Dostaňte více z OpenOffice.org 2: Export do PDF - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Dostaňte více z OpenOffice.org 2: Export do PDF

sw software

13. ledna 2006, 00.00 | Open source kancelářský balík OpenOffice.org disponuje řadou zajímavých funkcí. Patří k
nim i export do formátu PDF. My se v našem článku podíváme, jak lze danou funkci použít
triviálními i méně triviálními způsoby při tištěném či elektronickém publikování.

Hitem mezi open source aplikacemi je v poslední době bezesporu kancelářský balík OpenOffice.org, existující aktuálně ve verzi 2. Jedná se o velmi povedenou alternativu k Microsoft Office, která je konkurenceschopná nejen co se ceny týče, ale také škálou nabízených funkcí a v neposlední řadě i tím, že ji lze používat ve Windows, Mac OS X a Linuxu. Coby balík aplikací zaměřených na kancelářské či domácí zpracování dokumentů může samozřejmě OpenOffice jen těžko překročit vlastní stín a být považována za nějaký excelentní publikační nástroj. Přesto si troufáme tvrdit, že řada jejich funkcí zaslouží v publikačním průmyslu pozornost. Formou seriálu bychom se proto rádi průběžně podívali na nejzajímavější vlastnosti daného typu. Dnes se budeme věnovat exportu do PDF.

K základním možnostem

Export do PDF lze z jednotlivých aplikací OpenOffice provést buďto s pomocí příslušného příkazu (Soubor-Exportovat jako PDF) nebo tlačítka (Přímý export do PDF). Při použití první možnosti se zobrazí dialog pro nastavení parametrů převodu, v druhém případě tomu tak není a použijí se stávající nastavení. Dialog nastavení především dovoluje ovlivnit, jaké stránky dokumentu se do generovaného PDF dokumentu vloží. Dále je zde pod kontrolou komprese pro obrázky, přičemž lze využít jak kompresi bezztrátovou, tak kompresi JPEG, přičemž druhá možnost je zvláště u objemnější grafiky rozhodně žádoucí. Pro grafiku lze také provést downsampling, což bývá vhodné například při výstupu dokumentu pro výlučně elektronické prohlížení (nastavení rozlišení obrazovky) - uvedená procedura opět výrazně snižuje objem dokumentu.

oof1-1f.jpg

Dialog exportu do PDF

Zajímavá je volba Tagované PDF: podle nápovědy OpenOffice jejím zaškrtnutím zajistíme to, že se některé speciální vlastnosti OpenOffice dokumentů přenesou do generovaného PDF. Nápověda takto hovoří například o záložkách, odkazech či formulářových ovládacích prvcích. My pak na tomto místě musíme konstatovat, že dané informace nelze považovat za úplné, přičemž se nám k dnešnímu dni nepodařilo dopátrat dokumentu, který by na uživatelské úrovni (vývojářskou dokumentaci jsme nestudovali) přesně popisoval, co vše a jak se zde (resp. v rámci celého exportu do PDF) převádí. Namátkou můžeme uvést dva příklady, ukazující, že je takováto dokumentace rozhodně potřeba: i s vypnutým tagováním se nám ve vytvořeném PDF zachovaly hypertextové odkazy, nápověda naopak mlčí o tom, že tagování dovolí z vytvořeného PDF dokumentu přebírat přes schránku text zachovávající strukturu odstavců, což může být často žádoucí.

Mimo tagování přijde leckdy vhod možnost převést odpovídajícím způsobem poznámky vytvořené v aplikacích Write a Calc. Export také umí zachovat přechodové efekty použité v prezentacích aplikace Impress a adekvátně konvertovat formulářové prvky v dokumentu, přičemž preference exportu určují formát, v jakém se z vytvořeného PDF dokumentu mají odesílat uživatelem vložená data.

Jak základní možnosti rozšířit

Po ty, kdo by chtěli mít vlastnosti vytvářeného PDF více pod kontrolou a potřebují i některé prvky, jež v případě zabudované exportní funkce nenalezneme, je zde utilita extendedPDF. Ta k výstupu do PDF používá známý interpret Ghostscript, přičemž výstup řídí s pomocí odpovídajících maker OpenOffice. Produkt existuje ve více podobách, podrobnosti zde lze nastudovat na serveru výrobce. K dispozici jsou takové možnosti nastavení, jako je verze PDF, způsob zobrazení dokumentu při jeho otevření v prohlížeči, generování záložek na bázi stylů použitých v dokumentu či kontrola chování dokumentu (tisk, úpravy, kopírování obsahu) pomocí hesla.

oof1-2f.jpg

Nastavení zabezpečení vlastností PDF dokumentu v extendedPDF

Ti, kdo zůstanou u zabudované exportní funkce, mají pak k dispozici některé prostředky - makra, dovolující hromadné zpracování související s exportem. To může vyjít ze skutečnosti, že OpenOffice disponuje sadou importních filtrů pro dokumentové (především Microsoft Office) a grafické formáty, přičemž kvalita převodu je (troufáme si tvrdit) dosti dobrá. Hromadně lze tedy takto OpenOffice použít coby prostředek, který dovolí do PDF konvertovat soubory různých formátů, nejen těch nativních. Konkrétním nástrojem daného typu je BatchConv, jež umožňuje provádět hromadnou konverzi pro všechny formáty podporované na vstupu i výstupu OpenOffice, PDF tedy coby exportní formát nevyjímaje. Makro Combine Files pak zase třeba dovoluje v rámci Writeru poskládat naráz více dokumentů v podporovaných formátech, výsledek lze do PDF uložit manuálně. Další možnosti jsou nasnadě pro případ tvorby vlastních maker či modifikací výše uvedených.

PDF z OpenOffice pro tisk

Dokumenty OpenOffice jsou, stejně jako v případě dokumentů Microsoft Office či jiných kancelářských aplikací, nepříliš vhodné pro ofsetový nebo i digitální tisk. Pokud už ale musí k takovémuto typu výstupu přece jen dojít, je právě výstup do PDF dokumentu, který pak slouží jako tiskový podklad, často tou nejlepší volbou. Příjemce nemusí totiž tím pádem OpenOffice disponovat, nedojde k případným nežádoucím posunům v dokumentu (to si ošetří odesilatel dokumentu vložením pevných zalomení stránek), nebude chybět použité písmo (podle našich empirických zkušeností export OpenOffice vkládá písma do dokumentu) apod. Na straně příjemce je pak možno s pomocí nástrojů typu Acrobatu Professional, doplněných třeba o Enfocus PitStop provést další potřebné úpravy (barvy z RGB do CMYK aj.). (Danou problematiku svého času na Grafice dobře rozebral článek P. Podhajského "Data vytvořena v "Office" a ofsetový tisk - proč výsledek často není dobrý?".)

PDF z OpenOffice pro elektronické publikování

Ještě více nežli v případě tisku se možnosti pro nasazení PDF z OpenOffice nabízí v případě publikování elektronického. Jak již bylo naznačeno výše, export dokáže zachovat řadu speciálních nastavení dokumentů OpenOffice, takže je možné, typicky v aplikaci Writer, generovat dokument plný odkazů, záložek či formulářových polí. Zejména formuláře jsou pak tématem, ke kterému bychom se rádi vrátili někdy příště, protože OpenOffice pro jejich tvorbu poskytuje sadu skutečně silných a rozmanitých prostředků. Za pozornost stojí rovněž možnost nasazení PDF dokumentů v rámci hromadné korespondence - mail merge. Writer ve své současné verzi totiž dovoluje nejen snadno sestavit personalizovaný dopis, ale rovněž jej rozeslat na e-mailové adresy z databáze, přičemž je možný automatický převod generovaných dokumentů do PDF před jejich odesláním, vytvořené PDF se pak dají (s omezeními naznačenými výše) použít i k tiskovému výstupu.

Za pozornost stojí rovněž možnost tvorby PDF prezentací odpovídajícím exportem z aplikace Impress. Jsou zde sice určitá omezení (například nelze nastavit výchozí zobrazení dokumentu v prohlížeči), to hlavní (tj. přechody a samozřejmě zachování layoutu) nicméně využít lze. Přehlédnuto by pak zde nemělo být makro Impress Photo Album Creator, které dovoluje rychle generovat prezentaci z obrázkových souborů v dané složce: naskýtá se zde možnost snadného vystavení kolekcí digitálních fotografií.

oof1-3f.jpg

Do PDF lze převádět i alba fotografií vytvořená v aplikaci Impress

Závěrem

V našem článku jsme se pokusili naznačit, že využití exportu do PDF nekončí v OpenOffice pouhým vytvořením podoby dokumentu, který potřebujeme poslat e-mailem někomu, kdo OpenOffice nedisponuje. I přes principiální omezení, daná samotnou podstatou tohoto balíku (kancelářská, nikoli profesionální publikační sada) lze konstatovat, že PDF dokumenty generované v OpenOffice mohou být s úspěchem publikovány skutečně různorodým způsobem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: