Fujitsu přichází s elektronickým papírem - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Fujitsu přichází s elektronickým papírem

technologie formuláře

8. srpna 2005, 00.00 | Plnobarevné stabilní zobrazení na ohýbatelném elektronickém médiu, které zachovává obraz
bez elektrické energie: takové jsou základní vlastnosti technologie pro elektronický
papír, kterou se chystá brzy na trh uvést společnost Fujitsu. Jak přesně ePaper podle
Fujitsu vypadá a co lze od něj očekávat?

Byť se může zdát být překvapivé, poměrně zdařilých pokusů o výrobu tzv. elektronického papíru, tj. zařízení, které se vlastnostmi podobá papíru a je přitom vybaveno elektronikou, stále přibývá. Rodinu řešení daného typu, spojených dosud zejména se společnostmi Gyricon a E-Ink, přitom nedávno rozšířila technologie společnosti Fujitsu. V čem je elektronický papír podle Fujitsu lepší nežli konkurence? Kdy lze počítat s jeho reálným nasazením a v jakých oblastech? A co může elektronický papír v blízké či vzdálenější budoucnosti znamenat pro publikační průmysl, resp. polygrafii?

Jak vypadá elektronický papír podle Fujitsu?

Elektronický papír prezentovaný Fujitsu poprvé v polovině června zaujme pestrou škálou možností, kterými konkurenční technologie disponují zřejmě vždy jen z části (pro podrobné srovnání nám ovšem chybí ze strany Fujitsu podrobnější informace). Jedná se o zařízení založené na filmovém substrátu, které dokáže zobrazovat a v paměti uchovávat barevný obraz a jež je možno ohýbat bez toho, že by se to nějak promítlo na kvalitě zobrazovaného obsahu. Obdobně jako jiné technologie svého druhu potřebuje "Fujipaper" elektrický proud pouze ke změně obrazu, nikoli k jeho uchování. Spotřeba elektrické energie je celkově značně malá - podle tvrzení výrobce spotřebuje zařízení daného typu jednu setinu až jednu desetitisícinu toho, co vyžaduje k zobrazení téhož obrazu konvenční zobrazovací technologie.

epaper1f.jpg

Elektronický papír Fujitsu lze ohýbat

Papír je konstruován ze tří vrstev, odpovídajících červené, modré a zelené složce (RGB). Protože v něm není použito barevných filtrů ani polarizačních vrstev, jsou jím vytvořené barvy znatelně jasnější, nežli u konvenčních reflektivních LCD. Vzhledem ke stálosti obrazu bez nutnosti opakovaných updatů obrazovka nebliká. Konečně je pak v rámci dané technologie zajištěno i zachováni barvy v případě, že je papír ohnut nebo stisknut prstem.

Popsané digitální médium, které lze používat v podstatě obdobným způsobem jako papír, může mít podle Fujitsu řadu aplikací. Patří k nim tabule s reklamou v dopravních prostředcích nebo též reklamní poutače klasického kruhového tvaru (ve stylu sloupů s plakáty) na veřejných prostranstvích. K jiným aplikacím patří cenovky, informace o zboží, jídelní lístky a další prostředky používané při prodeji. V těchto i dalších případech je třeba ve srovnání s tiskovinou brát v potaz snazší přenos informace od návrhu k oznámení, informace se navíc mohou podle potřeb dynamicky měnit doslova minutu od minuty podle různých okolností (nejvíce nasnadě je například různá denní doba u reklam či nabídka zboží odpovídající stavu skladu apod.).

Uvedené i další obdobné formy využití se bezprostředně dotýkají těch oblastí nasazení, ve kterých dosud dominuje papír a tisk. Možné jsou nicméně i inovativní aplikace v oblastech, které jsou doménou elektroniky. Konkrétně je možno zmínit třeba pracovní příkazy či operativní manuály na pracovištích, kde mohou být zařízení na bázi elektronického papíru podstatně lépe přenosná a použitelná než třeba PDA či notebooky. Možné je i využití elektronického papíru v kombinaci s mobilními telefony a jinými mobilními zařízeními: zde může hrát elektronický papír roli přídavného, výrazně většího a kvalitnějšího displeje, který se vyznačuje snadnou přenositelností. Konečně si lze představit i aplikace v oblasti domácí elektroniky, ať už se to týká zábavy či vzdělávání (elektronické noviny a časopisy, inteligentní tabule apod.).

epaper2f.jpg

Plnobarevné zobrazení

Které z uvedených aplikací a jak bude schopna společnost Fujitsu uvést v život zatím z nám dostupných informací nelze určit. Podle všeho se však nějakých reálných možností nasazení dočkáme již relativně brzy: tisková zpráva hovoří o předpokládané komercializaci dané technologie ve fiskálním roce 2006 (duben 2006 až březen 2007), je přitom otázkou, nakolik Fujitsu zatím hledá vhodné partnery a nakolik se jedná pouze o fázi posledních testů před uvedením nějakého konkrétního produktu.

Konkurence

Jak již bylo naznačeno v úvodu článku, technologie Fujitsu není jediným pokusem na daném poli. Podívejme se tedy ve stručnosti, jak daleko jsou konkurenční řešení: nejenom, abychom ukázali, jak vypadá pozice konkurence, ale také, abychom se pokusili odhadnout, co lze reálně od nové Fujitsu technologie očekávat.

Zmínit je takto třeba především společnost Gyricon, která svou technologií SmartPaperu navazuje na výsledky výzkumů společností Xerox v legendárním Palo Alto Research Center. SmartPaper je založen na miniaturních otočných kuličkách, schopných dvoustavového zobrazení, tedy typicky černé a bílé. Obdobně jako technologie Fujitsu se SmartPaper vyznačuje energetickou nenáročností (energie potřebná pouze ke změně stavu kuliček), spojit jej lze s různými typy materiálů. Konkrétními produkty, postavenými na uvedené technologii, jsou dnes vývěsní tabule SyncroSign. Ty slouží k zobrazování údajů, jako jsou například ceny či reklamy, dále lze s jejich pomocí zajišťovat například konference či další akce, informovat ve výrobních provozech aj., přičemž update údajů je prováděno prostřednictvím sítě (Ethernet, WiFi.).

epaper3f.jpg

Vývěska SyncroSign

Ještě zajímavěji pak vypadá technologie elektronického inkoustu: v tomto případě se jedná o materiál, který se skládá z mnoha miniaturních mikrokapslí, jejichž chování (zobrazení) ovlivňuje elektrický proud. Po nanesení tohoto inkoustu na arch plastického materiálu vzniká "papír", jež lze použít na rozmanitých podkladových materiálech (od plastu po kov) jako displej. Z mikrokapslí lze pak působením proudu vytvářet obraz ve vysokém rozlišení, který se kvalitou (včetně možnosti čtení z úhlu) blíží papíru.

Elektronický inkoust opět neexistuje pouze jako hypotetická možnost, ale je rovněž nabízen v konkrétních výrobcích díky společnosti E-Ink, která spolupracuje za daným účelem s různými průmyslovými giganty. Konkrétním výsledkem je takto především čtecí zařízení LIBRIé, nabízené pod značkou Sony a vyvinuté ve spolupráci se společností Philips. Nejnověji pak byly představeny ohýbatelné elektronické hodiny, vytvořené ve spolupráci se společnosti Citizen.

epaper4f.jpg

Sony LIBRIé

Závěrem

Pokus Fujitsu o elektronický papír vypadá (zejména z hlediska toho, co již "prošlapala" konkurence) zajímavě, alespoň co se týče příslušných tiskových sdělení, která ještě nemusí odrážet technologii v jejím reálném nasazení. Pokud bude nicméně vše fungovat jak má, můžeme se poměrně záhy dočkat zařízení, která výhody papíru (čitelnost, ohebnost, snadná přenositelnost) spojí s možnostmi elektroniky (dynamická změna informací na dálku, paměť, snadné vykreslení i nejsložitějších grafických motivů). O nějakém zániku polygrafie se nicméně v souvislosti s těmito novými publikačními prostředky nedá ani v delším horizontu příliš hovořit: stačí, když si uvědomíme cenovou náročnost daných řešení, konzervativnost čtenářů a v neposlední řadě i neochotu vydavatelů publikovat v "lépe zcizitelné" elektronické formě. Další vývoj může být nicméně hodně zajímavý a ne nepodobný tomu, co donedávna patřilo do říše fikce.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: