CorelDRAW tutoriál: Okraje snadno, rychle, efektivně - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

CorelDRAW tutoriál: Okraje snadno, rychle, efektivně

16. července 2010, 00.00 | Oproti konkurenčnímu Illustratoru můžeme v CorelDRAW postrádat nástroj pro systematické rozkopírování objektu po okraji jiného objektu. Nástroj, který by manipuloval s objekty podobně jako
lze manipulovat s textem na osnově. Z velké části lze takovýto nástroj nahradit Interaktivním přechodem. Jak na to si ukážeme v dnešním článku.

Po otevření CorelDRAW a volbě Nového dokumentu ponecháme standardní nastavení beze změn. Poklepáním na Nástroj obdélník vytvoříme obdélník o rozměrech podkladového listu, tedy A4 (297 x 210 mm). Aktivujeme Nástroj elipsa a vytvoříme elipsu o rozměrech přibližně 50 x 15 mm (Panel vlastností). Elipsu přesuneme tak, aby byl její střed v pravém horním rohu obdélníku. Vytvoříme kopii, kterou umístíme jejím středem na pravý spodní roh obdélníku.

Zvolíme Nástroj Interaktivní přechod, kterým táhneme z jedné elipsy do druhé. V Panelu vlastností zvýšíme Počet kroků na 40 a Směr přechodu změníme na 180°.

Výsledný přechod nakopírujeme a přemístíme také na druhou stranu obdélníku. Budeme si muset vybrat, která strana bude uvnitř obdélníku a která vně. Podle toho jeden z přechodů osově převrátíme. To provedeme například přesunem levého táhla doprava a opětovným umístěním přechodu na okraj obdélníku. Přechod provedeme také na horní a spodní straně obdélníku, v Panelu vlastností změníme Počet kroků na 30 a Směr přechodu opět na 180°. Opakujeme nakopírování a osové zrcadlení.

Všechny přechody nyní označíme a zvolíme Nabídku efekty-Oříznutí PowerClip-Umístit do kontejneru, tlustou šipkou, která se zobrazí, klepneme dovnitř obdélníku.

Jak dobře víme, interaktivní přechod nepřevádí, nebo nepřidává pouze tvar, ale také převádí barvy, jak obrysovou, tak barvu výplně. Vytvoříme čtyři čtverce, které umístíme do rohů (nového A4) obdélníku. Každý ze čtverců bude mít bílou výplň, ale různě barevné obrysy (např. žlutá, zelená, červená, modrá). Použijeme interaktivní přechody a ořez PowerClipem, tak jako v části výše.

Nástroj Interaktivní přechod není omezen tvarově, můžeme převádět např. písmeno na hvězdu. Namísto čtverců v rozích obdélníku nyní vyzkoušíme hvězdy, vytvořené Nástrojem složitá hvězda. Barvy, které jsme použili v předchozí části na obrysy čtverců, nyní použijeme jako výplně hvězd. Obrysy hvězd budou bílé. Opět použijeme Nástroj Interaktivní přechod a poté Efekt PowerClip.

Jestliže budeme chtít manipulovat s jednotlivými objekty, které jsou součástí přechodu, můžeme se k nim dopracovat rozdělením (Ctrl+K) a zrušením (Ctrl+U) skupiny. Můžeme tak např. odstranit některé z objektů. Ukázku můžeme vidět v náhledu na začátku článku.

Nejzajímavějších efektů dosáhneme použitím elips a seskupeného většího množství elips. Příklad nepřeberného množství variant můžete vidět na obrázku níže.

Použitým objektům ani jejich barevným výplním a obrysům se meze nekladou. S použitím postupů výše můžeme dosáhnout velmi zajímavých a efektivních výsledků, snadno a rychle.

Doufám, že vás článek zaujal a bude vám inspirací při práci v CorelDRAW.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: