Extensis Suitcase 11: správce písem pro Windows a Mac OS X - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

Extensis Suitcase 11: správce písem pro Windows a Mac OS X

TOP Pisma

25. května 2007, 00.00 | Jedenáctá verze profesionálního správce písem od společnosti Extensis je po dlouhé době konečně k dispozici i pro Windows. Popis jejich funkcí si proto rozhodně nenechte ujít!

Extensis Suitcase je profesionálně navržený multiplatformní manažer písem pro snadnou správu fontů a jejich automatickou aktivaci či deaktivaci. Program funguje buďto samostatně jako univerzální správce písem, nebo jako klient s napojením na centrální Suitcase Server X1, jehož prostřednictvím pak probíhá sdílení a aktivace jednotlivých sad písem pro systém či konkrétní aplikace. Suitcase 11 je už delší dobu k dispozici ve verzi pro Mac OS X a nyní konečně i ve verzi pro Windows. Cena manažeru fungujícího současně v roli klienta pro Suitcase Server je 100 USD, upgrade se prodává za poloviční částku.

Novinkou v Suitcase 11 pro Windows je mimo jiné kompatibilita s Windows Vista, současně zůstala zachována funkčnost pod Windows 2000/XP. Klient pro Suitcase Server X1 je plně integrován do standalone verze Suitcase 11, takže nejsou zapotřebí dvě různé aplikace. Suitcase Server X1 se prodává za 2 224 USD včetně jedné serverové a pěti klientských licencí a nabízí jednu z nejkomplexnějších technologií pro správu písem (včetně příslušných nástrojů pro administraci a přidělování uživatelských práv pro klienty) na softwarovém trhu.

Prostředí Suitcase 11 a FontDoctor

Prostředí Suitcase 11 je hodně strohé. Prakticky vše je podřízeno výběru písem a jejich řazení do sad pro aktivaci či deaktivaci. Několik ikonek pro přidání písem do knihovny doplňuje okno pro náhled písem a seznam vytvořených sad. Pro každý font si můžete nechat zobrazit jeho podrobné vlastnosti, změnit si lze i ukázky textových náhledů. Samozřejmostí je generování náhledů písem pro tisk vzorníků, bonusovým doplňkem je pak zdarma přidávaný nástroj FontDoctor (samostatně se prodává za 70 USD!) pro analýzu a zjišťování případných problémů s fonty, dále pak tento nástroj zvládá i opravy instalací písem.

FontDoctor podporuje písma ve formátech TrueType, OpenType, Type 1 a Type 3, dále DataFork fonty u verze pro Macintosh a bitmapové fonty. Pomocí FontDoctora, respektive jeho automatizovaných funkcí můžete elegantně vyřešit například konflikty s písmy a jejich substitucemi, verze pro Macintosh navíc umí fonty konvertovat.


Extensis Suitcase 11 – prostředí manažeru fontů je dost strohé a určitě by mu prospělo více funkcí a také například (doposud chybějící) vestavěná mapa znaků

Sady písem a jejich aktivace

Písma lze v Suitcase 11 aktivovat podle výběru v jednotlivých sadách, jejichž obsah si můžete libovolně měnit. Největším pozitivem Suitcase 11 jsou pluginy pro „důležité“ grafické a DTP aplikace, které zpravidla potřebují písma vždy pro konkrétní projekt. Součástí instalace Suitcase 11 jsou pluginy pro Adobe InDesign, Adobe Illustrator a QuarkXPress, které umožňují velmi jednoduchým způsobem aktivovat zvolené sady písem současně se spuštěním dané grafické/DTP aplikace či jejich současné sdílení prostřednictvím Suitcase Serveru.

Výhodou takto řešené správy písem je snadná správa v centrálním úložišti, a tudíž i relativně snadné zálohování či instalace nových fontů. Současně lze zamezit známému chaosu v písmech, kdy na každém počítači s konkrétní grafikou či DTP aplikací bývají nainstalována různá písma, což značně ztěžuje správu projektů a zejména přenášení na jiný počítač – například pro další zpracování, konverzi či export.


Extensis Suitcase 11 - jednou z hlavních funkcí Suitcase 11 klienta je napojení na centrální server sdílející vybraná písma

Automatická aktivace písem využívá softwarovou technologii Extensis Font Sense, která výše popsaným způsobem (tzn. pomocí specializovaných pluginů pro konkrétní aplikace) zpřístupňuje písma či skupiny písem pro Adobe InDesign, Illustrator a QuarkXPress. Font Sense navíc ještě rozlišuje verze písem a v závislosti na písmech použitých v dokumentech umí aktivovat správné sady písem. Písma lze v rámci Font Sense identifikovat a aktivovat například podle jejich názvu, autora, verze, typu písma apod. Součástí Suitcase je navíc funkce pro bezpečné uložení písem pomocí zabezpečeného úložiště Font Vault, která chrání písma například před nežádoucím přepsáním či smazáním.

Univerzální aplikace pro správu písem?

Na první pohled velmi jednoduché prostředí a relativně málo funkcí ohledně manipulace s písmy jako takovými patří spíše mezi klady Suitcase 11. Všechno má ale své klady i zápory – program sice získává na přehlednosti a účelovosti, ale integrovaná mapa znaků a další funkce klasických shareware či komerčních správců písem by však v dnešní době chybět neměly. Kladné body naopak získává Suitcase 11 za pluginy pro InDesign a Illustrator či extenzi pro QuarkXPress pro automatickou aktivaci písem. Cena manažeru je vcelku přijatelná, nicméně jeho kvality a výhody spojené s automatickou aktivací písem spíše ocení větší grafická a DTP studia, která využívají centralizovanou správu písem pomocí Suitcase Serveru X1 a příslušných Suitcase klientů.


Extensis Suitcase 11 - základní předvolby programu


Extensis Suitcase 11 – v rámci předvoleb si lze nastavit i text pro náhledy zobrazovaných písem


Extensis Suitcase 11 – podrobnější informace jsou k dispozici pro každý font

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: