DeBabelizer Pro 6: silné řešení pro automatizované úpravy počítačové grafiky - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

DeBabelizer Pro 6: silné řešení pro automatizované úpravy počítačové grafiky

sw software

19. července 2006, 00.00 | Potřebujete pro své publikační projekty rychle generovat různé podoby téže sady obrázků,
videa či animací? A překračují zde vaše nároky možnosti běžných aplikací? Pak
vyzkoušejte DeBabelizer Pro. Více už v našem přiblížení.

Hromadné úpravy počítačové grafiky mají svůj význam na prakticky každém publikačním pracovišti. Mnohdy k nim postačí příslušné funkce obrázkových prohlížečů či managerů digitálních fotografií, pro komplexnější zpracování zde jsou například akce a skripty Adobe Photoshopu. Najdou se nicméně pracoviště a publikační projekty, u kterých třeba objem zpracovávaných dat, nároky na rychlost zpracování či složitost automatizačních rutin překračují možnosti takovýchto běžných nástrojů. Pak se vyplatí sáhnout po specializovaném řešení. Jedním z těch, které má nemalé renomé, je DeBabelizer Pro společnosti Equilibrium. O bližší přiblížení nejnovější verze daného produktu bychom se rádi pokusili v tomto článku.

Základní přiblížení

DeBabelizer Pro je řešením existující v podobách pro Windows i Macintosh. Dobré renomé si získalo zejména ve verzi 5, která nicméně stagnovala po několik let. V minulé roce výrobce konečně uveřejnil značně vylepšenou podobu 6 pro Mac OS X, před nedávnem se pak na trh dostala i stejně číslovaná verze pro Windows. Oproti minulosti se přitom vedle podoby Client určené k lokálnímu nasazení nabízí i verze Server, sloužící ke zpracování prostřednictvím serveru.

Jak již bylo naznačeno výše, posláním DeBabelizeru je hromadné automatizované zpracování počítačové grafiky, mimo ní pak produkt dokáže upravovat i digitální video a animace. Podporovaných formátů je více jak 120, DeBabelizer si přitom umí poradit s obvyklými grafickými formáty (GIF, TIFF, JPEG, EPS, PNG aj.) a také třeba soubory Photoshopu CS (včetně zpracování vrstev) či soubory v "historických" formátech (např. bitmapy z Atari apod.), podporováno je velké množství videokodeků a formátů (včetně třeba AVI, MPEG4, QuickTime 7, iPodu, Sony PSP apod.).

debab1f.jpg

Prostředí DeBabelizeru Pro 6 pro Windows XP

K možnostem zpracování

Nástroje nabízené DeBabelizerem pokrývají širokou škálu požadavků na úpravy grafického obsahu. K dispozici jsou zde mimo prostého převodu mezi podporovanými formáty úpravy typu změny barevné hloubky, rozlišení či barevného módu, ořezu, rotace nebo nastavení kontrastu, jasu, sytosti a kanálů. Je ovšem třeba poukázat na skutečnost, že v případě práce s barvovými prostory je jednoznačně lépe vybavena verze pro Macintosh, která podporuje i color management (technologie ColorSync) a převody CMYK-RGB, Windows verze dokáže převádět pouze RGB na CMYK, což trochu limituje její užití při projektech spojených s pre-pressem.

Z dalších úprav lze zmínit například vložení vodoznaku ve formátu Digimarc, aplikování libovolného filtru Photoshopu instalovaného v systému, vytvoření průhlednosti, sloučení obrázků či vytvoření animace nebo videa ze zadané sady souborů (s pomocí tzv. batch sady, viz dále). Z kolekce obrázků lze rovněž automaticky vygenerovat HTML katalog, k dispozici je též tisková funkce. Pro video jsou k dispozici nejen převody mezi formáty a možnosti úprav jednotlivých snímků stejným způsobem jako u statické grafiky (dané možnosti jsou zde i pro animace), ale také například korekce barevných posunů pro normy NTSC a PAL, odstranění pruhů či aplikace filtrů s proměnnými nastaveními na jednotlivé snímky.

Velmi zajímavé jsou pak možnosti, které DeBabelizer poskytuje při práci s paletami pro indexované barvy. Speciální licencovaná technologie SuperPalette zde umožňuje pro zadanou sadu souborů vygenerovat optimální barevnou paletu, což může mít zásadní význam při nasazení na Webu či jiném elektronickém médiu. Takto vytvořenou paletu lze pak aplikovat na zadané obrázky, videa či animace, DeBabelizer dále ke stejnému účelu poskytuje sadu připravených palet pro Web a systémy kapesních počítačů (Palm OS, Windows CE). Mimo automatizovaného vytvoření palety lze využít i nejrůznější nástroje pro manuální úpravy, dovolující například určit barvy, jež mají být v paletě určitě zachovány, prolnout dvě palety, redukovat počet barev v paletě, kontrolovat dithering apod.

debab2f.jpg

K dispozici je řada připravených barvových palet

Automatizace

Výše uvedené zpracovávající funkce lze v prostředí DeBabelizeru Pro Client aplikovat manuálně na jednotlivé otevřené soubory, přičemž všechny provedené úpravy jsou zaznamenány a lze je jednoduše použít pro jiný obrázek pouhým přetažením příslušného ovládacího prvku z okna již zpracovaného obrázku. Podstatně zajímavější je nicméně automatizované aplikování s pomocí tzv. workflow. Pod daným označením se rozumí něco jako skript, ve kterém lze použít sekvenci libovolných příkazů DeBabelizeru konfigurovaných podle požadavků, a to spolu s programovými konstrukty typu podmínek či cyklů. Tvorba workflow přitom probíhá s pomocí názorných dialogů, k dispozici je i Watch Mode pro odpovídající zaznamenání akcí provedených uživatelem v prostředí programu. Součástí dodávky produktu je sada připravených workflow, použitelných k různým typickým úkonům, a samozřejmě upravitelných podle potřeb. K naprogramování automatizačních rutin tedy není zapotřebí žádných specializovaných programátorských dovedností.

debab3f.jpg

Batch: sada souborů určených ke zpracování

Workflow lze aplikovat na obrázek otevřený v prostředí DeBabelizeru, podstatně zajímavější je ale dávkové zpracování. Uživatel zde může použít sadu souborů, určených ke zpracování, označenou jako batch: zařadit lze do ní nejen soubory a složky ze souborového systému (přetažením odpovídajících ikon), ale rovněž obrázky ze zadaných HTML stránek. Batch lze přitom použít i k rychlému vytvoření animace či videa ze zvolené sady souborů. Jinou možnost pak nabízejí horké složky, díky kterým mohou zvolené workflow automaticky zpracovávat soubory 24 hodin denně bez intervence uživatele: vhodné zejména pro síťové složky, FTP servery nebo též soubory z připojených digitálních fotoaparátů či skenerů (DeBabelizer disponuje odpovídajícími nástroji pro správu zařízení daného typu). Novinkou verze 6 jsou pak droplets, což jsou malé aplikace, zastupující určitý workflow, umístěné obvykle na pracovní plochu počítače. Poté, co uživatel na droplet přetáhne sadu souborů či složek, spustí droplet DeBabelizer a zpracuje přetažené soubory s pomocí přiřazeného workflow. Uživatelé Mac OS X 10.4 pak ocení možnost nasazení workflow v rámci automatizačního enginu daného systému Automator: tímto způsobem lze DeBabelizer snadno provázat s dalšími aplikacemi a systémy.

debab4f.jpg

Ukázka workflow

Server

Jak již bylo řečeno, DeBabelizer je nyní k dispozici i v podobě Server. Ta nabízí obdobné možnosti zpracování, jaké byly popsány výše, na serveru provozovaném v operačním systému Mac OS X/Xserve či Windows Server 2003. Soubory ke zpracování jsou předávány pomocí horkých složek, tzv. joblets (obdoba droplets) a také z prostředí Client aplikací. Výsledky zpracování jsou umístěny na zadanou lokaci, přičemž k dispozici je například nahrání do síťové složky či na FTP server nebo zaslání e-mailem, status a ukončení zpracování lze notifikovat pomocí e-mailu či SMS, administrace celého řešení se provádí přes webové rozhraní. Použití verze Server na patřičně vybaveném hardwaru může významně urychlit zpracování a dovolit centrálně spravovat všechny činnosti prováděné DeBabelizerem na daném pracovišti.

Závěrem

DeBabelizer Pro 6 je zajímavým produktem pro automatizované úpravy různorodého grafického obsahu. Narozdíl od řešení typu Photoshopu, ale také třeba open source sady ImageMagick, zaujme v dané třídě aplikací jak širšími možnostmi automatizace, kterou zvládne i laik, tak rozsáhlejší podporou formátů, jenž zahrnuje rovněž video a animace. Nejvíce nasnadě je nasazení daného produktu na pracovištích, která tentýž grafický obsah potřebují distribuovat v různých podobách, což jsou dnes především pracoviště webdesignu a dále třeba studia, vydavatelství, reklamní agentury, bloggeři, tvůrci mobilních her či profesionální fotoateliéry. Možnostem nicméně odpovídá i cena, když Client verze stojí 449,95 USD (v podobě pro Mac i Windows, přičemž Mac varianta toho nabízí v kombinaci se systémovými službami poměrně více), cenu Server verze sděluje výrobce na požádání.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: