Google SketchUp: Rotační modely pomocí Follow Me - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Google SketchUp: Rotační modely pomocí Follow Me

10. března 2009, 00.00 | Pokud budete chtít v bezplatném 3D modelovacím programu Google SketchUp modelovat jakékoliv rotační předměty, bude nejlepší použít funkci Follow Me. Díky tomuto mocnému nástroji můžete chytnout jakýkoliv povrch a podle vyznačené “cesty“ ho vést kam potřebujete. Praktické ukázky použití daného  nástroje přinášíme v tomto tutoriálu, zaměřeném především na začínající uživatele.

Pokud budete chtít v bezplatném 3D modelovacím programu Google SketchUp modelovat jakékoliv rotační předměty, bude nejlepší použít funkci Follow Me. Díky tomuto mocnému nástroji můžete chytnout jakýkoliv povrch a podle vyznačené “cesty“ ho vést kam potřebujete.

Válec

Zde se dostáváme k samotné rotaci. Pokud je zmíněná plocha profil a ona cesta je kruh, dá se jedním kliknutím vymodelovat například sklenice. V tomto návodu se naučíte vše pěkně od základu. Pusťme se do prvního rotačního modelu, kterým bude jednoduchý válec.

Začneme tím, že si pomocí Rectangle uděláme jednoduchou vertikální plochu, tedy desku o libovolných rozměrech.

Potom si z jednoho z rohů roztáhneme kruh, také o libovolné velikosti.

Nyní si vyberete nástroj Follow Me z položky Tools, klikněte na desku a pak jeďte myší po kruhu, dokud nebude válec úplný.

Už stačí jen vymazat původní kruh a je to:

Sklenice

Nyní si zkusme udělat stejnou metodou jednoduchou sklenici. Začněte stejně jako předtím, tedy vertikální deskou. Nyní na ní ale pomocí Line Tool nakreslíme polovinu profilu skleničky, asi tak, jak je tomu na následujícím obrázku.

Teď vymažeme zbytek plochy, který už nepotřebujeme, pod roh profilu opět nakreslíme kruh. Pokud chceme mít výslednou sklenici více realistickou a hladkou, stačí na kruh kliknout pravým tlačítkem myši a zvolit Entity Info, v okně, které se objeví v položce Segments nastavte místo původních 24 třeba 120. Čím více segmentů, tím hladší a složitější sklenice bude, ale tím bude také model pro počítač náročnější.

Opět dokončete rotaci pomocí nástroje Follow Me. Nyní stačí vymazat vodící kruh, který určoval dráhu rotace, a sklenice je hotová.

Kašna

Dalším příkladem užití rotačních modelů může být následující kašna modelovaná stejnou profilovou metodou. Jak u této kašny, tak i u jiných modelů záleží hlavně na vašem umu a přesnosti namalovaného dvojdimenzionálního profilu, který vodícím kruhem otáčíte.

Takto vypadá profil kašny. Nyní ho stačí vést podél dráhy kruhu jako u předešlé sklenice, měli byste získat podobnou kašnu jaká je na následujícím obrázku.

Jak vidíte, rotační metodou se dají rychle vyrobit modely, nad kterými byste jinak dlouhou dobu potili krev.

Pozor na segmenty

U rotačních předmětů nikdy nezapomínejte na přenastavení množství segmentů u vodícího kruhu, protože to bude mít na výsledný model velký vliv. Segmenty můžete také schválně nastavit na nižší číslo, pokud nechcete mít model dokonale oblý, ale hranatý, nebo třeba trojúhelníkový. Na následujících obrázcích se můžete podívat, jak by vypadala předchozí fontána se stejným profilem, ale rozdílným počtem segmentů u vodícího kruhu.

Pokud při malování profilů použijete nástroj Arc, tak si také dejte pozor na počet jeho segmentů, který je ze začátku pokaždé 12, ale je přitom lepší mít jej nastaven na alespoň 24 (a to obzvlášť u rotačních modelů, protože hranatost povrchu způsobená nízkým počtem segmentů se potom násobí počtem segmentů na vodícím kruhu nebo čáře).

Koule

Dále už záleží pouze na vaší fantazii a nápadech. Pokud tedy budete modelovat například šachy, nádobí nebo třeba části budov, máte s rotační metodou práci mnohem lehčí. Rozhodně ale nikdy nezapomínejte na upravování segmentů u kruhů a půlkruhů a na to, že rotační předměty nemusí být tak docela rotační, ale i tří- nebo čtyřhrané díky nízkému počtu segmentů vodícího kruhu. Na závěr vám předvedu postup na vytvoření toho „nejrotačnějšího objektu z nejrotačnějších“, tedy koule. Pokud nemáte nějaký plugin, jen těžko uděláte kouli jinak, takže pokud tento postup neznáte, pozorně si prostudujte následující postup a zapamatujte si jej.

Začneme jednoduchým kruhem. Zapneme si Entity Info a pro hezčí model si nastavíme třeba 60 segmentů.

Potom si celý kruh označíme a pomocí nástroje Move a stlačeného tlačítka Ctrl ho nakopírujeme o kousek výš.

Nyní kruh otočte do vertikální polohy pomocí funkce Rotate:

Teď stačí označit jeden kruh, zvolit funkci Follow Me a kliknout na druhý kruh. A koule je na světě. (Pokud nebudete chtít kouli, ale kruh, který okopíruje kruhovou cestu, stačí postup ve fázi kdy používáte Follow Me otočit a označit druhý kruh, a dále aplikovat příkaz Follow Me na kruh první. Vznikne vám tím takzvaný Torus, tedy model ve tvaru donutu.)

Jednoduchým způsobem pak můžete vytvářet také polokouli či jiný jakkoliv velký úsek koule. Stačí v záložce View kliknout na Hidden Geometry a potom jednotlivé segmenty ze spodní části koule umazat.

Závěrem

Tímto končí náš tutoriál o rotačních modelech v Google SketchUp. Přeji vám hodně štěstí při použití zde získaných vědomostí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: