Hahnemühle PhotoLine a ArtLine – kvalitní umělecká tisková média - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Hahnemühle PhotoLine a ArtLine – kvalitní umělecká tisková média

28. ledna 2005, 00.00 | Řady Hahnemühle PhotoLine a ArtLine jsou kvalitní tisková média, určena převážně pro umělecké fotografie a zvláště pro tisk, kde je nutné zabezpečit stejnou kvalitu reprodukce jak u první, tak u sté kopie. Tato tisková média mají vysokou životnost s vysokou barevnou stálostí a voděodolností. Pojďme se na ně podívat blíže.

S příchodem digitální fotografie získaly na důležitosti nejen tiskové technologie, ale i tisková média. V poslední době mnoho z těch, co fotografují, si chtějí velmi rychle, snadno a levně pořídit fotografie v tiskové podobě, proto známí výrobci tiskových technologií rozvinuli vývoj a výrobu malých tiskáren, určených pro toto využití.
Na kvalitě výsledné fotografie se podílí nejen oko fotografa a kvalita jeho přístroje, ale i celý postup příprav a úprav pořízené fotografie až ke konečnému tisku. Dnes je mnoho uživatelů digitálních fotoaparátů, kteří jsou natolik zběhlí v práci s editačními grafickými programy, že veškerou přípravu fotografie k tisku si provádějí doma a velká část z nich si i doma pořízené fotografie tisknou.
Výsledná kvalita tisku nezávisí jen na použité tiskové technologii, ale i na použitém tiskovém médiu, které je specifické svými vlastnostmi a existuje jich celá řada. Každá společnost, jenž vyvíjí svoji vlastní tiskovou technologii včetně specifických inkoustů, vyrábí i speciální papíry k tomu určené. Při použití jiných tiskových médií nelze získat tak dobrou tiskovou kvalitu.
Mezi velmi kvalitní tisková média patří i média produktové řady Hahnemühle PhotoLine a ArtLine, které umožňují vytvořit velmi kvalitní fotografie stejných kvalit, ať již jde o první nebo stou kopii. Tato tisková média jsou vytvořena nanesením speciální tiskové vrstvy na potahový papír se specifickými vlastnostmi, které určují jejich kvalitu.
Tato společnost má dlouholeté zkušenosti s výrobou tiskových médií, které sahají až do roku 1584. Většina těchto tiskových médií jsou vyráběna z hadroviny bez přítomnosti kyseliny. Mezi tato média patří i speciální akvarelové a pastelové papíry s extrémní životností, vyvinuté pro inkoustový tisk.

ArtLine
Papíry této kategorie jsou zvláště určeny pro tisk předloh s uměleckým zaměřením, protože jsou vyrobeny z kyselinoprostých, světlostálých materiálů, které zajišťují dlouhodobé odolávání vůči vnějším podmínkám a času. Jejich struktura je vyrobena tak, aby se co nejvíce podobala médiím, která malíři používali po dlouhá léta a dokázaly reprodukovat rukopis umělce, ať již se jedná o akvarel, olejomalbu, pastel nebo akryl.


- William Turner (310g/m2)
Jde o pravý čerpaný akvarelový papír ze 100% hadroviny v přírodně bílé barvě. Jeho tisková vrstva se vyznačuje zvláště vysokou voděodolností a poskytuje vysokou ostrost s optimální barevnou gradací obrazu. Plošná hmotnost tohoto tiskového média je 310 g/m2 o tloušťce 0,62 mm. Tiskové médium William Turner se vyznačuje i poměrně vysokou 89% bělostí, společně s 98% neprůsvitností. Jeho hladký povrch se zvláště hodí pro získání uměleckých fotografií se vzhledem akvarelu, protože poskytuje prokreslené detaily.


- Torchon (285g/m2)
Jedná se o tiskové médium, jehož plošná hmotnost je 285 g/m2 s tloušťkou 0,50 mm. Tento povrch je vyroben z kyselinoprostého akvarelového papíru, který má vlastnosti pergamenu nebo pastelového papíru. Zabarvení papíru je přírodní bílá a povrch vrstvy je nebělen. Celková bělost povrchu se pohybuje okolo 95% s neprůsvitností 98%. I tento typ tiskového média je téže velmi voděodolný. Vlastnosti pergamenu se zvláště hodí pro reprodukce olejomaleb a akvarelů.


-German Etching (310g/m2)
Toto tiskové médium vyniká velmi hladkým povrchem s bělostí 90%. Jde o čerpaný, kyselinoprostý rytecký papír s nejhladším povrchem z řady Digital FineArt s gramáží 310g/m2 a tloušťce 0,5 mm. Jeho vlastnosti ho předurčují pro tisky s prokreslenými detaily a pro fotografickou tvorbu. Pro zvýšení bělosti jsou použity optické zjasňovače.


PhotoLine
Tisková média řady PhotoLine svou neproměnnou barevnou stálostí se hodí zvláště pro tisk uměleckých fotografií a reprodukcí. Tyto papíry vynikají vysokým barevným gammutem a tonálním rozsahem šedé, takže jejich využití je široké , ale zvláště jsou určeny pro tisk krajin, digitálního umění, černobílé fotografie a jiného fotografického zaměření.


- PhotoRag (188g/m2 a 308g/m2)
Jedná se o dva typy tiskových médií, jejichž struktura je velmi podobná a liší se hlavně v gramáži a jejich použití. PhotoRag (188/m2) jak již sám název napovídá má gramáž 188 g/m2 o tloušťce papíru 0,3 mm, oproti druhému typu PhotoRag (308 g/m2), který má plošnou hmotnost 308 g/m2 o tloušťce 0,48 mm.
Jde o zářivě bílé papíry, vyrobeny ze 100% hadroviny s hladkým povrchem a 90% bělostí. Oba dva typy tiskových médií obsahují optické zjasňovače pro zvýšení lesku. Speciální vrstva na tiskové straně papíru poskytuje velmi dobrou ostrost a gradaci obrazu a taktéž vyniká svou voděodolností.
PhotoRag (188g/m2) je možné díky své středně velké plošné hmotnosti použít do všech typů inkoustových tiskáren a zajistit tak velmi dobrou kvalitu obrazu. Větší plošná hmotnost PhotoRag (308 g/m2) podtrhuje umělecký papír s hladkým kalandrovaným povrchem, který zvýrazní každý detail zachycený na fotografii. Je velmi vhodný pro tisk velkých formátů s důrazem na detail.


Praktické zkušenosti
Chceme-li tisknout velmi kvalitně na tisková média řady Hahnemühle PhotoLine a ArtLine, je vhodné využít při tisku jejich ICC profil. Pokud tiskárna nemá v sobě již tento ICC profil instalovaný, je možno si tento ICC profil stáhnout na jejich webových stránkách u daného typu média.
Potahová vrstva těchto typů papírů je velmi citlivá na otěr, proto je důležité dbát na opatrnost při jejich manipulaci, zvláště při zakládání tiskového média do tiskového držáku.
Při častějším používání tiskových médií řady Hahnemühle PhotoLine a ArtLine může dojít ke znečištění transportního mechanismu tiskárny částečkami tiskové vrstvy a potížím při procházení papíru, kterou snadno vyčistíte protažením několika listů obyčejného kancelářské papíru.
Jelikož toto médium není extrémně savé a není určeno pro konkrétní typ inkoustu, je vhodné po tisku nechat potištěné papíry volně schnout až 24 hodin ve vodorovné poloze.


Závěr
Tisková média řady Hahnemühle PhotoLine a ArtLine jsou velmi kvalitními potahovými papíry, umožňující tisknout nejen fotografie s vysokou přesností. Tyto typy médií kromě vysoké kvality zajišťují i dlouhodobou barevnou stálost s vysokou voděodolností. Při tisku fotografií je si třeba uvědomit, že se ve většině případů jedná o reliéfová tisková média, takže jejich využití není přímo vhodné pro tisk portrétů. Naopak takový druh tiskového média se velmi hodí na tisk krajin a zátiší. Pomocí tiskových médií řady ArtLine se dají vytvořit velmi impozantní obrazy, které vynikají jak strukturou, tak barevným podáním, podobné uměleckým dílům.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: