EIZO představilo jarní novinky 2009 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

EIZO představilo jarní novinky 2009

18. května 2009, 00.00 | Výrobce špičkových monitorů, společnost EIZO, oficiálně představil prostřednictvím firmy AVNET českému trhu dva nové modely LCD monitorů CG232W (22,5palcový videomonitor) a CG242W (24palcový monitor pro fotografy a DTP pracoviště). Více viz náš článek a přiložené tiskové zprávy.

Společnost AVNET, která v ČR zastupuje společnost EIZO, ve čtvrtek 14. května 2009 na tiskové konferenci oficiálně představila dva nové EIZO monitory.

Prvním z nich je širokoúhlý 22,5palcový monitor CG232W, který je speciálně určen pro profesionální střih videomateriálů. Světovou premiéru měl tento monitor na konci února 2009 (více viz ZDE). Jedná se o vůbec první broadcastingový monitor, který se objevil v nabídce EIZO. Je patrné, že EIZO ve video odvětví nalézá nový segment, pro který se bude snažit dodávat na míru šité zobrazovací zařízení.

Tento model monitoru je podle EIZO nejrychlejším LCD zařízením na trhu, neboť rychlost jeho odezvy je pouhých 12 milisekund a proto je ho možné použít například i pro tvorbu animací. Dále je použitelný jako náhledové zařízení pro DTP studia v rámci předtiskové přípravy. Mimo jiné vyniká schopností velmi precizně zobrazovat celou tonální škálu odstínů černé a bílé barvy při dostupném kontrastním poměru 720:1. Je kompatibilní se všemi dostupnými digitálními signály (cca 1 000). Více informací o technické specifikaci tohoto monitoru se můžete dočíst v tiskové zprávě přiložené níže. CG232W by se měl na trhu prodávat za cenu cca 300 000 Kč.

Hlavní charakteristika monitoru EIZO CG232W:

 • S-IPS technologie (široký gamut 92 % NTSC, 97 % AdobeRGB)
 • 10-bit vstupní videosignál (1 miliarda barev)
 • Interní 12-bit 3D-LUT se 16-bit přesností výpočtu
 • Speciální konverze prokládaného signálu vkládáním tmavých snímků
 • Znatelná minimalizace barevných odchylek DeltaE (Δ E< 1,7)
 • Rozlišení 1 920 x 1 200 obrazových bodů, kontrastní poměr 720:1, rozsah jasu 50 – 380 cd/m2
 • Odezva typicky 6 milisekund ve středních tónech – Overdrive (31 – 223)
 • Podpora Full-HD, 1080 řádků/60pi; 59,9p; 50p; 48p; 47,8p a 24p
 • Vstup 1x DVI-I, 2x SD/HD-SDI, analog. VGA, USB 2.0 hub


Model broadcastingového videomonitoru EIZO CG232W

Dále společnost EIZO představila nový monitor CG242W s délkou úhlopříčky 24 palců (s poměrem stran 16:10), který je speciálně určen pro profesionální fotografy a DTP pracoviště. Uvedený monitor se oproti předchozímu modelu CG241W vyznačuje především zpřesněným podáním škály odstínů šedé barvy (pomocí technologie “3D-LUT” využívající výpočty optimální přenosovou charakteristiku podle trojrozměrné tabulky 3×12bit.), kterou ocení například uživatelé zabývající se předtiskovou přípravou a úpravami černobílých snímků. Dále se podle EIZO zvýšila míra pokrytí Adobe RGB gamutu na úroveň 97 %.

CG242W nabízí uživatelům 16bitovou kvalitu zpracování signálu, vysoký kontrast a široký rozsah barev. Zmíněné LCD zařízení mimo jiné dovoluje uživateli si stisknutím jednoho tlačítka vybrat ze široké nabídky barevných prostorů, které daný monitor dokáže nasimulovat. Monitor je díky zabudovanému dekodéru rovněž kompatibilní se širokou paletou HD-videosignálů. Dalším vylepšení, se kterým přichází tato novinka, je znatelné snížení minimální barevných odchylek Δ E. Odezva monitoru je cca 6 milisekund. Více informací o technické specifikaci monitoru EIZO CG242W naleznete v níže v přiložené tiskové zprávě výrobce. Cena uvedeného monitoru by měla být cca 40 000 Kč.

Hlavní charakteristika monitoru EIZO CG242W:

 • S-PVA technologie (široký gamut 97 % AdobeRGB)
 • Interní 12-bit 3D-LUT se 16-bit přesností výpočtu
 • S-PVA technologie (široký gamut 97 % AdobeRGB)
 • technologie DUE (Digital Uniformity Equalizer)
 • Příjem HD-videosignálů s frekvencí 50/60Hz v prokládaném i progresivním režimu
 • Rozlišení 1 920 x 1 200 obrazových bodů, kontrastní poměr 1 100:1, rozsah jasu 50 – 270 cd/m2
 • Odezva typicky 6 milisekund ve středních tónech – Overdrive (31 – 223)
 • Podpora Full-HD, 576ip, 720p a 1080ip
 • Vstup 1x DVI-I, 1x DisplayPort, USB 2.0 hub


Model monitoru EIZO CG241W, který je určen pro profesionální fotografy a DTP pracoviště

Na tiskové konferenci EIZO byl také věnován nemalý prostor snaze výrobce snižovat u svých monitorů energetickou spotřebu a zajišťovat větší ochranu zraku uživatelů. Nedá se přehlédnout, s jakou intenzitou se poslední dobou snaží EIZO zvyšovat míru osvěty veřejnosti v oblasti optimálního zatěžování zraku, která může předcházet jeho případnému zhoršení, plynoucí z nadměrné zrakové únavy. V tomto duchu byla například prezentována technologie “EcoView”, která byla demonstrována na kancelářském modelu monitoru S2402W s úhlopříčkou 24 palce. Princip “EcoView” je založen na integrovaném čidlu, které neustále vyhodnocuje úroveň okolního osvětlení a dle toho optimalizuje jas monitoru. EIZO EcoView monitory mají rovněž zabudovanou funkci “EyeCare utility”, která automaticky upozorňuje po určité době práce na počítači uživatele na potřebu si dát tzv. zrakovou pauzu (1 h práce na počítači=10 min pauzy).

Rovněž byla prezentována i nová technologie “ECO sense”, která by se měla objevit u nových monitorů, jenž budou představeny v průběhu letošního léta. Princip technologie “ECO sense” spočívá v tom, že v monitorech bude instalováno termální čidlo, díky kterému bude monitor schopen detekovat přítomnost/nepřítomnost uživatele a na základě toho bude možné dosáhnout výrazné úspory energie (monitor se sám, po dobu nepřítomnosti uživatele, přepne do úsporného módu).

Společnost EIZO dbá na osvětu v oblasti ochrany zraku zákazníků a snižování energetické spotřeby svých LCD monitorů

Tiskové zprávy společnosti EIZO

První broadcastingový monitor EIZO

CG232W - profesionální střih bez kompromisů
EIZO NANAO Corporation uvádí od května 2009 na trh v ČR první širokoúhlý videomonitor o úhlopříčce 22,5“ určený pro profesionální střih videa a schopný zpracovávat nejen klasický vstupní 8bitový, ale nově přes HD-SDI vstup rovněž 10bitový videosignál. Dokáže tedy zobrazovat až 1024 úrovní odstínu na jeden barevný kanál a reprodukovat v jednom časovém okamžiku až 1024 x 1024 x 1024 = 1 mld. barev. Tento profesionální „gradingový“ videomonitor významně rozšiřuje dosavadní modelovou řadu „CG“ hardwarově kalibrovatelných animačních 24“ monitorů CG241/CG242. Stejně jako ostatní modely řady ColorGraphic je vybaven obvody DUE (Digital Uniformity Equalizer) pro dosažení ideální homogenity plochy.

Monitor CG232W nabízí max. rozlišení 1920 x 1200 a je kompatibilní s nejrozšířenějšími typy digitálních videosignálů v rozsahu 23,75–63 Hz až do rozlišení 1080i/1080p včetně prokládaných i progresivních formátů. Pro kódované signály ve vysokém rozlišení pak využívá na svých digitálních vstupech zabudovaný HDCP dekodér ochranného kódu.

Tento profesionální model nabízí reprodukci barevného obrazu v rozšířeném barevném prostoru s pokrytím 97 % EBU (97% sRGB, 97 % AdobeRGB) s automatickou HW kalibrací, která umožňuje kromě přesného a rychlého nastavení požadovaných obrazových parametrů monitoru také emulaci zvoleného barevného prostoru.

Novinkou je výrazné zlepšení minimálních barevných odchylek Delta E (průměr 0,34, max. 1,7) a dosažení excelentního průběhu šedoškály metodou trojrozměrné 3D-LUT (3 x 12bit.) tabulky pro výpočet optimální přenosové charakteristiky monitoru.

Další zajímavostí je přesná konverze prokládaného signálu do progresivního řádkování unikátní metodou simulace prokládaného režimu vkládáním tmavých snímků. Výsledkem je precizní pohyblivý obraz, na který byli dosud zvyklí jen uživatelé profesionálních střihových CRT monitorů. Navíc je při zastavení videa statický zobrazený snímek stabilní v progresivním i v prokládaném režimu.

Standardem pro řadu „CG“ je již zavedená technologie DUE (Digital Uniformity Equalizer) pro dosažení ideální homogenity obrazu nezávislé na právě nastaveném jasu.

Monitor EIZO CG232W je vybaven čtyřmi videovstupy: třemi digitálními vstupy 1 x DVI-D, 2 x BNX SD-SDI nebo HD-SDI a jedním klasickým analogovým VGA vstupem. Zajímavé jsou zejména profesionální BNC SDI vstupy doplněné rovněž odpovídajícími SDI výstupy, na které je možné zapojovat další kontrolní zařízení. Monitor dále disponuje dvěma USB porty, které slouží jako rychlý klasický USB rozbočovač 2,0.

Monitor CG232W je osazen kvalitním LCD panelem s technologií S-IPS pro zajištění co nejširších úhlů pohledu, který dokáže při max. jasu 380 cd/m2 dosáhnout kontrastního poměru 720:1.

Model CG232W umožňuje rychlou volbu mezi jedním ze sedmi přednastavených videorežimů: Custom/sRGB/EBU/Rec709/SMPTE-C/DCI/CAL. Další funkce a rozsáhlé možnosti korekcí barevného podání obrazu jsou již integrovány pro EIZO v obvyklém standardním provedení, uživatel tedy může samozřejmě ladit barevnou teplotu bílého bodu, barevnou sytost a barevný posun základních barevných složek s možností ovlivňování jejich celkové gradace. Zajímavým doplňkem je možnost nastavení interpretace úrovně černého bodu „Black Level“.

Nový náhledový monitor EIZO CG242W

“3D LUT” přichází
Aktuální novinkou v řadě ColorGraphic je 24“ monitor EIZO CG242W s HW-kalibrací, který nahrazuje svého velmi úspěšného předchůdce EIZO CG241W. Představuje špičkový model s rozšířeným gamutem (AdobeRGB 97%) a podporou pro příjem HD-videosignálů s integrovaným dekodérem ochranného kódu HDCP. Kombinace 16-bitového zpracování signálu, vysokého kontrastu, širokého rozsahu barev, výborné odezvy a korekcí uniformity plochy vyhovuje nejnáročnějším uživatelům v oblasti pořizování digitálního obrazu, zpracování videa a dalších grafických oborech. Novinkou je výrazné zlepšení minimálních barevných odchylek Delta E a dosažení excelentního průběhu netrálních šedých tónů metodou trojrozměrné 3D-LUT (3x12-bit.) tabulky pro výpočet optimální přenosové charakteristiky monitoru. Pokročilé ovládání a kalibrace programem EIZO ColorNavigator je u monitorů řady CG samozřejmostí.

PŘICHÁZÍ „3D LUT“
CG242W kromě novějšího LCD panelu a rozšířením svého gamutu o 12% oproti předcházejícímu modelu (pokrytí barevného prostoru AdobeRGB vzrostlo o celé 1% na 97% AdobeRGB) přináší hlavně novou generaci řídící elektroniky.

Novým srdcem pro tento monitor je vysoce integrovaný signálový procesor, který sdružuje všechny podstatné operace s obrazovým signálem. Tímto je zlepšena účinnost celého procesu, protože dílčí úpravy signálu byly v minulosti obstarávány několika samostatnými procesory.

Technologicky nejvýraznějším prvkem je nově koncipovaná 3D LUT (vyhledávací tabulka do které se ukládají jednotlivá nastavení-kalibrace), která je použita poprvé v monitoru této kategorie. V předchozích generacích se používaly oddělené jednodušší LUT tabulky pro každý z barevných kanálů R, G, B, což zdržovalo a komplikovalo interní kalibrační postup, který je s novou 3D LUT i znatelně přesnější. Kombinace rozšířeného gamutu a přesnějšího kalibračního algoritmu se v praxi projeví například v precizním výsledném aditivním RGB-zobrazení neutrálních šedých tónů nebo ve CMYKovém workflow a dosahovaných tolerancí při simulaci dat dle požadavků standardu Fogra39 apod.

KALIBRAČNÍ SOFTWARE EIZO COLORNAVIGATOR BOŘÍ BARIÉRY

V návaznosti na pokroky v HW oblasti si vývojový tým společnosti EIZO NANAO uvědomuje naléhavost přípravy odpovídajících SW nástrojů pro rychlou, přesnou a spolehlivou práci na profesionálních monitorech třídy „CG“, od které se logicky očekává i nadstandardní komfort v ovládání. Odpovědí na požadavky špičkových grafických studií je doslova „průlomová“ verze ovládacího a kalibračního programu EIZO ColorNavigator 5.2.2., u které byla vůbec poprvé nabídnuta uživateli “automatická validace” (vyhodnocení) zobrazovaných CMYKových dat podle zvoleného standardu (např. FOGRA39) přímo v jím používaném prohlížeči např. Adobe Photoshop. Výsledek validace dat je přesně zdokumentován v PDF souboru.Tato revoluční novinka umožňuje rychle ověřit přesnost zobrazení příslušných dat na monitoru a poskytuje tak uživatelům jakousi obdobu “certifikovaných nátisků”, na kterou byli dosud zvyklí pouze v oblasti tiskáren.

Všechny modely EIZO jsou standardně nabízeny s prodlouženou záruční lhůtou 5 let.

EIZO - optimální řešení zrakové únavy

Nezapomínejte na zrakové pauzy
Současný životní styl vede k tomu, že stále více času trávíme před obrazovkou monitoru, trpíme únavou očí a dalšími zdravotními problémy. Částečným řešením může být investice do kvalitního monitoru. Společnost EIZO do svých monitorů aplikuje funkce, které výrazně redukují bolest a únavu očí. Schopnost monitorů EIZO automaticky přizpůsobovat jas aktuálním světelným podmínkám, možnost flexibilního přizpůsobení polohy panelu a funkce upozorňování na „zrakovou pauzu“ pomohou uživatelům zvýšit efektivitu práce, přispějí k většímu pohodlí a snížení únavy.

Japonská společnost EIZO NANAO Corp. vyrábí již více než 40 let monitory pro profesionální pracoviště i pro oblast domácí zábavy a na šetrnost svých produktů vůči zdraví uživatelů klade velký důraz.

EIZO provedlo výzkum zabývající se vztahem mezi únavou související s prací na počítači, nastavením monitoru a podmínkami pracovního prostředí. Průzkum proběhl pod vedením očního lékaře dr. Isao Otakaje a za asistence Katsue Takabayashi, instruktorky vzdělávání pro bezpečnost a ochranu zdraví VDT (Visual Display Terminals) při práci s PC. Z výsledků výzkumu vyplývá, že kombinací automatického nastavování jasu monitoru podle aktuálního osvětlení místnosti, správného držení těla a dodržování pravidelných přestávek klesá zraková únava až o 12 %, což vede k významnému zvýšení efektivity práce.

Více na ://www.eizo.cz/pool/files/cz/white-paper_VDT%20work.pdf

Monitory z nové série EIZO EcoView využívají technologie, které výrazně snižují únavu zraku uživatelů i při dlouhodobé práci. Monitory jsou vybaveny vnějším mikrosenzorem Auto EcoView pro snímání jasu okolního světla, což panelům umožňuje plně automaticky přizpůsobovat a optimalizovat jas podle aktuálních světelných podmínek okolí, tak aby nedocházelo k nadměrné zrakové únavě uživatele. Funkci automatické optimalizace jasu monitoru lze podle potřeby zapnout nebo vypnout.

Novinkou je funkce EyeCare Utility, která automaticky upozorňuje na potřebu tzv. zrakové pauzy. Doporučují se desetiminutové přestávky po každé hodině strávené u počítače. Funkce EyeCare Utility spočívá v jednoduchém vzkazu, který vyzve ke krátké přestávce zprávou na obrazovce, která se nastavuje v příslušném okně pomocí programu ScreenManager Pro.

Monitory s označením EcoView jsou šetrné k lidskému zdraví i k životnímu prostředí. EcoView Index ukazuje okamžitou spotřebu monitoru formou „zelené stupnice“. Spotřeba v provozním režimu je oproti současným hodnotám běžných LCD panelů snížena až na polovinu, zároveň je prodloužena životnost monitoru. EIZO nabízí standardně prodlouženou záruku pět let na všechny modely.

Nejnovější generace modelů EcoView je dokonce vybavena termosenzory na zjišťování fyzické přítomnosti obsluhy, aby bylo možné monitor automaticky uvést do „spacího“ režimu, jakmile se obsluha vzdálí od monitoru a bylo tak dosaženo ještě vyšších úspor el. energie. Příkladem je model EV2303W. Monitory EIZO jsou vybaveny nejmodernějšími stojany EasyUp, jejichž výškové nastavení, sklopení, natočení či rotace na výšku jsou velmi snadné. Stojany umožňují pohodlné a flexibilní přizpůsobení polohy panelu podle individuálních potřeb každého uživatele.

Schopnost monitorů EIZO automaticky přizpůsobovat jas aktuálním světelným podmínkám, možnost flexibilního přizpůsobení polohy panelu a funkce upozorňování na „zrakovou pauzu“ pomohou uživatelům zvýšit efektivitu práce, přispějí k většímu pohodlí a snížení únavy. Společnost EIZO do svých monitorů aplikuje funkce, které mohou výrazně redukovat bolest a únavu očí.

EIZO NANAO Corp., Ltd. zastupuje v ČR a SR společnost Avnet, s.r.o.

Více informací naleznete na: www.eizo.cz

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: