Extensis Suitcase Fusion 2: profesionální správce písem pro Windows a Mac OS X - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Extensis Suitcase Fusion 2: profesionální správce písem pro Windows a Mac OS X

4. ledna 2010, 00.00 | Společnost Extensis nabízí ucelenou sadu profesionálních řešení pro klasickou uživatelskou či centrálním serverem řízenou správu písem. Klientská aplikace Suitcase Fusion spadá mezi první jmenované řešení, a vyniká zejména podporou snadno ovladatelné automatické aktivace/deaktivace písem. Celkové možnosti a novinky ve druhé stěžejní verzi programu si představíme trochu podrobněji.

Extensis jako divize společnosti Celartem před několika lety opustila produkci a vývoj specializovaných pluginů (řadu z nich pak získala nově založená firma onOne Software) pro grafické editory a začala se věnovat v podstatě jen asset managerům pro korporátní sféru a také správě písem. V průběhu relativně krátkého času se z Extensisu stal de facto specialista na správu písem na bázi server/klient, přičemž pozornost byla logicky věnována i koncovým klientským aplikacím.

Mimo centralizovaného řešení pro správu písem v podobě Universal Type Serveru 2 má společnost Extensis ve svém portfoliu dva programy pro práci s fonty. Jedná se o utilitu FontDoctor pro analýzu, diagnostiku a řešené obvyklých problémů s písmy, a dále čistě koncové klientské řešení správy písem prostřednictvím aplikace Suitcase Fusion, nabízené momentálně v druhé stěžejní verzi s pořadovým číslem 13.2.

Pro uživatele Mac OS X asi nebudou následující funkce v Suitcase Fusion 2 žádnou novinkou, neboť manažer je pro Mac OS X k dispozici již delší dobu. Společnost Extensis sjednotila ve druhé stěžejní verzi Suitcase Fusion funkce manažeru i jeho grafický vzhled u verzí pro Windows (dříve byla dostupná pouze verze Suitcase 11) i Mac OS X, a to včetně podpory Snow Leopardu, Windows 7 a shodných služeb nabízených manažerem i jeho autoaktivačními moduly.


Extensis Suitcase Fusion 2 v13.2 - prostředí správce písem s jedním z ovládacích menu

Knihovny písem a aktivace/deaktivace fontů

Suitcase Fusion 2 se i nadále věnuje oboru běžné správy písem a především jejich automatické aktivaci pro vhodné aplikace, pro kterou obsahuje Suitcase Fusion speciální aktivační pluginy. Manažer fontů funguje na bázi knihoven, ve kterých si můžete organizovat písma a třídit je podle různých vlastností či podle účely jejich využití. V knihovnách lze velmi rychle vyhledat manažerem podporované typy fontů podle jejich názvů či celé řady kombinovatelných vlastností – TrueType, OpenType, Adobe Type 1 a další formáty. Knihovny fontů lze uložit na disk formou jejich zálohy, přes kterou pak lze obsah knihoven opět obnovit.

Pevně danou knihovnou fontů tvoří systémová písma, která můžete v manažeru libovolně aktivovat či deaktivovat a umístit je do dvou typů knihoven alias vlastních sad písem. V těchto nových sadách lze písma organizovat a nechat je rychle hromadně aktivovat, a to jak manuálně, tak i při spuštění některé Suitcase Fusion podporovaných grafických a DTP aplikací. Konkrétně se jedná o aplikace Adobe Illustrator, InDesign a QuarkXPress, pro které najdete v Suitcase Fusion 2 příslušné autoaktivační pluginy spravované v Plug-in Manageru.

Důležitý je u Suitcase Fusion 2 především přechod k aktuální technologii Universal Type Serveru, jehož součástí je také odpovídající klient pro správu písem. Vylepšená technologie Font Sense (zprostředkující samočinnou aktivace písem) je poměrně inteligentní, a umožňuje aktivovat například pouze fonty, které souvisí s připojenými či vloženými objekty v grafických dokumentech či publikacích. Při uzavření dokumentu se písma opět automaticky deaktivují.


Extensis Suitcase Fusion 2 v13.2 - zvětšený náhled zvoleného písma a funkce pro komplexní vyhledávání fontů v knihovnách


Extensis Suitcase Fusion 2 v13.2 - správce pluginů pro automatickou aktivaci písem v dané aplikaci

Vzorníky, porovnávání a prohlížení fontů

Přípravě a tvorbě vzorníků písem se Suitcase Fusion 2 nijak zvlášť nevěnuje a nemůžete si tedy zvolit ani typ vzorníku, ani případný detailní výpis znaků ve fontech. Tiskové funkce pro náhledy písem jsou zkrátka na vedlejší koleji v zaměření manažeru. Porovnávání fontů je samozřejmě možné včetně vlastního textu pro znaky ve zvolených písmech, podrobnější možnosti konfigurace náhledů však opět chybí.

Součástí Suitcase Fusion 2 je i prohlížeč jednotlivých glyfů v písmech formou jejich detailních náhledů.


Extensis Suitcase Fusion 2 v13.2 - přehled jednotlivých glyfů ve vybraném fontu


Extensis Suitcase Fusion 2 v13.2 - náhled písem před tiskem

Závěr

Suitcase Fusion 2 není levný manažer fontů, nicméně je velmi dobře využitelný a má velmi dobře vymyšlené ovládání. Za 100 USD bych sice čekal lepší služby zejména v oblastech prohlížení a tisku vzorníků písem, na druhou stranu inteligentní autoaktivační moduly fungují skvěle. Drobným bonusem je pak se Suitcase Fusion 2 dodávaná utilita FontDoctor, která umí opravit poškozené instalace písem a zjistí sama i eventuální konflikty mezi fonty a jiné obecné problémy s písmy.

Zkušební verzi Suitcase Fusion 2 pro Mac OS X a Windows si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Extensis.


Extensis Suitcase Fusion 2 v13.2 - v předvolbách programu najdeme především důležitá nastavení ovlivňující aktivací písem

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: