Canon Expo Paris 2005 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Canon Expo Paris 2005

Canon Expo

17. října 2005, 00.00 | Počátkem měsíce proběhlo v Paříži tradiční Canon Expo, akce, na které představuje Canon svým partnerům a novinářům jak současné produkty ze svého portfolia, tak zejména připravované novinky a projekty, na kterých pracují jeho vývojáři. Co bylo k vidění?

Jako jeden ze tří českých novinářů jsem měl možnost se letos zúčastnit Canon Expa, které přes svou tradici je u nás velmi málo známé, přestože svým rozsahem a koncepcí převyšuje i třeba AppleExpo. Princip je podobný, představit vybraným klíčovým zákazníkům, partnerům a novinářům své produkty, strategie a vize a to včetně kooperací s třetími výrobci a dodavateli služeb. Canon svou akci pořádá jednou za pět let, což má tu obrovskou výhodu, že každé Canon Expo má dostatek technologií a nových produktů, kterými může zaujmout, právě na rozdíl od AppleExpa, které se dostatkem novinek letos rozhodně pochlubit nemohlo.

Trochu z historie
Zahájení akce nemohlo proběhnout jinak, než v podobě vystoupení prezidenta a CEO společnosti Canon pana Fujio Mitarai. Ten ve svém více jak hodinovém vystoupení shrnul výsledky rozsáhlé restrukturalizace Canonu probíhající od roku 1996, jejímž cílem bylo vytvoření globální společnosti konkurence schopné v dnešním velmi tvrdém konkurenčním prostředí. Od roku 1996 do roku 2000 probíhala první fáze tohoto plánu, jejímž hlavním cílem bylo dostat Canon z nepříznivých finančních výsledků. V roce 1995 společnost hospodařila s obratem 15,5 miliardy EUR a byla zatížena půjčkami ve výši 6,3 miliardy EUR. Tuto ne příliš lichotivou statistiku změnilo zaměření na přesné rozlišování jednotlivých obchodních skupin uvnitř společnosti a jejich oddělené řízení a financování spolu s velmi přísnou finanční politikou zaměřenou na rychlé oddlužení společnosti.
Druhá fáze restrukturalizace probíhající v období 2000 až 2005 se pak zaměřila na změnu produktového portfolia, optimalizaci výroby a zejména na vývoj nových technologií. Od roku 2000 stoupl podíl nových produktů v nabízeném portfoliu v roce 2004 z 44% na skoro 65%. Hlavními produktovými tahouny v tomto období byly digitální fotoaparáty, zejména v čele s řadou IXUS, a digitální tiskové a kopírovací stroje. Výsledkem je zpětinásobení zisku v roce 2004 ve srovnání s rokem 1995 a pokles zadlužení společnosti pod 2% obratu.

Strategie třetí fáze globálního plánu
Canon podobně jako ostatní hráči na poli moderních IT technologií hledá nové segmenty trhu, na kterých se dá očekávat rychlý růst poptávky. Proto pan Mitarai nemohl opomenout dnes tak oblíbené oblasti jako je HD obraz jak už na straně producentů, kde Canon nabízí kamerovou techniku, tak i na straně příjemců, kde Canon připravuje silný nástup na trh plochých HD televizorů. Stejně tak nenechal bez povšimnutí ani oblast správy, sdílení a archivace dokumentů, kde Canon spolu s Microsoftem a Adobe pracuje na novém konceptů manipulace s dokumenty.
Nicméně Canon v rámci třetí fáze svého plánu na budování úspěšné globální korporace hodlá kromě dalšího zefektivňování vlastní výroby a řízení investovat i do oblastí jako je velkokapacitní tisk či medicína. Pro všechny produktové segmenty by pak mělo platit, že se Canon bude soustřeďovat zejména na vlastní vývoj a výrobu všech klíčových technologií bez závislosti na dalších partnerech či výrobcích. Proto například otevřel zcela nové vývojové centrum v Tokiu a investuje nemalé prostředky do vývoje OLED a SED zobrazovacích technologií.
Mimochodem součástí nového plánu je i změna komunikační strategie, takže se od roku 2006 můžeme těšit na nový slogan a image Canonu. Hlavním mottem společnosti by se mělo stát "Vývoj a růst" s cílem stát se stabilním hráčem v TOP100 největších celosvětových společností ve všech ekonomických ukazatelích.

Produktové novinky
V oblasti foto/video představil Canon obrovské množství produktových novinek v nedávné době, takže Canon Expo v tomto segmentu fungovalo spíš jako možnost vidět všechny technologie a produkty po hromadě. V segmentu videokamer Canon již rozšířil svou působnost na všechny segmenty a doplnil svou nabídku o DVD karetu ve spotřebním segmentu a HDV kameru v segmentu profesionálním. O HDV kameře XL H1 s trojicí 1,6MPix CCD čipů a podporou HD 1080i a HD-SDI výstupem budeme jistě psát v samostatném článku.
Zcela novou kategorií produktů, do které hodlá Canon vstoupit spolu s Toshibou, jsou televizní přijímače. S nově vyvinutou technologií S.E.D. hodlá zejména cenově konkurovat dnes již dobře zavedeným technologiím plasma a LCD. První prezentované vzorky se mohly pochlubit viditelně lepším kontrastem i jasem obrazu ve srovnání s LCD panely a zároveň stabilnějším obrazem s nižší spotřebou energie, než má plasma. I nadále samozřejmě bude Canon vyvíjet a nabízet i projekční techniku a to jak v podobě projektorů, tak i projekčních televizorů.
Z dalších novinek, které nejsou zatím na našem trhu příliš známé jako oblasti, ve kterých by Canon aktivně působil, byly k vidění visualizace, medicína či například produkční tiskové stroje. Pod označením imagePress Canon připravuje celou řadu produkčních laserových tiskových strojů, které by mohly být konkurencí zejména vyšším modelům Xeroxu.

Závěr
Canon Expo ukázalo nejen ekonomickou sílu dnešního Canonu v podobě opravdu obrovské až pompézní akce, ale zejména jeho jasnou technologickou vizi. Canon chce omezovat svou závislost na OEM komponentách a soustřeďuje se na vlastní vývoj a výrobu. Jmenujme CMOS snímače, obrazové procesory, displeje či laserový a inkoustový tisk, to všechno jsou klíčové komponenty, které chce Canon produkovat výhradně pod vlastní taktovkou. Uvidíme, s čím se bude moci Canon pochlubit v roce 2010 při příštím Expu, nicméně to, že má našlápnuto, je zřejmé již dnes.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Reportáže  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: