Elektronické knihy na iPhone/iPod Touch - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Elektronické knihy na iPhone/iPod Touch

17. listopadu 2009, 00.00 | Mobilní zařízení nabízí celou řadu služeb a jednou z nich je možnost prohlížení elektronických knih v různých formátech. Seznámíme vás s několika kvalitními ebook readery pro Apple iPhone/iPod Touch, přičemž zřejmě nejkomfortnější z nich je zatím k dispozici zcela zdarma!

Přesná definice termínu elektronická kniha (a zvláště pak eknih pro mobilní zařízení) asi dnes není příliš možná. V každém případě by se mělo jednat o nějaký unifikovaný a pro mobilní zařízení tím pádem stravitelný dokument se snadno čitelným "čistým" textem, který lze rychle zformátovat pro libovolné rozlišení displeje a číst ho v různém stupni zvětšení písma. Obrázky nejsou u klasických ebooků nezbytně nutné, jako ilustrační doplněk se však mohou hodit.

V současné době existuje relativně dost formátů dokumentů, které lze považovat za dostatečně rozšířené a lze s nimi pracovat i na mobilních zařízeních. Možná trochu překvapivě mezi ně zatím úplně nepatří PDF dokumenty, kterých ve formě elektronických knih (ve srovnání s jinými formáty) není nijak mnoho, i když "papírové" technologické předpoklady pro ebooky se u formátu PDF určitě najdou. PDF dokumenty totiž zpravidla vyžadují formátování pro přesně daný rozměr stránky a jejich obsah se proto poměrně obtížně přizpůsobuje pro pohodlné čtení na různých mobilních či kapesních zařízeních.

Klasické textové neboli čistě textově orientované webové dokumenty jsou na tom výrazně lépe, neboť je lze dobře zformátovat pro prakticky libovolné displeje. V oblasti ebooků se vzájemně tříští celkem dost souborových formátů (s různými charakteristikami), ze kterých se postupně vykrystalizovaly například formáty ePub (a jeho jiné komprimované varianty), klasické HTML dokumenty, PDB/PRC původem z Palmu, vhodně optimalizované PDF dokumenty s eknihami, čisté textové soubory a také různé předělávky v podobě RTF či DOC dokumentů.

Nahrávání knih do iPhonu/iPod Touch

S ebooky v češtině se v App Store u iTunes nesetkáme (a nijak nadějně to nevidím ani do budoucna), elektronické knihy v češtině ale samozřejmě existují. Nahrávání knih a obecně i jiných dokumentů do iPhone/iPod Touch probíhá několika způsoby. U zařízení s provedeným jailbreakem je to jednoduché, neboť do jailbreakem zpřístupněné adresářové struktury OS iPhonu můžete nahrát cokoliv a hlavně kamkoliv chcete, a to jak přes WiFi, tak přes USB kabel.

Oficiální aplikace z App Store řeší nahrávání dokumentů nejčastěji jejich synchronizací s online úložištěm, přímým stažením dokumentu z Internetu (přes WiFi/3G/Edge), synchronizací ebooků v podobě distribuovatelné přes iTunes, nebo přístupem do adresáře určeného konkrétní aplikací z webového prohlížeče přes stanovenou IP adresu a port. Dokonalejší prohlížeče elektronických knih standardně řeší omezení Apple ohledně manipulace s dokumenty především propojením na online zdroje - například v podobě různých (placených i zdarma poskytovaných) internetových diskových úložišť, nebo pak přímo databází ebooků na vlastním či partnerském/partnerských serverech.

Stanza & ePub

Čtečka či spíše prohlížeč elektronických knih Stanza (zdarma) pro iPhone/iPod Touch je z hlediska komfortu čtení eknih velmi dobře vybavenou aplikací, kterou lze pro ebooky čtené v iPhonu použít. Českou lokalizaci do aplikace dostanete zatím pouze pres jailbreak, není ovšem vyloučeno, že čeština bude součástí některé z budoucích verzí čtečky. Stanza existuje i ve verzi pro Windows a Mac OS X, finální desktopová verze by podle všech indicií měla být komerční aplikací.

Hlavní funkcí čtečky Stanza pro iPhone/iPod Touch je prohlížení a také správa eknih, které můžete organizovat v katalogu. Katalog lze knihami naplnit z internetových zdrojů, mezi které patří i asi nejznámější český server Palmknihy.cz, který nabízí mnoho povídek, publikací a dokonce i celých románů (mimo jiné) ve formátu ePub, vhodném právě pro Stanzu a další ebook readery.

















Stanza - práce s katalogy a knihovnou knih, funkce na vyhledávání obsahu katalogů, přehledy autorů a jejich děl + info o serveru Palmknihy.cz

Desktopová verze Stanzy umí eknihy do formátu ePub také konvertovat, jako další offline konvertor lze využít například na Grafice.cz již popisovaný program Calibre. Knihy si tedy stahujete přímo ze serveru Palmknihy.cz či z dalších představených zdrojů (celkem přes 100 tisíc knih a periodik zdarma, ovšem pochopitelně ne v češtině), možné je i sdílení eknih s Windows přes lokální WiFi síť.

Stanza pro iPhone (jinou verzi jsem nezkoušel) se může pochlubit celou řadou nastavení grafického prostředí čtečky knih. Navolit si tedy můžete jak velikost a typ písma, tak i řádkování textu, odstupy odstavců, odsazení prvního znaku od levého okraje, typ zarovnání slov apod. Barvy pozadí, písmo a několik dalších parametrů lze rychle změnit přes témata, každé téma pak lze podobně překonfigurovat. Samozřejmostí je zobrazení na celé obrazovce včetně vrchního systémového řádku se stavovými ikonami. Šikovná je například možnost zákazu senzoru natočení, takže můžete číst knížky pohodlně třeba v posteli vleže bez neustálého otravného přepínání landscape a portrait módu.





























Stanza - čtení knihy, nastavení grafického/vizuálního prostředí čtečky, editace obalu knihy, práce s obsahem knihy, rychlé akce pro změnu velikosti písma a nastavení ovládání ebook readeru

iSilo s podporou PDB a CP1250

Některé nově vznikající aplikace lze na App Store zakoupit v prvních několik dnech zdarma nebo za zaváděcí cenu, v současné době je však poměrně kvalitní prohlížeč eknih iSilo (7,99 EUR) bohužel dost drahý - jeho cena sice nevypadá nijak dramaticky, ovšem ve srovnání se (zatím) bezplatnou Stanzou pro iPhone je to přesně 8x tolik :-). iSilo má ovšem jednu nezanedbatelnou a pro někoho možná zcela zásadní výhodu, kterou je přímá podpora formátů PDB a kódování písem Windows 1250 (občas označovaném i jako Windows EE/CE). V iSilo lze tedy bez problémů číst "naše" staré známé české PDB eknihy, kterých existuje a na Internetu koluje minimálně několik tisíc.

iSilo je multiplatformní a existuje například i pro Windows, Symbian, Palm OS či Windows Mobile. Jedná se o vcelku komfortní prohlížeč textových a HTML dokumentů a elektronických knih, který sice není tak hezky konfigurovatelný jako Stanza, ale stále se vyvíjí a lze ho považovat za dobře použitelný. V iSilo se opět setkáme s podporou fullscreen zobrazení volitelnými fonty, automatickým posuvem obsahu stránek v eknihách a také se zajímavými možnostmi konfigurace jedno, dvoj a trojnásobného poklepání prstem na displej ve vymezené zóně.

















iSilo - prostředí a nastavení dalšího z poměrně kvalitních prohlížečů elektronických knih pro iPhone/iPod Touch

ReaddleDocs s podporou různých online datových úložišť

Dalším ze zajímavých ebook readerů pro iPhone/iPod Touch je ReaddleDocs (3,99 EUR), který funguje podobně jako iSilo a podporuje více formátů souborů pro eknihy. V podstatě se tedy opět jedná o prohlížeč dokumentů, které lze stahovat z internetových zdrojů včetně webových stránek a synchronizovat je přes mobilní připojení (operátor, WiFi).

Popisovat konfigurační možnosti ReaddleDocs nemá moc smysl, je to zase podobné jako u iSilo a Stanza, ale zase trochu na jiný způsob. Zakoupením ReaddleDocs získáte 512 MB diskového prostoru na serveru pro vlastní eknihy a jiné podporované typy dokumentů. Z ostatních typů online datových úložišť podporuje ReaddleDocs také populární (avšak placenou) službu MobileMe iDisk, dále Public iDisk, Box.net, MyDisk.se a filesanywhere.com, zadat si ale případně můžete i vlastní WebDAV kompatibilní online úložiště.









ReaddleDocs - příklad aplikace, která se umí pro stažení eknih napojit na řadu online serverů pro sdílení dokumentů

DOC/DOCX v Quickoffice a DocumentReaderu

Příkladem multifunkční aplikace, která umí relativně pohodlně prohlížet PDF, DOC, RTF a další typy dokumentů je například Quickoffice (7,99 EUR). Jedná se přitom navíc i o editor, s jehož pomocí můžete také přímo upravovat DOC a XLS dokumenty, a to včetně jejich nejnovějších verzí DOCX a XLSX z Microsoft Office 2007. Quickoffice úzce nesouvisí s prohlížeči elektronických knih, a proto přidávám screenshoty a odkaz pouze jako tip na aplikaci, která zvládne prohlížet DOCX soubory.

DOC, XLS a další typy souborů umí dobře prohlížet například Document Reader (0,79 EUR), který se také může hodit jako alternativa pro eknihy ve zmíněných "kancelářských" formátech.





Quickoffice - prohlížeč a editor DOC/DOCX, XLS/XLSX, PPT a PDF dokumentů včetně jejich zobrazení ve fullscreen módu

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: