EmbaxPrint 2007: první dojmy - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

EmbaxPrint 2007: první dojmy

23. května 2007, 00.00 | Od úterka do pátku tohoto týdne probíhá na brněnském výstavišti již po dvacáté čtvrté EmbaxPrint, prestižní veletrh produktů a technologií, spojených s obalovým, papírenským a polygrafickým průmyslem, a také třeba kreativním sektorem, reklamou či digitální fotografií. V naší reportáži z dané akce se vám pokusíme nastínit, co vše stojí letos na Embaxu za shlédnutí.

Veletrh EmbaxPrint patří k těm akcím, jež mají za sebou dlouhou historii (první ročník se uskutečnil již v roce 1969, vzhledem k různým periodicitám pořádání má letošní ročník pořadové číslo 24) a před sebou poměrně zajímavé vyhlídky i v době, kdy "vše je na Internetu". V polygrafii a dalších oborech, kterých se Embax týká, totiž víc jak jinde platí, že daný produkt je mnohem lepší vidět a odzkoušet v akci, nežli se při jeho hodnocení spoléhat na ideální parametry udávané výrobcem.

Polygrafická výroba i její dílčí části – včetně třeba pre-pressového workflow, tisku digitálních fotografií nebo malonákladového, in-house digitálního tisku – je přitom o ucelených konceptech a produktových kombinacích než o izolovaných prostředcích. Embax je z daného hlediska jedinečnou příležitostí, jak si takováto komplexnější řešení vyzkoušet v praxi. Konečně pak není od věci vyzdvihnout i skutečnost, že vzhledem ke svému zaměření je Embax výstavou, která netrpí nájezdy laických návštěvníků, a tak je vítanou příležitostí pro různá setkání, uzavírání kontraktů apod.

Letošní ročník Embaxu začal v úterý 22. 5. a potrvá až do pátku 25. 5. Hned první den jsme se na něj vypravili i my, abychom vám v tomto článku mohli přinést alespoň několik subjektivních postřehů týkajících se dané akce a snad i tipů na vybrané expozice, jejichž návštěva stojí dle našeho názoru za shlédnutí.

embax07-2f.jpg

Pohled do pavilónu G1

Celkové dojmy

Nejen na základě tiskových zpráv pořadatele, ale i z vlastních zkušeností musíme říci, že Embax působí dojmem sebevědomé, prestižní akce, která má silnou mezinárodní pozici. Hlavní podíl mají samozřejmě značky zastupované na českém trhu, na výstavě pak nicméně najdeme i firmy jak ze sousedních zemí (Slovensko, Polsko, Maďarsko, Německo), tak třeba i Itálie, Francie, Ruska, Číny či Filipín, které se často snaží teprve proniknout na tuzemský nebo středoevropský trh.

Šíři nabídky odpovídá různorodost expozic, najdeme zde bombastické plochy stejně dobře jako nenápadné stánky. Zejména velkým vystavovatelům vděčí Embax za odpovídající show a prezentace, spojené s různými slosováními o zajímavé ceny apod. Je pak třeba říci, že Embax znamená také bohatý doprovodný program, v jehož rámci se lze zúčastnit různých odborných konferencí či přehlídek a výstavek. O některých z nich se zmíníme v dalším výkladu.

Pre-press a digitální fotografie

Ti, kdo se zajímají primárně o pre-press a také digitální fotografii, by měli směřovat své kroky především do pavilonu G1, kde 700 čtverečních metrů výstavní plochy zabírá projekt "Workflow obrazových dat". Ten je zaměřen na představení ucelených řešení pro zpracování obrazu a textu, tedy například pro pořízení, úpravy a tisk digitálních fotografií, předtiskovou přípravu (včetně příslušných workflow systémů či nátiskových řešení), personalizaci tiskovin aj. Mezi realizátory daného projektu (kterých je více jak 20) nalezneme například Adobe (představuje poprvé i Creative Suite 3 Premium v české verzi), Amos Software, DataLine Technology, Eizo, Hewlett-Packard, Quentin, IDIF, Swell, Epson, Canon aj. Jednou ze zajímavých akcí, která proběhne mimo rámec daného projektu, bude slavnostní uvedení počeštěného QuarkXPressu 7 společností Quentin, a to ve středu v 17.30. V průchodu mezi pavilony G1 a G2 probíhá výstava fotografií předních českých fotografů.

embax07-1f.jpg

Pohled na část expozice "Workflow obrazových dat"

Digitální tisk

Poměrně logicky sousedí bezprostředně s pre-pressovými firmami (či jsou přímo součástí "Workflow obrazových dat") expozice firem zabývajících se výrobou digitálních tiskových strojů (i když jeden z hlavních hráčů v daném segmentu, společnost Océ, má svou expozici v pavilonu F). Společnost Xerox tak prezentuje (a to poprvé v ČR) především svůj barevný digitální produkční stroj iGen3. Konica Minolta představuje svou novinku v barevném digitálním tisku, bizzhub C6500e, dále lze v její expozici najít třeba nové multifunkční zařízení bizzhub C550 či praktické ukázky aplikací digitálních tiskových služeb. Ty jsou rovněž zásadní součástí expozice Océ, která jinak kromě digitálních strojů (např. VarioPrint 6250) představuje třeba i řešení pro velkoformátový tisk (Océ Arizona 250 GT aj.), přičemž k dispozici je hned několik příkladů sestav, fungujících od vstupu dat přes vytištění až po finišování. Již z dřívějška tak můžeme potvrdit, že není působivější ukázky možností digitálního tisku, než když publikace (vizitky, brožura, kniha) vzniká plně automatizovaně přímo před očima. Za shlédnutí pak stojí třeba též expozice společnosti Canon, ve které lze najít i barevný laserový tiskový stroj imagePRESS C1 s kvalitou tisku dle standardu ISO coated.

embax07-3f.jpg

Rozsáhlá je expozice Xeroxu

Ofsetový tisk

Ofsetový tisk není rozhodně ani přes stále dravější konkurenci tisku digitálního či nových médií mrtev. Svědčí o tom – často dosti monumentální – expozice pavilonu F (a částečně i pavilonu G2), ve kterých nalezneme mnoho předních hráčů z daného odvětví. Společnost Heidelberg prezentuje v rámci Prinect Experience Tour především ucelený systém zpracování tiskových zakázek na bázi řešení Prinect, k dispozici je tak i několikrát denně pořádaná exkurze do tiskárny Expodata-Didot (sídlí v areálu výstaviště), jež má podobný systém zaveden v praxi. Expozice společnosti Uniware je laděna v japonském duchu, neboť vystavuje stroje Sakurai a Hamada, jež hledají prostor na českém trhu.

Na Embaxu nechybí ani Adast představující kromě tiskových strojů rovněž nový softwarový systém ActiveWeb, určený k prodeji, plánování a správě tiskových zakázek realizovaných pomocí strojů Adast. Systém se ovládá z prostředí webového prohlížeče, staví na technologii JDF a je určen pro malé a střední tiskárny. Na Embaxu pak lze najít i hned dvě expozice KBA, první společně s KBA-Grafitec, jež uvádí na Embaxu tiskový stroj Performa 74 s automaticky přestavitelným obracecím zařízením, a druhou se zastoupením pro prodej kotoučových tiskových strojů, společností Kloc.

embax07-4f.jpg

Expozice Uniware v japonském stylu

Více marketingu a reklamy

Letošní Embax se snaží klást větší důraz i na oblast marketingu a reklamy. V pavilonu G2, jež nese označení "Pavilon marketingové komunikace", lze najít expozice firem z oblastí velkoplošného tisku, signmakingu, POP/POS materiálů apod. V konferenčním prostoru daného pavilonu proběhne ve středu akce "Trendy v marketingové komunikaci", tentýž den se v kongresovém centru (sál A) koná konference o direct mailu "Jak udělat správný direct mail". 24. 5. se v G2 koná doprovodný program "Nové směry pro komunikaci v místě prodeje", 25. 5. pak tamtéž budou představeny vítězné reklamní spoty z mezinárodního festivalu Cannes Lions.

Obaly a papír

Jen v úplné zkratce se vzhledem k zaměření našeho serveru zmíníme o výstavním programu týkající se obalů a papíru (přičemž ale vystavovatelé z daných odvětví mají na Embaxu nejvýznamnější podíl). Příslušné expozice lze najít v pavilonu V. Obalová asociace SYBA zajišťuje projekt „Kvalitní testování pro kvalitní a bezpečné obaly“, k dispozici je pak i další bohatý doprovodný program (mj. proběhla soutěž "Mladý obal" či konference "Papír - Tisk - Obal … ve světle reklamy").

Závěrem

Náš výběr zajímavých expozic a doprovodných programů mohl být jen značně kusý, protože letošní EmbaxPrint toho nabízí skutečně hodně. O některých událostech na daném veletrhu (vyhlášení ocenění EmbaxPrint, představení českého QuarkXPressu 7 aj.) budeme ještě v tomto týdnu na Grafice informovat. Každopádně bychom pak pro ty, kdo se hodlají na Embax vypravit, chtěli připomenout, že ve středu a čtvrtek je otevřeno od 9:00 do 18:00, v pátek pak 9:00-16:00. Celodenní vstupné činí 200 Kč na den, další informace lze dohledat na webu Embaxu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: