Epson AcuLaser CX11NF – kdo šetří, má za čtyři - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Epson AcuLaser CX11NF – kdo šetří, má za čtyři

14. července 2005, 00.00 | Společnost Epson rozšiřuje portfolio svých barevných tiskáren o další model – AcuLaser CX11N. Tento multifunkční stroj supluje hned čtyři zařízení v jednom a představuje vzhledem ke své široké výbavě ideální volbu pro malé kanceláře a menší pracovní skupiny.

Nové multifunkční zařízení od Epsonu s typovým označením CX11NF vyniká především svou univerzálností a širokou škálou možností využití. Jedná se o barevnou laserovou tiskárnu, která však kromě standardního tisku umožňuje také kopírovací, skenovací a faxovací služby. Hlavními přednostmi zařízení je rychlost, snadné ovládání a údržba, jednoduchá orientace v menu a v neposlední řadě ekonomický provoz. Samotný tisk je založen na technologii Epson AcuLaser Colour 2400 RIT (Resolution Improvement Technology) – Technologie zdokonaleného rozlišení, díky níž dosahuje CX11NF výborné tiskové kvality.

Základní charakteristika

Rozměry a hmotnost Epson AcuLaser CX11NF (včetně stabilního, pevného podstavce) jsou: 460 x 467 x 667 mm (Š x H x V) a 33,1 kg. Součástí přehledného a jednoduchého ovládacího panelu jsou tlačítka rychlé volby (pro zjednodušení práce s tiskárnou – například při faxování) a LCD displej. Ten nabízí rozlišení 5 řádek po 22 znacích a kromě právě prováděných operací a momentálního aktuálního stavu, zobrazí také třeba stav a spotřebu toneru. Rozlišení CX11NF je 600 dpi, maximální kapacita tiskárny – 680 listů a největší formát – 297 x 216 mm (standardní A4). Zoomovací schopnosti (přiblížení) tiskárny jsou v rozsahu od 25% - 400%. Ve prospěch nového Epsonu hovoří výstupní rychlost tisku, která činí: 25 stránek za minutu (v případě černobílého tisku) nebo 5 stránek za minutu (v případě barevného tisku). Doba odezvy vytisknutí první stránky je přitom 9 s nebo 17 s (opět v pořadí černobílý nebo barevný). Maximální měsíční objem CX11NF činí 45 000 stran. Množství tisknutých stran na jednu náplň uvádí výrobce až: 4 000 stran (černobílý tisk) a 1 500 stran (barevný tisk).

Epson AcuLaser CX11NF dále obsahuje:

 • Automatický podavač dokumentů (až 50 stran)
 • Tonery Epson AcuBrite
 • Snadný přístup k výstupu papíru
 • Snadný přístup k tonerům
 • Kompaktní zásobník papíru
 • Plochý skener s vysokým rozlišením (viz dále)

Funkce skeneru

Efektivní skenování a správa dokumentů je možná díky business software Epson, jenž je dodáván s tiskárnou. Tato aplikace pomáhá uživatelům vytvářet profesionální barevné dokumenty a samozřejmostí je též možnost snadné a flexibilní správy skenovaných dokumentů a fotografií. Dále můžete skenovat a upravovat například vizitky nebo různé letáky. Integrovaná aplikace pro rozpoznávání textu umí zkonvertovat skenované dokumenty na práci s textem pro další zpracování. Balíček business softwaru Epson doplňuje archivační aplikace. Rychlost skenovaní CX11NF je 2 sekundy pro černobílý dokument a 11 sekund trvá oskenovat barevnou stránku. Rozlišení skeneru – 600 x 600 dpi a hloubka barev – 48 bitů (vnitřní) a 24 bitů na výstupu.

Faxový modul

Kromě tisku, kopírování a skenování umožňuje Epson CX11NF také odesílat a přijímat faxy. Podporované komunikační linky multifunkční tiskárny jsou PSTN (obecné telefonní linky) a PBX (nezávislé pobočkové ústředny). Rychlost přenosu se pohybuje od 2400 b/s až 33,6 kb/s (automatická detekce, super G3) a režimy přenosu – 24 bit / barva; 1 bit / černobílý faxový dokument. Podporovány jsou formáty obrazové komprese: JPEG, MH, MR, MHR. Součástí ovládacího panelu CX11NF jsou tři tlačítka rychlé volby a samozřejmě klasická číselná klávesnice. Nechybí ani typické faxové / telefonní funkce jako jsou: automatický redial (opakované vytáčení), automatické zapnutí, hlášení o činnosti, hlášení o přenosu, hlášení o chybě (výpadku – nedoručení). Paměť faxového modulu je 200 stran.

Hardware, připojení a provoz

Hlavním řídícím prvkem celého zařízení je procesor o rychlosti 192 MHz s pamětí 128 MB (s možností rozšíření až na 576 MB). Minimální požadavky na PC nebo MAC jsou: Pentium II; 233 MHz; 64 MB, respektive MacPower PC G3; 233 MHz; 64 MB. Epson CX11NF je kompatibilní s operačními systémy: Windows 98SE / ME / 2000 / XP nebo Mac OSX 10.1.2 a vyšší verze. Komunikace mezi zařízeními probíhá pomocí rozhraní USB 2.0 nebo 10/100 Base Tx Ethernet (v případě MACu též USB nebo EtherTalk).

Co se týče provozních parametrů CX11NF, příkon je 790 W a hodnoty odběru udávané výrobcem jsou následující: úsporný režim - 18 Wh; pohotovostní režim - 51 Wh; maximální odběr - 294 Wh; průměrný odběr - 191 Wh. Multifunkční zařízení by mělo být provozováno v teplotách ne menších než 10 stupňů a ne vyšších než 32 stupňů Celsia. Relativní vlhkost okolního vzduchu by se měla pohybovat v rozmezí 15 – 80%.

Softwarová podpora

Součástí dodávky multifunkčního zařízení Epson AcuLaser CX11NF jsou také softwarová řešení, která obsahují následující aplikace:

 • Fax Speed Dial Utility
 • BizCard
 • Business Index Photo Print
 • Office Ready Essentials + PDF Writer
 • Presto PageManager
 • Epson Creativity Suite
 • Epson Web to Page

Závěrem

Firma Epson dodává na trh paralelně s modelem AcuLaser CX11NF, také verzi bez faxu s typovým označením CX11N. Epson AcuLaser je vhodným řešením pro menší firmy a pracovní skupiny, které nepotřebují tisknout masově či velkoformátově. Pro standardní tisk ve standardních podmínkách je CX11NF naprosto dostačující. Díky svým rozměrům a dalším funkcím – kopírovacího stroje, skeneru a faxu – navíc ušetří potenciálním spotřebitelům spoustu místa a nahradí další tři zařízení. Na druhou stranu, tiskárna není schopna pracovat s větším formátem než A4, což není formát zas tak nerozšířený. Epson AcuLaser SX11NF už by měl být v prodejní síti dostupný za doporučenou maloobchodní cenu 26 890,- Kč včetně DPH (cena se může u různých prodejců lišit).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: