Elpical Claro Layout 6.0.3: automatizované konverze a úpravy obrázků a fotografií v Adobe InDesignu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Elpical Claro Layout 6.0.3: automatizované konverze a úpravy obrázků a fotografií v Adobe InDesignu

Adobe InDesign sazba

7. září 2009, 00.00 | Profesionální workflow plugin pro Adobe InDesign na zpracování vložené bitmapové grafiky nabízí mimo přepočtů DPI především konverze a manipulaci s barvovými profily grafických objektů a také úpravy jasu, kontrastu, saturace, vyvážení barev, redukci šumu a ostření fotografií. Popis pluginu najdete v článku.

Plugin Claro Layout z produkce společnosti Elpical je profesionální doplněk pro Adobe InDesign, jehož funkce napojí na externí Java engine pro zpracování grafických objektů. Java aplikace Claro Layout je multiplatformní a plugin je k dispozici ve verzích pro Windows a Mac OS X, cena pluginu je stanovena na 799 EUR. Claro Layout vyžaduje JRE alespoň verze 1.5 či novější a integruje se do InDesignu především pomocí komunikačních modulů/skriptů.

Claro Layout umožňuje používat v rámci designu dokumentů obrázky, fotografie a další grafické objekty v barvovém prostoru RGB, který pak lze hromadně převést na požadovaný cílový profil podobně jako třeba s různými specializovanými doplňky v Adobe Acrobatu při zpracování PDF dokumentů.

Claro Layout využívá své vlastní technologie CIIA (Claro Individual Image Analysis), což je ve zkratce řečeno automatizovaná technologie na analýzu grafických dat aplikovaná na úrovni jednotlivých obrázků či fotografií a známá především z produktu Claro Single. Jedná se o poměrně sofistikované řešení určené především k přepočtům barvových profilů a úpravám některých stěžejních vlastností obrázků a fotografií, které umí Claro Layout analyzovat a upravit přímo v prostředí Adobe InDesignu bez nutnosti spouštět Adobe Photoshop či jiný grafický editor.


Elpical Claro Layout 6.0.3 - záznam aktivity pluginu s funkcí pro vybrané objekty na stránce dokumentu InDesignu

Předvolby pluginu

Po instalaci pluginu do InDesignu se objeví nové menu Claro, ve kterém mimo jiné najdeme souhrnné předvolby pro analýzu a úpravy grafických objektů. Nastavit si můžete celou řadu nejrůznějších parametrů týkajících se zdrojových a cílových respektive převáděných a k obrázkům + fotografiím vkládaných barvových profilů.

Další část předvoleb je vyhrazena přepočtu DPI, aplikaci ořezu zdrojových grafických předloh a také vylepšování vlastností fotografií včetně aplikace ostření, úpravy jejich jasu, kontrastu (včetně lokálního kontrastu), saturace barev, kalibrace bílé/černé barvy, vyvážení barev a případně i filtrování šumu. Upravované grafické objekty lze v pluginu zkonvertovat do formátů JPEG, TIFF, PSD a různých ASCII a binárních variant formátu EPS včetně vložených náhledů.

Nastavené předvolby lze aplikovat pouze na vybrané (označené) grafické objekty, nebo na všechny obrázky či fotografie na aktuální stránce či ve všech stránkách dokumentu InDesignu. Díky analýze grafických předloh umí Claro Layout respektive jeho Java engine například individuálně upravit lokální kontrast fotografií, ve kterých navíc plugin eliminuje šum a vhodně je zaostří. Předvolby pluginu bohužel neobsahují žádné detailní nastavení pro ostření či redukci šumu, s profily barev pak můžete manipulovat dle libosti.


Elpical Claro Layout 6.0.3 - předvolby pluginu s nastavením image/color processingových funkcí a konverzí barvových profilů


Elpical Claro Layout 6.0.3 - nabídka výstupních formátů pro konverzi pluginem zpracované grafiky

Závěr

Cena 799 EUR za plugin Claro Layout je velmi vysoká, přesto si plugin může najít své uplatnění zejména při zpracování rozsáhlých projektů, u kterých není příliš reálné upravovat každý obrázek či fotografii zvlášť například v Adobe Photoshopu. Největším marketingovým lákadlem Claro Layout jsou přímé konverze barvových profilů a barvových úprav grafiky v dokumentech InDesignu bez nutnosti spouštět externí aplikaci a jakkoliv se starat o manipulaci s grafickými soubory, přičemž výsledky automatických úprav barev a zejména lokálního kontrastu fotografií jsou poměrně solidní.

Nectností pluginu je jeho relativní pomalost daná na pozadí běžící Java aplikací, která si při náročnějších úpravách barev, redukce šumu a ostření snímků nárokuje u desítek fotografií v dokumentu InDesignu desítky minut času.

Zkušební verzi pluginu Claro Layout si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Elpical.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: