Canon ImagePROGRAF W8400 - Velkoformátová tiskárna - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

Canon ImagePROGRAF W8400 - Velkoformátová tiskárna

Canon W6400

30. června 2005, 00.00 | Designová studia, fotolaby, tisková a kopírovací centra i podniková reprografická
oddělení, se mají na co těšit. Pro ně a všechny, kdo využívají velkoformátového tisku, přichází Canon ImagePROGRAF W8400. Nová tiskárna se vyznačuje ergonomickým designem, nízkou hmotností a kompaktními rozměry. Její hlavní devízou jsou vysoce kvalitní tisky bez nežádoucí zrnitosti.

Canon ImagePROGRAF W8400 je novým přírůstkem na trhu do stále se rozrůstající rodinky velkoformátových tiskáren. Jedná se o nástupce modelu Canon W8200. Nový model W8400 zaujme potenciální uživatele především širším barevným prostorem, vysokou rychlostí výstupu s vyšším rozlišením a tím tedy i vyšší kvalitou samotného tisku. Lví podíl na tom má použití nového obrazového procesoru. Maximální fyzické rozlišení tiskárny činí 2 400 x 1 200 dpi a maximální formát tisku v závislosti na minimální době, kterých W8400 dosahuje je formát A0 již za 2,2 minuty. Tisk formátu A1 zvládne W8400 za 1,3 minuty na stránku. Maximální šířka média je 44" – 1117 mm. IP W8400 zvládne tisk až 13 m2 za hodinu v maximálním rozlišení.

Základní specifikace

Canon ImagePROGRAF W8400 má rozměry: 1 642 x 1 075 x 972 mm (Š x V x H) a hmotnost cca 98 kg. Tiskárna zajišťuje stálobarevný tisk a to za pomoci šesti pigmentových inkoustů (Bk/Photo Bk, C, M, Y, PC, PM – 1 zásobník 330 ml), které si kvalitou a gradací barev nezadají s inkousty na bázi barviva. Samotný tisk probíhá pomocí nové 1" - 25,38 mm (1 280 trysek na barvu / 7 680 trysek celkem) tiskové hlavy, která produkuje kapky o velikosti 4pl. Tato technologie zajišťuje produkci kvalitních obrazů bez nežádoucích elementů (v tomto případě zrnitosti tisku). Inovací je použití nového žlutého inkoustu s vysokou sytostí, a dvou vyměnitelných inkoustů černé barvy (lesklý černý a matný černý). Žlutý inkoust dosáhne širšího barevného prostoru a větší barevnou hloubku. Dva druhy černého inkoustu zase umožní tisk na širokou škálu médií. Lesklý inkoust se lépe hodí pro tisk na fotografická - lesklá média, běžně používaná při produkci fotografií, časopisů a plakátů. Matným černým inkoustem pak dosáhneme výrazné, syté černé barvy při tisku na matná média, používaná ve výtvarném umění (při produkci novinových tisků a tisku z aplikací CAD). W8400 zvládne také tisky bez okrajů na celou řadu formátů až po formát A0 a B0. Podávání médií probíhá buďto z role (řezačka je součástí tiskárny) nebo předem nařezané listy. Šířka papíru se pohybuje od 210 – 1 117 mm a tloušťka nejvíce 0,8. Hluk přístroje uvádí výrobce 55 dB při provozu a 35 dB v pohotovostním stavu (maximální hodnoty).

Vybavení

Hlavní rozdíl Canonu IP W8400 oproti svému předchůdci W8200 spočívá v použití nového, mnohem výkonnějšího procesoru (SOC - System of Chip), který dosahuje až čtyřnásobné rychlosti. Zatímco u předešlého typu tiskárny byly využívány dvě oddělené paměti (CPU – imaging processing a ASIC Application Specific Integrated Circuit), u nové W8400 je paměť upgradována do jednotky DDR SDRAM (Double Date Rate SDRAM), což v kombinaci s rychlejším algoritmem procesu výrazně zkracuje dobu zpracování a tím i samotného tisku. Použitelné rozhraní je standardní USB 2.0 High-speed. Volitelné doplňky: 10/100 BaseTX síťová karta, IEEE 1394 karta, rotační řezačka (namísto std. nože), navíjecí jednotka. Standardní funkce, jimiž W8400 disponuje, jsou: odřezávání média, detekce zbývajícího inkoustu, detekce zbývajícího papíru, detekce výšky tiskových hlav, automatické nastavení tiskové hlavy.

Nástroje

Jako každý hardwarový produkt, ani velkoformátová tiskárna se neobejde bez nezbytných pomocníků, kterými je příslušný software. I zde je Canon IP W8400 vybavena velice slušně. Prvním pomocníkem je Poster Artist, díky němuž si snadno vytvoříte jakýkoliv plakát či obrázek (portrét atd.). Tento softwarový nástroj obsahuje mimo jiné rozsáhlou knihovnu pro vytvoření různých druhů tisku, navíc ovládání je velice jednoduché. Poster Artist dále zahrnuje:

 • Šablony pro tvorbu billboardů
 • 1 GB přednastavených složek, širokou kolekci obrazových úprav a ilustrací
 • „Step by step“ postup, jak vytvořit plakát přesně podle přání zákazníka
 • Podporu formátů JPEG, TIFF, bitmap
 • Automatický náhled objektu a nastavení velikosti pro různé formáty tisku
 • Náhled a rychlý převod (s malou kapacitou) do JPEGu, jako například přílohu e-mailu
 • Speciální efekty

Dalším softwarem, pracujícím s tiskárnou IP W8400, je Digital Photo Print Pro, což je vlastně grafický program, umožňující tisk a úpravu jakéhokoliv obrázku a využití mnoha moderních editačních nástrojů. Jako například:

 • Odstranění rudých očí
 • Filtry (odstranění prachu, vyhlazení)
 • Výběr
 • Ořez

Dále můžeme s DPPP vytvářet nebo editovat koláže – jako třeba portréty, svatby, vytvářet fotoalba a podobně. Také umí zpracovávat soubory v RAW formátu (Canon Digital Photo, Adobe Photoshop).

Další SW, spolupracující s Canonem IP W8400, je Photo Print Select, Adobe postcript 3, softwarový RIP s barevnou knihovnou, který má na starost nastavení a hladký průběh tisku. Tento RIP umí vytvořit až 6 individuálních nastavení tiskárny. Dále s ním můžete vypočítávat náklady nebo pracovat s více soubory najednou.
Posledním (nikoli však méně důležitým) je zásuvný modul (Plug-in) pro Adobe Photoshop. Tento modul, pracující v operačním systému Windows a Macintosh, poskytuje možnost přímého 10 bitového barevného převodu dat do tiskárny. Dále řídí přesný poměr barvy v závislosti na právě používaném médiu. Jeho součástí jsou také HDI ovladače, které mají na starost tisk souborů z AutoCAD aplikace.

Na závěr

Canon imagePROGRAF W8400 je další konkurenceschopnou velkoformátovou tiskárnou na trhu. Vzhledem k velké škále funkcí a možností má teoreticky slušnou šanci uspět. Teorie a praxe jsou však dvě naprosto rozdílné věci, takže jak to nakonec dopadne, ukáže až čas a její praktické prověření. Ale také flexibilita výrobců a jejich okamžitá reakce na stále se měnící situaci na trhu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: