Drupa 2004: Pre-press dnes a zítra - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Drupa 2004: Pre-press dnes a zítra

drupa 2004

14. května 2004, 00.00 | U příležitosti veletrhu Drupa představili novinky a inovace i výrobci pre-pressových
aplikací. Na co se mohou uživatelé těšit v produktovém portfoliu Adobe a Quarku? A bude
XMLazarus společnosti Markzware znamenat revoluci v převodech dokumentů?

Při příležitosti největší polygrafické události letošního roku, tedy veletrhu Drupa, představili nové produkty i významné inovace také výrobci pre-pressového software. Podrobný popis všeho nového, co v uvedené oblasti Drupa přinesla, by byl jistě poněkud samoúčelný. Pokusme se namísto toho podívat na vybrané výrobce a produkty, jejichž význam pro současnou předtiskovou přípravu je či může být zásadní.

Adobe

Vzhledem k tomu, že společnost Adobe přišla v poslední době s významnými inovacemi svého produktového portfolia (Acrobat 6, později Creative Suite), nedala se na Drupě čekat žádná výrazná produktová novinka. Přesto ale lze aktivity Adobe na uvedené akci považovat za velmi významné: společnost zde totiž ukázala, jakým způsobem je možno v rámci Creative Suite, a rovněž PDF či PostScriptu 3, efektivně vytvářet a přenášet JDF jobtikety. Součástí demonstrace přitom byly ukázky využití uvedeného typu informací k integraci s produkty a systémy dalších výrobců, jako jsou například Agfa, Creo, Dainippon-Screenn, EFI, Heidelberg či Xerox.

Jak jsme již na Grafice v poslední době několikrát psali (zejména zde), Drupa, resp. již blízká budoucnost polygrafie, je zasvěcena právě JDF. Podle všeho lze počítat s mohutným nástupem uvedeného standardu do všech odvětví polygrafické výroby. Je samozřejmě otázkou, nakolik bude JDF opravdu tak revoluční, jak se mu prorokuje (vzpomeňme na stále nenaplněná očekávání ohledně XML). Ovšem skutečnost, že jobtikety v uvedeném formátu bude možno snadno využívat v nejvýznamnějších pre-pressových aplikacích a formátech dneška, je jistě zásadní.

Quark

Aktivní byla při příležitosti Drupy i společnost Quark. Ta představila hned dvě zajímavé novinky, spojené s jejím XPressem. O první z nich, extenzi pro personalizovaný tisk QuarkXClusive, jsme již na Grafice podrobněji psali zde. Připomeňme tedy pouze, že uvedený produkt nabízí poměrně zajímavé možnosti variabilního publikování v XPressu, ovšem výhradně pro tiskové stroje HP Indigo: QuarkXClusive je plodem nového partnerství, které mezi sebou uzavřeli Hewlett-Packard a Quark. Možná se bude jednat o skutečně pouze proprietární technologii, stejně tak je ale možné, že se uživatelé XPressu dočkají příslušných funkcí pro personalizaci, nevázaných pouze na Indigo, v příští verzi svého programu.

Jiný produkt Quarku, ohlášený na Drupě, potěší asi každého, kdo s XPressem pracuje. Bezplatná extenze QuarkVista by totiž měla dovolit provádět v prostředí XPressu nejrůznější úpravy vložené grafiky. Vedle standardních transformací typu vyladění barev, jasu či kontrastu bude možno na obrázky nedestruktivně aplikovat různé typy filtrů. QuarkVista rovněž poskytuje optimalizaci grafiky při jejím shromáždění k výstupu (funkce Collect for Output). S obrázky se provedou transformace, nastavené v prostředí XPressu, jako jsou ořez, změna velikosti, natočení apod. Dále je možný převod do různých formátů, jako jsou EPS, JPEG či TIFF. Quark zatím bohužel neoznámil ani přibližné datum uvedení QuarkVisty, zákazníci, zajímající se o testování pre-released verze, se nicméně mohou výrobci ohlásit prostřednictvím e-mailu ().

Quark podle všeho začíná v poslední době opravdu nabírat čerstvý vítr do plachet: Jak jsme již na Grafice referovali, společnost má zájem revitalizovat jak vlastní provozy, tak spolupráci se zákazníky i dalšími partnery. Inovace, ohlášené pro XPress, spojené s nedávným vstoupením Quarku do organizací PODi (organizace, rozvíjející a podporující on-demand tisk, stojící za standardem PPML) a CIP4 (tvorba a propagace JDF) uvedený dojem jenom potvrzují.

Markzware

Společnost Markzware nemá samozřejmě tak velký význam pro současný pre-press, jako výše zmínění giganti. Přesto přichází (kromě představení inovací svých preflightových a pre-pressových řešení) při příležitosti Drupy s produktem, který by mohl změnit tvář celého pre-pressu a nejen jeho. Uvedenou revoluční aplikací by měl být XMLazarus, převodník, dovolující převádět dokumenty nejrůznějších aplikací do jazyka XML a odtud pak zpětně konvertovat informace do jiného zvoleného formátu. Převod lze zajistit pomocí funkce drag&drop i dávkově, spektrum podporovaných formátů pokrývá prakticky vše, na co lze narazit v pre-pressu (XPress, InDesign aj.), kancelářích (Microsoft Word apod.) i dalších oblastech. Konverze slibuje zachovávat nejen samotné informace, ale rovněž design, styly a layout dokumentu: převod pomocí XMLazara by tedy měl umožnit nejen opravdu multiplatformní výměnu dokumentů, ale rovněž skutečně spolehlivou (z hlediska pozdější kompatibility) archivaci. Markzware svou technologii nabízí nejen coby vlastní řešení, ale též jako vývojářský nástroj, který je možno integrovat i do jiných aplikací (například extenze XPressu, plugin InDesignu apod.) a systémů (správa obsahu atd.).

XMLazara jsme zatím neměli možnost testovat, chystáme se k tomu nicméně v nejbližší době. Pokud by totiž uvedená technologie doopravdy fungovala tak, jak Markzware slibuje (a způsob, jakým preflightové nástroje Markzware dokáží analyzovat strukturu dokumentů v mnoha formátech je opravdu excelentní), dočkali bychom se konečně skutečně bezproblémového přenosu informací mezi aplikacemi a platformami. Něco takového slibuje XML již od svého začátku, to pravé a konkrétní "killer" řešení se ale zatím neobjevuje. XMLazarus má (alespoň co se proklamací výrobce týče) rozhodně ambice se něčím takovým stát.

Závěrem

Ve výčtu zajímavých pre-pressových novinek, jež se objevily na Drupě, by bylo samozřejmě možno dlouho pokračovat. Jak jsme ale řekli v úvodu, našim cílem bylo spíše ukázat několik počinů, naznačujících, jakým směrem se bude předtisková příprava ubírat v nejbližší době. V této souvislosti také doporučujeme pozornosti našich čtenářů rovněž další články na Grafice, spojené s Drupou 2004, a dále naše zpravodajství z letošních Seybold Seminars Amsterdam (zde, zde a zde), ve kterých lze nalézt další informace o trendech i konkrétních produktech, jež předznamenávají současný vývoj v oblasti polygrafie.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: