EPSON Stylus PRO 4000 – pre-pressová tiskárna s širokým využitím - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

EPSON Stylus PRO 4000 – pre-pressová tiskárna s širokým využitím

EPSON-STYLUS-PRO4000

17. ledna 2005, 00.00 | Epson Stylus PRO 4000 v sobě kombinuje vlastnosti stolní tiskárny s vlastnostmi velkoformátových tiskáren s možností využití 8 druhů inkoustů. Nová tisková hlava obsahuje 180 trysek pro každou barvu, čímž nabízí vysokou kvalitu a rychlost tisku. A jak uspěla v našem redakčním testu?

Není tomu tak dlouho, kdy společnost Epson uvedla na český trh novou pre-pressovou tiskárnu řady Stylus PRO s označením 4000. Tato tiskárna vyplňuje mezeru mezi maloformátovým tiskem a tiskem vyšších formátů, u kterých se nepříznivě projevuje cena inkoustu. Model Stylus PRO s označením 4000 představuje kombinaci stolní tiskárny s možností odvíjení z role a s ručním podavačem, což umožňuje tisknout široké spektrum médií. Tato tiskárna rozšiřuje modelovou řadu PRO a nahrazuje tak v této modelové řadě tiskárny Stylus PRO 3000 a Stylus PRO 5000, kvůli nabízené vyšší rychlosti a řadě technologických vylepšení.
Společnost EPSON pak dále nabízí v této oblasti grafického segmentu pouze skutečné plotry, jako je Stylus PRO 7600, 9600 nebo nejvyšší model v současné době Stylus PRO 10600, který je určen pro profesionální použití.Konstrukce a design
Tiskárna zaujme především svojí velikostí a masivností, protože váží takřka 38 kg a její rozměry jsou při sklopeném podavači 848 x 765 x 354 mm a při vytažení podavače pro tisk velkých formátů se její rozměry zvětší na 848 x 115 x 354 mm.
Elegantní design ve stříbrošedé barvě rozděluje na dvě části podavač, který má výsuvný mechanismus pro založení tiskových formátů od velikostí A4 až po A2 od tloušťky 0,08 mm až po 1,5 mm. Po obou stranách automatického podavače jsou pod krytkami uloženy 4 inkoustové zásobníky, využívající inkousty UltraChrome. Takže je možné využít široké spektrum barevných inkoustů a tiskových médií bez nutnosti časté výměny typu inkoustů, což šetří nejen inkoust, ale i čas. Na pravé straně přední stěny se nachází jednoduchý, ale přehledný ovládací panel, který je složen z dvouřádkového displeje a několika ovládacích prvků pro jeho jednoduché ovládání. Horní stěnu přístroje kryje průhledný tmavý kryt, pod kterým je umístěna tisková hlava s řezacím mechanismem a kolejnice posuvného systému.
Velkou část zadní stěny tiskárny zabírá odvíječ médií z rolí s posuvným krytem. Komunikaci tiskárny s počítačem zajišťují standardní porty USB a FireWire (IEEE 1394), které jsou umístěné ve spodní části. Dále obsahuje tiskárna volitelný slot, přes který je možné tiskárnu rozšířit o síťovou komunikaci prostřednictvím ethernetové karty typu 10/100 BaseTx.Technické parametry
Tiskárna EPSON Stylus PRO 4000 je inkoustová pre-pressová tiskárna, podporující šířku médií až do formátu A2 s osmibarevným systémem, umožňující tisknout v rozlišení 2.880 x 1.440 dpi (na vhodných médiích). Vysokého rozlišení dosahuje tiskárna díky inkoustové tiskové hlavě EPSON MicroPiezo s technologií Variable Sized Droplet, která vystřeluje kapky o velikosti 3,5 pl, oproti jiným modelům, u kterých je běžná velikost kapky 4pl. Tato tisková hlava obsahuje 180 trysek pro každou barvu, umožňující rychlejší a kvalitnější tisk.
Tiskárna tiskne jak na média klasických formátů, tak na média v roli. Tisknout z role umožňuje do šíře cca 43 cm (17 palců) a vnější průměr role může být maximálně 150 mm v rozsahu tloušťky média od 0,08 až do 0,5 mm. Pomocí automatického zásobníku je možno tisknout formáty až do velikosti 43 x 56 cm, který je schopen pojmout 50 až 250 listů papíru. Konkrétní počet listů papíru je samozřejmě závislý na zvoleném typu a gramáži média. Tisknout lze i pomocí ručního podavače, pomocí kterého je možno potiskovat tisková média až o tloušťce 1,5 mm. Tiskárna umožňuje tisknout až do okrajů tiskového média nebo pomocí ovladačů tiskárny nastavit 3 různé druhy okrajů. Buď je možné nastavit 3 mm nebo 15 mm okraj nebo lze zvolit 3. režim okrajů, který umožňuje potisknout tiskové médium k 3 mm u krajů a 15 mm u horní a dolní strany.Jak již bylo řečeno, tiskárna disponuje 8 barevnými inkousty rozdělených do dvou skupin po čtyřech náplních na každé straně tiskárny. Základní náplně CMYK jsou umístěny při pohledu zpředu v levém doku a tyto náplně využívá tiskárna pro namíchání základních barev pro veškerý tisk. V pravém doku je možné inkoustové zásobníky vyměňovat dle tiskové úlohy a typu zvoleného média. Tiskárna využívá inkoustů typu UltraChrome, které jsou postaveny na pigmentové bázi a poskytují velmi dobrý barevný rozsah s dlouhodobou stálostí výtisků. Tyto inkousty již využívá řada tiskáren uvedené před tímto modelem, ale technologické inovace, kterými prošla hlava tohoto přístroje, umožňuje rychlejší a kvalitnější tisk, který je znát hlavně v odstínech pleťových barev.
Velkou výhodou je hlavně rozšíření počtu tiskových náplní a možné využití všech třech typů černých inkoustů - Photo Black, LightBlack a Matte Black. Photo Black má široké uplatnění bez ohledu na typ médií oproti náplním Matte Black a Light Black, které jsou přímo vyvinuty pro tisk lesklých nebo matných fotografických médií.Dříve jsme mohli použít pouze jednu z těchto dvou výše jmenovaných barev, protože tiskárny byly osazeny pouze 7 pozicemi barevných inkoustů. To mělo za následek, že při změně tiskového média bylo nutné vždy vypustit původní inkoust z hadiček tiskové hlavy a napustit druhým inkoustem. I když ztráta inkoustu při této činnosti byla minimální, byla pro uživatele vyšších modelů Stylus PRO znatelná, zvláště, když náplně stojí řádově tisíce korun.
Výhody osmi pozic tiskárny Epson Stylus Pro 4000 netkví pouze ve výhodách finančních, ale také přináší jednodušší ovládání při provozu tiskárny, a tak umožňuje libovolně střídat tisková média, aniž by bylo nutné měnit kombinaci inkoustových zásobníků. Tiskárna využívá jak zásobníky o kapacitě 110 ml, které jsou dodávány ve standardní nabídce, tak 220 ml.
Vylepšeními prošla nejen tisková hlava, ale i vestavěné denzimetrické čidlo se střihacím systémem a automatická kalibrace se zpětnou vazbou, které jsou velkým přínosem pro přesné a kvalitní nanášení inkoustu a práci s tiskovým médiem.Instalace a ovládání
Při instalaci ovladačů se stačí rozhodnout, pomocí kterého portu bude tiskárna komunikovat s počítačem a za nedlouho po podrobném průvodci je možné již tisknout testovací stránku. Jak bylo výše řečeno, je možné využít standardně komunikačních rozhraní IEEE 1394 (FireWire) nebo USB 2.0 nebo rozšířit komunikační rozhraní tiskárny o síťovou kartu Ethernet 10/100BaseTx.Ovladače jsou k dispozici pro operační systémy Windows 95 a vyšší a Macintosh OS verze 8.5.1 a vyšší včetně Mac OS X. Samotná instalace proběhla bez problémů a nainstalování ovladačů s monitorovací utilitou bylo dílem okamžiku. Pomocí EPSON Printer Service Utility 2 máte plně pod kontrolou vlastnosti tisku, tiskového média a pokud se vám nebude zdát kvalita tisku, můžete kdykoliv spustit zarovnání tiskových hlav.Tiskárna EPSON Stylus PRO 4000 nabízí několik možností zarovnání, které závisí na tom, jestli se jedná o jednosměrný nebo oboustranný tisk. Tiskárna vytiskne několik testovacích obrazců a optické čidlo podle nich dokáže posoudit stav trysek a podle výsledku provede případné korekce. Celý proces zarovnání trysek a zarovnání tiskových hlav může trvat poměrně dlouho a tištění testovacích obrazců se může i opakovat, dokud není testovací obrazec vytisknut správně. Tiskárna je vybavena i technologiemi, které během tisku samy kontrolují správný průběh tiskového procesu a případně dokáží sjednat nápravu. Jedná se například o samostatnou kontrolu trysek, samočinné vyrovnání hlav, kalibraci vyrovnání inkoustu nebo snímání okraje papíru v reálném čase.
Před samotným tiskem je možné nastavit přesně daný typ média a upravit vlastnosti tisknuté předlohy, pomocí dodávané utility. Velkou výhodou je i možnost kontroly stavu inkoustových náplní a to, jak před samotným tiskem, tak i během něho.
Tiskárnu můžeme ovládat přímo pomocí čelního ovládacího panelu nebo z počítače pomocí utility EPSON Printer Service Utility 2. Pomocí jejich prostřednictví je možno nastavit spouštění kontrolních tisků, zarovnání hlav, manuální posun nebo odříznutí tiskového média a pod.Kvalita tisku
Tiskárna EPSON Stylus Pro 4000 je osazena kvalitními inkousty UltraChrome a přesným mechanismem, který velmi dobře zvládl při redakčních testech barevnou stálost po celé ploše formátu. Za účelem dosažení vyšší kvality tisku je tiskárna vybavena automatickou vnitřní kalibrací. Barevné přechody na plném formátu jsou vskutku kvalitní, o čemž svědčí vyrovnané a jednolité podání nízkých denzit (10% a 5% sytost) na testovacích obrazcích.
Černobílé podání odhalilo bezproblémovou čitelnost u tisku u dvoubodového pozitivního písma. Patkové písmo přišlo o některá úzká místa, jako je vodorovná linka u písmene "e", ale způsobem, který nezabránil čitelnosti. Negativní písma jsou u většiny typů písem dobře čitelná a bezproblémová zvláště u velikosti trojbodového písma. U některých typů písem se totiž zhoršuje 2 bodová velikost.
Z čárových horizontálních i vertikálních růžic vyplývá veliká symetrie, jak pro plnou, tak poloviční intenzitu. Toto zjištění je potvrzeno i u čárových rastrů, kdy v horizontálním směru jsou linky rozeznatelné i při 0,07b, kdy se tiskárna pokouší rastrovat s obdivuhodnou h/v přesností. Všechny rastry ve všech denzitách (100%. 50%, 40%) vycházejí velmi dobře. Nepřesnost při posunu média u formátu A3 se nám nepodařilo zaznamenat. Jemné přechody na barevných bitmapách jsou podávány výborně a bez jakýchkoliv rušivých zlomů.Praktické zkušenosti
EPSON Stylus PRO 4000 patří mezi stolní tiskové stroje, ale vzhledem k její velikosti a váze, je výhodné ji umístit na místo, kde budeme mít dostatek místa pro manipulaci s médii v rolích a pro zakládání tiskových médií do ručního podavače. Při výběru místa je dobré dbát i na místo před tiskárnou, kvůli možnosti vytažení automatického podavače při zakládání větších formátů.
Při zakládání papíru, ať již pomocí automatického podavače, manuálního podavače nebo při zakládání média v rolích je důležité dbát na přesnost, protože jinak po automatickém testu média, papír projede tiskárnou a nebude použit. Na jednu stranu je tato kontrola polohy papíru protivná, ale je třeba si uvědomit, že ve skutečnosti uživatele chrání před pozdějšími problémy. Toto se týká i správné volby při zadávání typu média.Při zakládání ručního média nebo média z rolí si tiskárna papír několikrát protáhne tam i zpět za soustavného měření, a když papír akceptuje tiskne po celé ploše formátu média velmi přesně.
I když střihový sytém pracuje velmi dobře a po optickém měření typu média zvolí většinou správný druh střihu, je velmi výhodná možnost nastavení typu střihu z ovládacího panelu tiskárny. Tímto se dá přizpůsobit střihací mechanismus k takřka jakémukoliv typu tiskového média.
Ačkoliv je naprosto zřejmé, že chemická reakce barvivo-papír je pro každou kombinaci mírně odlišná a každý výrobce doporučuje nejvhodnější médium to své (pokud jej produkuje), lze obvykle očekávat jistou toleranci při jiných kombinacích.Závěr
EPSON Stylus PRO 4000 je velkoformátová stolní tiskárna, umožňující tisknout od klasických malých formátů až po formáty s šířkou 43 cm v kvalitě 2.880 x 1.440 dpi. Její výhoda tkví hlavně v možnosti využití 8 typů inkoustových zásobníků a využití všech třech typů černého inkoustu, kdy se po té při změně tiskového média nemusí složitě měnit typ inkoustu. Tímto se velmi zjednodušuje její ovládání. Další výhodou je i nová tisková hlava s vyšším počtem trysek a snížení velikosti kapiček na 3,5 pl, které spolu umožňují zvýšit rychlost a kvalitu tisku.
Výše uvedené výhody řadí tiskárnu Stylus PRO 4000 mezi velmi kvalitní pre-pressové tiskárny s širokým využitím. Tato tiskárna je vhodná pro grafická studia a návrháře, kteří chtějí tisknout kompozice, nátisky a modely s maximální barevnou věrností. Profesionální fotografové uvítají možnost tisku velkoformátových fotografií s vyšší odolností proti blednutí, než-li fotografie zpracované tradičním postupem. Doporučená koncová cena výrobcem tiskárny EPSON Stylus PRO 4000 - C8 je 69.990,- Kč včetně DPH.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: