CorelDRAW tutoriál: Vektorová růže - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

CorelDRAW tutoriál: Vektorová růže

2. července 2010, 09.00 | V dnešním tutoriálu si vyzkoušíme tvorbu vektorové květiny, růže. Při tvorbě využijeme kombinaci mnoha nástrojů a možností CorelDRAW, mimo jiné převod na křivky, konturu, síťovou výplň, převod obrysu na objekt a mnoho dalšího.

Po otevření CorelDRAW a volbě Nového dokumentu ponechte standardní nastavení beze změn. Prvním krokem bude vytvoření elipsy. Rozměry elipsy jsou řekněme 53 x 97 mm. Kombinací kláves Ctrl+Q převedeme elipsu na křivky. Pomocí Nástroje tvar ji pak upravíme tak, aby byl výsledek podobný ukázce níže:

Od horního do spodního vrcholu vedeme linku Nástrojem ruční režim. Přebytečné uzly (stačí počáteční a koncový) na této lince odstraníme poklepáním aktivovaným Nástrojem tvar.

Zvolíme Nástroj ruční režim a tažením vytvoříme stonek. V Panelu vlastností upravíme výšku na cca 300 mm a tloušťku obrysu na 4 mm. Kombinací kláves Ctrl+Shift+Q převedeme obrys na objekt (díky tomu můžeme použít výplň, konturu atd.) a zvolíme barevnou výplň "Zelená Mars" (RGB paleta). Označíme list s linkou uprostřed a po druhém klepnutí pootočíme rohovou dvojšipkou do "svěžejší" polohy.

Nyní označíme stonek Nástrojem výběr a v Panelu nástrojů zvolíme Nástroj kontura. Více než tažení tímto nástrojem bude důležité nastavení v Panelu vlastností. Nastavíme Odsazení kontury 0,2mm, Kroky kontury 9 a Barvu výplně světle zelenou.

Dále označíme linku uvnitř listu, její tloušťku změníme v Panelu vlastností na 0,75 mm, kombinací kláves Ctrl+Shift+Q převedeme na objekt a pomocí Nástroje tvar upravíme stranu, kde končí list špičkou také do špičky (bude stačit odstranit jeden z uzlů). V Panelu nástrojů vybereme Interaktivní výplň, v Panelu vlastností změníme typ výplně na Lineární a umístíme počáteční a koncový čtvereček do počátku a konce linky. Barvy zvolíme tmavě zelenou a u špičky listu světlejší zelenou.

List budeme vybarvovat Nástrojem interaktivní síťová výplň. Uzly, které automaticky vzniknou, můžeme označovat, přemisťovat, obarvovat nebo také odstraňovat. My odstraníme většinu uzlů (poklepáním) a přemístíme zbylé nebo nové (poklepáním tam, kde má nový uzel vzniknout) uzly přibližně tak, aby lícovaly linku. Každý uzel je možné vybarvit jinak, my nejprve označíme všechny uzly, zvolíme "Zelená Mars" a poté označíme uzly, lícující linku a zvolíme "Zelená avokádová", přední okraj listu bude vybarven "Zelenou měsíční".

Ze dvou listů a stonku připravíme spodní část růže.

Nástrojem ruční režim vytvoříme sestavu kvítků, které můžeme barevně odlišit pro lepší přehlednost a správnost jejich pořadí. To měníme po klepnutí pravým tlačítkem myši na objekt a volbou Pořadí- ___.

Na většinu kvítků však použijeme Nástroj interaktivní síťová výplň, před jeho použitím změníme v Panelu vlastností Rozměr mřížky na 1 a 1 (namísto původních 3 a 3), díky tomu budou obarvitelné uzly pouze po obvodu lístků. Uzly označujeme a obarvujeme stejně jako kdyby to byly jakékoliv jiné objekty, tzn. tažením, klepnutím nebo klepnutím se stisknutou klávesou Shift (více uzlů), to vše Nástrojem interaktivní síťová výplň. Po označení uzle/ů jen vybereme barvu v Paletě barev, budeme se pohybovat v odstínech červené (podržíme levé tlačítko myši na červené, její odstíny se tím zobrazí v rozšiřující paletce).

Květ umístíme na stonek a provedeme tvarové úpravy. Tím je růže kompletní.

Síťová výplň se jako jediná odstraňuje v Panelu vlastností stejnojmenného nástroje, stejně jako je tomu u efektů (poslední ikonka).

Doufám, že se Vám článek líbil a byl pro Vás alespoň v něčem přínosný.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: