Filter Forge 1.0, vizuální editor efektových filtrů pro Adobe Photoshop - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Filter Forge 1.0, vizuální editor efektových filtrů pro Adobe Photoshop

13. března 2007, 00.00 | Unikátní systém Adobe Photoshop kompatibilních efektových filtrů nabízí nejen řadu velmi kvalitních efektů, ale především vektorový schématický editor, ve kterém si můžete pomocí speciálních grafických komponent navrhnout vlastní efekty. Popis programu vám nyní nabízíme.

Máte-li rádi dokonalé „vychytávky“ u Adobe Photoshop kompatibilních plug-inů, pak je Filter Forge přesně ten plug-in, který se vám bude líbit. Nejedná se až tak úplně o čistokrevný plug-in, Filter Forge je spíše taková dokonale navržená továrna na různé kombinace nejrůznějších image a color processingových filtrů skládaných v unikátním vizuálním „programovacím“ prostředí. Po třech letech vývoje se Filter Forge konečně dostává k uživatelům ve své první veřejné verzi, která nabízí kromě několika desítek už hotových efektových filtrů různých kategorií především zmíněný vizuální editor na tvorbu nových filtrů a jejich kombinací.

Program funguje nejen jako samostatná aplikace pro Windows, ale též jako Adobe Photoshop kompatibilní plug-in (opět pouze ve verzi pro Windows). Cena finální komerční verze Filter Forge by podle současných informací měla být 299 USD, přičemž zaváděcí cena plug-inu bude 249 USD. Verze pro Mac OS X pro procesory PowerPC a Intel se připravuje, žádné datum uvedení alespoň první betaverze ale doposud nebylo oznámeno.

Součástí stávající instalace Filter Forge je zatím zhruba padesát hotových filtrů, které můžete okamžitě aplikovat na grafickou předlohu nebo si je libovolně přizpůsobit. Ve finální komerční verzi programu by pak mělo být až sto filtrů. Stávající filtry lze rozšířit pomocí on-line databáze filtrů, které lze stáhnout do lokální databáze filtrů Filter Forge. Autoři Filter Forge přitom nabízí zajímavý motivační program, který může při odeslání nějakého zajímavého filtru snížit cenu Filter Forge pro autora daného filtru, nebo cenu Filter Forge dokonce pro autora daného filtru zredukovat na nulu – další možností je pak dokonce i doživotní bezplatný upgrade Filter Forge a slevy poskytované dalším uživatelům.

Všechny komponenty a hotové filtry dodávané s Filter Forge nejsou závislé na rozlišení grafické předlohy a můžete tedy například vygenerovat různé textury či speciální efekty se stejnou kvalitou i pro velmi vysoká obrazová rozlišení. Otestováno je rozlišení 65 tisíc x 65 tisíc pixelů, u ještě větších rozlišení ale počítejte s velmi vysokými nároky na operační paměť. Podle potřeby můžete u jednotlivých komponent pracovat s 8-bitovými, 16-bitovými či dokonce se 32-bitovými barvovými kanály dostupnými i v samotném Adobe Photoshopu CS2, čímž je Filter Forge patrně prvním systémem efektových filtrů, které umí pracovat s tolika barvami. Šikovná je i podpora formátů OpenEXR a PFM , které ukládají obrazová data ne jako klasickou bitmapu, ale pomocí vektorově orientovaných souřadnic. V současné době to asi nemá z hlediska praktického používání efektových filtrů příliš velký smysl, ovšem s výjimkou (mimo generátory textur ve vysokém rozlišení) případné lepší schopnosti zvětšovat obrázky a fotografie – bude-li ovšem v budoucnu dostupná vhodná komponenta pro Filter Editor.


Filter Forge 1.0 – prostředí programu s velkým náhledem a seznamem nabízených efektových filtrů


Filter Forge 1.0 – nastavení jednoho z vybraných efektů před jeho aplikací


Filter Forge 1.0 – další nastavení daného efektu (světelné podmínky/zrcadlení)


Filter Forge 1.0 – schématický editor jednotlivých segmentů zvoleného efektového filtru (souhrnné zobrazení všech částí daného efektu)


Filter Forge 1.0 – detailní zobrazení struktury editovaného efektu, po pravé straně hlavního okna opět nabídka dostupných segmentů

Každý z dodávaných několika desítek filtrů si můžete ve Filter Editoru upravit nebo si můžete nadefinovat zcela nový filtr, využívající libovolné kombinace color a image processingových komponent. Na ploše Filter Editoru pracujete běžnou metodou drag &drop – vkládáte do editovaného nebo nově vznikajícího filtru nabízené komponenty a spojujete, respektive propojujete jejich vstupy a výstupy podobně jako třeba u Graph editoru DirectShow filtrů ve Windows nebo adekvátně různým vektorovým editorům vývojových a organizačních diagramů. Neustále přitom máte k dispozici náhled výsledného efektu, který se mění v závislosti na pozici právě aktivní komponenty, se kterou ve Filter Editoru manipulujete.

Vizuální editor pracuje na bázi WYSIWYG objektů představovaných jednotlivými segmenty sestavovaných filtrů. Filter Forge nabízí celou řadu komponent filtrů a manipulačních funkcí od jednoduchých prvků pro úpravy barev, gamma korekce přes složitější barvové korekce (například manipulací s úrovněmi a křivkami barev), nastavení alfa kanálu či tvorbu sofistikovaných barevných přechodů až třeba po různé generátory vzorů a šumových částic, extrakci barvových kanálů a řadu specializovaných image processingových operací pro různé druhy ostření/rozostření obrazu, refrakci, prolínání částí obrazu a různé deformační funkce.

Nadefinovaná propojení s ostatními komponenty si Filter Editor pochopitelně pamatuje, můžete je ale kdykoliv změnit. Jednotlivé komponenty přitom mohou mít nejen jednu vstupní a výstupní pozici, ale hned několik pozic (viz screenshot), které můžete využívat pro různé druhy efektů v závislosti na filtračních či manipulačních možnostech dané komponenty. Užitečnou funkcí komponent související s generováním vzorů a textur je podpora bezešvého spojování textur, a to i pro nepravidelné geometrické vzory. Součástí zmíněných generátorů textur je i možnost prostorově zvýraznit povrch dané textury s použitím známého bump mappingu. Další užitečnou funkcí u generátorů textur a dalších komponent Filter Editoru je komplexní HDRI osvětlení scény s velkým dynamickým rozsahem a interaktivním nastavením pomocí na prostorově orientovaném kulovitém objektu.

V předvolbách Filter Forge najdeme řadu zajímavých nastavení pro využití výpočetního výkonu dvou či vícejádrových procesorů a víceprocesorových systémů, které výrazně urychlují rendering finálních efektů a zejména funkce pro vyhlazování, přepočty obrazových dat, filtrů pro rozostření a jiných image processingových operací náročných na výkon procesoru.

Filter Forge je špičkový profesionální balík pro efektové "hračičky" a současně též editor různých image a color processingových filtrů či jejich libovolných kombinací, který i za poměrně vysokou cenu 300 USD nabízí opravdu hodně. Řadu z hotových filtrů si můžete sestavit sami i třeba v samotném Adobe Photoshopu či v jiném patřičně efektově vybaveném grafickém editoru, zdaleka to ale neplatí o všech efektech a už vůbec nelze mluvit o pohodlí vizuálního Filter Editoru. Zkušební verze Filter Forge (cca 28 MB) pro Windows je k dispozici zdarma, takže máte-li zájem a hlavně spoustu času, můžete ho využít k návrhům vlastních efektů.


Filter Forge 1.0 – předvolby grafického rozhraní aplikace/plug-inu


Filter Forge 1.0 – program umí využívat dvou či vícejádrové procesory i víceprocesorové systémy a vykreslovat části efektů pomocí DirectX či OpenGL enginu


Filter Forge 1.0 – program nabízí též on-line systém automatizovaných updatů jednotlivých efektových filtrů

Filter Forge 1.0 – ukázky některých aktuálně dostupných filtrů

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: