CaslonFlow 5: revoluční změny v automatizaci publikačních workflow? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

CaslonFlow 5: revoluční změny v automatizaci publikačních workflow?

automatizace

10. června 2005, 00.00 | Produkt pro automatizaci pre-pressového workflow se v těchto dnech dočkal nové verze. A
nejedná se o kosmetický upgrade, neboť za řešením stojí nyní nová společnost Gradual
Software, jejíž ambice na daném poli jsou nemalé. Čím může CaslonFlow 5 zaujmout i
tuzemské uživatele?

Produkt CaslonFlow patří k zavedeným řešením pro automatizaci pre-pressových, zejména pak PDF workflow. Na Grafice jsme o něm referovali již několikrát, naposledy v recenzi jeho čtvrté verze. V těchto dnech přichází na trh verze pátá, která je v mnoha ohledech přelomová. Kromě vylepšení vlastností se CaslonFlow totiž dočkal i nové marketingové politiky, která je nyní podstatně vstřícnější k uživatelům. Změny jsou do značné míry dány tím, že CaslonFlow i jeho výrobce, společnost CaslonSoft, nyní vlastní nová společnost Gradual Software. Ta má na poli pre-pressových produktů značné ambice, neboť za ní stojí dřívější přední představitelé i nás dobře známé společnosti Enfocus Software. Výraz Gradual v názvu společnosti má vyjadřovat záměr vytvořit postupně řešení, které bude schopno poskytnout výhody automatizace všem účastníkům publikačního workflow. Prvním krokem k tvorbě takovéhoto produktu má být právě nový CaslonFlow, na který se chceme blíže podívat v tomto článku.

Jak CaslonFlow funguje?

Nejprve připomeňme základní vlastnosti daného produktu. Nepůjde nám přitom o recenzi, neboť uživatel má možnost si přečíst naše již zmíněné dřívější články na dané téma, ve kterých základní koncepci CaslonFlow vysvětlujeme skutečně dopodrobna.

Posláním CaslonFlow je zajistit (na platformě Windows 2000 nebo 2003 Server) automatizaci aplikací pomocí tzv. workflow diagramů. Ty názornou grafickou formou umožňují určit způsob přesunů a zpracování souborů s pomocí horkých složek, externích aplikací či specializovaných modulů. Výkonná složka CaslonFlow, tzv. CaslonMover pak zajišťuje provádění jednoho či více těchto diagramů.

caslon5-1f.gif

Prostředí CaslonFlow 5

Pro přesouvání souborů mezi horkými složkami a aplikacemi je využit systém selekce (tzv. propojení), postavený na souborových maskách. Na univerzálnosti uvedenému prostředku přidává možnost kontrolovat přesun pomocí podmínek, dané propojení lze rovněž v diagramu přechodně odstavit. Zpracování obsahu složek pomocí aplikací, začleněných do workflow toku, je možné dvojím způsobem: Prvním je nasazení zabudovaných funkcí dané aplikace pro zpracování horkých složek (například Distiller). Druhým pak použití rozšiřujících modulů, které se dělí na tzv. pluginy (v podstatě samostatné aplikace, dovolující zajistit akce, jako jsou e-mailové či FTP přenosy, komprimaci souborů, optimalizaci chodu aplikací a zařízení aj.) a integratory (dovolují kontrolovat chování vybraných externích aplikací nasazených ve workflow, jako jsou Acrobat, Distiller, PitStop Server, Apago PDF Enhancer či Photoshop). K dispozici jsou pak i prostředky (ScriptEditor, ScriptSuite) pro využití skriptů (Visual Basic, JavaScript).

Možnosti nasazení CaslonFlow v pre-pressových provozech jsou nepřeberné. Typickými úlohami zde mohou být zejména tvorba a preflight PDF dokumentů pro různé podmínky: uživatel jen přesune do odpovídající horké složky postscriptový soubor a následně se již distillace (třeba i vícenásobná, zvlášť pro tisk, zvlášť pro Web atp.), preflight vytvořených souborů i předání RIPu č upload na FTP server provedou samy. K dispozici přitom může být e-mailová notifikace o provedených operacích aj. Na podobné bázi lze postavit komplexní služby pro online příjem či zasílání zakázek, slučování či jiné transformace PDF dokumentů, preflight, výměnu dokumentů mezi pracovišti, automatizované zálohování souborů, čištění počítače od nepotřebných souborů, provádění operací v klidných nočních hodinách (například uploady objemných souborů) a mnoho dalšího. Vše je zajištěno bez nutnosti cokoli programovat - tvorba workflow diagramů je skutečně intuitivní a snadná. Produkt přitom dovoluje využívat přesně ty aplikace, které jsou na daném pracovišti k dispozici, což značně zhodnocuje investice.

caslon5-2f.gif

Diagam pro preflight v PitStopu Professional

Novinky

Jen zdánlivě kosmetickým vylepšením je značně snadná instalace CaslonFlow. Na rozdíl od dřívějška stačí stáhnout jediný soubor (okolo 18 MB) s demoverzí, fungující po 30 dnů jako verze plná, který obsahuje nejen engine systému, ale i všechny moduly, které bylo dříve třeba stahovat či instalovat zvlášť. To tedy znamená, že uživatel může okamžitě zkoušet funkce, jako jsou FTP přenosy, notifikace pomocí e-mailů, optimalizace činnosti více RIPů či Distillerů apod. Zapotřebí nyní není hardwarový dongle, od čehož se odvíjí možnost přímo z prostředí demoverze zaplatit odemčení na verzi plnou.

Prostředí pro návrh diagramů nyní působí mnohem logičtěji a přívětivěji než kdy předtím, součástí dodávky je sada ukázkových diagramů. Tak trochu v intencích toho, co zná uživatel od Enfocus Software, je záměr poskytovat na stránkách výrobce diagramy, skripty a tutorialy, pomáhající při osvojení produktu a prakticky použitelné na pracovištích. (Příslušnou sekci rozhodně doporučujeme k prostudování, neboť nejlépe naznačuje, jak různorodými způsoby lze CaslonFlow využít.)

CaslonFlow 5 nabízí zřejmě jako první nástroj svého druhu automatizační moduly pro aplikace Adobe Creative Suite 2 (CS2). S pomocí CaslonFlow lze nyní předat vybrané aplikaci z CS2 soubory k automatickému zpracování pomocí přiřazeného JavaScriptu. Upravený soubor je pak uložen a dále předán do workflow. Dle našeho názoru se jedná o značně silnou vlastnost, která násobí možnosti nasazení CS2 při skutečně rozmanitých publikačních projektech.

To, co na CaslonFlow 5 rovněž zaujme, je oproti dřívějšku značně nižší cena. Produkt je nyní k dispozici za 1 999 euro včetně všech modulů. Jedná se samozřejmě o stále dosti vysokou investici, v dané třídě řešení jde ale o cenu, kterou si troufáme označit za dumpingovou. (Podle některých výpočtů se jedná o slevu až o 80 procent oproti předchozím verzím.)

caslon5-3f.gif

Příjem a zpracování fotografií v reklamní agentuře

Závěrem

Na poli aplikací pro automatizaci workflow je v dnešní době poměrně živo: vedle velkých řešení (nedávno upgradovaly svá řešení například společnosti Creo či Agfa) se pak, a to je značně potěšitelné, začínají objevovat i taková (jako je námi nedávno recenzovaný Goflow), která jsou dostupná i běžnému uživateli na menším pracovišti. Gradual Software se novými cenovými podmínkami (a podporou CS2) snaží CaslonFlow zpřístupnit právě takovéto uživatelské skupině. Pokud je to skutečně první krok k tomu, jak poskytnout dostupné řešení pro skutečně všestrannou automatizaci napříč publikačním průmyslem a budou tedy následovat kroky další, je na co se těšit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: