HP 90r - profesionální velkoformátový tisk na A2+ v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

HP 90r - profesionální velkoformátový tisk na A2+ v praxi

19. srpna 2005, 00.00 | Je to inkoustová tiskárna maximálního formátu A2+, pracující na termálním principu s šesti inkousty HP Vivera. V sortimentu HP doplňuje mezeru mezi zavedenými typy DJ30 a DJ130.

Je to inkoustová tiskárna maximálního formátu A2, pracující na termálním principu s šesti inkousty HP Vivera. V sortimentu HP doplňuje mezeru mezi zavedenými typy DJ30 a DJ130.

Konstrukce a technologie
HP se při vývoji svých inkoustovek ubírá cestou postupného zdokonalování stále stejného principu termálního tisku a zdá se, že se jí daří po kvalitativní stránce držet krok s Epsonem, který s pigmentovými inkousty deklaroval mnohonásobně vyšší životnost svých výtisků. V současnosti používané inkousty HP Vivera mají životnost s inkousty Epsonu řádově srovnatelnou. Název Designjet znamená příslušnost této tiskárny mezi spíše profesionální zařízení a odlišuje ji od masové produkce pro běžné domácí a kancelářské uživatele. Nese to s sebou robustní konstrukci, která nijak zvlášť nešetří místem.

Na rozdíl od levných tiskáren HP, které mají tiskové hlavy integrovány v barevných zásobnících, u tohoto typu jsou hlavy vyměnitelné samostatně. Zásobníky inkoustu se s hlavami nepohybují, inkoust je veden soustavou hadiček. Koncept uživatelem vyměnitelných hlav znamená, že výrobce připouští jejich omezenou životnost, na rozdíl např. od Epsonu, u něhož vadná hlava znamená návštěvu servisu. Nepodařilo se mi získat oficiální údaje o životnosti tiskových hlav, nicméně zdroje nalezené na internetu odhadují, že hlava vydrží asi na 5 zásobníků. Zvláštností řady Designjet jsou nestejně velké barevné zásobníky - cyan a magenta mají 28 ml, ostatní 70 ml inkoustu.

Maximální rozlišení je udáváno 2 400 x1 200 dpi a minimální velikost kapičky inkoustu 4 pl. Konstrukce této tiskárny je velice blízká typům DJ30 a DJ130, takže i např. návod je pro všechny 3 společný, takže nepřináší oproti nim žádné technologické změny, především zůstává systém šesti barev CMYKlclm. Proto není úplně spravedlivé srovnávat ji s Epsonem Stylus Pro4800, který je určen pro podobný segment trhu, je ale více než dvakrát dražší, na druhé straně tiskne osmi barvami. Zajímavým technickým prvkem Deskjetů je integrovaná kalibrace barev, takže uživatel může optimálně využívat různé materiály. Funguje tak, že tiskárna vytiskne testovací obrazec, který potom proměří integrovanou sondou, vygeneruje si převodové funkce a uloží si je do flash paměti. Celý proces trvá asi 15 minut.

Z kalibračního obrazce je zřejmé, že se měří jen denzity základních CMYK barev, ne jako když se vytvářejí profily tiskáren pomocí speciálních zařízení firem jako GMB nebo X-rite. Taková zařízení stojí ale mnohem více než tiskárna, takže by nebylo realistické chtít ji vybavovat kvalitní kolorimetrickou sondou. Rozhodně je i v této formě kalibrace velkým přínosem, protože umožňuje daleko lépe využívat i jiné než originální papíry.

Co se týká podávání médií, nabízí DJ90r všechny obvyklé možnosti - spodní zásobník na 70 listů s dráhou U, přední podavač na jednotlivé listy, zadní podavač pro silná média až do tloušťky 0,4 mm, a konečně zařízení na odvíjení papíru z role v kombinaci s integrovanou řezačkou. Mimochodem, prodává se také provedení bez odvíječe a bez řezačky jako DJ90, a také DJ90gp, která má bundlovanou nějakou kolorimetrickou sondu, pravděpodobně Gretag-Macbeth Eye-one. Pro připojení k počítači si může uživatel zvolit USB 2.0 nebo klasický paralelní port, který už dnes působí trochu archaicky.



Instalace a ovladače
V českých Windows XP SP2 proběhla instalace ovladače bez problémů, nainstalovaly se jen ovladače tiskárny a utility na barevnou kalibraci a údržbu tiskárny. Utility fungují prostřednictvím Internet Exploreru a ve srovnání s obdobnými záležitostmi působí na první pohled trochu nepřehledně, jsou trochu přetíženy informacemi a také reagují trochu pomalu. V tiskovém ovladači je opět velmi výhodné používat náhled před tiskem, který může eliminovat mnohé ztráty papíru i inkoustů.

Praxe
Po zapnutí byl nepříjemným překvapením celkem hlučný větrák, který běží permanentně bez termostatu, rovněž ostatní zvuky, které tiskárna za provozu vydává, budí zpočátku pochybnosti, zda je všechno v pořádku, nicméně na to se dá brzy zvyknout, vzhledem k tomu, že jinak funguje perfektně. Velkou pozornost věnovali konstruktéři zakládání papíru, které si tiskárna ověřuje sice za cenu určité časové ztráty, která je ale vyvážena bezchybným výtiskem. Tady se musím zmínit o menším chytáku, který HP připravila uživatelům, kteří nečtou návody - mezi předdefinovanými rozměry papíru v ovladači chyběly ty nejběžnější evropské (A3, A4). Až poté, co jsem celý test prošel s ručně nadefinovanými rozměry, jsem si všiml záložky Paper Standards, kde se dají zapínat a vypínat celé skupiny předdefinovaných rozměrů, z nichž většinu ani neznám. Rychlost tisku by se dala označit za průměrnou - barevná A4 v režimu best za necelých 5 minut, A3+ v stejném režimu necelých 9 minut. Vzhledem ke krátkosti testu by obvykle používaná metoda pravděpodobně vedla k domovním číslům (hausnumerům), pro tentokrát uvedu odhady poskytované výrobcem - celkový náklad na stranu A3+ cca 3,25 $, z toho jde asi 1,09 $ na inkoust a hlavu, zbytek na papír. Co se týče kvality tisku, všechny 3 porovnávané tiskárny vykazují v barevných škálách určité viditelné nelinearity, hlavně u největších denzit, to ale samo o sobě nemusí znamenat, že by nebyly schopné produkovat perfektní tisky. Pomocí odpovídajících zařízení by se daly vygenerovat přesnější barevné profily pro dané médium, a kromě toho standardní ovladače tiskárny se dají nahradit například softwarovými produkty EFI, které mimochodem spolupracují s vestavěným kalibračním systémem tiskáren HP Designjet. V poslední době začal řadu HP Designjet podporovat také Imageprint firmy Colorbyte, který se prohlašuje za nástroj kreativních fotografů a podobných šarlatánů.









Závěr
Společnost HP, leader v inkoustových tiskárnách, nemůže nechat bez odezvy tlak Epsonu v segmentu, který v poslední době získává na významu - dražší tiskárny, které ovšem nabízejí špičkové parametry - stoletou životnost, kvalitu přesahující klasickou fotografii, nadstandardní formáty. Epson má skvělou A2 tiskárnu za 60 000,-, HP uvádí na trh hned několik velice zajímavých tiskáren řádově za poloviční cenu (kromě typu DJ 90 jsou to také DJ 70 a DJ 110), tím si určitě získá nezanedbatelný počet fotoamatérů, kteří by si nekoupili tiskárnu dražší než fotoaparát, ale 30 000,- už snesou. Z takového soupeření budou profitovat především uživatelé, alespoň do doby, než to slabší ze soupeřů přivede na buben.

max. rozlišení 2400 x 1200 dpi
podávání médií spodní zásobník 70 listů, přední a zadní podávání jednotlivých listů, zařízení na odvíjení role
max. rozměr papíru 458 x 1625 mm
barevné náplně cyan, agenta - 28 ml, yellow, light cyan, light magenta, black - 70 ml
připojení usb 1.1, centronics
interní paměť 64 mb
spotřeba energie 18 w
rozměry (š x h x v) 890 x 520 x 220 mm
hmotnost 19,5 kg
doporučená koncová cena (alzasoft 18.8.2005): 34059 kč bez dph
cena 1 náplně (quentin 18.8.2005): 790 kč bez dph
cena 1 hlavy (quentin 18.8.2005): 700 kč bez dph

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: