Cinapsis, míti vše pod rukou - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Cinapsis, míti vše pod rukou

11. února 2010, 00.00 | Říká se, že není potřeba vše umět zpaměti, že je důležité vědět, kde to můžeme najít. Nejsem zcela o tomto tvrzení přesvědčen, kdo něco neví netuší, co že má hledat, neb neví, na co se má vlastně zeptat. Ale pokud víme, co chceme najít, je samozřejmě pravdivé. A pak toto tvrzení můžeme aplikovat také na plugin Cinapsis pro CINEMU 4D, který vyvinulo studio at2, dříve BlackStar solutions.

Není to vlastně Spotlight?
Uživatelé platformy MacOS se možná při čtení následujících řádků budou trochu drbat na hlavě a říkat si, kde já jsem to už viděl. Ano, viděl, to co si dnes budeme popisovat je vlastně Spotlight pro CINEMU 4D. Nejedná se tedy o nějaký zásadní „modelovací“ nástroj, jako o nástroj správy pracovního toku. Nástroj, který dokáže jednak velmi efektně optimalizovat uživatelské rozhraní a také dokáže velmi progresivně prohledávat soubory CINEMY 4D.

Distribuce, verze, autoři, cena a tak dále....
Jak jsme se již zmínili v úvodu, plugin Cinepsis pochází z dílny bývalých BlackStar solutions, kteří se přejmenovali na at2. Stále fungují jejich původní stránky, a tak tento plugin naleznete na http://www.blackstar-solutions.de. Alternativou jsou samozřejmě stránky nové http://www.at2-software.com, i zde je samozřejmě plugin k nalezení. Plugin je k dispozici jak na MacOS, tak na platformu Win, přičemž co se CNEMY 4D týká je zde verze pro R10 a pak R11 a vyšší. Na uvedených stránkách je také omezené demo, manuál a ukázkové video, pro toho kdo by chtěl studovat více.

Cena pluginu je stanovena na 39 EUR, což není úplně málo, ale cena není až tak přemrštěná.

Cinapsis – instalace
Instalace pluginu je zcela standardní, instaluje se do adresáře Plugins CINEMY 4D a vzhledem že se jedná o nástroj komerční, je nutné pro jeho zakoupení klíč, který je závislý na sériovém čísle CINEMY 4D.

Otázkou je, kde plugin po jeho nainstalování najdeme. To není tak snadné. Jedná se totiž trochu o nástroj pro otrlejší, či zkušenější, uživatele a ti, jak známo, používají zkratky. A tak i Cinapsis je nutno zcela od počátku spustit zkratkou. A to ve výchozím stavu zkratkou Alt+F. Pokud již na této zkratce máte nastavený jiný nástroj, je nutné si rovnou pomocí správce Okno > Rozvržení > Správce příkazů nastavit zkratku jinou...

První spuštění
První spuštění možná bude trochu zklamáním. Ale nedejte se mást. Možnosti pluginu jsou velmi široké a mne těší, že jsem mohl také trochu pomoci při jeho tvorbě a že bylo několik mých návrhů implementováno.

Standardně je plugin rozdělen na tři záložky a umístěn je do samostatného okna, které ale lze kdekoliv kotvit. První záložka je Find, následuje Settings a nakonec Find in Files. Z výčtu jmen záložek vyplývá, že systém umí prohledávat také jednotlivé soubory CINEMY 4D a to i takové, které nejsou otevřené.

Find – najít
První záložka je svým způsobem nejdůležitější, a tak se na ni pojďme hned podívat. Okno je rozděleno na dvě části, a textový řádek, vlevo je seznam prohledávaných elementů, vpravo výsledky vyhledávání. V pořadí se střídají zkratky All, Obj, Mat, Sha, Tag, Cmd, Lnk a nakonec Dsc.           

All zatržítko aktivuje automaticky všechny položky levého seznamu vyjma položky Dsc, vyhledáme tedy všechny elementy scény a také programu CINEMA 4D podle zadání v textovém poli, které je nahoře.     

Obj je položka, která aktivuje vyhledávání pouze v objektech, které již ve scéně jsou. V takovém případě systém funguje velmi podobně jako vyhledávání CINEMY 4D se zásadním rozdílem, CINEMA 4D vyhledává podle jména, to tento systém činí také, ale také vyhledává podle typu. Tedy, předpokládejme, že máme objekt anuloidu pojmenovaný kolo a chceme si jej ve velmi složité scéně upravit. Můžeme tedy napsat jak „kolo“, tak „anuloid“. Použijeme asi druhou cestu, neboť si možná již vůbec nepamatujeme, jak jsme objekt pojmenovali. Můžeme si pak jen objekt vybrat a pokračovat v práci.

Mat položka umožňuje vyhledávání v materiálech. Funguje jinak velmi podobně jako v případě položky Obj.

Sha – jinými slovy shader. Nejenom ale shader volumetrický jak by se mohlo zdát, ale také shader obsažený uvnitř nějakého materiálu. A to je opravdu velmi dobrý a hlavně rychlý přístup ke komplexním úpravám. Pokud si nastavíme ještě možnost Dsc (popis) jsou možnosti zobrazení ještě o mnoho širší.

Další položkou je položka Tag – tedy vlastnost. Jedná se o další efektivní systém vyhledávání v rámci vlastností aplikovaných na objektu. Nikoliv ve smyslu vytvoření či aplikace vlastnosti, na to jsou tu jiní...

Cmd umožňuje vykonat příkaz vyvolaný z vyhledávače a to jakýkoliv příkaz CINEMY 4D. Cokoliv, na co si vzpomenete. Mimo to můžeme samozřejmě vyvolávat i různé pluginu, které jsou v systému nainstalované.

Představte si, že je nějaký objekt načten do nějakého světla do záložky Scéna (zahrnout). Jak tento objekt jednoduše najít, když ve složité scéně skoro těžko říci, kde je ono světlo? A hlavně rychle jej najít? V takové případě můžeme použít filtr Lnk – tedy link, odkázání, který tyto vazby a objekty vyhledává.

Poslední položkou je Dsc, tedy description – popis. Vyhledává se tedy v popisu – obsahu, různých parametrů, objektů a podobně. Například poloměr u objektu Anuloid, když jsme jej již zmínili. Aktivujeme tedy parametr Obj, parametr Dsc a výpisem znaků „poloměr“ se najdou všechny objekty scény, které obsahují tento parametr. Výborné, řekl bych. Poklepáním na vybraný parametr se přímo dostaneme do nastavení vybraného objektu, kterému daný parametr patří!

Výběr
Jen abychom to nezamluvili. Ve výčtu samozřejmě můžeme přidávat různé položky do výběru pomocí Ctrl a nebo odebírat stejnou klávesou.

Settings - nastavení
Záložka Settings obsahuje nastavení pluginu (například to zda se má po operaci okno zavřít a nebo ne), možnost prohledávání všech aktuálně otevřených projektů a také nastavení, co se má stát, když v dané kategorii provedeme poklikání na výsledek vyhledávání. Zda chceme objekt vybrat ve Správci objektů (čímž se zobrazí i jeho nastavení ve Správci nastavení), zda jej chceme jen přejmenovat a podobně.

Find in files
To, co si můžeme prohledávat v rámci otevřených scén, můžeme také provádět i v případě dalších uložených souborů. Příjemné přitom je, že jsou zde stále zobrazované i náhledy vyhledaných elementů (například materiálů).

Pro zkoumavé
Mimochodem, pokud by někdo chtěl na základě výběru nějakého elementu vytvořit zcela vlastní akci, může. Jednotlivé akce připravené autory jsou totiž jen soubory c.o.f.f.e.e., které si můžete sami upravit. Naleznete je v adresáři pluginu...

Závěrem
Blackstar solutions, vlastně bychom měli říci at2, vytvořil velmi zajímavý nástroj. Jistě, není nezbytný a žít se bez něj dá, ale zejména u komplexních scén může ušetři již značného času, a pak se vyplatí. Vše je jen otázkou vlastního workflow a případné možnosti jak jej zrychlit. Samotný plugin, sám o sobě, funguje výborně.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: