Barevný tisk: zásadní technologie in-house publikování? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Barevný tisk: zásadní technologie in-house publikování?

Trendy

2. února 2005, 00.00 | V kancelářích, podnicích a organizacích se barevný tisk stává stále významnější
publikační metodou. Jaké jsou současnost a odhadovaná budoucnost zařízení, tisknoucích
barevně, v uvedených oblastech? To se nedávno pokusila odhadnout analytická společnost
CAP Ventures, jejíž postřehy vám přinášíme v tomto článku.

Svépomocný, jinak též in-house tisk, se stává stále významnější publikační metodou v nejrůznějších provozech, zařaditelných do třídy enterprise (kanceláře, podniky, organizace apod.). Příslušná tisková zařízení i k nim přináležící technologie se přitom neustále zkvalitňují, ať už zde hovoříme o stolních tiskárnách různých typů (inkoust, laser), kopírkách, multifunkčních zařízeních či digitálních tiskových strojích.

Sledování trendů v uvedené oblasti je rozhodně užitečné, a to nejen pro uživatele či poskytovatele příslušných řešení. Klasické polygrafické subjekty (tedy zejména komerční tiskárny a rovněž také například pre-pressová studia, print- či copy-shopy apod.), mohou takto nejen odhadnout, jak velkou konkurenci pro ně uvedená publikační metoda znamená či bude znamenat, ale také, což je důležitější, na těchto zjištěních postavit své další výrobní strategie.

Nedávno byl takto zveřejněn materiál, poskytující vysoce zajímavé informace, týkající se vývoje barevného tisku v uvedené oblasti, a to v případě západní Evropy. Uvedeným materiálem je prezentace dobře známé analytické společnosti CAP Ventures, přednesená na výstavě PaperWorld 2005. O zprostředkování a komentář nejzajímavějších sdělení z této prezentace se pokoušíme v našem článku.

Vývoj na poli zařízení

Zařízení, umožňující barevný tisk (stolní tiskárny, kopírky, faxy), převládla (co do instalací v západní Evropě) poprvé nad obdobnými přístroji pro tisk černobílý v roce 2001. Nyní probíhá prudký nárůst, který by měl v roce 2008 znamenat, že instalací pro barevný tisk bude třikrát více, než pro tisk monochromatický. Příjem dodavatelů barevných zřízení by pak měl v roce 2005 poprvé převýšit příjem ze zařízení monochromatických.

capvcol1f.gif

Zaznamenaný a očekávaný vývoj instalací barevných a černobílých tiskových zařízení

Leaderem jsou dnes v případě zařízení pro barevný tisk ta, která fungují na bázi inkoustu, přičemž nejvýznamnější přírůstek zde lze v dalších letech očekávat u osobních multifunkčních zařízení. Skutečně přelomové budou nárůsty v případě zařízení na bázi toneru, tedy kopírek a stolních laserových tiskáren. Boom by přitom zde měl očekávat zejména sektor sdílených barevných kopírek s rychlostí 24 stránek za minutu a vyšší, u kterých výrazně vzroste návratnost díky stále nižším cenám samotných zařízení i jejich příslušenství.

capvcol2f.gif

Změny v instalacích barevných kopírek a tiskáren

Nejdůležitějším prostředkem pro in-house barevný tisk bude ale podle CAP Ventures v následujících letech tzv. Universal Copier/Printer (UCP), tedy multifunkční zařízení, spojující vlastnosti kopírky a tiskárny. To bude produkovat barevný tisk za výhodnou cenu a černobílé výstupy, které kvalitou i cenou budou konkurovat monochromatickým výstupním zařízením. V případě černobílého tisku budou UCP rovněž schopny nabídnout výkon i funkční výbavu, odpovídající nejlepším monochromatickým přístrojům v dané třídě. Zařízení uvedeného typu, určená pro kancelářskou oblast, by měla být schopna vytlačit černobílé kopírky a snad i barevné inkoustové tiskárny. Předpokládat se pak dá i přibývání UCP v profesionálním publikování, zejména na pracovištích pro rychlý tisk (quick printers) či v agenturách a pre-pressových studiích.

capvcol3f.gif

Jaká zařízení UCP vytlačí?

Kolik a co se bude tisknout barevně?

Černobílý tisk bude i v následujících letech převládat. Je to dáno zejména jeho nižšími náklady a celkovými požadavky uživatelů v dané oblasti. Objem výtisků v barvě by se měl nicméně do roku 2008 zhruba zdvojnásobit, zatímco černobílý tisk bude nejprve stagnovat a postupně dokonce mírně klesat. Zásadním trendem, spojeným s barevným tiskem, budou přitom nejen prostý nárůst objemu, ale také větší rozmanitost požadavků uživatelů na podobu výstupu. V kurzu by tedy mělo začít být využívání speciálních papírů a dalších potiskovatelných materiálů: první vlaštovkou nám zde může být zejména tisk fotografií, který mimochodem zřejmě přestane být, s postupným zkvalitňováním příslušných zařízení, doménou inkoustových tiskáren.

capvcol4f.gif

Vývoj objemu černobílé a barevné tiskové produkce

Uvedený trend ovšem budou nejprve muset příslušně ve své nabídce zdůraznit a podporovat výrobci. Nepůjde přitom ani tak o pouhé zvyšování schopností daných zařízení a materiálů, ale především nabídku odpovídajících atraktivních aplikací. Ty jsou dnes skutečně potřeba, neboť barevný tiskový výstup má stále silnější konkurenci v elektronických médiích: stále častější je situace, kdy se uživatel spokojí pouze se zobrazením dokumentu na obrazovce počítače, mobilního zařízení apod. Nárůst využívání elektronických dokumentů je exponenciální, zatímco tiskových výstupů bude v budoucnu podle odhadů CAP Ventures přibývat jen mírně. Barevná tiskovina nicméně může v mnoha oblastech (marketingové aplikace typu direct mailu, informačních brožur, ceníků atp.) představovat sdělení, které je pro čtenáře stále atraktivnější, nežli elektronický dokument.

Největší nárůst by vzhledem k uvedeným skutečnostem měly přinést takové aplikace, které leží někde mezi tím, co je požadováno v kanceláři a tím, co poskytuje profesionální polygrafie. To tedy znamená, že příslušná zařízení by měla (a zřejmě budou schopna) poskytovat jak snadný a hezky vypadající barevný výstup z běžných kancelářských aplikací, tak kvalitu blízkou ofsetovému výstupu, spojenou s podporou odpovídajících programů pro stránkový zlom, bitmapové či vektorové ilustrace apod.

Závěrem

Postupný nárůst barevné produkce je v případě in-house tisku poměrně logickým pokračováním stávajících trendů k vyšší kvalitě za nižší cenu. Bude každopádně zajímavé, s jakými atraktivními aplikacemi budou v dané oblasti schopni výrobci přijít a nakolik se tyto změny odrazí v úbytku zakázek, řešených dosud prostřednictvím ofsetu či digitálního tisku. Pro polygrafické subjekty se každopádně i zde naskýtá příležitost "svézt" se na novém trendu díky odpovídajícím outsourcingovým aktivitám. Kvalitní barevná tisková produkce totiž nesporně vyžaduje know-how, které dnes nalezneme především v polygrafii.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: