Epson Stylus Photo R340: další výkonná domácí tiskárna - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Epson Stylus Photo R340: další výkonná domácí tiskárna

3. května 2006, 00.00 | Nová domácí fototiskárna Epson Stylus Photo R340 nabízí řadu zajímavých funkcí včetně integrovaného 2.4" displeje, technologie Epson PhotoEnhance, tisku na CD a DVD nebo osvědčené tiskové technologie Epson MicroPiezo.

Epson uvádí na trh domácí fototiskárnu Stylus Photo R340, která nabídne širokou paletu užitečných funkcí a představuje ve své kategorii příznivou alternativu pro všechny uživatele, kteří chtějí tisknout relativně levně a rychle. Stylus Photo R340 nabízí kromě vysokého rozlišení nebo kompaktních rozměrů také další (zatím ne úplně standardní) funkce jako je například čtečka karet, rozměrný LCD displej (sloužící pro lepší orientaci při práci s tiskárnou) nebo také podavač, umožňující potisknout CD/DVD disky. Po marketingové stránce i co se týče řadového označení, se jedná o přímého nástupce nedávno uvedených modelů R220, respektive R240. Ve skutečnosti však jde spíše o model, který představuje kombinaci obou výše zmíněných zařízení plus něco navíc. Výrobce vzal z každé "starší" tiskárny to lepší a výsledkem je Stylus Photo R340. Ze staršího modelu Stylus R220 má novinka šestibarevný tisk nebo CD/DVD podavač, naopak z novější tiskárny Stylus R240 přidal výrobce například rychlejší tisk. To vše ještě okořenil rozměrnějším displejem a o poznání menšími rozměry…a Stylus Photo R340 je na světě.

Základní popis

Epson Stylus R340 představuje nenáročné, ale efektivní zařízení pro tisk domu nebo do malých kanceláří s nenáročným provozem. Zařízení pracuje na základě šestibarevného tisku s oddělenými inkousty a můžete s ním tisknout do maximálního formátu A4. Barevná paleta je zde použit klasický systém CMYK (Cyan, Magenta, Yellow a Black) s přidáním světlých odstínů Cyan a Magenty (CLcMLmYK). Zařízení je vybaveno tiskovou hlavou Epson MicroPiezo s technologií proměnlivé velikosti kapiček, jejichž objem dosahuje minimální velikosti 3 pikolitry. Doba výtisku fotografie formátu 10 x 15 cm trvá okolo 60 sekund. Pro lepší orientaci slouží 2,4" barevný displej (Stylus R240 měl displej o úhlopříčce 1.5"), díky němuž lze snadněji upravovat a kontrolovat snímky. Výrobce nezapomněl samozřejmě ani na podporu všech dnes běžně používaných standardů PictBridge, USB Direct Print či Bluetooth.

Technická specifikace

Epson Stylus Photo R340 tiskne pomocí technologie Variable-sized Droplet Technology (proměnná velikost inkoustové kapky) za použití 6 oddělených inkoustových cartridgí. Celkový počet trysek v tiskové hlavě je 540, z toho 90 trysek pro každou barvu (Black, Cyan, Magenta, Light Cyan, Light Magenta, Yellow). Maximální možné rozlišení představuje 5.760 x 1.440 dpi, optimalizovaných na vhodná média s použitím technologie RPM (Resolution Performance Management - regulace výkonu rozlišení). Stylus R340 tiskne rychlostí 15 stránek A4 za minutu a to jak v monochromatickém tak i v barevném režimu. Tiskárna podporuje bezokrajový tisk do formátů: 9 x 13 cm, 10 x 15 cm, 13 x 18 cm, 20 x 30 cm, A4, A5, A6. Fyzické rozměry a hmotnost R340 jsou: 300 x 483 x 188 mm (H x Š x V) a 5.4 kg (jen pro srovnání, rozměry předposledního Stylusu R240 byly: 436 x 494 x 300 mm). Výrobce zde použil novou technologii Epson PhotoEnhance, jež automaticky detekuje (podle zastoupení světla, stínů, barev a podobně) typ snímku (portrét, krajina) a poté následně nastaví optimální sytost barev a ostrost snímku se zřetelem k danému motivu. Jedná se však pouze o automatický mód, který se jen snaží odhadnout charakter tisknutých snímků, nemusí tedy podávat efektivní výsledky ve všech případech (je nutné toto brát s rezervou). Kapacita zásobníku je 120 listů A4 a gramáž: 64 až 300 g/m2 (Ultra Glossy Photo Paper).

Další funkce

Epson Stylus Photo R340 nabízí kromě standardních tiskových funkcí nebo tisku fotografií vedle sebe až do formátu DIN A4 dále také přímý tisk na potiskovatelná CD a DVD média. Výrobce dodává ve standardním balení také software Epson Print CD, umožňující rychlou a intuitivní přípravu návrhu CD/DVD pro originální foto archiv, hudební kompilace nebo digitální fotoalba. Pro tisk stačí vložit do příslušného slotu tiskárny (na přední straně) kompatibilní CD nebo DVD médium. Kromě toho zde máte také čtečku paměťových karet, která nabízí možnost přímého tisku i bez nutnosti připojení PC nebo digitálního fotoaparátu. Podporovány jsou typy karet: CF I a II., SD, MMC, MS, miniSD, xD a MemoryStick. Displej o úhlopříčce 2.4" nabízí možnosti náhledů a výběrů snímků pro tisk. Zvolené fotografie lze také ještě dodatečně oříznout. Tiskárna je vybavena sadou editačních funkcí jako nastavení jasu, sytosti barev nebo aplikace nejrůznějších filtrů a rozvržení při tisku (zobrazení náhledů, ořez, přidání data/času, nastavení okrajů, nastavení tisku - B&W filtr, sepia filter, jas, kontrast, ostrost, saturace, automatické korekce). Zajímavou utilitu představuje také možnost zálohování dat (bez nutnosti připojení počítače) na kompatibilní CD-R nebo ZIP. Stylus Photo R340 je kompatibilní s operačními systémy Microsoft Windows (98 / ME / 2000 / XP) a Macintosh (MAC verze 10.2 a vyšší). Jako konektivitu zde výrobce zvolil 2x USB rozhraní: USB 2.0 (Hi-Speed) pro PC / Mac a USB 1.1 pro připojení externích zařízení (PictBridge, USB direct print, USB flash). Tiskárna podporuje také technologii Bluetooth, ale pro její využití nutno dokoupit Bluetooth adaptér. Součástí balení je software Epson Creativity Suite, který nabízí četné funkce pro editaci a další možnosti.

Závěr

Epson Stylus Photo R340 nabízí zajímavé a velice univerzální řešení pro amatérské uživatele, kteří chtějí tisknout své fotografie doma, ale zároveň využijí řadu dalších přidaných funkcí (potisk CD/DVD, čtečka karet, možnosti editačních úprav přímo v tiskárně), které tento model nabízí. K dispozici je navíc software Epson Creativity Suite, který dále rozšiřuje editační funkce bez nutnosti použití počítače. Epson Stylus Photo 340 byl oceněn prestižní cenou iF Design Award, coby designově nejúspěšnější model roku 2006 (iF product design 2006). Na pultech prodejen je "er-třistačtyřicítka" od dubna 2006 a to za doporučenou koncovou cenu 6 090 Kč včetně DPH.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: