ARTS PDF Aerialist Professional: zpracování PDF na vysoké úrovni - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

ARTS PDF Aerialist Professional: zpracování PDF na vysoké úrovni

PDF AppendPDF

6. dubna 2005, 00.00 | Společnost ARTS PDF rozšířila svůj vlajkový plugin pro editaci vlastností PDF dokumentů
o možnosti pokročilých úprav grafiky a vrstev, automatizované vytváření odkazů a obsahů
a v neposlední řadě zpracování na bázi horkých složek. Výsledkem je pokročilý produkt
pro skutečně náročné uživatele z oblasti elektronického publikování či pre-pressu. Více v této recenzi.

Jedněmi z nejvýkonnějších produktů pro úpravy PDF jsou dnes integrované sady pluginů Acrobatu, poskytující skutečně rozmanité možnosti zpracování PDF dokumentů. Na rozdíl od odpovídajících prostředků samotného Acrobatu se jejich nástroje vyznačují podstatně větší mírou automatizace daných úkonů a mnohdy také nabízejí funkce, které v Acrobatu vůbec nenalezneme. V tuzemských provozech ovšem zatím tyto produkty přes svou nespornou kvalitu nemají příliš silnou pozici a to zejména pro svou cenovou náročnost.

I přes zmíněný handicap se snažíme situaci na trhu s uvedenými prostředky průběžně monitorovat, neboť minimálně coby ukázka toho, co vše lze dnes s PDF dokumenty provádět, jsou tyto nástroje rozhodně zajímavé. Svého času jsme se takto blíže věnovali produktu ARTS PDF Aerialist. Ten byl v současnosti výrobcem rozšířen o další výkonné funkce, z nichž mnohé mohou být zajímavé nejen pro elektronické publikování, ale i v pre-pressu, a v této podobě uveden na trh jako Aerialist Professional. V této naší recenzi bychom se rádi na uvedený produkt podívali blíže.

Základní přiblížení

Stejně jako jeho méně vybavená verze je i Aerialist Professional pluginem Acrobatu (5 a vyšší), dostupným ovšem zatím jen na platformě Windows, i když verze pro Macintosh by se měla objevit velmi záhy. Co se funkčního vybavení týče, nabízí Professional vše, co jeho základní verze, tedy prostředky pro tvorbu či editaci záložek a odkazů, razítkování obsahu dokumentů textem nebo grafikou a rozdělování nebo slučování dokumentů na úrovni stránek či souborů. Všechny tyto prostředky, a spolu s nimi i většinu funkcí Acrobatu, lze přitom používat nejen manuálně, ale též automatizovaně: Aerialist nabízí jak možnost integrovat dané funkce do aparátu pro dávkové zpracování Acrobatu, tak i, což je ještě lepší, poskytuje vlastní ucelenou sadu prostředků, dovolující vytvářet uživatelská tlačítka, poskytující rychlý přístup ke zvolenému příkazu či celé příkazové sekvenci.

aerpro1f.gif

Základní toolbar Aerialistu Professional

Podrobněji nemá smysl uvedené funkce přibližovat, neboť jsme tak již učinili dříve v příslušné recenzi původního Aerialistu. Dále se namísto toho raději podíváme na ty funkce, které jsou nově nabízeny v rámci verze Professional.

Obsah

Nástrojem, použitelným především při tvorbě elektronických PDF dokumentů, je generátor obsahu neboli TOC Builder. Uvedený nástroj dovoluje vytvořit interaktivní seznam odkazů na určené položky (obsah, rejstřík, seznam obrázků či tabulek atp.), obsažené v jednom či více PDF dokumentech. Takto vytvořený obsah lze vložit buďto na samostatné stránky nebo do nového PDF dokumentu. Položkami, zařazenými do obsahu, jsou buďto existující záložky nebo odstavce, vyznačující se určenými atributy, kterými jsou například typ, řez, barva a velikost písma, zarovnání či konkrétní textový řetězec. Je-li obsah generován pro více dokumentů, lze do něj vložit i metadata z těchto dokumentů, jako jsou souborové jméno, název, subjekt či autor. Výsledek nastavení je možno zkontrolovat ještě před samotným generováním prostřednictvím odpovídajícího náhledu, plně pod kontrolou je formátování obsahu (např. řádkový proklad, číslování, forma odkazů aj.). Vytvořená nastavení lze uložit pro opakované užití.

Primárně přijde daná funkce vhod zejména při generování elektronické podoby publikace. Lze si ale dobře představit i její využití v pre-pressových provozech, například při sestavení informativního seznamu PDF dokumentů, souvisejících s daným projektem, nebo ke generování obsahu u publikace, jejíž původní předlohové dokumenty nejsou k dispozici.

aerpro2f.gif

Dialog pro tvorbu obsahu

Automatické generování odkazů

Aerialist Professional nabízí i dvě funkce, doplňující aparát pro práci s odkazy. Konkrétně dovoluje funkce Create Page Links automatizovaně generovat odkazy z čísel, umístěných na daném úseku stránky dokumentu, přičemž pod kontrolou je podoba i kontrola odkazu. Uživatel tedy takto může například vybrat "neživý" obsah nebo rejstřík publikace a následně jej jediným příkazem změnit v text plně interaktivní. Na podobném principu je pak založena funkce Create Keyword Links, která prohledává dokument na výskyty zadaného textového řetězce a tyto změní požadovaným způsobem na odkazy.

aerpro3f.gif

Generování odkazu na základě vyhledání textového řetězce

Horké složky

I když jsou možnosti dávkového zpracování v Aerialistu na dost vysoké úrovni, mají svá omezení. To hlavní spočívá v nutnosti spouštět příslušnou dávku manuálně, což nemusí být na pracovištích, pracujících s PDF ve velkém, právě výhodné. Právě s ohledem na uvedenou skutečnost nabízí Aerialist Professional rovněž podporu zpracování na bázi horkých složek. Princip je zde velmi transparentní a odpovídá tomu, co znají uživatelé z jiných produktů, například Distilleru. V příslušném dialogu se takto určí složky, jejichž obsah pak je průběžně monitorován, pokud se ve složce vyskytne nový soubor, je zpracován přiřazenou sekvencí příkazů Acrobatu a Aerialistu. Výsledek zpracování je umístěn do určené složky, obdobně dojde k přesunu předlohy, v případě neúspěchu je původní soubor přesunut do složky chybných dokumentů. Průběh zpracování je protokolován, přičemž každá složka má svůj protokol, což dovoluje snáze odhalit problémy, odladit příkazové sekvence atp.

aerpro4f.gif

Dialog pro horké složky

Funkce horkých složek posouvá možnosti Aerialistu Professional rozhodně hodně vysoko. Dá se dobře představit řada pracovišť, kde by díky ní mohl Aerialist fungovat tak, že většina uživatelů pouze přesouvá PDF dokumenty podle potřeby do určených složek, další zpracování (včetně například převzetí souboru ze složky jinou aplikací či jiným uživatelem) pak probíhá zcela automaticky a je podstatně méně náchylné k chybám, nežli zpracování manuální.

Obrázky

V elektronickém publikování i pre-pressu přijde značně vhod sada funkcí, poskytovaná pod označením Images. Jedná se o dosti komplexní prostředek pro úpravu obrázků v PDF dokumentech, jehož funkce jsou v podstatě totožné s produktem ImageWorks, jež má ARTS PDF již delší dobu v nabídce (získala akvizicí společnosti Lantana). Podrobněji jsme již možnosti uvedeného pluginu přiblížili dříve a proto se na tomto místě spokojíme pouze se souhrnným přehledem jeho vlastností.

Images dovoluje obrázky upravovat v různých módech. V módu editačním je takto možno zvolený obrázek otevřít a interaktivně zpracovat v samostatném obrázkovém editoru, který nabízí například funkce mazání (guma), malby (štětec, tužka, čtverec, čára, elipsa) či kapátka. Pro každý obrázek je také možno zobrazit dialogové okno, s jehož použitím lze změnit orientaci, rozlišení (sampling), barvový prostor či OPI nastavení obrázku, v rámci téhož dialogu lze využít i ořez. Většinu uvedených funkcí je pak možno aplikovat i hromadně, prostřednictvím seznamu obrázků, obsažených v dokumentu, který dále dovoluje i extrahování obrázků do externích souborů. O orientaci Images na pre-pressová workflow svědčí to, že všechny úpravy lze zaznamenat v podobě protokolu pro Enfocus Certified PDF Workflow.

aerpro5f.gif

Editor obrázků

Vrstvy

Rovněž sada funkcí pro úpravy vrstev v PDF dokumentech odpovídá samostatnému produktu, ARTS PDF Stratify, jehož recenzi jsme již před časem na Grafice publikovali. A tak se opět podíváme jen na některé zásadní vlastnosti daného prostředku. Především je takto třeba říci, že na rozdíl od příslušných funkcí Acrobatu dovoluje funkce Layers pracovat s vrstvami přesně tím způsobem, jaký uživatelé pro danou vlastnost očekávají, tj. vytvářet interaktivně vrstvy z určených objektů PDF dokumentu. Mimo interaktivního vytváření pak lze využít i převod zvolených stránek na vrstvy. V obou případech je u vrstev možno kontrolovat jejich nastavení, jako jsou například počáteční viditelnost v prohlížeči či možnost tisku nebo exportu.

Uvedené funkce, resp. vrstvy v PDF, jsou opět použitelné jak v elektronickém publikování, tak pre-pressu: lze je využít především pro tvorbu různých mutací publikace (jazykových, cenových apod.), které je pak možno snadno zobrazovat či tisknout, a to i s pomocí odpovídajících interaktivních prvků, vložených do daného PDF dokumentu.

aerpro6f.gif

Nastavení vrstev

Závěrem

Aerialist Professional nabízí velmi komplexní škálu nástrojů, určených pro více či méně automatizované úpravy PDF dokumentů v oblasti elektronického publikování (resp. úprav elektronických dokumentů například ve státní správě, IT, finančnictví, farmacii apod.) stejně dobře jako pre-pressu. Aniž bychom zde hodlali řešit otázku, nakolik je daná univerzálnost dána jen tím, že výrobce cítí potřebu novým způsobem "vyprodat" stávající produktové portfolio, můžeme konstatovat, že Aerialist Professional bude v polygrafii nejzajímavější pro ta pracoviště, které dnes provozují určitou formu cross-media publishing, zajišťovaného přes PDF. To se tedy týká například vydavatelství periodik (souběžné vydání v tisku a na Webu) nebo reklamních agentur (smíšené mailingové kampaně). Cena produktu 699 USD pak není rozhodně nejnižší, pro ty, kdo využijí jeho možnosti pravidelně přinejmenším z poloviny, bude ovšem určitě výhodná. Ti, kdo potřebují řešit pouze dílčí požadavky, pokryté Aerialistem Professional, pak mohou stejně dobře sáhnout jak po jiných (méně cenově náročných) produktech ARTS PDF, tak i mnoha dalších pluginech jiných výrobců.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: