Epson Stylus Photo R2400 – nový devítibarevný tisku od Epsonu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

Epson Stylus Photo R2400 – nový devítibarevný tisku od Epsonu

Epson-R2400

10. června 2005, 00.00 | Společnost Epson nedávno představila novou inkoustovou tiskárnu řady Stylus Photo s označením R2400, která využívá k tisku nové technologie inkoustů UltraChrome K3. Tato tiskárna přináší kvalitnější a přirozenější barvy zvláště u monochromatických tiskových výstupů.

Společnost Epson patří mezi několik společností, které se vážně zabývají vývojem a výrobou tiskových systémů. Ve svém portfoliu výrobků nabízí celou řadu laserových a inkoustových tiskáren určené pro celou řadu použití, od klasické kancelářského použití přes domácí fotografické tiskárny a ž po profesionální velkoformátové tiskárny. Kvalita výsledného tisku závisí na mnoha faktorech a jedním z nich je i typ použitého inkoustu. Nedávno jsme vám přinesli recenzi na inkoustovou fototiskárnu Epson Stylus Photo R1800, která využívá k tisku osmi inkoustů s technologií UltraChrome™ Hi-Gloss, jenž obsahuje inkoustovou sadu CMY rozšířenými o modrou a červenou a dvěmi černými inkousty pro tisk na lesklé a matné tiskové médium. Kromě těchto barevných inkoustů obsahuje i inkoustovou kazetu Gloss Optimizer zajišťující vysoký lesk a dlouhou barevnou stálost obrazu.
Nedávno představila společnost Epson nové výrobky založené na nové tiskové technologii UltraChrome K3. Jedná se o pigmentové inkousty založené na vodní bázi, jejichž částečky jsou obaleny v pryskyřici. Společnost Epson však u své nové technologie slibuje jemnější strukturu a pravidelnější tvar. Soustava barevných inkoustů byla rozšířena i nový inkoust nazvaný "Light Light Black", který v první řadě přináší zlepšení podání černobílých fotografií, ale také rozšíření barevného gamutu, jemnější kresbu přechodů, přesnější míchání barev a zvýšení maximální denzity.
Tuto technologii využívá i nová fotografická tiskárna řady Stylus Photo s označením R2400, která umožňuje bezokrajový tisk do formátu A3+. Určená je zejména pro náročnější uživatele požadující kvalitnější barevné i monochromatické tisky. Tato tiskárna má vysoké horizontální rozlišení 5760 dpi s využitím velikosti tiskové kapičky 3 pl.Konstrukce a design
Společnost Epson zůstává u klasického tradičního designu, který použila u předchozí verze tiskárny s označením R1800 řady Stylus Photo. I zde vsadila na oblou konstrukci skládající se ze tři částí. Přední část je rozdělena středovým výstupním zásobníkem tiskových médií. Po pravé straně jsou umístěny ovládací prvky tiskárny. Ve střední části se nachází tiskový pohyblivý systém s tiskovými hlavami, do kterých jsou přiváděny jednotlivé barvy z inkoustových zásobníků přes systém hadiček. V zadní části jsou uloženy podavače tiskových médií, ať již na jednotlivé listy papíru nebo odvíjené z role. Tiskárna umožňuje tisknout na tisková média o formátu A3+, čemuž musí být přizpůsobena i velikost tiskárny. Standardní rozměry tiskárny jsou 615 x 314 x 223 mm a provozní rozměry 615 x 737 x 457 mm. To, že se nejedná o malou a lehkou stolní tiskárnu, potvrzuje i její hmotnost, která je 11,7 kg.


Technické parametry
Nová inkoustová tiskárna Epson Stylus Photo R2400, jak bylo řečeno, využívá k tisku novou technologii inkoustu UltraChrome K3. Pro kvalitní bezokrajový tisk využívá celkem 9 inkoustových náplní s technologií řízení kapek až do velikosti 3 pl. Kromě klasických náplní základních barev cyan, magenta, yellow a Photo Black s rozšířením barevné škály o light cyan a light magentu obsahuje tiskárna i 3 různé druhy černých inkoustů - Matte Black, Light Black a Light Light Black. První dvě černé známe již z předchozí verze tiskárny R1800, které tak umožňují tisknout na různé druhy tiskových médií s odlišným povrchem, aniž by bylo nutno vyměňovat daný typ černého inkoustu. Novým je černý inkoust s názvem Light Light Black a ve srovnání s černým inkoustem přináší 17% pokrytí. Tento "velmi světle černý" inkoust zajišťuje kvalitnější tisk v šedé škále a jemnější odstupňování odstínů pro velmi dobrou kvalitu monochromatického tisku.
Maximální rozlišení tisku je 5 760 x 1 440 dpi s využitím piezo tiskové technologie o minimálním objemu kapičky 3 pl. Společně s novou technologií inkoustu a vhodných médiích je možné získat velmi kvalitní tiskový výstup, zvláště u monochromatických výstupů. Velmi podstatnou inovací tohoto zařízení je možnost úplné regulace odstínů, což je částečně dosaženo i inovovaným ovladačem tiskárny. Významnou roli však zde hraje funkce nanášení jednobarevných pigmentů do barevného tisku a naopak. Tímto je možné přirozeně reprodukovat odstíny pleti a stínování v šedé škále, což se hlavně projeví u monochromatických tisků a portrétních fotografií.Tisknout je možné na širokou řadu formátů, a to od základních pohlednicových formátů 100 x 148 mm až po formáty A3+. Tisknout je možné na tisková média o maximální šířce 329 mm, což je maximální šířka tiskového média odvíjeného z role. Největší tiskové médium je možné potisknout o rozměrech 329 x 483 mm. Pomocí automatického podavače je možné tisknout na tisková média o tloušťce 0,08 až 0,27 mm oproti manuálnímu podavači, který je schopen tisknout na tisková média o maximální tloušťce až 1,3 mm. Bezproblémově je možné tisknout i na tisková média odvíjené z rolí o tloušťce od 0,29 do 0,48 mm. Rychlost tisku je příjemně rychlá a dle výrobce vytiskne fotografii formátu A4 v režimu PhotoMode za 80 s.
Pro rychlé připojení k počítači je tiskárna vybavena rychlým komunikačním rozhraním USB 2.0 a IEEE 1394 (FireWire). Součástí balení je i softwarový balíček od společnosti EPSON, který obsahuje programy Epson RAW Print, Epson Easy Photo Print, Epson File Manager a Epson Darkroom Print, které dopomáhají ke zlepšení a zjednodušení tiskového procesu od výběru obrazu až po finální tisk.


Shrnutí
Inkoustová tiskárna Epson Stylus Photo R2400 s novou tiskovou technologií UltraChrome K3 opět posunuje kvalitu inkoustových fotografických tiskáren směrem ke kvalitnějším tiskovým výstupům s přirozenějším podáním barevných odstínů zvláště u monochromatických výstupů. Tato tiskárna umožňuje tisknout na širokou škálu tiskových médií od malých formátů až po formáty větší než standardní formát A3, a to i na tisková média odvíjené z rolí. Tiskárna by měla být již na trhu od začátku měsíce června za doporučenou koncovou cenu 28 990,- Kč. Vzhledem k vylepšenému RIPu tiskárny a nové technologii se těšíme na její recenzování, kdy vám budeme moci přinést podrobnější informace.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: