Apple údajně chystá „digitální novinový stánek“ - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

Apple údajně chystá „digitální novinový stánek“

24. září 2010, 00.00 | Pro iPad se v současnosti nabízí sice řada časopisů v elektronické podobě, často obohacených o dodatečný multimediální obsah, ale problém je s předplatným, zatím neexistuje nějaký snadný a jednotný způsob jeho výběru. V polovině září se však počaly vynořovat náznaky, že by Apple mohl zavést centralizované předplatné pro periodika na iPadu a minulý pátek se objevily konkrétnější zprávy, podle nichž Apple chystá „digitální novinový stánek“, na způsob svého knižního obchodu iBookstore.

Pro iPad se v současnosti nabízí sice řada časopisů v elektronické podobě, často obohacených o dodatečný multimediální obsah, ale problém je s předplatným, zatím neexistuje nějaký snadný a jednotný způsob jeho výběru, takže časopisy pro iPad obvykle stojí stejně jako tištěná čísla na stáncích (v případě časopisu People se začala nabízet elektronická verze zdarma pro předplatitele tištěné verze).

S deníky je tomu podobně, několik nejvýznamnějších titulů poskytuje své specializované aplikace pro iPad a iPhone, ale ani pro ně neexistuje standardizovaná možnost získání předplatného.

V polovině září se však počaly vynořovat náznaky, že by Apple mohl zavést centralizované předplatné pro periodika na iPadu a minulý pátek se objevily konkrétnější zprávy, podle nichž Apple chystá „digitální novinový stánek“, na způsob svého knižního obchodu iBookstore, umožňující vydavatelům prodávat předplatné jejich deníků a časopisů pro zařízení Applu, především pro iPad.

Apple údajně vyvíjí nástroje, které vydavatelům pomohou exportovat obsah do potřebného formátu a nasazuje serverovou technologii, jež bude dodávat aktuální obsah přímo předplatitelům, podobně jako u svých ostatních obchodů by tak poskytoval veškerou potřebnou distribuční infrastrukturu.

„Novinový stánek“ má být oddělen od App Store, připomínat bude spíše iBookstore, ale nemusí s ním být integrovaný, jeho publikace totiž zřejmě budou poskytovat více multimediálního obsahu než knihy v iBookstore.

Zatím ovšem teprve začínají jednání o podmínkách pro vydavatele, o tom, kdo bude mít vládu nad údaji předplatitelů, kdo bude stanovovat ceny a jak se budou dělit výnosy z předplatného. Trvat budou nejspíš ještě nejméně několik měsíců, takže „digitální stínek“ pravděpodobně bude spuštěn až po uvedení nové verze iPadu.

Několik vydavatelství - například Time Warner – prý již odmítlo za stávajících podmínek Applu dohodu podepsat, avšak jednoho zájemce už Apple údajně získal, mělo by jím být vydavatelství Hearst.

Vydavatelům vadí především to, že by neměli plnou vládu nad údaji o předplatitelích a navíc je možné, že Apple bude podobně jako v App Store požadovat 30 procent z vybraného předplatného, což se jim pochopitelně příliš nezamlouvá.

Další vývoj v tomto směru sice zůstává nejistý, ale jestliže se Apple alespoň s některými vydavateli dohodne, mohl by snad již příští rok získat pro iPad (později zřejmě i pro jiná zařízení s iOS, hlavně ta s displeji Retina) další významné zdroje obsahu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: