CVision Technologies: výkonná komprese pro skenované dokumenty - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

CVision Technologies: výkonná komprese pro skenované dokumenty

25. června 2004, 00.00 | Technologie společnosti CVision Technologies slibují zajistit až dvacetinásobné zmenšení
objemu TIFF a PDF dokumentů. Jak je to možné a kdo takovouto vlastnost využije?

Ve stále více oblastech, publikační průmysl v tom nevyjímaje, se dnes snaží prosadit nejrůznější technologie pro efektivní kompresi počítačové grafiky. Není divu, neboť s tím, jak přibývá elektronických dokumentů a možnosti jejich využití, rostou nároky na jejich úložný prostor, rychlost přenosu a další efektivní zpracování. Přístupů je v dané oblasti celá řada. Některé se již napevno uchytily napříč nejširším spektrem a jsou spojeny s formáty jako JPEG (potažmo JPEG2000) či PDF, další jsou omezeny pouze na specifické aplikace nebo si své místo na slunci teprve hledají. Na Grafice se snažíme průběžně mapovat situaci v uvedené oblasti, zmíněné minoritní platformy z toho nevyjímaje - stačí když připomeneme naše články například o formátech LuraDocument.jpm, VFZ či DjVu. Dnes bychom se obdobně rádi podívali na příslušné technologie společnosti CVision Technologies, které pro kompresi dokumentů, vytvořených zejména skenováním, nabízí jak efektivnější využití zavedeného PDF, tak vlastní proprietární formát CIF.

CVista PdfCompressor

Pro tvorbu vysoce efektivně komprimovaných PDF dokumentů poskytuje CVision produkt CVista PdfCompressor. Jedná se o dávkový převodník, který umí do optimalizovaného PDF převést jednak "běžné" PDF a dále soubory ve formátech TIFF, JPEG a BMP. Podporované formáty naznačují, pro jaký obsah se převodník hodí: jsou jim skenované dokumenty, sejmuté za účelem výměny informací (fax, e-mail, bezdrátové spojení aj.), archivace či publikování. Oproti normálnímu PDF nabízí použitá komprese typicky pětkrát až desetkrát a někdy dokonce dvacetkrát menší objem souborů - pro ilustraci uvádíme tabulku, kterou jsme bez úprav a validace převzali ze serveru výrobce. Kompresní poměr je nejvýhodnější u dokumentů, vytvořených ze skenovaných předloh či bitmap, nicméně i v případě dokumentů, generovaných z elektronických předloh (Word, Excel aj.) se podle výrobce dosáhne značného zmenšení, zvlášť, je-li v daném typu dokumentů obsaženo hodně obrázků. Obdobně efektivní je srovnání v případě formátu TIFF, kde je opět deklarováno zhruba desetinásobné zmenšení objemu oproti původním dokumentům.

cvis1f.gif

Tabulka demonstrující výkonnost produktu CVista PdfCompressor

Klíčem k dosažení tak vysokého kompresního poměru je nasazení kompresního algoritmu JBIG2, pracujícího s bezztrátovou i vizuálně bezztrátovou kompresí. Ten je plně podporován až v PDF 1.4 (částečně v PDF 1.3), takže dokumenty vytvořené s pomocí PdfCompressoru vyžadují pro své prohlížení Adobe (Acrobat) Reader ve verzi 5 a vyšší. Každopádně je zde zajímavá kombinace relativně nového kompresního algoritmu (JBIG2) se zaběhaným formátem (PDF), která umožňuje PdfCompressor nasadit skutečně mnohostranně. Zdůraznit je také třeba skutečnost, že spolu s komprimovaným obrázkem může vytvořené PDF nést i textovou vrstvu, získanou pomocí OCR převodu z dané grafiky. Takto upravený dokument je plně prohledávatelný a indexovatelný, což zvyšuje jeho užitnou hodnotu. Využívat lze dále všechny prvky, obvyklé pro PDF, jako jsou odkazy, záložky, anotace, razítka, formuláře a další - v případě potřeby je ale možno všechny tyto prvky při převodu z normálního PDF "zploštit" (flattening) na bitmapové vyjádření a tak dosáhnout vyšší redukce objemu.

PdfCompressor je k dispozici ve dvou podobách: Professional edice umožňuje hromadné převody a OCR zpracování s využitím horkých složek. Zpoplatněn je převod každé stránky, přičemž cena se pohybuje v intervalu od dvou centů do pěti setin centu, cena licence začíná na 2000 USD. K individuálnímu převodu dokumentů s méně jak sto stránkami, ale s využitím všech možností výše uvedené Professional verze, lze zakoupit verzi DeskTop, která je nabízena za 349 USD bez OCR a za 579 USD s OCR modulem. Ve všech verzích je možný i opačný převod dokumentů , tj. z optimalizovaného PDF do normálního PDF či některého z výše jmenovaných podporovaných formátů. Bez zajímavosti není ani zmíněná OCR funkce programu: základní verze podporuje pouze angličtinu, na vyžádání lze nicméně nasadit slovníky pro sedmnáct jazyků (pouze ASCII), včetně češtiny. Funkce PdfCompressoru lze dále využít i v jiných aplikacích, a to s pomocí odpovídajícího API Toolkitu.

cvis2f.gif

Rozhraní CVista PdfCompressoru

CVista CifCompressor

Produkt CVista CifCompressor nabízí v zásadě podobné funkce a využití jako PdfCompressor, je ovšem postaven na vlastní licencovaném kompresním formátu CIF (CVision Image Format). Ten by měl opět poskytnout kompresi PDF a TIFF dokumentů až na dvacetinásobek původního objemu s možností nasazení textové vrstvy, získané pomocí OCR. Podporována je rovněž optimalizace rukou psaných dokumentů (šeky, formuláře apod.), aplikace v oblasti finančnictví indikují i funkce pro elektronický podpis a zabezpečení. Dokument lze také vybavit časovým razítkem, umožňujícím jeho prohlížení pouze po omezenou časovou periodu (ochrana autorských práv u publikací apod.). Podrobnosti ke zmíněnému formátu jsme na Webu výrobce neobjevili, předpokládáme ovšem, že základem je opět JBIG2. Ukázky CIF dokumentů lze najít zde.

Zajímavým a v podstatě nezbytným doplňkem CifCompressoru je Viewer, aplikace pro prohlížení CIF dokumentů, použitelná buďto samostatně nebo coby plugin Internet Exploreru. Ta nabízí pokročilé funkce mimo jiné pro prohlížení, tisk, navigaci, cenzurování (začernění určitých oblastí, jež je možno provádět i hromadně) či anotování dokumentů ve zmíněném formátu (a také ve formátech TIFF, JPEG a BMP). Doplňkovými řešeními k CifCompressoru jsou ScanStation (hromadné skenování dokumentů do CIF, TIFF či PDF s možností automatizované úpravy a kontroly), CBatch (vzdálený tisk skenovaných dokumentů ve zmíněných formátech prostřednictvím Webu) a API Toolkit (integrace funkcí CifCompressora do jiných aplikací). Cenu CifCompressora ani k němu přidružených produktů se nám nepodařilo ke dni dokončení této recenze u výrobce zjistit.

cvis3f.gif

CIF dokument zobrazený v CVista Vieweru

Závěrem

Produkty společnosti CVision Technologies víc jak do běžného uživatelského sektoru směřují do podnikové sféry a obecně všude tam, kde se pracuje ve velkém s elektronickými dokumenty, získanými skenováním či jinou podobnou cestou. Možných aplikací je celá řada: k těm hlavním patří výměna dokumentů v rámci podniků či provozů (včetně publikačních), elektronické publikování prostřednictvím Webu, tvorba dokumentů optimalizovaných pro PDA či bezdrátové přenosy a archivace. O reálné použitelnosti a rozmanitosti aplikací zmíněných produktů pak svědčí i poměrně rozsáhlý seznam významných klientů výrobce, ve kterém nalezneme taková zvučná jména jako je Boeing, FedEx, Océ či Xerox. Alespoň některé z produktů CVision pak lze odzkoušet prostřednictvím odpovídajících demoverzí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Skenery  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: