Catalog a Content Genie: výkonná řešení pro tvorbu katalogů - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Catalog a Content Genie: výkonná řešení pro tvorbu katalogů

sazba

15. září 2004, 00.00 | Hledáte vhodný nástroj pro sazbu katalogů? Produkty společnosti DataBase Publishing
Software lze k uvedenému účelu využívat i zdarma. Co tato řešení nabízejí?

Tvorba katalogů je svébytným publikačním úkolem, který vyžaduje odpovídající softwarové nástroje. Ty nebývají obvykle z nejlacinějších, a to jednak proto, že produkty uvedeného typu musí zvládnout náročné publikování z databází, výrobci pak navíc při kalkulaci ceny vycházejí z vysoké návratnosti uvedeného typu publikování (katalog je obvykle prostředkem zvyšujícím odbyt zboží). Produkty společnosti DataBase Publishing Software, pojmenované jako Catalog Genie a Content Genie, se nicméně (přinejmenším na první pohled) uvedenému tvrzení vymykají, neboť jejich výkonné funkce pro tvorbu a správu katalogů lze využívat zcela zdarma. Co uvedené prostředky nabízí a hlavně, kolik toho doopravdy umí za nulovou pořizovací cenu? Na tyto otázky bychom rádi odpověděli v následující recenzi.

Catalog Genie

Produkt Catalog Genie nabízí uživateli možnost publikování katalogů z databází, pro jejichž tvorbu a údržbu nabízí Genie rovněž odpovídající prostředky. Z technického hlediska zde máme co do činění s řešením, představujícím vlastně nástavbovou aplikaci nad databázovým programem Microsoft Access. Tento produkt nebo odpovídající runtime je zapotřebí k provozu Catalog Genie, což znamená, že Genie funguje pouze na platformě Windows. V rámci Genie lze vytvořit a spravovat jednu nebo více databází produktů, s kterými je možno spojit údaje, jako je cena, rozměry, barva, textový popis, obrázek aj. Produkty lze zařazovat do různých kategorií a členit na různé díly. Pro každý produkt lze stanovit různé ceny v závislosti na zákazníkovi (i jejich přehled je veden v rámci databáze), slevových programech apod.

catgen1f.gif

Prostředí Catalog Genie

Z databází uvedeného typu lze generovat katalogy. Pod tímto pojmem se vlastně rozumí určitá sada nastavení (uložená pro opakované použití), určujících jednak položky, které mají být do katalogu vloženy a dále výsledný vzhled katalogu. Výběr dat je možný na základě různých podmínek, dovolujících do katalogu vybrat například produkty v zadaném cenovém rozsahu či z určité kategorie, pouze nové nebo naopak výprodejové zboží apod., podmínky lze i různě kombinovat. Korektnost výběru je možno kontrolovat s pomocí odpovídajících náhledů. V rámci definice výstupu se dále určují údaje, které mají být uvedeny na obalu katalogu a také v úvodu každé kategorie, způsob formátování položek, ceny a mnoho dalšího.

Konečně je možno generovat výstup, ke kterému Catalog Genie potřebuje QuarkXPress 4.1 a vyšší (s naší instalací demoverze QuarkXPressu 6 ovšem Genie nefungoval, bez problému byla naopak spolupráce s XPressem 4.1 Passport), doplněný o extenzi XTags společnosti Em Software. Pro méně obeznámené čtenáře zde připomeňme, že XTags nabízí podporu vlastního jazyka textových tagů, z jehož výrazů dokáží generovat nejrůznější prvky dokumentů XPressu, přičemž vyjadřovací schopnosti uvedeného prostředku jsou na velmi vysoké úrovni (podporováno je prakticky vše, co XPress dokáže vysázet, ať už zde hovoříme o textu, grafice, layoutu stránky atd.). Catalog Genie tedy provede vygenerování odpovídajícího souboru pro XTags ("obalí" vybraná data potřebnými tagy) a pak s pomocí speciální propojující extenze zajistí jeho automatické vysázení (v takovémto výstupu je možno dále provádět manuální úpravy), případně i okamžité vytištění nebo převod do PDF (přes virtuální tiskový driver - například Adobe PDF v případě Acrobatu).

catgen2f.gif

Nastavení výstupu v Catalog Genie

Catalog Genie by měl za určitých okolností zcela vystačit ke správě i velmi rozsáhlých databázových celků, určených k publikování formou katalogu. (Uvedený vývod podporují případové studie na serveru výrobce.) Vytvořit odpovídající strukturu databáze (do které lze data přebírat nejen z Accessu, ale i jiných ODBC databází, což činí celé řešení výrazně univerzálnějším), naplnit databázi údaji a nastavit příslušné parametry výstupu není samozřejmě úplně snadné, po odladění funguje nicméně celé řešení obvykle plně automatizovaně a i velmi rozsáhlý katalog je možno generovat stiskem několika málo tlačítek. Nelze nicméně přehlédnout poněkud nestandardní rozhraní resp. ovládání produktu (místy působící značně amatérsky), poplatné skutečnosti, že se jedná o databázovou nástavbu.

Na atraktivnosti ovšem Catalogu Genie přidává to, že jej lze pro aplikace, využívající maximálně 5000 základních položek (těžko posoudit, jak velký katalog si lze pod tímto objemem představit) využívat zcela zdarma. (Po stažení a instalaci odpovídajících souborů je zapotřebí registrace u výrobce, jinak zůstane produkt omezen na 50 položek.) Pro náročnější aplikace je pak možno dokoupit licence, jejíž cena činí 4000 USD za podporu každých dalších 5000 položek, maximální cena je takto stanovena na 16000 USD, zpoplatňována je dále i technická podpora produktu. Řešení je možno nasadit i v prostředí Internetu, k tomuto účelu poskytuje výrobce ASP implementaci za cenu 5000 USD.

Content Genie

Rovněž Content Genie dovoluje pro práci s katalogy využít kombinaci databáze-dokument QuarkXPressu. Řešení je přitom opět postaveno na Microsoft Accessu, propojení s QuarkXPressem zajišťuje odpovídající extenze (která byla při našich testech zase kompatibilní pouze s XPressem 4.1 a nikoli 6). Práce s daty je ovšem výrazně odlišná. Na začátku práce s Content Genie je jeden či více existujících dokumentů Xpressu, obsahujících mimo volného obsahu unifikované položky (například seznam cen apod.), sdružených do tzv. booku. Content Genie u těchto dokumentů provede tagování položek, tj. vyznačí informace, jež mají opakovanou povahu. K dispozici jsou přitom dva tagovací mechanismy, označené jako PriceList (tagují se story dokumentu, obsahující informace oddělené tabulátorem) a Ad and Coupon (vyznačují se katalogové položky - rámečky, složené z informací, jako je záhlaví, popis, cena, identifikátor apod.). Způsob tagování je zvláštní směsicí automatického a manuálního postupu, při kterém činí problémy především nutnost přecházet často mezi Content Genie a XPressem.

catgen3f.gif

Tagování obsahu v Content Genie

Poté, co jsou informace v dokumentu tagovány, lze provést jejich propojení s databázemi. To funguje tak, že se dané tagované položce přiřadí odpovídající databázový záznam, definovaný výběrem z ODBC databáze (propojení je dáno jedinečným identifikátorem, kterým může být například číslo zboží apod.). Následně lze provádět oboustranné updatování obsahu (manuální či dávkové), tj. jak z databáze do dokumentu XPressu, tak v opačném směru. Produkt umí automaticky zkontrolovat stav propojení a upozornit uživatele na případné inkonsistence mezi stavem databáze a dokumentu XPressu. Poměrně propracovaný, ale dosti složitý režim schvalování (approval) pak dovoluje u každého dokumentu a jeho položek určit jednak uživatelská práva pro jednotlivé updaty a dále sledovat stav updatů, takže lze v podstatě zamezit tomu, aby byl dokument publikován v podobě, jež by neodpovídala aktuálnímu stavu informací a požadavkům jednotlivých uživatelů systému. Třešinkou na dortu, ovšem v nám dostupné verzi produktu prakticky nezdokumentovaná, je možnost tvorby personalizovaných dokumentů (mail-merge), založená na výše popsaných propojeních.

To, co v našem popisu vypadá poměrně jednoduše, není ovšem v praxi zdaleka tak snadné a jasné. I zkušený uživatel, zběhlý v práci s databázemi, natožpak kreativní pracovník bude mít podle našeho názoru dost práce, než pochopí a adekvátně využije všechny potřebné funkce Content Genie. (Je přitom otázkou, co je dáno už samotnou povahou dané třídy publikačních úloh a co mohl výrobce vyřešit lépe a přehledněji.) Tato skutečnost je každopádně vyvážena faktem, že uvedené řešení je opět k dispozici zdarma a to tentokrát bez jakýchkoli omezení.

Závěrem

Catalog Genie i Compose jsou určitě zajímavými a výkonnými produkty pro tvorbu katalogů. Skutečnost, že je lze užívat zdarma je příjemná. Musíme si ale uvědomit, že zdarma není QuarkXPress, použitý v uvedených produktech jako sázecí engine, podle dokumentace produktu také soudíme, že uživatel musí v případě Genie zakoupit rovněž extenzi XTags (400 USD). Produkty DataBase Publishing Software budou tedy cenově výhodné zejména pro ty pracoviště, které již XPress a případně i zmíněnou extenzi používají. Jak jsme ovšem naznačili výše, nemusí být Genie ani Composer kompatibilní s vyššími verzemi XPressu, což jim, spolu s nestandardním způsobem ovládání, opět poněkud ubírá na hodnotě. Díky své koncepci a výkonnosti nicméně tyto produkty zájemcům o databázové publikování za seznámení určitě stojí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: