DTP Tools Active Tables: výpočty a tabulkový procesor v InDesignu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

DTP Tools Active Tables: výpočty a tabulkový procesor v InDesignu

Adobe InDesign sazba

27. srpna 2010, 00.00 | Zpracováváte v dokumentech InDesignu často výsledky výpočtů spojených s tabulkami či normálně strukturovaným textem? V takovém případě by vás mohl zaujmout nový plugin InDesignu z dílny společnosti DTP Tools, dovolující přeměnit InDesign (CS4/CS5) na tabulkový procesor či kalkulačku. Více podrobnosti o daném produktu (resp. jeho aktuální betaverzi) přinášíme v tomto článku.

Možnost provádět přímo v prostředí Adobe InDesignu různé výpočty ve stylu toho, co uživatel zná například z tabulkových procesorů, potažmo procesorů textových, není tak zbytečná, jak by se někomu zdálo. Vždyť sazba ceníků či méně či více složitých katalogů je běžnou součástí DTP praxe, dále se výpočty vyskytují například v učebnicích, odborné literatuře či též poměrně často i v novinách a magazínech. Uvedené skutečnosti odpovídá poměrně rozsáhlá nabídka odpovídajících řešení, majících jak podobu pluginů (WoodWing Software SmartLayout – možnost výpočtů v tabulkách představuje jen jednu z mnoha funkcí tohoto bezesporu zajímavého, ale také drahého – cena 499 euro – doplňku), tak ještě více skriptů (Number Adjuster Steva Warehama, AddSelected Cells Davida Saunderse či AddSelectedCellsWithCurrency společnosti In-Tools), ještě jinou kategorii řešení daného druhu představují nástroje databázového a variabilního publikování.

atables1f.jpg

Nyní by měl danou nabídku rozšířit nový přírůstek, plugin Active Tables z dílny společnosti DTP Tools, jejíž renomé ve světě daného typu softwaru je bezesporu značné.

V tuto chvíli je dané řešení nabízeno v podobě betaverze, a to pro InDesign CS4 a CS5 na platformách Mac a Windows. Mimo výpočtů na bázi vzorců (možný je převod textu do podoby vzorce, což dovoluje uživateli rychlou tvorbu vzorců jejich vepsáním na požadovanou pozici v textovém rámečku či tabulce s následnou konverzí) umožňuje i třídit obsah tabulek. Vzorce dovolují provádět výpočty napříč vícero tabulkami, a, jak již bylo naznačeno, lze je vkládat i přímo do textu. Mimo sazby ceníků a katalogů zmíněných výše lze tedy v daném případě myslet třeba i na různé statistiky či jednorázové výpočty. Na univerzálnosti použití přidává možnost nasazení proměnných pro různé číselné hodnoty nebo vzorce (např. DPH, kurzy měn apod.).

atables2f.jpg

Plugin instaluje do prostředí InDesignu tři panely. Panel Formulas dovoluje vytvářet vzorce v tabulkách i textu a určit formátování jejich výstupu. K dispozici je zde i seznam všech vzorců v dokumentu pro jejich snadnou správu. Formát výsledku aplikace vzorce v sazbě lze určit s pomocí přednastavení či uživatelské definice. Pozitivní a negativní výsledky je možno v tabulkách či textu (znakové styly) formátovat odlišnými způsoby. Samotné vzorce se dělí do tří skupin, na matematické, statistické a textové. V případě matematických vzorců se v současnosti nabízí možnost použití devíti různých funkcí například pro stanovení součtu, minima nebo maxima skupiny čísel či též třeba výpočet absolutní hodnoty nebo vložení hodnoty Ludolfova čísla. Statistické funkce nabízí pouze možnost výpočtu průměru (jiné obvyklé statické funkce se skrývají pod výše zmíněnou skupinou funkcí matematických), rozmanité textové funkce přijdou vhod i při úpravách textových charakteristik, když mimo jiné nabízí převody na verzálky a minuskule, dále je zde k dispozici například i funkce pro spojování textu. Celkově lze současnou nabídku vzorců, resp. funkcí považovat za pouze základní, nicméně dostačující při zpracování publikací mnoha různých typů.

atables3f.jpg

Panel Names umožňuje definovat globální či pro zadaný rozsah specifické proměnné. Konečně pak panel Tables poskytuje seznam všech tabulek dokumentu, které přitom pro snazší orientaci a zpracování dovoluje zvýraznit s pomocí mřížky.

atables4f.jpg

Active Tables jsou určitě zajímavým počinem. Využití mohou najít skutečně všestranné, přičemž nasnadě je nejen zvýšení validity informací vložených do dokumentu, ale především až drasticky významné urychlení práce při sazbě publikací, jež primárně s výpočty pracují, tedy zejména ceníků a katalogů. Všem, kdo potřebují ve svých dokumentech zpracovávat výsledky výpočtů, lze tedy tento plugin, resp. jeho současnou betaverzi (zde si ji lze stáhnou pro Mac, zde pak pro Windows) doporučit k vyzkoušení. Cena připravované ostré verze pluginu není v současnosti známa.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: