Bitové kreslení s novým tabletem Graphire 3 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Bitové kreslení s novým tabletem Graphire 3

graphire 3

5. března 2004, 00.00 | V počátcích byl tablet jen elektromagnetickou "tužkou" upevněnou na drátu, kterou se pojíždělo po desce. To je dnes samozřejmě dřevní minulostí a moderní tablety disponují jak vysokým rozlišením, tak perem bez jakéhokoliv spojení s pracovní plochou. Lze tedy ještě něco vůbec vylepšovat? Wacom Graphire 3 ukazuje, že novinek může být řada.

Jak to vlastně bylo?
V počátcích byl tablet jen elektromagnetickou "tužkou" upevněnou na drátu, kterou se pojíždělo po desce. Práce s tímto zařízením, mimochodem ještě dnes je občas k vidění, byla v prvních "euforických" chvílích velice namáhavá, protože ruka, která je zvyklá být položená na myši najednou musela něco držet a navíc jí překážel drát, spojující pero s pracovní deskou. Jistě všichni chápete, že pracovat s takovým zařízením nebylo "to pravé ořechové". Proto se výrobci zamysleli a vytvořili tablet, u kterého nebylo pero nijak spojeno s pracovní plochou a nic tak nebránilo volnému pohybu. Jeden z prvních skutečně propracovaných tabletů přinesla na trh firma Wacom, která se od té doby stala jakýmsi synonymem těchto polohovacích zařízení.
Nejnovějším produktem této "tabletové značky" je Graphire 3, tablet, určený především pro domácí uživatele a všechny ty, kdo mají trochu "hlouběji" do kapsy..

Graphire3
Už na první pohled se "trojka" odlišuje od svého předchůdce, přibyl jakýsi úchyt pro pero na horní straně tabletu, (který je mimochodem velice užitečný, protože nemusíte neustále hledat pero po stole) a také celková plocha (ne plocha aktivní) tabletu je o chloupek větší. Barevnost zůstala stejná, i nejnovější Graphire dostal slušivý tmavě fialový kabát, který na pracovním stole příjemně potlačuje nudnou počítačovou šeď. Stojánek, který je možné používat pro odstavení pera je u verze 3 z průhledného plastu, což může občas zapříčinit, že ho nebudete moci najít.

My tři králové…
Graphire3 je dodávám ve třech různých modifikacích, které by měly pomoci případným zájemcům usnadnit volbu. První nese název "Classic" a disponuje aktivní plochou velikosti A6 (12,8 x 9,3 cm). V základním vybavení obsahuje pero a tabletovou myš. Abych řekl pravdu, za dobu svého působení v grafickém světě jsem ještě nepoznal nikoho, kdo by s přiloženou myší pracoval. Každý kdo tablet obsahující myš vlastní používá pouze pero s "gumou" a kolébkovým tlačítkem a myš Wacom v poklidu odpočívá na dně šuplíku, případně krabice. Myslím, že by pracovníkům firmy Wacom stálo za to zamyslet se, zda vyrábění něčeho, co nikdo vlastně nechce má cenu…
Druhá modifikace tabletu Graphire nese název "studio" a místo zmíněné "myší zbytečnosti" obsahuje několik grafických programů a pomocníků. Photoshop Elements pro úpravu bitmapových obrázků, Pinacle Studio pro střih a editaci videa, ACDSee pro archivaci a organizaci obrázků a nakonec PenPalete obsahující PlugIn filtry pro Photoshop. Bohužel jen čtyři z nich jsou kompletní, zbytek je pouze v demo verzích. Třetím a podle mého názoru nejlepším modelem z řady Graphire3 je "nejplnější" verze "Studio XL". Ta obsahuje tablet formátu A5 (aktivní plocha 21 x 15,2 cm), pero a (bohužel) myš. Výhodou modifikace "Studio XL" je poměrně velká plocha tabletu - koneckonců formát A5 je absolutně nejpoužívanější.

Navýšené rozlišení
Oproti předchůdci Graphire2 obdržela "trojka" do vínku dvojnásobné rozlišení, tedy celkem 2000 dpi, což je rozhodně dost na precizní a pečlivou práci v grafických editorech. Hodnota přítlaku zůstala stejná jako u modelu 2, tedy 512 stupňů, což se někomu může zdát málo - přeci jen Intuos2 má 1024 stupňů přítlaku (a rozlišení 2540 dpi), ale přiznám se, že ač jsem přeskakoval z jednoho tabletu (Intuos2) na druhý (Graphire3), rozdíl v citlivosti jsem prakticky nepoznal. Přítlak pera je možné nastavovat v ovládacích panelech podle toho, jak má grafik "těžkou" ruku, nebo jak moc chce pracovat "citlivě".





Pero jen jedno (a pípá…)
K tabletům (všem modifikacím) je přiloženo pero s hrotem na jedné straně, "gumou" na straně opačné a kolébkovým tlačítkem, které je možné programovat pro různé funkce, například pro "dvojklik" nebo pro jiný povel z menu. Co mne zamrzelo u Graphire3 byl fakt, že k tabletu není možné dokoupit jiné pero, jako je tomu například u Intuos2, kde je možné dovybavit tablet celou škálou per, od "aibrushe" až po klasickou "propisku", která ale funguje i jako pero tabletu. Zajímavou funkcí je možnost ozvučení pera, kdy se při každém "doteku" pera ozve jakési pípnutí. Nevím, jak moc jste při práci shovívaví vůči okolním zvukům. Já si o sobě myslím, že snesu poměrně dost, nicméně po deseti minutách práce s ozvučením jsem byl zralý na skotské střiky… Ne, skutečně si nemyslím, že ozvučení pera je dobrý nápad.

Práce s tabletem
Vzhledem k tomu, že mám za sebou již nějaký ten rok (asi 7) práce s tablety, odpadl u mě nepříjemný "zvykací proces", kdy po navyknuté práci s myší uchopíte poprvé pero a zjistíte, že si kurzor myši jezdí jak se mu zachce. Při pokusu o přetažení souboru či adresáře se velice pravděpodobně stane, že umístíte soubor úplně jinam něž chcete. Po určité době však zjistíte, že práce s tabletem je naprosto přirozená, mnohem přirozenější než práce s myší pouze s tím, že malujete a kreslíte "po stole", ale očima sledujete monitor.
Tablet reaguje velice pohotově a spolehlivě, práce s ním je příjemná a pohodlná, zejména s přihlédnutím právě na jeho velikost - nebo spíš "malost" - není nutné prakticky zvedat loket ze stolu. K tabletu jsou dodávány ovladače pro PC i pro Macintosh a v obou systémech funguje tablet naprosto bezchybně.

Závěr
Myslím, že závěr v tomto případě není nutné psát. Z předchozích řádků je zcela jasné, že tablet Wacom Graphire3 je zařízení, které bych rozhodně doporučil každému, kdo to s počítačovou grafikou myslí jen trochu vážně. Jeho cena je výrazně nižší než u modelu Intuos2 (od 3650 za verzi "Classic" až po 9750 za "Studio XL", ale práci udělá prakticky stejnou a zejména model "Studio XL" je možné plně srovnávat s vyšší řadou Intuos2. Nicméně pro ty, kdo potřebují kreslit a retušovat jen občas zcela postačí model "Classic".

Poznámka:
Jediné, co bych možná vzkázal tvůrcům je myšlenka na vytvoření jakéhosi "širokoúhlého tabletu". Já osobně totiž pracuji na dvou monitorech, a pokud chci používat jeden monitor jako pracovní a jeden pro palety, plocha tabletu je poměrně stísněná, nehledě na to, že proporce není možné zachovat. Co kdyby se firma Wacom zamyslela a místo absolutně zbytečných a nepoužívaných myší dodávala například tablety s poměrem stran 3:1. Pak by tablet obsáhl oba monitory a práce by se stala vysloveně luxusní…

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: