CorelDRAW tutoriál: Nápis - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


VSE

CorelDRAW tutoriál: Nápis

2. prosince 2009, 00.00 | V dnešním tutoriálu si ukážeme jeden ze způsobů, jak udělat poutavý nápis. K danému účelu přitom použijeme jednoduchou kombinací výplně, průhlednosti, stínu a dalších prvků. Tutoriál je zaměřen na úplné začátečníky v CorelDRAW.

Spustíme CorelDRAW. Nejprve si v Panelu vlastností otočíme A4 na šířku stejnojmennou ikonkou. Dále vytvoříme text. Zvolíme nástroj Text, kterým klepneme do prostoru (klepnutím píšeme tzv. řetězcový text) a napíšeme libovolný text např. CorelDraw. V Panelu vlastností zvolíme ze seznamu písem "Gill Sans Ultra Bold" (není podmínkou) a Velikost písma 100 (taktéž není podmínkou). Poté stiskneme klávesu P, kterou dostaneme nápis doprostřed ilustrace.

Abychom mohli dát jednotlivým písmenům libovolnou barevnou výplň, musíme nápis rozpojit na jednotlivá písmena. Zvolíme tedy Změnit - Rozdělit řetězcový text. Nyní jsou písmena rozpojená. Vybereme dvě z nich (C a D) – více objektů vybíráme klepnutím s přidržením klávesy Shift. V Panelu nástrojů zvolíme nástroj Výplň - Přechodová výplň. V okně, které se zobrazí, zvolíme Lineární výplň, nastavíme úhel 90°, pod nápisem Barevný přechod zaškrtneme políčko Vlastní (abychom mohli přidat třetí barvu). V barevném přechodu poklepeme L myší přibližně doprostřed (tím jsme získali možnost přidat třetí barvu) a u políčka Poloha nastavíme 50, tím jsme umístili třetí barvu přesně doprostřed. Jednotlivé barvy přechodu přiřadíme tak, že označíme malý počáteční nebo koncový čtvereček a středový trojúhelník a klepneme na námi vybranou barvu (zvolíme výrazně odlišné odstíny barvy, tzn. tmavě modrá, světle modrá a bílá). Viz obrázek níže

Stejný postup aplikujeme u písmen O a R, jen vybereme jiné barvy, přecházíme z oranžové přes žlutou do bílé.

Totéž provádíme i u písmen R a A, kde přecházíme z červené přes růžovou do bílé, a u E a W, kde přecházíme z tmavě zelené přes světlou opět do bílé. Zbude nám L, u kterého uděláme přechod z tmavě fialové přes světlou do bílé. Výsledek by měl být prozatím takovýto.

Nyní celý text označíme a za horní táhlo ho přetáhneme dolů pod nápis, při tažení klepneme na P tlačítko myši, tím vytvoříme duplikát (kopii).

Když klepneme na spodní (převrácený) nápis dvakrát, pomalu, ne poklepáním (automaticky by se zvolil nástroj Tvar a mohli bychom psát dále, což nechceme), ukážou se místo rohových táhel šipky na otáčení a místo horních a postraních táhel dvojšipky pro skosení. Skosíme tedy nápis spodní dvojšipkou, směrem doleva.

Přes spodní text vytvoříme bílý obdélník, kterému budeme přiřazovat průhlednost. Tu nastavíme v Panelu nástrojů v "Interaktivním šuplíku" (5. odspoda), nástroj Interaktivní průhlednost, kterým táhneme odshora dolů přes bílý obdélník. Poté počátek a konec průhlednosti doupravíme.

Nyní budeme vybírat jednotlivě horní písmena a budeme jim přiřazovat barevný obrys (vždy prostřední barvu z přechodu), nejsnadněji vybráním (nástroj Výběr) a klepnutím se stisknutým pravým tlačítkem myši na příslušnou barvu v Paletce barev. Jakmile jsme vybrali barvy, vybereme všechna horní písmena a poklepeme na proškrtnutý obdélník v pravém spodním rohu. Zobrazí se okno s vlastnostmi obrysu, kde zvolíme šířku 1,411 z přednastavených předvoleb (převody palců) nebo lépe zadáme např. 1,5 mm.

Na vybraný horní text ještě klepneme se stisknutým pravým tlačítkem myši a v nabídce zvolíme Pořadí - Dopředu. Obrys můžeme přiřadit i spodním písmenům, pokud se nám při jejich vybírání nedaří a vybírá se bílý poloprůhledný obdélník, potom při vybírání přidržíme klávesu Alt. Spodním písmenům můžeme zvolit jednotnou barvu a tloušťku opět 1,411 (1,5). Podívejme se na výsledek

Kombinací těchto kroků, které jsme nyní vyzkoušeli, můžeme vytvořit působivé nápisy i objekty, které nám vytváří například loga nebo jen zvýrazní nějakou z našich prací. Doufám, že se Vám dnešní tutoriál líbil a přeji příjemné procvičování zde naznačených postupů ve vlastních ilustracích.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: