Enfocus PitStop Professional 7 zblízka - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Enfocus PitStop Professional 7 zblízka

19. června 2006, 00.00 | Dobře známý a ceněný plugin Adobe Acrobatu pro editaci a preflight PDF dokumentů PitStop
Professional se nedávno dostal na trh ve verzi 7. Zajímá vás, co tato novinka nabízí? Pak
určitě nepřehlédněte tento náš článek.

Málokterý produkt má dnes v oblasti předtiskové přípravy takový význam jako Enfocus PitStop Professional. Tento plugin Adobe Acrobatu dokáže přetvořit Acrobat ve velmi výkonný editor PDF dokumentů. A co více, preflightový engine obsažený v PitStopu nejen zajišťuje prosté zjišťování a nápravy chyb v PDF dokumentech, ale je spojen s technologií Certified PDF, jež dovoluje konzistentní a efektivní zpracování PDF dokumentů v rámci různorodých pracovišť a workflow.

Na dobré pozici PitStopu (který se výrazněji neměnil asi dva a půl roku) začala v poslední době poněkud ubírat značná vylepšení editačních a preflightových funkcí v samotném Acrobatu (verze 7 Professional) a dále činnost jiných výrobců (například Callas Software pdfCorrect a pdfColorConvert). I když PitStop zůstává v dané třídě produktů stále nejkomplexnějším řešením, je tlak konkurence přece jen znatelný, a ohled je třeba brát i na požadavky stávajících uživatelů, kteří ne vždy byli spokojeni s někdy až příliš košatým a poněkud technickým ovládáním produktu. Do značné míry odpovědí Enfocus Software na danou situaci je PitStop Professional 7, který se nedávno dostal na trh. Jak vypadá tento produkt a co od něj mohou jeho stávající či výhledoví uživatelé čekat? To jsou otázky, na které bychom rádi odpověděli v tomto článku. (Vzhledem k tomu, že novinek je skutečně hodně, zaměříme se zde pouze na ně, méně znalým čtenářům doporučujeme k bližšímu seznámení se základní koncepcí PitStopu náš dřívější seriál na dané téma.)

Systémové nároky a prostředí

Nový PitStop je určen pro Acrobat Standard či Professional 6 a 7, na platformách Windows (2000 SP4/XP Professional či Home) nebo Mac OS X (10.3 či 10.4). K chodu je zapotřebí alespoň 128 MB RAM, doporučeno je 512 MB, rozlišení obrazovky má být alespoň 1 024 krát 768 pixelů, doporučeno je 1 280 krát 1 024. Poslední uvedený požadavek (jinak spíše triviálně splnitelný) poukazuje na z dřívějších verzí dobře známou skutečnost: PitStop poskytuje takovou sadu nástrojů, že příslušné nástrojové paletky zaberou na obrazovce skutečně hodně místa. Podle tvůrců programu je nyní rozhraní značně vylepšeno, nás ovšem nafialovělé či brčálově zelené ikonky nijak neoslnily (hovořme o zkušenostech s verzí pro Windows XP). Vylepšení se zde nicméně netýká jen vzhledu, ale též ergonomie rozhraní, té se budeme věnovat v dalším výkladu. Na tomto místě pouze poznamenejme, že změny se zde týkají především logičtějšího uspořádání u dialogů některých prostředků (např. globální změny či seznamy akcí), celkové pojetí s mnoha nástroji, rozsáhlými nabídkami a možnostmi produktu "rozstrkanými" do více míst v Acrobatu zůstává.

pstop7-1f.jpg

Enfocus PitStop Professional 7 v akci

Editace

Editační možnosti PitStopu doznaly vylepšení jak co se týká doplnění nových funkcí, tak chování prostředků stávajících . V prvním případě zaujme především nástroj Place PDF, dovolující na stránku coby objekt umístit stránku z jiného PDF dokumentu a tu příslušně zmenšit či zvětšit. Uvedená funkce (za kterou chtěla dříve společnost Creo v případě obdobného pluginu Pagelet ne úplně malý poplatek) dovoluje například zajistit na poslední chvíli montování inzerce. Nová PDF Library, na níž je nyní PitStop postaven (a která je společná s Instant PDF a PitStop Serverem), umožňuje editovat či kontrolovat FormXObjekty a smooth shades. V rámci použití editačního nástroje pro text (i příslušných globálních změn či akcí) je nyní možno provést převod písem na křivky, podporovány jsou přitom všechny použitelné písmové formáty. Uvedená vlastnost (opět v řešeních jiných výrobců, jako je třeba IntelliPDF Curves, zpoplatňovaná) dovoluje eliminovat problémy s RIPováním dokumentů a také snížit objem souborů či zamezit problémům s autorskými právy u fontů.

pstop7-2f.jpg

Dialog Place PDF

S pomocí nástroje Inspektor lze nyní snáze provádět zpracování objektů, mimo jiné jejich výběr či úpravy skupin, při úpravách není třeba přepínat do jednostránkového layoutu, vylepšena byla i funkce Undo. Přehlednější je úprava barvy objektu, ICC profil lze přiřadit i textovým a vektorovým objektům, nejen bitmapové grafice jako dříve. Pro změnu velikosti obrázků se dá použít i bilineární a B-Spline resampling.

Ořezový nástroj nyní dovoluje definovat šablony pro stránkové boxy, na jejichž základě se provede uživatelem požadovaný ořez. Rozšířené jsou možnosti práce s vodítky, jejichž nastavení lze používat mezi dokumenty. Dialog pro globální změny nyní poskytuje přehledný panel, na kterém je možno nástroje pro změny vybírat ze seznamů rozčleněných podle kategorií nebo případně filtrovaných podle názvů. Pro každý nástroj je pak k dispozici průvodce, s jehož pomocí se vyladí parametry požadované změny.

Preflight

Zásadní změnu doznal v případě preflightu tzv. Enfocus Navigator, prostředek informující o chybách nalezených při preflightu. Nyní lze s jeho pomocí velmi snadno přecházet na místa dokumentu související s nalezenými problémy, a zde tyto problémy interaktivně opravovat. Konkrétně se uživatel může přepínat na problémová místa prostřednictvím seznamu problémů (Results) či problémových objektů (Object Browser) - novinkou po přepnutí je začernění zbytku stránky mimo problémový objekt, s problémovým místem je zobrazen návod k řešení s případným seznamem korekturních příkazů (možno dále interaktivně doladit), které lze bezprostředně aplikovat buďto na všechny problémové objekty nebo pouze ten aktuálně vybraný. Z prostředí Navigatoru pak lze kdykoli provést novou kontrolu či generování preflightového protokolu.

pstop7-3f.jpg

Navigator

U každého chybového hlášení v preflightovém protokolu (který se díky vylepšenému Navigatoru už asi nebude používat tolik jako doposud) si lze nechat v podobě HTML stránky zobrazit podrobnější informaci o nalezené chybě a možných způsobech jejího řešení (podobný princip jako v případě Instant PDF). Samotný preflightový protokol je nyní kompletně restrukturovaný, přináší lepší a přehlednější informace o chybách a upozorněních. Protokol může použít různé typy výpisů, například normální (všechny chyby v přehledném seznamu, kategorie vypisovány po stránkách), v odstínech šedi (stejný jako normální, ale o menším objemu souboru, místo barev použita šeď), minimální (pouze výpis chyb, upozornění a obecných informací) či personalizovaný (s vlastním logem, kontaktními informacemi atp. - vhodné pro kontakty se zákazníky).

K dosavadním preflightovým funkcím přibylo několik nových, netradičních možností. Konkrétně jsou takto nyní k dispozici nástroje poskytované na panelu View and File Control. V případě View jsou kontrolována nastavení, související s korektním zobrazením dokumentu uživateli, tedy především color managementem či nastavením přetisků. File Control se zase zaměřují na takové parametry souborů, jako jsou jejich objem či způsob pojmenování: atributy daného typu jsou při práci s PDF velmi zásadní například při elektronickém publikování nebo při přenášení dokumentů mezi pracovišti. Daná nastavení lze uložit a distribuovat mezi uživateli, takže se shodná nastavení aplikují v rámci celého workflow.

PitStop nyní umí více i v případě PDF/X. Volby pro daný standard byly nyní sdruženy do jediného panelu, přibyla podpora pro PDF/X-1:2003 a PDF/X-3:2003. Z dalších zajímavých vlastností zaslouží pozornost možnost kontroly pokrytí barvou i v případě bitmapové grafiky, nikoli pouze textu a vektorových objektů jako dříve.

Automatizace

Silnou stránkou PitStopu byla vždy možnost nasadit jeho schopnosti v rámci automatizovaného zpracování, tj. pomocí preflightových profilů a seznamů akcí. Dané prvky lze nyní spravovat podstatně lépe, když je podporována možnost jejich centrálního sdílení pro všechny uživatele daného počítače (mimo toho lze používat i lokální profily a akce přístupné pouze po zadání konkrétního uživatelského loginu). K dispozici je dále možnost organizace do skupin a třídění, takže uživatel snáze nalezne prvek odpovídající jeho potřebám. Přehlednější přístup k profilům a seznamům akcí zajišťuje jediná paleta. Novinkou je také možnost částečného uzamčení profilu, kdy uživatel má možnost otevřít a prohlížet nastavení profilu a případně v nich změnit určité parametry (např. zakázání/povolení provedení oprav spolu s preflightem). V rámci definice profilu lze nyní také definovat posloupnosti seznamů akcí, které se provedou před kontrolami a opravami určenými v daném profilu.

pstop7-4f.jpg

Akce i profily se nyní kontrolují z jediného panelu

Hodně zajímavá je pak především možnost vytvořit seznam akcí s pomocí nahrávací funkce (něco jako nahrávání maker v Microsoft Wordu). Pokud uživatel potřebuje rychle spustit určitý seznam akcí či provést preflight podle určeného profilu, nemusí se už kvůli tomu složitě proklikávat odpovídajícími seznamy. Namísto toho zde má k dispozici tzv. QuickRuns, tedy nástrojová tlačítka, s kterými může spojit spouštění daných prvků. Jediné tlačítko přitom může mít přiřazenu sérii seznamů akcí a spolu s tím určitý profil.

Závěrem

Enfocus nabízí v případě PitStopu Professional 7 solidní škálu novinek (z kterých jsme přiblížili jen ty nejzajímavější, pro podrobnější seznámení rozhodně doporučujeme stažení odpovídající demoverze), které podle našeho názoru posílí pozici daného řešení ve všech předpokládaných oblastech jeho nasazení. Při našich zběžných testech jsme přitom museli konstatovat, že nový PitStop funguje svižně a stabilně. Enfocus prodává PitStop 7 Professional za 599 euro, upgrade z verze 6.x je za 169 euro, z verze 5.x či předchozích pak za 259 euro. Na stránkách tuzemského distributora produktů Enfocus Software, tedy společnosti Amos Software, jsme zatím nabídku verze 7 nenalezli. Za zmínku pak stojí skutečnost, že souběžně s novým PitStopem Professional uvádí Enfocus i PitStop Automate, následníka PitStopu Server, pro automatizované a serverové zpracování PDF na bázi workflow diagramů. Podrobněji se daným řešením budeme zabývat někdy příště.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: