Casio Exilim Pro EX-F1: jsem nejrychlejší na světe! - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Casio Exilim Pro EX-F1: jsem nejrychlejší na světe!

9. ledna 2008, 00.00 | Casio uvedlo na právě probíhajícím vegaském veletrhu CES dlouho očekávaný model EVF přístroje - Exilim Pro EX-F1. Tento revoluční aparát je vybaven zcela novým CMOS snímačem, umožňujícím dosahovat dosud nevídaných parametrů v oblasti videa a sériového snímání. Rychlost až 60 snímků v sérii nebo záznam videa s frekvencí až 1 200 snímků za sekundu? Žádný problém!

Společnost Casio představila na CESu velice zajímavý model EVF přístroje řady exilim EX s provokativním označením F1. Paralela s prestižním automobilovým závodem zde není náhodou. Novinka Casio totiž skutku vyniká mezi konkurencí naprosto ojedinělou rychlostí v případě sériového snímání a záznamu videosekvencí - a sice frekvencí snímkování až 60 sn./sek. v plném HD rozlišení, což z něj dělá zajímavého konkurenta též pro oblast videa. Kromě pár dalších zajímavých vychytávek (viz dále) a zjevné koketérie s video-segmentem, představuje "ef-jednička" 6.0 megapixelový EVF fotoaparát s robustním tělem, 12x optickým zoomem a možností záznamu též do RAWu.

Technické parametry
Srdcem Casia EXILIM Pro EX-F1 je nový "high-speed" CMOS snímací čip (úhlopříčka 1/1,8") s LSI procesorem, jejichž kombinace umožňuje jednak ultra rychlé filmování (viz odstavec "video") a dále též možnost fotografování do velikosti 6,0 MPix. Ačkoli v oficiální tiskové zprávě se o tom nehovoří, dle vyjádření Casia je dodavatelem snímacího čipu – který disponuje mimo jiné též stabilizací – společnost Sony (CMOS senzor IMX017CQE). Pomocí tohoto řešení tedy můžeme ukládat snímky v rozlišení 2 816 x 2 112 (standardní formát 4:3), 2 816 x 1 872 (3:2), 2 816 x 1 586 (16:9), 2 304 x 1 728, 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200 a 640 x 480 bodů. Pokud jde o citlivost snímače, tu lze nastavit na ISO 100, 200, 400, 800 a 1 600. Měření expozice probíhá buďto celoplošně-poměrově, se zdůrazněným středem nebo bodově. Rychlost závěrky se v automatickém režimu (a režimu priority clony) pohybuje od 1 s do 1/2000 s, v manuálním režimu (a režimu priority času) je prodleva závěrky od 1/40000 do 60 s. Potěší fakt, že data lze kromě JPEG formátu (Exif 2.2) ukládat také do formátu RAW (DNG). Videosekvence jsou ukládány do MOV formátu se stereo zvukem. Sériové snímání, umožňující záznam až 60 snímků za sekundu, momentálně nemá na poli fotoaparátů konkurenci.
Co se týče optiky, použil zde výrobce širokorozsahový objektiv s ohniskovou vzdáleností 7,8-87,6 (čemuž odpovídá ekvivalent 35mm kinoformátu 36-432mm). Sklo se skládá z 12 členů, řazených do 9 skupin a jeho světelnost je F2,7-4,6. Autofocus pracuje na principu porovnávání kontrastu a kromě plné automatiky pracuje ve třech modech - AF, Macro, Nekonečno (Krajina), lze volit také možnost manuálního ostření. Autofocus pracuje v normálním režimu od cca 40 cm, v režimu makro zaostříme od 5 cm. Konec objektivu je vybaven závitem pro montáž filtrů a předsádek o průměru 62 mm.
Funkce vyvážení bílé barvy disponuje jak automatickou volbou, tak i předdefinovanými možnostmi (těch je zde celkem 6 typů) a nechybí ani možnost manuální kalibrace WB. Funkce blesku disponuje volbami: Auto, Vypnuto, Vynucený blesk, S redukcí červených očí a Externí blesk. Casio Exilim Pro EX-F1 disponuje rozměrnou 2,8" TFT barevnou LCD obrazovkou s rozlišením 230 160 bodů (širokoúhlý displej 959 x 240 bodů). Vedle toho můžete pro fotografování využít též elektronický hledáček s úhlopříčkou 0,2" a rozlišením 201 600 bodů. Fotoaparát je vybaven jak USB slotem, tak i HDMI výstupem (pro připojení k TV), dále hot-shoe paticí (pro připojení externího blesku) a jack výstupem. Data se ukládají na SD karty (podpora vysokorychlostních SDHC zde je samozřejmostí). Při propojení F1 pomocí HDMI kabelu s televizí (kompatibilní s HD formátem) si můžete promítat filmy přímo z fotoaparátu. Rozměry a hmotnost aparátu jsou: 127,7 x 79,6 x 130,1mm a 671g.

Video a zajímavosti
Hlavním tahákem EX-F1 jsou jeho unikátní možnosti v oblasti záznamu videa (potažmo sériového snímání). Přístroj totiž zvládne záznam videosekvencí v plném HD rozlišení 1920 x 1080 bodů (2 MPix) s frekvencí až 60 sn./sek. Ve standardní rychlosti 30 sn./sek. lze natáčet v rozlišení 1280 x 720 a samozřejmě také v běžné velikosti VGA (640 x 480 bodů). Výrobce zašel v tomto směru však ještě dále a v případě dalšího snížení rozlišení a v režimu "High-speed" se rychlost záznamu ještě dramaticky zvyšuje. Tak například s rozlišením 512 x 384 bodů je frekvence 300 sn./sek., při velikost obrázků 432 x 192 bodů dokonce 600 sn./sek. a v nejnižším rozlišení na 336 x 96 bodů, lze pořídit záznam s extrémní frekvencí dokonce 1 200 sn./sek (což je tedy spíše už jen zajímavost). Praktickou pomůcku představuje možnost průběžného snímání a ukládání do bufferu paměti. To oceníte zejména v okamžiku, kdy nestačíte včas stisknout spoušť. Ačkoli reagujete se zpožděním, přesto můžete požadovaný okamžik zaznamenat a uložit (vhodné zejména pro reportážní foto, momentky, snímky dětí, zvířat apod.). Sériové snímání umožňuje frekvenci 5 snímků/sek. v délce trvání maximálně 12 sekund nebo jednorázově záznam až 60 snímků za sekundu v plném rozlišení. Na první pohled nelze také přehlédnout na integrovaném rameni blesku dvojici světelných systémů. Jedno představuje konvenční blesk pracující s frekvencí až 7 snímků za sekundu (maximálně 20 snímků). Druhou možností je systém přisvícení, pracující na principu LED diody (stejný jako se používá například u GSM telefonů) pro záznam videosekvencí, který umožní pracovat, zaznamenáváte-li scény v případě videa rychlostí 10-60 sn./sek.

Závěrem
Casio Exilim EX-F1 je zajímavou alternativou k domácím videokamerám, zároveň však obsahuje všechny důležité parametry typické pro dnešní digitální fotoaparáty (z kategorie EVF), jako je široký rozsah zoomu, robustní tělo (přesto relativně kompaktní provedení), typické ovládání a mnoho fotografických funkcí. V dnešní době, kdy si většina výrobců jde vyšlapanou cestičkou a nikomu se příliš nechce vybočovat ze zajetých kolejí - natož dokonce přijít s nějakým radikálním řešením, se každý pokus o originalitu či nový nápad vysoce cení. Podobné systémy - jako právě EX-F1 - byly až doteď veřejnosti kvůli technické náročnosti a ceně nedostupné a Casio tímto odvážným krokem bezpochyby rozvíří stojaté vody v segmentu foto/video. Řešení je to tedy určitě revoluční a své praktické využití si "ef-jednička" rozhodně najde – pokročilí foto/video amatéři a uživatelé-inovátoři budou nadšeni. Chvályhodné je také to, že není fotoaparát zbytečně předimenzován (MPix, ISO), což je bohužel u výrobců a nových modelů dnes již standardem. Kladem je také koncová cena, která je vzhledem k řešení a možnostem relativně nízká. Nakolik bude tento koncept komerčně úspěšný, ukáže až čas, stejně tak jsme též velice zvědavi, jak si s tak extrémními rychlostmi fotoaparát (respektive nový CMOS snímač a buffer paměť) poradí v praktických testech. Casio Exilim EX-F1 bude na trh uveden během března 2008, jeho cena je momentálně odhadována na 1000 USD (což je dle aktuálního kurzu dolaru v přepočtu necelých 18.000 Kč).

::. Technická specifikace

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Digitální video  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: