Co je to metamerie a jak s ní bojovat? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Co je to metamerie a jak s ní bojovat?

13. července 2005, 00.00 | Úskalí tisku barevných, ale i černobílých předloh je mnoho. Jedno z nich je i tzv. metamerie. I když se nám podaří zkalibrovat monitor, nainstalovat ICC profily tiskárny, tak může výsledek zklamat. Proč? Metamerie je pojem označující jev, kdy dvě barvy působí stejně, ale po změně osvětlení má každá jiný odstín. Jinými slovy, barevné podání výtisků závisí na osvětlení ve kterém je pozorujeme.

Úskalí tisku barevných, ale i černobílých předloh je mnoho. Jedno z nich je i tzv. metamerie. I když se nám podaří zkalibrovat monitor, pomocí ICC profilů získat požadovaný výtisk, tak může výsledek zklamat. Proč? Metamerie je pojem označující jev, kdy dvě barvy působí stejně, ale po změně osvětlení má každá jiný odstín. Jinými slovy, barevné podání výtisků závisí na osvětlení, ve kterém je pozorujeme. Proto existují takové věci jako je normované světlo, nebo náhledové lightboxy.

Co je to metamerie
Pokud se dvě barvy pod alespoň jedním typem osvětlení zdají stejné a pod jiným rozdílné, pak se jedná o metamerii. Slovník cizích slov praví: "Metamerie barviv: jev, kdy dvě odstínově stejná vybarvení substrátu s ne zcela identickými barvivy se při změně osvětlení výrazně odliší." Problémem je, že různé kombinace barev mohou produkovat stejný odstín. To se projeví právě při nedokonalém osvětlení. Každé prostředí může mít různé osvětlení, a tím může dojít k rozdílným výsledkům, resp. v různých prostředích se mohou zdát barvy jiné. Odchylky to jsou sice zpravidla jemné, ale citelné. U barevných předloh se můžeme setkat s posunem celého spektra a u černobílých výtisků hrozí zelený, nebo fialový nádech. Rozdíly mohou být nejen mezi barvou jednoho výtisku pod různým osvětlením, ale také mezi výtiskem a monitorem. Liché je tedy obvinit špatné ICC profily. Jak tyto problémy řešit?

Normované světlo
Jak již bylo napsáno, tak vše závisí na osvětlení a problémy nastávají při osvětlení nedokonalém. Takovým osvětlením rozumíme světlo, které je ochuzeno o určitou část viditelného spektra. Světlo s plným spektrem (denní světlo) se jeví jako bílé, a tak hovoříme o teplotě světla. I denní světlo během dne mění svou teplotu v závislosti na počasí a západu/východu slunce. Bylo tedy nutné zvolit jednu teplotu, která bude reprezentovat denní osvětlení. Norma tedy zavedla hodnotu 5 000 stupňů Kelvina.

Náhledové lightboxy
Právě takovou teplotu světla mají náhledové boxy, nebo speciální osvětlovací technika. Řešení problému s osvětlením je několik. Buď můžeme pořídit normované osvětlení pro celé pracoviště, nebo pořídíme náhledový box, což je jednodušší a levnější alternativa. Obě alternativy se opírají o normované zářivky. Náhledový box pak není nic jiného, než stojan a normovaná zářivka s určitou možností ovládání, zejména intenzity. Většinou jsou jejich plochy, kam se umístí zkoumaná předloha, zakryty, aby se nemíchalo světlo zářivky s okolním osvětlením. Speciální osvětlení pro celé pracoviště je záležitost dosti náročná. Musíme pokrýt celý prostor dostatečně silným a rovnoměrným světlem a zajistit, aby z vnějšího prostředí nepronikalo jiné světlo, tzn. zatemnit okna apod.
K dispozici jsou i simulační boxy, kde můžeme přepínat mezi žárovkovým světlem, světlem obyčejné zářivky, normované zářivky apod. Rozsah teplot může být mezi 3 000 a 10 000 stupni Kelvina.

Just Normlicht Color-Match 5000
Do redakce nám k otestování dorazil náhledový box od německé společnosti Just Normlicht, která je svými výrobky v odborných kruzích v ČR poměrně známá. Tento model nabízí normované světlo s teplotou 5 000 K (ISO 3664/ANSI PH 2.30) pro zkoumání odrazivých materiálů s rozměry max 31 x 58 cm. Podobné zařízení lze pořídit i pro prohlížení průhledných předloh. Maximální odchylka je +- 200 K.



Sestavení lightboxu je velmi jednoduché, pouze se přišroubuje stojan. Přístroje se pouze zapojí do elektrické sítě a zapne kolébkovým přepínačem. Pro správné použití je třeba nechat box svítit alespoň 15 minut na plný výkon, aby se eliminovala možnost blikání. Jedinou možnost nastavení je posuvný regulátor intenzity. Bohužel nemáme k dispozici kolorimetr, takže nemůžeme ověřit přesnost teploty barev. Změnou intenzity se lehce teplota změní. Předlohy se mohou položit na lištu ve spodní části, nebo přichytit magnetem. Velikost plochy umožňuje prohlížet dva listy formátu A4 vedle sebe, nebo jeden A3.

Shrnutí
Náhledové lightboxy nám nabízí levnější alternativu pro prohlížení výtisků pod normovaným světlem. Změna celého pracoviště je zpravidla nákladná a lightboxy nabízí poměrně levné řešení. Jeden z nejjednodušších je také právě Just Normlicht Color-Match 5000, který nalezneme na www.dtpobchod.cz za 30 571,- Kč včetně DPH.

::http://www.dtpobchod.cz/default.asp?cls=StoItem&StiId=13814

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: