Corel Painter Sketch Pad 1.0: tak trochu jiný grafický editor - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


VSE

Corel Painter Sketch Pad 1.0: tak trochu jiný grafický editor

sw software

23. února 2009, 00.00 | Nepříliš typický bitmapový grafický editor je novinkou společnosti Corel a stejně jako Autodesk SketchBook se specializuje na ručně malované ilustrace a především na rychlé skicování libovolných nákresů a kreseb. Popis možností a dalších podrobností o programu najdete v článku.

Corel Painter Sketch Pad je nový grafický program odvozený o Corel Painteru a primárně určený pro ruční skicování prakticky čehokoliv. Jedná se o klasický bitmapový grafický editor se sadou kreslicích štětců, který používá trochu atypické transparentní plovoucí nástrojové panely, podporuje vrstvy a s původním Painterem má jen málo společného. Stejně jako Autodesk SketchBook Pro či taktéž velmi zajímavá nativní kreslicí aplikace ArtRage je Corel Painter Sketch Pad cílený především do oblasti designu na grafickém zachycení vašich nápadů a představ.

Painter Sketch Pad je stejně jako samotný Painter X k dispozici pro Windows X//Vista i pro Mac OS X, cena editoru je 119 USD.


Corel Painter Sketch Pad 1.0 - prostředí editoru s aktivním requesterem pro výběr barev, známým z Corel Painteru

Kreslíme!

Díky průhledným nástrojovým panelům s volitelnou pozicí můžete v podstatě kreslit po celé ploše obrazovky, aniž byste byli omezeni prostorem zabíraným jednotlivými panely. Nástrojové palety lze jednoduše schovat tahem pera, stejně snadné je i celkové ovládání editoru včetně práce se soubory, odesílání ilustrací e-mailem a navigace pomocí náhledů kreslicí plochy.

Podkladovým materiálem plátna může být celkem dvanáct druhů a typů papíru s různou strukturou a reliéfem. Pro samotné kreslení či skicování nabízí Corel Painter Sketch Pad klasickou propisku, křídu, pero, zvýrazňovač, sprej a dále například samostatné štětce pro kresbu vodovými, olejovými či akrylátovými barvami. Celkem se jedná o 13 kreslicích a efektových štětců, což je ve srovnání s necelou tisícovkou štětců u Corel Painteru zanedbatelné číslo, ke svým účelům ale Painter Sketch Pad stačí.


Corel Painter Sketch Pad 1.0 - horní nástrojový panel s ikonkami pro manipulační a další operace s kresbou


Corel Painter Sketch Pad 1.0 - výběr pozadí pro kreslicí plochu a nastavení jejích rozměrů

Mezi další nástroje patří i nezbytná guma a pomůcky pro ořez obrazu, jeho posuv, zvětšení/zmenšení a manipulaci s výběrem. Pracovat můžete se soubory ve formátech RIFF (nativní formát Corel Painteru), PSD, JPEG, PNG a TIFF.

Při kreslení můžete využívat systém vrstev s malými náhledy, které se hodí například pro stínování objektů, úpravy jejich pozadí či dělení kresby na segmenty. Kvalita jednotlivých kreslicích nástrojů respektive jejich napodobení reálným kreslicím pomůckám je velmi vysoká, zde se viditelně projevuje příbuznost s Corel Painterem.
Corel Painter Sketch Pad 1.0 - panely s nástroji pro kreslení, práci s výběrem, posuvy obrazu, ořez apod.

Poznámky k rychlosti aplikace a závěr

Corel Painter Sketch Pad je zajímavé "kreslítko" pro rychlé skicování různých druhů bitmapových ilustrací, které si z Painteru bere v podstatě jen název. Uvedení Painter Sketch Padu je možná trochu překvapivé i tím, že editor v podstatě konkuruje další odvozenině Painteru, který je balík Painter Essentials, i když ten je zaměřený trochu do jiného oboru. Editor by mohl být dobře využitelný podobně jako Autodesk SketchBook Pro především u notebooků s dotykovým displejem, nebýt ovšem jednoho dost vážného problému, kterým je rychlost aplikace. Všechny kreslicí funkce totiž trpí relativně dlouhou odezvou, na které budou muset autoři Painter Sketch Padu ještě zapracovat. Nevidím totiž žádný důvod, proč by měl být editor při kreslení celkově tak pomalý (je to znát hlavně na průměrně rychlém počítači) jako je jeho současná první verze, což bohužel částečně brání efektivnímu využívání programu.

Zkušební verzi Corel Painter Sketch Padu si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Corel.


Corel Painter Sketch Pad 1.0 - nabídka pro odesílání kresby e-mailem

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: