Font Agent Pro 3: profesionální správce písem pro Windows - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Font Agent Pro 3: profesionální správce písem pro Windows

3. května 2007, 00.00 | Profesionální správce písem společnosti Insider Software je konečně na světě i ve verzi pro Windows. Jedná se o zajímavou aplikaci s užitečnými funkcemi pro aktivaci sad písem, a proto si představení tohoto produktu rozhodně nenechte ujít.

Po řadě verzí pro Macintosh přichází správce písem Font Agent Pro 3 společnosti Insider Software konečně i v podobě pro Windows. Font Agent Pro je ve verzi pro Windows profesionálně koncipované řešení pro lokální správu písem s funkcemi na tvorbu sad písem a jejich pohodlnou hromadnou aktivací či deaktivací. Program je určený pro Windows XP a jeho prodejní cena byla stanovena na 100 USD.

Mezi základní funkce programu patří mimo aktivace a deaktivace písem také jejich prohlížení, porovnávání a optimalizace formou analýzy adresářů s fonty. Program podporuje fonty ve formátech TrueType, OpenType a Adobe Type 1, umí otestovat jejich integritu. Diagnostika písem funguje plně automaticky a nemusíte nastavovat žádné předvolby. Pokud Font Agent zjistí případný problém (například chybně nainstalované či poškozené Adobe Type 1 fonty), zobrazí varování a doporučí neimportovat daný font do své interní databáze. V rámci importu písem do knihovny či sady Font Agentu můžete "kryptografické" názvy písem nechat automaticky přejmenovat (tato volba se týká především Adobe Type 1 písem) podle reálného interního názvu písma.


Font Agent Pro 3 - prostředí programu s kontextovým menu a náhledem písma


Font Agent Pro 3 - kontextové menu u výpisů fontů zahrnuje mimo aktivace a deaktivace písem také možnost zamčení vybraných fontů či jejich přesun do jiné sady

Knihovna a sady písem

Font Agent Pro používá vlastní systém knihoven písem, se kterými můžete libovolně manipulovat bez obav z okamžitého fyzického smazání písma z disku. Písmo samozřejmě smazat jde, ale musíte se nejprve dostat přes potvrzovací dialog. Jednotlivé fonty si lze roztřídit do sad (tzv. setů) a poté je v případě potřeby hromadně aktivovat či naopak deaktivovat. Optimalizace sady systémových písem funguje rovněž automaticky – Font Agent Pro si vyhledá fonty, které Windows standardně nepotřebují, a umí je pro urychlení následných operací s fonty přesunout do své interní knihovny. Samozřejmostí je WYSIWYG zobrazení náhledů písem a jejich vyhledávání pomocí interních funkcí programu.

Náhledy písem pomocí části Font Player fungují podobně jako v ostatních správcích fontů, máte tedy na výběr mezi defaultním textem či uživatelem zadaným textovým řetězcem. Součástí programu je navíc modul Font Compare pro vizuální porovnání více písem současně v nastavené velikosti. Tisk vzorníků fontů funguje v libovolné barvě, možnosti ovlivnění vzhledu výsledného vzorníku jsou ale zcela minimální. Fonty lze navíc exportovat pro jejich pohodlné sdílení s jiným uživatelem či jiným počítačem a také zálohovat do zvoleného archivu.

Integrovaná mapa znaků v programu bohužel chybí a u verze pro Windows (verzi pro Macintosh jsem nezkoušel) nejsou dostupné ani žádné pluginy pro automatickou aktivaci písem, například pro Adobe Photoshop, Illustrator či InDesign.


Font Agent Pro 3 - samozřejmostí je u Font Agentu též zobrazení uživatelem definovaného textu

Závěr

Font Agent Pro je snadno ovladatelný a poměrně rychlý správce písem, který lze díky aktivacím skupin písem použít v mnoha pracovních situacích. Trochu zarážející je možná chybějící integrovaná mapa znaků a dost chudá tvorba uživatelských vzorníků písem, filozofie Font Agentu je ale v tomto směru zkrátka trochu jiná a je třeba se s tím smířit. Mnohem užitečnější než komfortní mapa znaků či vzorník písem by však byly doplňky pro nejpoužívanější grafické či publikační aplikace, zajišťující automatickou aktivaci vybraných sad písem – na tuto funkci si budeme muset u Font Agentu Pro ještě počkat. V současně době si lze stáhnout třetí testovací betaverzi programu, finální verze by měla být k dispozici v nejbližší době.


Font Agent Pro 3 - import písem do databáze Font Agentu


Font Agent Pro 3 - seznam nalezených písem a informace o jejich případných konfliktech a problémech


Font Agent Pro 3 - možnosti pro import a optimalizaci systémových adresářů s fonty


Font Agent Pro 3 - program právě dokončil načtení a optimalizaci systémového adresáře s fonty


Font Agent Pro 3 - základní informace o zvoleném písmu umí též zobrazovat případné poznámky připsané k fontům


Font Agent Pro 3 - správce písem nabízí mimo prohlížení jednoho fontu také porovnání více fontů současně

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: