Canon CP-220, levná termotiskárna pro domácí použití - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

Canon CP-220, levná termotiskárna pro domácí použití

tiskarna tiskarny canon

5. srpna 2004, 00.00 | Digitální fotografie lze v domácích podmínkách tisknout na několika typech tiskáren. Mezi nejběžnější patří samozřejmě univerzální inkoustové tiskárny, v poslední době ale začínají být cenově dostupné i jednoúčelové termosublimační tiskárny. Jednou z nich je i nový model Canon CP-220, který umí tisknout snímky až do velikosti 10 x 15 cm a jehož velmi podrobnou recenzi vám nyní nabízíme.

{Základní informace}

Inkoustových tiskáren vhodných i pro tisk fotografií existuje na trhu víc než dost. V těch lepších (a o něco dražších) případech se jedná o tiskárny používající šest inkoustů pro lepší podání barev a zejména pleťových odstínů barev, i s běžnou inkoustovou tiskárnou se čtyřmi inkousty (CMYK) lze však získat velmi slušné fotografie. Nezbytnou podmínkou u všech inkoustových tiskáren je speciální fotografický papír s větší gramáží a spousta spotřebovaného inkoustu. Fotopapír papír má vždy několik vrstev a na omak připomíná plast. Fototiskárna Canon CP-220 patří mezi termosublimační tiskárny (někdy se označují i jako termotransferové), u kterých se na speciální tiskové médium teplem nanáší barva "snímaná" ze speciální fólie. Fólie je obvykle navinuta v plastové kazetě, která se může prodávat i zvlášť je vždy určena k tisku přesně daného počtu fotografií.

Oficiální koncová doporučená cena tiskárny Canon CP-220 je 5 999 Kč včetně DPH. Nevím do jaké míry jsou informace na webu a v EU cenících Canonu aktuální, ale na internetových obchodech lze Canon CP-220 koupit podstatně levněji, a to většinou s rozdílem až několik tisíc Kč! Například poměrně známý Cybex ji momentálně nabízí (k datu 31. 7. 2004) za cca 2 800 Kč bez DPH, tj. cca 3 332 Kč včetně DPH a podobné je to i na mnoha dalších inetových obchodech. Canon nabízí i ještě model CP-330, který se od CP-220 liší možností připojení akumulátoru zajišťujícím dokonalou mobilitu a dále vestavěným infraportem pro bezdrátových tisk z různých mobilních zařízení. Model CP-220 lze používat pouze v blízkosti síťové zásuvky (AC adaptér je součástí dodávky), přes USB kabel tiskárnu napájet nelze. K tiskárně dostanete CD s ovladači pro různé verze Windows a Mac OS, drivery pro jiné operační systémy Canon pokud vím oficiálně nenabízí.

Podrobné technické parametry tiskárny Canon CP-220 si můžete prohlédnout v tabulce na konci tohoto dílu recenze. Tiskárna disponuje rozlišením 300 x 300 dpi a vzhledem ke svým malým rozměrům je schopna tisknout fotografie s maximální šířkou 10 cm. Rozměry samotné tiskárny bez připojeného podavače jsou 170 x 119 x 54,8 mm, hmotnost včetně zásobníku papíru 10 x 15 cm a tiskové kazety je něco málo přes 1 kg.


Canon CP-220 - tiskárna s odděleným (a rozloženým) podavačem papíru


Canon CP-220 - detail vstupního otvoru mechanismu pro podávání papíru


Canon CP-220 - detail otvoru pro kazetu s tiskovou fólií

Podrobnější informace o spotřebním materiálu a potřebných podavačích papíru najdete v závěrečném dílu recenze. Společně s modelem CP-220 dostanete podavač na zřejmě nejčastěji používané snímky 10 x 15 cm a spotřební materiál (papíry + tiskovou fólii) na 5 zkušebních výtisků "pohlednicového" formátu. Součástí tiskárny není žádný USB kabel, který si musíte koupit zvlášť (cena několik desítek korun). Bez USB HUBu lze tisknout i přes čtyřmetrový USB kabel (ověřeno v praxi), takže tiskárna může být připojena i k poměrně vzdálenému počítači. Součástí tiskárny je základní tištěný a podrobný elektronický PDF manuál v mnoha jazycích a samostatný tištěný český překlad průvodní uživatelské příručky.

S fototiskárnami Canon CP-220/CP-330 můžete tisknout i přímo z digitálních fotoaparátů vybavených technologií PictBridge. Jedná se o průmyslovou normu pro přímý tisk fotografií na různých zařízeních (fotoaparáty, videokamery aj.), u kterých se digitálních fotoaparát či jiné obrazové zařízení připojuje na samostatný port USB. Ovládání tisku pak většinou zajišťuje samotné video zařízení vybavené většinou displejem a potřebnými nastavovacími prvky. Zkoušel jsem tisk z digitálního fotoaparátu Canon EOS300D a k výsledku u bezokrajového tisku nelze říci nic víc, než že to funguje zcela spolehlivě a naprosto bez problémů. Specifikace PictBridge byla přijata asociací CIPA (Camera & Imaging Products Association) a oficiálně ji podporují společnosti Canon, Fuji Photo Film, HP, Olympus, Seiko Epson a také společnost SONY pod svým vlastním označením DPS.Canon CP-220 - zasouvání kazety s tiskovou fólií je velmi jednoduché z rozhodně se při něm neušpiníte


Canon CP-220 - typ zasunuté kazety s tiskovou fólií lze identifikovat přes svrchní průhledné šasi tiskárny


Canon CP-220 - dva nezávislé porty USB pro připojení k digitálnímu fotoaparátu (vlevo je USB pro PictBridge) a počítači


Canon CP-220 - perspektiva tiskárny s připojeným zásobníkem papíru


Canon CP-220 - tiskárna s připojeným zásobníkem papíru (pohled shora)

Canon CP-220 - oficiální technické parametry
Tiskový systém:  Sublimační tisk s termálním přenosem
(plně barevný tisk s povrchovým ochranným filmem)
Rozlišení:  300 x 300 dpi
Gradace:  256 úrovní na barvu (24-bitová barevná hloubka)
Barvy:  Žlutá, purpurová, azurová + čirá vrstva povrchové ochrany
Papír:  Speciální standardní papír 10 x 15 cm, pro širokoúhlý tisk 10x20 cm
Speciální papír velikosti L (vyžaduje volitelný zásobník)
Speciální papír velikosti standardní karty
Speciální papír - štítky se zadní lepicí vrstvou
Speciální papír - samolepky
Systém podávání:  Automatické podávání ze zásobníku papíru
Výstup papírů:  Automatické vysouvání papíru nad zásobník
Režimy tisku:  Standardní tisk (s okraji/bez okrajů)
Násobný tisk (vyžaduje papír - samolepky, 8 tisků stejného snímku na jeden list papíru)
Metoda tisku 
Přímý tisk z fotoaparátu: 
Z počítače: 
1) Přímý tisk Canon
2) Připraveno pro PictBridge
Ano, standardní kabel USB, software ovladače na CD
Velikost tisku:
Standardní tisky 10 x 15 cm 

Standardní tisky velikosti L 

Tisky na papír velikosti
standardní karty/štítky 

Násobné tisky (samolepky) 

Bez okraje: 148 x 100 mm
S okrajem: 121,9 x 91,4 mm, 100x200 mm
Bez okraje: 119 x 89 mm,
s okrajem: 105,3 x 79,2 mm
Bez okraje: 86 x 54 mm,
s okrajem: 66,6 x 50 mm
8 tisků na list: 22 x 17,3 mm
Rychlost tisku:
Standardní tisky 10 x 15 cm 
Široké tisky 10 x20 cm 
Standardní tisky velikosti L 
Tisky na papír velikosti  standardní karty/štítky 
Násobné tisky (samolepky) 

Bez okraje i s okrajem: přibl. 85 s
Bez okraje i s okrajem: přibl. 106 s
Bez okraje: přibl. 70 s, s okrajem: přibl. 70 s

Bez okraje: přibl. 40 s, s okrajem: přibl. 40 s
Násobný 8x: přibl. 40 s
Přenos dat:  Způsobilost USB
Připojení rozhraní:  Kabel USB, na tiskárně jsou porty typu A a B
Provozní prostředí:  5 až 40 0C, relativní vlhkost 20 až 80 %
Napájení:  Síťové napájení: Stejnosměrné 24 V (s napájecím adaptérem AC 100-240 V 50/60 Hz)
Adaptér napájení z autobaterie (volitelný): 24 V ss
Spotřeba energie:  50 W nebo méně (pohotovostní stav: 4 W nebo méně)
Rozměry:  170,0 (š) x 54,8 (v) x 119,0 (h) mm
Hmotnost:  820 g (bez zásobníku papíru a inkoustové kazety)

[-more-]{Princip, průběh a kvalita tisku + dodávaný software}

Canon CP-220 je termosublimační tiskárna s pevnou hlavou (platí pro všechny termosublimační/ termotransferové tiskárny) a tiskárnou tedy projíždí pouze samotné tiskové médium. Barvy se působením tepla postupně odpařují z tiskové fólie a nanáší se na speciální tepelně odolný papír. Papír tedy během tisku defacto absorbuje plynný inkoust původně nanesený v tuhé formě na tiskové fólii. Každý papír projede tiskárnou několikrát, v případě Canon CP-220/CP-330 se jedná o čtyři hlavní průchody. V prvním kroku si tiskárna jen "vcucne" papír, který se do zásobníku vkládá lesklou stranou nahoru. Při dalších třech průchodech se postupně tisknou odstíny žluté, purpurové a azurové barvy, při finálním čtvrtém průchodu se pak nanese speciální krycí vrstva částečně odolná vůči vlhkosti a především vůči UV záření. Celý tiskový proces trvá u CP-220 u snímků s velikostí 10 x 15 cm zhruba 90 s včetně vsunutí papíru do tiskárny (cca 3-5 s od zahájení tisku). Hotové snímky jsou barevně stálé a do jisté míry by měly být také vodovzdorné.

Termosublimační technologie efektivně řeší známé a i u některých kvalitnějších inkoustových tiskáren se občas vyskytující proužkování vznikající "rozhrkanou" či špatně seřízenou tiskovou hlavou. Stejně jako každá jiná, také termosublimační technologie má však své nedostatky, které jsou zvlášť zřejmé u přenosných fototiskáren. Největším nepřítelem tiskového média a fólie jsou totiž prachové částice a jiné případné nečistoty, které se zcela spolehlivě uchytí a teplem zafixují do tištěné fotografie. Uzavřený vstupní podavač u CP-220/CP-330 sice papíry před prachem poměr dobře chrání, u místa za tiskárnou (kam si tiskárna papír posouvá) ale už žádný podavač není a tak doporučuji plochu za tiskárnou před každým občasným tiskem pečlivě otřít a totéž důrazně provést u svrchní strany podavače papíru. Těch pár sekund na otření prachu totiž může ušetřit dost peněz u případných pokažených snímků s vlisovanými nečistotami. Po skončení tisku lze vřele doporučit zásobník papíru vyjmout a uzavřít jeho vstup v tiskárně. Dalším pravidlem je před tiskem či při vkládání papírů do zásobníku zásadně nesahat na lesklou stranu papírů, které lze celkem pohodlně uchopit (vzhledem k jejich gramáži i jednotlivě) z jejich boční strany a umístit do zásobníku.

Canon CP-220 - několik fází tiskového procesu

Z dodávaného software je pochopitelně nejdůležitější ovladač, který se u Windows XP z CDčka téměř sám nainstaluje po připojení tiskárny k počítači. Ovladače (zatím) nejsou v češtině, vzhledem k velmi jednoduchým možnostem parametrů tisku to ale myslím vůbec nevadí. Na screenshotech jsou jednotlivé sekce ovladače. V originálním tiskovém requesteru Windows (verzi pro Mac OS jsem nezkoušel) jsou k dispozici základní volby pro výběr velikosti papíru a orientaci tisku, nic dalšího nastavit nelze a zdrojem papíru je vždy jeden z možných zásobníků/podavačů papíru. V samotných ovladačích pro Canon CP-220 najdete opět volbu velikosti tiskového média a orientaci tisku. Můžete si zde také v případě potřeby vypnout bezokrajový tisk (standardně je zapnutý) a navolit počet kopií. Druhá sekce ovladačů slouží k úpravám před finálním tiskem barev. K dispozici máte nastavení saturace a RGB složek, nastavit můžete i hodnoty pro jas a kontrast. Škoda, že ovladače neumožňují nastavení gamma korekcí, které by zřejmě řada uživatelů ocenila víc než možnost ladění jednotlivých RGB složek a odděleného jasu a kontrastu. Ve třetí a poslední sekci ovladačů si můžete vypnout zobrazování informačních hlášení o dokončení tisku apod. U programů s vlastním tiskovým requesterem nemusí být dostupné všechny volby jako u jiných tiskáren. Formát 10 x 15 cm je ve skutečnosti o malinko menší, reálná využitelná plocha fotografie (tj. do krajů perforace papíru) je 100 x 148 mm, podobně je na tom formát L size s přesnými rozměry 89 x 119 mm.

Ostatní software přidávaný k tiskárně souvisí především s digitálním fotoaparáty a proto se o něm zmíním jen velmi stručně. Jedná se například o známý manager fotografií Canon ZoomBrowser EX 4.6, software pro sestavování panoramatických fotografií Canon PhotoStitch 3.1, Canon PhotoRecord 2.1 pro pořizování a úpravu fotoalb a různé jiné doplňkové utility pro používání digitálních fotoaparátů Canon jako je například konverze RAW snímků, software pro RemoteCapture funkce apod.

Kvalitu tisku bych si dovolil celkově označit jako výbornou. I přes relativně malé tiskové rozlišení jen 300 x 300 dpi se díky úplnému spojení jednotlivých barev u Canon CP-220 (opět platí pro všechny termosublimační/ termotransferové tiskárny) nevyskytují žádné rastry ani jednotlivé body jako by tomu zřejmě nevyhnutelně bylo u inkoustové tiskárny se stejným či o něco vyšším rozlišením. Lesklý povrch spotřebních materiálů (viz další díl recenze) nedosahuje takového stupně lesku jako fotografie z profesionálních fotolabů, pro běžné použití ale bohatě stačí. Tisknutá či spíše "napařovaná" paleta barev lehce utíká směrem do modré a při tisku z počítače tak neupravené fotografie působí trochu "studeným" dojmem. Při nulových hodnotách v ovladačích jsou snímky navíc o něco tmavší než výstup z inkoustových tiskáren, u výstupu pořízeného přímo z digitálního fotoaparátu Canon byl však daný snímek přibližně srovnatelný.

Měl jsem opět možnost srovnávat s výstupem z Canon i965 (testy pro jistotu se 6 Mpix snímky), která tiskne neupravené snímky s viditelně "teplejšími" odstíny než termotiskárna Canon CP-220, což je ale dáno nejen samotnou tiskovou technologií s použitím šesti oddělených inkoustů a vysokým dpi, ale pochopitelně i případným nastavením ovladačů. Snímky lze pochopitelně snadno upravit v libovolném grafickém editoru a vzhledem k možnosti přidání jasu přímo v ovladačích lze původní o něco tmavší snímky doladit podle vašich představ už při druhém či třetím výtisku a nastavení zachovat pro většinu dalších tiskových úloh. Přesnost soutisku barev je u nové tiskárny samozřejmě perfektní, kvalitu mechanických částí a mechanismu pro posuv papíru však ověří až čas.

Ke kvalitě tisku mám ještě jednu obecnou poznámku týkající se snímků ze starších či levnějších digitálních fotoaparátů. U formátu L size není menší rozlišení fotografií (typicky u 2 Mpix a méně) vytištěných na CP-220/CP-330 vůbec znát, 1,3 Mpix foťáky jsou na tom pochopitelně o dost hůř. Při vizuálním porovnání vytištěných 2 Mpix snímků ve formátu 9 x 12 cm a 10 x 15 cm je ovšem někdy patrné, že 2 Mpix je pro CP-220/CP-330 a formát 10 x 15 cm z hlediska maximální možné kvality výtisku už skoro na hranici použitelnosti a i drobné ořezy či výřezy u 2 Mpix fotografií téměř nepřichází v úvahu.

Fotku navíc oříznout musíte, neboť všechny běžné digitální fotoaparáty obvykle podporují pouze rozlišení s poměrem stran 4:3, který je pochopitelně pro fotky velikosti 10 x 15 cm nutný nechat automaticky nebo manuálně upravit. U digitálních fotoaparátů s rozlišením od 3 Mpix výš je pak (vzhledem k rozlišení tiskárny 300 x 300 dpi) u fotek 10 x 15 cm vše v naprostém pořádku a můžete si dovolit i nějaký ten výřez detailů a samozřejmě i výraznější ořez celé fotografie.


Canon CP-220 - rychlý výběr formátu papíru a orientace snímku přímo v tiskovém dialogu Windows


Canon CP-220 - první sekce ovladače pro tiskárnu (aktivace bezokrajového tisku, nastavení počtu kopií, orientace tištěných fotografie a volba formátu papíru)


Canon CP-220 - nabídka barvových korekcí snímku před zahájením tisku


Canon CP-220 - tiskový dialog Adobe Photoshopu při volbě "Tisk s náhledem"

[-more-]{Spotřební materiál, podavače papíru, tiskové náklady a závěr}

Cena spotřebního materiálu je na rozdíl od inkoustových a laserových tiskáren defacto neměnná, záleží pouze na tom, jakou cenu nabízí daný distributor, neboř recyklade tiskových fólií pochopitelně není možná. Obecně opět platí, že na inetových obchodech jsou tiskové materiály o něco levnější (ano, vím že je to dost hloupá poznámka, ale každá koruna myslím hraje u výsledné fotky svou roli). Tiskové materiály pro termosublimační tiskárny značky Canon vyrábí pouze Canon a nevím o žádné jiné firmě, která by měla v nabídce tiskové fólie a papíry pro jakoukoliv z tiskáren Canon řady CP-xxx. Balení vždy obsahuje sadu papírů a kazetu s fólií, která je určena pro přesně daný počet výtisků.

Canon na našem trhu nabízí tři druhy papírů + fólií pro tisk štítků, vizitek a samolepek a další tři druhy papírů pro tisk fotografií. Jejich přehled najdete v následující tabulce včetně počtu kusů a doporučených koncových cen (včetně DPH). Na každý formát je zapotřebí jiný podavač papíru, který opět prodává pouze Canon. Ceny jednotlivých podavačů naštěstí nejsou nijak přehnaně vysoké (je to vlastně jen kus plastu), například podavač pro papíry KL36IP (L size) stojí cca 420 Kč vč. DPH. Tiskárna má vlastní detekční mechanismus, který rozpozná jednotlivé typy zásobníků/podavačů papíru a tak ji nelze nijak ošálit například usazením papíru velikosti L ke straně zásobníku pro papíry velikosti10 x 15 cm, tisk pak jednoduše neproběhne. Proč jsou papíry + fólie velikosti L size (cca 9 x 12 cm ) o tolik dražší než spotřební materiál pro snímky formátu 10 x 15 cm opravdu netuším, je to zřejmě jeden z trochu podivných reliktů společnosti Canon a její cenové politiky.

KP36IP (10 x 15 cm) 36 ks 406 Kč
KL36IP (L size) 36 ks 477 Kč
KC36IP (Card size) 36 ks 422 Kč
KC18IL (Label) 18 ks 422 Kč
KC18IF (Full sized label) 18 ks 422 Kč
KW24IP (10 x 20 cm) 24 ks (jen pro CP220/330) 422 Kč

Uvedený spotřební materiál lze použít v tiskárnách Canon CP-100, CP-200, CP-300, CP-220 a CP-330, širokoúhlé fotografie KW24IP jsou určeny pouze pro tiskárny CP-220 a CP-330. V zahraničí prodává Canon ještě balení KP108IP (cena podle jednotlivých obchodů cca 40-50 USD), které obsahuje tiskové materiály pro 108 fotografií formátu 10 x 15 cm, na našem trhu jsem ale takové balení v žádném kamenném ani internetovém obchodě zatím neviděl. U všech tiskových materiálů se jedná o lesklé papíry, žádný matný nebo pololesklý papír pokud vím Canon pro CP-220/CP-330 nenabízí. Na zažehlovací nebo průhledné fólie nebo něco podobného pochopitelně u Canon CP-220/CP-330 rovnou zapomeňte.


Canon CP-220 - kompletní balení spotřebního materiálu KP36IP pro fotografie pohlednicového formátu 10 x 15 cm

Při tisku na širokoúhlý formát 10 x 20 cm zůstává několik centimetrů od pravého okraje volných, tato plocha je určena pro případné vepsání ručních poznámek a kratších textů. Pro běžné fotografie jsou určeny formáty 10 x 15 cm a L size, což je velikost cca 9 x 12 cm. Každý z typů papírů má na bočních okrajích cca 1,5 cm volného místa s vyznačenou jemnou perforací. Okraje používá podavač papíru a po vytištění fotky se jednoduše odtrhnou. Tiskárna tiskne mírně přes okraje perforace, takže tisk je opravdu kompletně bezokrajový. "Pohlednicový" formát 10 x 15 cm je klasická pohlednice, takže po vytištění fotky a odtržení perforovaných okrajů stačí nalepit známku, nadepsat adresu + nějaké ty nezbytné věci kolem a přemístit fotku do poštovní schránky :-).


Canon CP-220 - hotové fotky 10 x 15 cm s odtrženými bočními okraji

Náklady na tisk lze vzhledem k pevně daným cenám a nutnosti používat originální tiskové kazety a papír spočítat zcela přesně, nebudu samozřejmě brát v úvahu cenu samotné tiskárny. Při oficiální koncové ceně papírů + fólií pro fotky 10 x 15 cm (KP36IP) vyjde jedna fotografie na cca 11,28 Kč včetně DPH. Na internetových obchodech se spotřební materiál KP36IP prodává za ceny od cca 370 Kč výš vč. DPH, v tom nejlevnějším případě tedy jedna fotka vyjde na zhruba 10,28 vč. DPH. Máte-li možnost koupit tiskové materiály na firmu, která je plátcem DPH a můžete si je dát do firemních nákladů, vyjde vás jedna fotografie na cca 8,32 Kč bez DPH. Je to samozřejmě většinou stále o něco víc, než byste zaplatili v digitálním fotolabu (podle typu obchodu/fotolabu cca 5 až 10 Kč), na druhou stranu máte fotku či fotky k dispozici téměř okamžitě a můžete si případně sami upravit jejich barvy, jas, kontrast apod. Při tisku několika desítek nebo dokonce několika set fotografií je pochopitelně nesrovnatelně ekonomičtější nechat snímky udělat v minilabu, kde se jejich cena v současné době pohybuje od cca 4,90 Kč nahoru, obvykle však při zakázce od cca 100 kusů výš.

Srovnání nákladů na tisk fotografií pořízených na běžných inkoustových tiskárnách vychází pro Canon CP-220 poměrně příznivě, fotopapír je vždy součástí daného typu spotřebního materiálu a nemusíte ho kupovat samostatně. Samostatné srovnání s inkoustovými a laserovými tiskárnami si můžete udělat sami například na webu Tiskové náklady. Například cena jedné fotografie 10 x 15 cm pořízené na velmi kvalitní inkoustové tiskárně Canon i965 vyjde při používání originálních inkoustů a fotopapíru GP401 na zhruba 10,30 vč. DPH, u špičkového fotopapíru PR-101S s trvanlivou krycí vrstvou je to pak zhruba 17 Kč včetně DPH. Náklady u inkoustových tiskáren lze samozřejmě snížit používáním"méně značkových" fotopapírů a doplňováním inkoustů pomocí různých refill kitů (což výrobci tiskáren vyloženě nesnáší :-) a důsledkem je obvykle ztráta záruky na danou značku tiskárny). Nic podobného bohužel u Canonu CP-220 a prakticky všech dalších termotransferových/termosublimačních tiskáren praktikovat nelze.

Závěrem už jen stručně. Canon CP-220 je malá a tudíž snadno přenosná termosublimační fototiskárna určená pro občasný tisk několika či několik desítek fotografií. Na rozdíl od inkoustových tiskáren se vzhledem k použité tiskové technologii (žádné trysky) nemusí tisková hlava čistit a tím plýtvat drahocenný inkoust jako je tomu u všech inkoustových tiskáren. Tisková hlava s termoprvky pochopitelně nemůže zaschnout a také výměna/doplnění tiskových materiálů v podobě kazety s fólií je zcela čistá a bezproblémová práce. Kvalita tisku je u CP-220 podle mého názoru srovnatelná s lepšími inkoustovými tiskárnami umožňujícími fotografický tisk. Nevýhody a omezení CP-220 jsou předem dané její konstrukcí - tisk pouze do velikosti formátu 10 x 15 cm (případně širokoúhlé pohlednice formátu 10 x 20 cm), nutnost kupovat pouze originální spotřební materiál a tisknout pouze na lesklé papíry. Nebudu-li brát v potaz poněkud nesmyslně vysokou oficiální cenu tiskárny, je cena Canon CP-220 na různých inetových obchodech (cca 3 000 Kč bez DPH) myslím celkem příznivá a v současné době se tak zřejmě jedná o jedno z cenově nejzajímavějších termosublimačních řešení pro tisk fotografií, navíc s akceptovatelnými náklady na jednu fotografii formátu 10 x 15 cm.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: