů, dále barevný vzorník Pantone a nástroje pro správu HDD tiskárny. Nicméně toto vše je v případě potřeby též snadno dostupné na domovském webu výrobce (www.hp.com) a nechybí samozřejmě ani česká lokalizace. Kompletní instalace je záležitostí velmi triviální a zabere zhruba 15 minut (záleží též samozřejmě na operační paměti a rychlosti procesoru - zkomprimovaný balík HP má velikost cca 100 MB). Stačí uložit instalační balík na hardisk, poté spustit samotnou instalaci a v několika krocích vybrat požadované volby (umístění tiskárny, výběr portu, doporučený způsob instalace a podobně). Proběhne-li vše bez problémů, na závěr dojde k vytištění zkušební stránky a zařízení je umístěno do seznamu tiskáren na HDD počítače.

Ovládání a práce s menu

Ovládací panel obsahuje display a pouhých sedm tlačítek, kterými se pohybujete v menu i provádíte většinu funkcí, jež zařízení nabízí. V horní části je tlačítko s ikonou otazníku, sloužící k nápovědě, vedle naleznete zelené tlačítko s ikonkou fajfky, kterou potvrzujete zvolené položky. Nad a pod tímto tlačítkem je šipka (nahoru a dolů) pro pohyb v menu a vlevo od potvrzovací klávesy leží klávesa pro návrat (ve struktuře menu vždy o stupínek výše). Níže pak naleznete jen dvojici kláves "Nabídka" (pro vstup do menu - což ale lze stejně tak provést klávesou "fajfka") a "Stop" pro stornování provádějících procesů a operací. Struktura menu se skládá s šesti hlavních položek (Obnovení úlohy, Informace, Manipulace s papírem, Konfigurace, Diagnostika, Služby), obsahujících další podsložky. Jednotlivé volby jsou sice řazeny do struktury menu a jednotlivých "adresářů" logicky, ovšem zde může mít spousta uživatelů menší problémy s trochu nepřesnými a občas dost zavádějícími českými překlady (což není dnes jev zdaleka výjimečný).

Složka "Informace" nabízí tisk údajů nastavených parametrů a hodnot tiskárny jako jsou například: konfigurace, stav spotřebního materiálu, zkušební stránka, vzorky RGB a CMYK, soubory adresáře nebo seznam písem PCL. Další složka "Manipulace s papírem" umožňuje nastavení jednotlivých podavačů a média v nich (formát a typ). Třetí složka - "Konfigurace", nám umožní nastavit samotný výstup a jeho kvalitu jako: nejvyšší kvalita, střední kvalita, duplexní tisk, výrazné barvy, normální barvy a podobně. Kromě toho můžete zde provádět automatické servisní úkony jako rychlou kalibraci, úplnou kalibraci, automatické čištění a dále také základní nastavení (datum/čas, limit ukládání úloh, pozastavení úloh, barvy/monochromaticky, nastavení stand-by režimu, jas displeje, jazyk, reset). Předposlední položka "Diagnostika" je zde k řešení určitých problémů, jež se mohou vyskytnout (tisk chybových protokolů, potíže s kvalitou tisku - automatické odstranění, čidla dráhy papíru / test dráhy papíru - problémy atd). Poslední položka "Služby" je určena pro správce zařízení, chrání ji osobní PIN kód a umožňuje nastavení tisku například od různých uživatelů a podobně.

Kompatibilita a konektivita

Jako konektivitu zde výrobce použil obousměrný paralelní port (IEEE 1284-C) a dále 1 port USB 2.0, 2x EIO sloty a 2 porty. Součástí výbavy je vestavěný tiskový server HP Jetdirect Ethernet. Volitelně lze přiobjednat interní a externí tiskové servery HP Jetdirect, popřípadě bezdrátový Bluetooth adaptér. Kompatibilní síťové operační systémy jsou Microsoft Windows: NT 4.0, 98, 2000, Me, XP Home, XP Professional, popřípadě Mac OS: verze 8.6 nebo vyšší), dále Novell NetWare 3.2, 4.2, 5.x, 6.x (NDPS), Red Hat Linux 6.x, 7.x, SuSE Linux 6.x, HP-UX 10.20, 11.x, Solaris 2.5x, 2.6, 7, 8 (pouze systémy SPARC), IBM® AIX 3.2.5 nebo vyšší, MPE-iX, Citrix MetaFrame.

Kvalita tisku

HP Color LaserJet 4700 tiskne do formátu A4, včetně možnosti duplexního tisku a nabízí velice dobré výsledky výstupu. Zařízení nabízí jemné a přesné rastrování, taktéž dobrou ostrost detailů i slušnou kresbu. Také v případě barevnosti podává HP CLJ 4700 dobré výsledky. Na testovací stránce jsou patrné jemné přechody, jednotlivé odstíny se neslévají a tiskárna dokáže držet poměrně dobré krytí i při 5% intenzity barev. Následují ukázky kvality tisku (náhledy ve formátu JPEG, kliknutím zobrazíte originál skenu ve formátu TIFF).

Použitý skener: Microtek i900, rozlišení 300 dpi (kliknutím na libovolný obrázek, zobrazíte původní snímek v měřítku 1:1, ve formátu TIFF)

V případě rychlosti tisku platí hodnoty udávané výrobcem. Musíte však počítat s tím, že v běžném provozu se tisk zpomaluje přenosy dat po síti a jejich následným zpracováním. Jestliže výrobce uvádí rychlost výstupu první stránky již za 10 sekund, tisknete-li z vašeho PC přes síť, doba výstupu se prodlouží o 25% (tj. tisk první stránky je hotov za 12,5 sekundy - monochromatický i barevný tisk). Zařízení bez problémů vytiskne během 60 sekund přesně 29 stran (kombinace textu a barevných obrázků). Mezi zapnutím a okamžikem, kdy je tiskárna připravena k použití uběhne přesně 70 sekund.

Hodnocení a závěr

Laserová tiskárna od Hewlett-Packard: Color LaserJat 4700 představuje vhodný stroj do kanceláří a pro pracovní skupiny se středním provozem. Ale její uplatnění si lze dobře představit též v oblasti produkčního využití. Tiskárna HP CLJ 4700 nabízí výborný poměr ceny a výkonu a vedle toho poskytne svým uživatelům také dobrou kresbu, jemné přechody a optimální rozlišení. Jako bonus zde máme též užitečné funkce, jakými jsou například automatická kalibrace, tvorba ICC profilů nebo automatická detekce a odstraňování problémů během tisku. Oficiální koncová cena je pro náš trh stanovena na 88 227 Kč (bez DPH). Sháníte-li tedy laserovou tiskárnu kompaktních rozměrů, s dobrými parametry, slušnou kvalitou výstupu a rozumnou cenou, HP CLJ 4700 může být dobrou volbou.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: