CorelDRAW tutoriál: Osvědčení/certifikát - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


VSE

CorelDRAW tutoriál: Osvědčení/certifikát

2. března 2011, 00.00 | V dnešním článku si vytvoříme šablonu pro certifikát/osvědčení. Použijeme zkratky Ctrl+D, Ctr+R, Ctrl+J, P, nástroje složitá hvězda, interaktivní deformace, inteligentní výplň, efekt powerclip, text a další.

Spustíme CorelDRAW a vytvoříme nový prázdný dokument. V Panelu vlastností změníme rozvržení listu A4 na šířku. Předpokládejme, že výsledek budeme tisknout na obyčejné domácí tiskárně. Jako obvykle si aktivujeme přichycení k vodicím linkám (Zobrazit-Přichytit k vodicím linkám). Než vyvoláme přednastavené vodicí linky, musíme v nabídce Soubor změnit Nastavení tisku (ve vlastnostech tiskárny), zvolíme Rozvržení také Na šířku. Kombinací kláves Ctrl+J vyvoláme dialogové okno Možnosti, kde v kartě Dokument-Vodicí linky-Předvolby zaškrtneme volbu Tisknutelná oblast.

Aktivujeme Nástroj Složitá hvězda, v Panelu Vlastností nastavíme Počet vrcholů... na 10 a Ostrost hvězdy na 2.

Tuto hvězdu upravíme nástrojem Interaktivní deformace. Na obrázku níže je jen drobná ukázka vhodných variant, ale každý si může nalézt a nastavit tu svou, originální. Měli bychom použít volbu Symetrická, zdeformované hvězdy se budou později lépe prolínat.

Rozměr hvězdy nastavíme na 7-10 mm a umístíme ji do pravého horního rohu. Jak možná víte, Corel k vodicí lince přichytí hvězdu za obrys, nevnímá však jeho tloušťku, jestliže tedy víme, že už hvězdu nebudeme chtít dále tvarovat deformací, zvolíme kombinaci kláves Ctrl+Shift+Q, čímž se obrys změnil na objekt. Rozdíl v přichycení je patrný na obrázku níže.

Velmi zajímavě nyní zafunguje ukotvitelný panel nástroje Zaoblení/Vykroužení/Zkosení, poloměr těchto úprav musíme nastavit na velmi malé hodnoty (cca 0,3-1mm). Panel vyvoláme z nabídky Okno- Ukotvitelné panely-Zaoblení/Vykroužení/Zkosení.

Před tímto krokem bychom se měli rozhodnout pro vhodnou barvu, díky převedení obrysu na objekt můžeme vybírat i přechodové a další typy výplní. V panelu Vlastností změníme vzdálenost duplikátu na -3 mm po ose X ( - = směr vlevo, + = směr vpravo) a 0 po ose Y ( - = směr dolů, + = směr vzhůru). Poté už jen stiskem Ctrl+D množíme objekt. Duplikáty netvoříme až do okraje, ponecháme zde rezervu, aby měl výsledek na stranách shodnou mezeru.

Nastavení vzdálenosti duplikátu obrátíme, (Osa X = 0, osa Y = -3) a rohové hvězdy naduplikujeme směrem dolů. Můžeme vidět, že v rozích je hvězd moc a přebíjí se, proto vždy první hvězdu od rohové odstraníme. (Za zmínku zde stojí možnost vytvořit duplikáty za pomoci nástroje Interaktivní přechod, kdy bychom vytvořili první a poslední hvězdu a zmíněným nástrojem vyvořili meziobjekty.)

Výsledek označíme (2x nástroj Výběr/Ctrl+A) a seskupíme (Ctrl+G). Klávesou P vycentrujeme na střed stránky.

Nástrojem Inteligentní výplň nyní klepneme doprostřed stránky. Ta je obehnána hvězdami, inteligentní výplň vytvoří objekt, hvězdami přesně ohraničený. Výpočet chvíli trvá, pro jistotu bychom měli před tímto procesem grafiku uložit.

Vzniklý objekt přesuneme mimo list A4. Aktivujeme nástroj Ruční režim, kterým ze středu vytvoříme až mimo objekt linku, při přesunu myši držíme stisknutou klávesu Ctrl, aby byla linka rovná anebo měla násobek 15°. Na ni navážeme další linku, opět směřující vně a opět podržíme Ctrl, aby byla linka o 15° zkosenější. Otevřené konce linek spojíme linkou třetí. Poté již můžeme objekt vyplnit barvou.

Na tento trojúhelník nyní klepneme 2x nástrojem Výběr tak, aby se nám zobrazily šipky pro otáčení a vprostřed Střed otáčení. Ten přesuneme do špice trojúhelníku, tedy středu celého objektu (viz. obr. níže). Za rohové táhlo otáčíme objektem za stisknuté klávesy Ctrl, navíc klepneme pravým tlačítkem myši, abychom vytvořili duplikát. Pustíme levé tlačítko myši a Ctrl. Poté Ctrl+R zopakujeme krok. Trojúhelníky vybarvíme a odstraníme jejich obrys.

Objekt vytvořený inteligentní výplní označíme (spodní objekt vybereme se stisknutou klávesou Alt) a přemístíme do popředí stránky (Ctrl+Home). Na chvíli odsuneme mimo trojúhelníky. Ty označíme a seskupíme (Ctrl+G). Následně vrátíme objekt na trojúhelníky, odstraníme jeho výplň a zvolíme černý obrys. Klepneme na seskupené trojúhelníky, zvolíme nabídku Efekty-Oříznutí PowerClip-Umístit do kontejneru a tlustou šipkou klepneme do objektu. Tím se trojúhelníky oříznou. Jestliže se při tomto procesu nechtěně posunuly, vyvolejte okno Možnosti (Ctrl+J), kde na kartě Pracovní plocha-Úpravy odznačte volbu Automaticky umísťovat nový obsah oříznutí PowerClip do středu. Klávesou P vystředíme a dále odstraníme obrys.

Do středu můžeme importovat tématický obrázek, nyní už jen doplníme text. Zvolímne tedy nástroj Text a klepneme pro psaní textu a nebo nástrojem Text vytvoříme prostor pro odstavcový text.

Výsledek můžeme ihned tisknout. Doufám, že byl pro Vás článek přínosným a inspirativním.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: